Προς το περιεχόμενο

Α52s chromecast to TCL 32s5400af


UnusualAthlete92
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από GATE123,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί το smartphone Samsung galaxy a52s να συνδεθεί με την tcl 32s5400af και να γίνει casting/mirroring της οθόνης του με κάποιο τρόπο; 

Κατέβασα το MagiConnect αλλά δεν μου βρίσκει την τηλεόραση. Συμβουλεύτηκα το εξής video:

Έπειτα κατέβασα και το Google home μιας και η τηλεόραση υποστηρίζει chromecast αλλά και πάλι τζίφος. Δεν μπορούσε να εντοπίσει την τηλεόραση. Να σημειωθεί ότι το bluetooth μου την εντοπίζει κανονικά και κάνει σύζευξη-διάζευξη κανονικά χωρίς όμως να εμφανίζεται κάτι όταν μπουν οι κωδικοί και π.χ. είμαι στο Chrome και πατήσω το κουμπί της μετάδοσης.

Τέλος, μέσω του Smart View δεν την εμφανίζει καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
2 ώρες πριν, UnusualAthlete92 είπε

Μπορεί το smartphone Samsung galaxy a52s να συνδεθεί με την tcl 32s5400af και να γίνει casting/mirroring της οθόνης του με κάποιο τρόπο; 

Κατέβασα το MagiConnect αλλά δεν μου βρίσκει την τηλεόραση. Συμβουλεύτηκα το εξής video:

Έπειτα κατέβασα και το Google home μιας και η τηλεόραση υποστηρίζει chromecast αλλά και πάλι τζίφος. Δεν μπορούσε να εντοπίσει την τηλεόραση. Να σημειωθεί ότι το bluetooth μου την εντοπίζει κανονικά και κάνει σύζευξη-διάζευξη κανονικά χωρίς όμως να εμφανίζεται κάτι όταν μπουν οι κωδικοί και π.χ. είμαι στο Chrome και πατήσω το κουμπί της μετάδοσης.

Τέλος, μέσω του Smart View δεν την εμφανίζει καν.

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό χρόνια τώρα

https://play.google.com/store/apps/details?id=a.screenmirroring

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, UnusualAthlete92 είπε

Μπορεί το smartphone Samsung galaxy a52s να συνδεθεί με την tcl 32s5400af και να γίνει casting/mirroring της οθόνης του με κάποιο τρόπο; 

Κατέβασα το MagiConnect αλλά δεν μου βρίσκει την τηλεόραση. Συμβουλεύτηκα το εξής video:

Έπειτα κατέβασα και το Google home μιας και η τηλεόραση υποστηρίζει chromecast αλλά και πάλι τζίφος. Δεν μπορούσε να εντοπίσει την τηλεόραση. Να σημειωθεί ότι το bluetooth μου την εντοπίζει κανονικά και κάνει σύζευξη-διάζευξη κανονικά χωρίς όμως να εμφανίζεται κάτι όταν μπουν οι κωδικοί και π.χ. είμαι στο Chrome και πατήσω το κουμπί της μετάδοσης.

Τέλος, μέσω του Smart View δεν την εμφανίζει καν.

Κινητο και τηλεόραση συνδεδεμενα στο ιδιο δίκτυο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, GATE123 είπε

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό χρόνια τώρα

https://play.google.com/store/apps/details?id=a.screenmirroring

Πρέπει να αξίζει με τα χίλια η εφαρμογή, απλά εγώ επειδή ουσιαστικά δεν την χρειάζομαι προς το παρών για κάτι πέραν από το να δω μια ταινία μέχρι να φτιάξω το λάπτοπ δεν θα ήθελα κάτι που να μην είναι freeware. Ευχαριστώ όμως όλους σας για τις απαντήσεις σας.

21 ώρες πριν, Tsilitheo2 είπε

Κινητο και τηλεόραση συνδεδεμενα στο ιδιο δίκτυο;;

Ναι.

21 ώρες πριν, stark είπε

Ρίξε μια ματιά εδώ μήπως βοηθήσει:

https://www.androidpolice.com/samsung-google-cast/

 

Το δοκίμασα αλλά δεν γίνεται τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, UnusualAthlete92 είπε

Πρέπει να αξίζει με τα χίλια η εφαρμογή, απλά εγώ επειδή ουσιαστικά δεν την χρειάζομαι προς το παρών για κάτι πέραν από το να δω μια ταινία μέχρι να φτιάξω το λάπτοπ δεν θα ήθελα κάτι που να μην είναι freeware. Ευχαριστώ όμως όλους σας για τις απαντήσεις σας.

Εάν θες σου στέλνω link με την pro έκδοση που έχω και γω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε και τη λύση που προτείνει ο χρήστης GalaxyTechie και που στην περίπτωσή μου δουλεύει άψογα από S23 σε Sony XH9096 Android TV. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τηλεόρασή σου έχει από την επιλογή των εισόδων κάτι για κοινοποίηση οθόνης; Θα πρέπει να τη θέσεις σε αυτό το mode κι έπειτα θα τη βρεις μέσω του Smart View. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς νομίζω ότι η συγκεκριμένη τηλεόραση έχει περιορισμούς στο android λειτουργικό που το chromecast της υποστηρίζει. Παρμένο από την πρώτη κριτική του σκρουτζ για το ίδιο μοντέλο με το δικό μου, με ελάχιστες διαφορές, σε hd. Δείτε τι γράφει και πείτε μου αν φταίει αυτό: 

32S5400AFchromecast.jpg.1f4cf951e5ded412f538e3003d67328f.jpg

 

Σε κάθε περίπτωση αν επιμένετε ότι μπορεί το samsung galaxy a52s να συνδεθεί με την εν λόγω τηλεόραση, βρείτε κάποιον γνωστόν σας να πειραματιστείτε και πείτε μου. Γιατί πραγματικά και το μενού της tv είναι απλό και του κινητού το ίδιο αλλά εγώ δεν κατάφερα κάτι...

Επεξ/σία από UnusualAthlete92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, UnusualAthlete92 είπε

Δυστυχώς νομίζω ότι η συγκεκριμένη τηλεόραση έχει περιορισμούς στο android λειτουργικό που το chromecast της υποστηρίζει. Παρμένο από την πρώτη κριτική του σκρουτζ για το ίδιο μοντέλο με το δικό μου, με ελάχιστες διαφορές, σε hd. Δείτε τι γράφει και πείτε μου αν φταίει αυτό: 

32S5400AFchromecast.jpg.1f4cf951e5ded412f538e3003d67328f.jpg

 

Σε κάθε περίπτωση αν επιμένετε ότι μπορεί το samsung galaxy a52s να συνδεθεί με την εν λόγω τηλεόραση, βρείτε κάποιον γνωστόν σας να πειραματιστείτε και πείτε μου. Γιατί πραγματικά και το μενού της tv είναι απλό και του κινητού το ίδιο αλλά εγώ δεν κατάφερα κάτι...

Λέει υποστηρίζει μέχρι Android 11 το Chromecast τις τηλεοράσεις.

Το A52s έχει την 13 .

Άρα υποστηρίζει κινητά μέχρι την 11.

Δες εάν υπάρχει κάποιο πιο παλιό κινητό και δες εάν συνδέεται.

Επεξ/σία από GATE123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά έγινε αναβάθμιση λογισμικού στο κινητό αυτόματα και αναγνωρίζει πλέον μέσω της εφαρμογής την τηλεόραση και συνδέεται κανονικά. Την λύση την δίνω στο gate123 γιατί το πρόγραμμα που πρότεινε είναι άψογο και δεν κολλάει κατά την διάρκεια του cast από κινητό προς tv. Προσοχή να μην έχετε ξεχάσει αναμμένη την εξοικονόμηση ενέργειας στο κινητό.

Καλές ακροάσεις.

Επεξ/σία από UnusualAthlete92
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...