Προς το περιεχόμενο

ποιον επεξεργαστη για am4?


burnin
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από TopCLR,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. εχω τη motherboard msi tomahawk max b450.

αυτη τη στιγμη εχω τον ryzen 2600 και ψαχνομαι να βαλω εναν δυνατο επεξεργαστη. δεν προκειται να αναβαθμισω αλλο του υπολογιστη (για την επομενη 5ετια). εχει 32 gb ram (G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz ) και την msi radeon rx 570 armor 8 gb oc.

Σκεφτομαι τον AMD Ryzen 7 5700X 3.4GHz. Καταρχας ο Ryzen 7 5700X, μπαινει στη μητρικη μου?
Κατα δευτερον εχετε ισως να προτεινετε καποιον αλλον στη θεση του? μιλαμε παντα για κατω απο 200 ευρω.

ποιον θα μου προτεινατε?

Σε am5 δε θα παω. οποτε επειδη βγηκαν οι am5, πιστευω ειναι μαι καλη ευκαιρια αμα πεσουν και λιγο ακομα οι τιμες να κανω μια καλη κινηση.

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.msi.com/Motherboard/B450-TOMAHAWK-MAX/support#cpu

O 5700x είναι συμβατός, θα χρειαστεί bios update. Υπόψιν ότι δεν συνοδεύεται από ψύκτρα και χρειάζεται κάτι καλύτερο από τις στοκ ψύκτρες, πρέπει να συνυπολογιστεί στο κόστος εν ολίγοις.

 

Με την rx570 δεν έχεις ανάγκη για τόσο μεγάλη αναβάθμιση.

Ο 5600 (σκέτος) στα 130€ είναι επίσης πολύ δυνατή εναλλακτική, ίδιο σύγχρονος με 5700x αλλά με λιγότερους πυρήνες.

Μέχρι τα 200 ίσως δεις πιο συγκεντρωτική αναβάθμιση, πχ 5600, ψύκτρα και  nvme για os

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφέρεις την χρήση που κάνεις με τον υπολογιστή σου. Με τα δεδομένα σου πάντως (υπάρχουσα καλή μητρική AM4 και budget τα 200€) η καλύτερη επιλογή είναι ο 5700X. Με το ανάλογο BIOS (το οποίο θα αναβαθμίσεις με τον 2600 πάνω) θα μπορείς να εγκαταστήσεις τον 5700Χ.

Να πέσουν κι άλλο οι τιμές δεν το νομίζω, ήδη είναι χαμηλές. Το ΑΜ4 έχει "τελειώσει" και όσο τελειώνει το στοκ ίσως να ανέβουν και οι τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, nickol-us είπε

https://www.msi.com/Motherboard/B450-TOMAHAWK-MAX/support#cpu

O 5700x είναι συμβατός, θα χρειαστεί bios update. Υπόψιν ότι δεν συνοδεύεται από ψύκτρα και χρειάζεται κάτι καλύτερο από τις στοκ ψύκτρες, πρέπει να συνυπολογιστεί στο κόστος εν ολίγοις.

 

Με την rx570 δεν έχεις ανάγκη για τόσο μεγάλη αναβάθμιση.

Ο 5600 (σκέτος) στα 130€ είναι επίσης πολύ δυνατή εναλλακτική, ίδιο σύγχρονος με 5700x αλλά με λιγότερους πυρήνες.

Μέχρι τα 200 ίσως δεις πιο συγκεντρωτική αναβάθμιση, πχ 5600, ψύκτρα και  nvme για os

φιλε για ψυχτραεχω την τουμπανιαρικη Arctic Freezer 34 eSports Duο Red. Δε νομιζω πως εχω θεμα. 
Nvme σαφως και εχω. ειναι αυτο εδω Adata XPG Gammix S11 Pro 512GB SSD, M.2 2280, PCIe, 3500MBps (Read)/3000MBps (Write) (AGAMMIXS11P-512GT-C).

Αρα βαση αυτων των χαρακτηριστικων καλυτερη επιλογη λες ειναι ο 5600 καθως δε θα εκμεταλευτω παραπανω την ανωτερωτητα του 5700χ σωστα?

Οσον αφορα τον 5600, βλεπω 3 επιλογες

5600, 5600g, 5600x. να παω για τον απλο ή για καποιον απο τουςαλλους 2? κοντα ειναι οι τιμες. ο g εχει μικροτερη cache, αναμεσα στον απλο και το χ ειμαι. αν και ο 5600χ δε θα μουδειξει ιδιαιτερη διαφορα, ναπαω ναπαρω τον 5600 να τελειωνω. χιλιαευχαριστω για τη συμβουλη

59 λεπτά πριν, TopCLR είπε

Δεν αναφέρεις την χρήση που κάνεις με τον υπολογιστή σου. Με τα δεδομένα σου πάντως (υπάρχουσα καλή μητρική AM4 και budget τα 200€) η καλύτερη επιλογή είναι ο 5700X. Με το ανάλογο BIOS (το οποίο θα αναβαθμίσεις με τον 2600 πάνω) θα μπορείς να εγκαταστήσεις τον 5700Χ.

Να πέσουν κι άλλο οι τιμές δεν το νομίζω, ήδη είναι χαμηλές. Το ΑΜ4 έχει "τελειώσει" και όσο τελειώνει το στοκ ίσως να ανέβουν και οι τιμές.

δεν ειμαι gamer, την καρτα γραφικων την ειχετο πισι οταν το πρωτοπηρα. αυτο δε σημαινει πως δε θελω να παρω ενα χειριστηριο και να παιζω call of duty οποτε μου τη βαρεσει (οχι απαραιτητα το τελευταιο).

η χρηση ειναι δουλεια γραφειου, editing σε προγραμματα μουσικης. και πολλα windows και tabs ανοιχτα (πανω απο 600, καμενος). 
μια χαρα ειναι και ο 2600, σε καποαι πραγματακια θα μπορουσε να ειναι πιο γρηγορος.
θα μπορουσα να μεινω και ετσι αλλα πιστευω αξιζει μια αναβαθμιση τωρα, και γιαυτο ζητησα συμβουλη. 
δεν εχει νοημα να εχεις σαξο και να βαλεις μηχανη φεραρι. ψαχνω  τη χρυση τομη. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πέτυχες όλα διάνα.

5600 (σκέτος) το καλύτερο  vfm, 2-3% διαφορά επιδόσεων, 20% διαφορά τιμής από τον 5600x. O 5600g είναι "πετσοκομμένος) για να έχει τα ενσωματωμένα γραφικά.

Η freezer  είναι πολύ καλή, οπότε 5700x σηκώνεις άνετα και είναι ότι καλύτερο χωράει στο  budget. Οι περισσότεροι πυρήνες σίγουρα θα βοηθήσουν να γεράσει καλύτερα το σύστημα, με γνώμονα 5ετιας, πήγαινε σε 5700x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
3 ώρες πριν, burnin είπε

η χρηση ειναι δουλεια γραφειου, editing σε προγραμματα μουσικης. και πολλα windows και tabs ανοιχτα (πανω απο 600, καμενος). 
μια χαρα ειναι και ο 2600, σε καποαι πραγματακια θα μπορουσε να ειναι πιο γρηγορος.
θα μπορουσα να μεινω και ετσι αλλα πιστευω αξιζει μια αναβαθμιση τωρα, και γιαυτο ζητησα συμβουλη. 
δεν εχει νοημα να εχεις σαξο και να βαλεις μηχανη φεραρι. ψαχνω  τη χρυση τομη. ευχαριστω

Εφόσον αυτή είναι η χρήση σου τότε πιο σωστή είναι η άποψη του nickol-us για την επιλογή του 5600. Μην κοιτάξεις τον 5600G (είναι κατώτερος λόγω της περιορισμένης cache), σε 5600 να πας (ο 5600X είναι σχεδόν ίδιος). Είπες για 5 χρόνια και υπέθεσα ότι κάνεις κάτι βαρύ οπότε ο 5700Χ (με δυο παραπάνω πυρήνες) θα κρατούσε πιο πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 04/11/2023 at 17:06, burnin said:

σας ευχαριστω ολους παιδια

 

Λογικά δεν θα χεις πάρει ακόμα μιας και ανέφερες bf.

Ο 5600 είναι τίμιος και μια χαρά αλλά για 5τια πιστεύω πως ψιλοζορικα.

Εάν έχεις χρηματική άνεση έχε στο νου μήπως βγει καμία προσφορά σε 5900x/5950x τώρα στην bf.

Εάν πιάσουν τα 250(πιθανο σενάριο γιατί δεν πουλάνε) δεν είναι καθόλου κακό σενάριο για 5ετια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, geomrk είπε

ηδη βγαινουν τωρα και αλλοι x3d στο ΑΜ4 τιποτα δεν εχει τελειωσει

Αυτό είναι για μένα "ξεστοκάρισμα" των chip. Όταν λέω έχει "τελειώσει" εννοώ δεν έχει μέλλον. Σε αντίθεση με το AM5 που έχουμε ακόμα να δούμε αρκετά και το 1700 που ήδη βλέπουμε αρκετά ισχυρούς επεξεργαστές.

Αν έχεις μια αξιοπρεπή μητρική AM4 (με κάποιο παλιότερο επεξεργαστή), ναι υπάρχουν ευκαιρίες σε επεξεργαστές (όπως σε αυτήν την περίπτωση με τον burnin). Σε νέο σύστημα πας σε AM4 μόνο αν δεν υπάρχει αρκετό budget. Όπως και να έχει, ένας 5600 (125€) + Β550 μητρική (110€) + (έστω) 32GB (80€) κάνουν ένα αξιοπρεπές σύστημα που δεν βγαίνει σε AM5/1700 σε αυτά τα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...