Προς το περιεχόμενο

NTSC-J/NTSC Xbox & Voltage


hexenlord

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα αγαπητοι συμφορουμιτες, εχω 2 xbox OG (original 2002) που το ενα ειναι Αμερικανικο και το αλλο Ιαπωνικο.

Και τα δυο εχουν διαφορετικο voltage. 100V το Ιαπωνικο (στα 50Ηz) και 110V Αμερικανικο.

Η βαση μου ειναι Εμιρατα και εχουμε το ιδιο voltage πως Ελλαδα (220v-240v)

Με μια προχειρη ερευνα χτες προφανως κατανοησα τα βασικα, πως δλδ χρειζομαι converter. Οι ερωτησεις μου:

  • Τι εννοoυν με step-up και step-down converters? Στην ουσια κανουν το ιδιο πραγμα? Δδλ καταλβαινω οτι για να παιξω την αμερικανικη συσκευη απο 100v σε 220V (η 240v) ειναι "step up" εφοσον βρισκομαι σε περιοχη που ειναι σε 220v, ενω αν παρω πουχου την ευρωπαικη μου συσκευη στην Ιαπωνια/Αμερικη τοτε χρειαζομαι step down converter γιατι απο 220v θα "πεσω" σε 100v/110v. Οκαυ αυτο, αλλα η ιδια η συσκευη κανει και τα δυο η αλλες συσκευες ειναι μονο για να "ανεβεις" και αλλες μονο για να "κατεβεις"?
  • Ψαχνω στο skroutz και στο amazon και δεν βρισκω τιποτα να καλυπτει την Ιαπωνικη ζωνη των 100v, ολοι οι μετασχηματιστες τασης ξεκινουν απο 110v. Θα με καλυψει αυτο στην ιαπωνικη συσκευη? Διαβαζω πως ναι αλλα οι εως τωρα πηγες που εχω βασιζονται μονο στην εμπειρια οτι δλδ μια Ιαπωνικη κονσολα 100v στην Αμερικη (110v)  θα δουλεψει καλα χωρις να καει σε βαθος χρονου καθως οι κατασκευαστες δινουν ενα buffer της ταξεως του 5% οποτε θεωρητικα αν εγω εχω μετασχηματιστη που ξεκιναει (καλυπτει) Αμερικανικα 110v, τοτε ειμαι καλυμμενος. Η μηπως οχι και θα μου μεινουν οι κοσνολες στο χερι. Καποιες πηγες λενε οτι ολα θα πανε καλα καποιες οχι.
  • Τελος, αφου αποσαφηνισουμε τα παραπανω, εχετε -οι μυστες- να προτεινετε καποιο μοντελο που εχετε χρησημοποιησει και κανει δουλεια?

 

Ευχαριστω πολυ. 

Επεξ/σία από hexenlord
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως θα ηταν καλυτερα να αλλαξεις τα τροφοδοτικα τους αφου δεις πρωτα τι εκδοση μητρικης φορανε??

https://resurgencegames.com/collections/xbox-power-supplies

https://www.tinker-mods.com/FAQ/original-xbox/how-to-find-your-original-xbox-version.php

Επισης, αν θυμαμαι καλα, μπορουσε να γινει και καποια μοντα σε καποια απο αυτα τα τροφοδοτικα και επαιζαν απευθειας στα 220V…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@hexenlordτο stepdown ισως ειναι η απλουστερη λυση για εσενα

τυχαιο παραδειγμα


παρεπιπτωντος το κλασικο XBOX εχει σοβαρα σχεδιαστικα προβληματα. Λογω προβληματικων πυκνωτων, διαβρωνεται η μητρικη, με αποτελεσμα απο το να σου καταστραφει καθεαττου μεχρι και να γινει αναφλεξη... κοιταξε να κανεις πολυ συντομα καποια αντικατασταση τους αλλα και επιδιορθωσης του XBOX καθεαυτου.

 

Επεξ/σία από Getta Robo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...