Προς το περιεχόμενο

ανοιγμα woofer hercules xps 2.1 60 ηχείων για επισκευή


oraiustepe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

Προσπαθώ να ανοίξω το woofer για επισκευή από τα συγκεκριμένα ηχεία. Έχω ξεβιδώσει όλες τις βίδες. Υπάρχει και αυτό το βίντεο που είδα που έχει τα xps 2.1 40 και το έχει ανοίξει αλλά δε λέει πως (https://www.youtube.com/watch?v=mZoVaoD8nKs). Υπάρχει περίπτωση εκτός από τις βίδες να υπάρχει και κόλλα στο περίβλημα; Είναι το μόνο που μπορώ να σκεφτώ. Και αν ναι ποιος ειναι ο κατάλληλος τρόπος να την αφαιρέσω; 

Ευχαριστώ

 

Ορίστε και κάποιες εικόνες από τις βίδες που έχω αφαιρέσει.. Οι μόνες που δεν έχω βγάλει είναι οι δύο που βλέπετε αλλά είναι σε τελείως άλλη πλευρά δεν ξέρω αν σχετίζονται. https://go.wetransfer.com/t-3EcS8rEYRz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2023 στις 1:19 ΜΜ, oraiustepe είπε

Υπάρχει περίπτωση εκτός από τις βίδες να υπάρχει και κόλλα στο περίβλημα;

Όχι. Θα είναι απλώς φρακαρισμένο το καπάκι της πλάτης και θα θέλει λίγη πίεση.

Στις 3/11/2023 στις 1:19 ΜΜ, oraiustepe είπε

Ορίστε και κάποιες εικόνες από τις βίδες που έχω αφαιρέσει.. Οι μόνες που δεν έχω βγάλει είναι οι δύο που βλέπετε αλλά είναι σε τελείως άλλη πλευρά δεν ξέρω αν σχετίζονται. https://go.wetransfer.com/t-3EcS8rEYRz

Δεν μπορώ να δω τις εικόνες. Είναι σε λίστα κακόβουλων site ο σύνδεσμος που έχεις βάλει.

Στις 3/11/2023 στις 1:19 ΜΜ, oraiustepe είπε

Και αν ναι ποιος ειναι ο κατάλληλος τρόπος να την αφαιρέσω; 

Ο καλύτερος τρόπος φαντάζομαι θα ήταν να αφαιρέσεις το μεγάφωνο και να βάλεις το χέρι σου και να σπρώξεις το καπάκι από μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Όχι. Θα είναι απλώς φρακαρισμένο το καπάκι της πλάτης και θα θέλει λίγη πίεση.

Δεν μπορώ να δω τις εικόνες. Είναι σε λίστα κακόβουλων site ο σύνδεσμος που έχεις βάλει.

Ο καλύτερος τρόπος φαντάζομαι θα ήταν να αφαιρέσεις το μεγάφωνο και να βάλεις το χέρι σου και να σπρώξεις το καπάκι από μέσα.

Ευχαριστώ τα κατάφερα βάζοντας ένα κατσαβίδι.. Επειδή έχει χαλάσει τον ένα ηχείο από τα δύο και μία ακούγεται μια όχι, υπάρχει περίπτωση να φταίει ένας από τους δύο μεγάλους πυκνωτες που είναι για τα ηχεία ή αυτοί δεν παίζουν κανένα ρόλο και να ψάξω κάπου αλλού; 

Όπως βλέπεις και στο βίντεο στο YouTube υπάρχει η μεγάλη η πλακέτα υπάρχει και η μικρή που συνδέονται πάνω τα ηχεία.. Στην μικρή πλακέτα έριξα οινόπνευμα για να φύγουν τυχόν σκόνες ανάμεσα στις επαφές αλλά παπαλα τα ίδια μια παίζει μια όχι και αυτό κουνώντας το βύσμα του ηχείου στη σύνδεση.. Έβγαλα το ηχείο το δοκίμασα σε ένα cd player παίζει κανονικά οπότε δεν είναι θέμα καλωδίου του ηχείου ούτε του βύσματος του και λογικά ούτε της μικρής πλακετας οπότε πάμε στην μεγάλη πλακέτα. Καμιά ιδέα; δεν έχω και πολυμετρο να δω που δεν παίρνει τα σωστά volt. 

Να τονίσω πως όταν παίζει παίζει κανονικά και στην ίδια ένταση με το άλλο ηχείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...