Προς το περιεχόμενο

Η Dell παρουσιάζει τις πρώτες IPS Black οθόνες στα 120 Hz


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Αν δεν το βλεπεις καποιο προβλημα εχεις. Δεν εχει να κανει με το κοστος αλλα με την αρχιτεκτονικη των υγρων κρυσταλλων. Το ιδιο ισχυει και για black crush,gamma shift. Το προβλημα της διαρροης φυσικα και υπαρχει και ηταν ενα απο τα σημαντικα μειονεκτηματα των ips αλλα με τον διπλασιασμο της αντιθεσης ποια εξαλειφεται οπως και αν εχει miniled το οποιο εχει αλλα θεματα κυριως σε desktop. Μονο το oled ειναι καλυτερο ποια απο ips black και αυτο μονο σε multimedia. 

Υπάρχουν μικροατέλειες στον ήχο και την εικόνα που η ανθρώπινη αντίληψη(εγκέφαλος) τις διορθώνει και δεν επηρεάζουν την όλη εμπειρία. Π.χ. όταν προβάλλεις ενιαίο χρώμα σε TN panel βγάζουν μάτι οι χρωματικές αλλοιώσεις στα άκρα. In-game όμως τα πράγματα είναι απείρως καλύτερα εξαιτίας των ιδιορρυθμιών της αντίληψής μας.

Υπάρχουν όμως και ατέλειες(π.χ. IPS glow και light bleed) που ενοχλούν ιδιαίτερα, αποσπούν την προσοχή και κατά συνέπεια μειώνουν το immersion. Για το gaming το Νο1 πράγμα είναι τα χτυπητά χρώματα σε σκοτεινό δωμάτιο. Αυτό δεν στο έδινε το IPS. Μέχρι τουλάχιστον τα IPS της είδησης τα οποία επικροτώ. Τέλος. Οι γραφίστες ας λένε ό,τι θέλουν.

υ.γ.: Το AMVA που αναφέρω πιο πάνω δεν έχει να κάνει με κόστος(ποιότητα). Είναι άλλη τεχνολογία VA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
16 minutes ago, elpenor said:

Δηλαδή αν θέλατε να παίξετε ή να δείτε ταινία και τις είχατε δίπλα δίπλα πιστεύετε ότι θα προτιμούσατε την IPS Black από την G8 λόγω smearing και gamma shift;

Έχω VA τηλεόραση για ταινίες/σειρές πάνω από τις οθόνες.

5 minutes ago, forgotten said:

Με  mini led εξαλείφονται τα θέματα.

Το ίδιο δεν ισχύει και για κάποια μειονεκτήματα των IPS όμως? Μετά όμως φτάνουμε σε επίπεδα τιμών OLED.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Thresh είπε

Έχω VA τηλεόραση για ταινίες/σειρές πάνω από τις οθόνες.

Το ίδιο δεν ισχύει και για κάποια μειονεκτήματα των IPS όμως? Μετά όμως φτάνουμε σε επίπεδα τιμών OLED.

Πράγματι η τιμή της ήταν ιδιαίτερα ακριβή από Ισπανία μου κόστισε 850ευρω γιατί από Ελλάδα δεν την πλησίαζα και από Κύπρο μόνο ανέκδοτο ήταν η τιμή της...

Επεξ/σία από forgotten
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Υπάρχουν μικροατέλειες στον ήχο και την εικόνα που η ανθρώπινη αντίληψη(εγκέφαλος) τις διορθώνει και δεν επηρεάζουν την όλη εμπειρία. Π.χ. όταν προβάλλεις ενιαίο χρώμα σε TN panel βγάζουν μάτι οι χρωματικές αλλοιώσεις στα άκρα. In-game όμως τα πράγματα είναι απείρως καλύτερα εξαιτίας των ιδιορρυθμιών της αντίληψής μας.

Υπάρχουν όμως και ατέλειες(π.χ. IPS glow και light bleed) που ενοχλούν ιδιαίτερα, αποσπούν την προσοχή και κατά συνέπεια μειώνουν το immersion. Για το gaming το Νο1 πράγμα είναι τα χτυπητά χρώματα σε σκοτεινό δωμάτιο. Αυτό δεν στο έδινε το IPS. Μέχρι τουλάχιστον τα IPS της είδησης τα οποία επικροτώ. Τέλος. Οι γραφίστες ας λένε ό,τι θέλουν.

υ.γ.: Το AMVA που αναφέρω πιο πάνω δεν έχει να κάνει με κόστος(ποιότητα). Είναι άλλη τεχνολογία VA.

Κοιτα ο ανθρωπινος εγκεφαλος για τον καθεναν ειναι διαφορετικος. Μερικοι μπορει να πιστευουν ακομα οτι η γη ειναι επιπεδη εδω μιλαμε με αποδειξεις. Και οπως ανεφερα το contast/ bleed των ips ηταν σημαντικο μειονεκτημα σε multimedia και για αυτο ειναι σπουδαια εξελιξη το ips black. Τα VA κανανε σπουδαια εξελιξη στο θεμα των response time με τα g7/8 αλλα τα αλλα κουσουρια τους παραμενουν.

υ.γ.:Το AMVA ειναι παραλλαγη του VA δηλαδη ειναι αρχιτεκτονικης Vertical Alignment οπως το SVA ειναι αλλη παραλλαγη αλλα οι υγροι κρυσταλοι εχουν την ιδια δομη. Το ιδιο ισχυει και για το ips οπου εχουμε S-IPS,AH-IPS αλλα ολα εχουν την δομη In Plane Switching.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Καλύτερα 2000:1 με υψηλή φωτεινότητα για games και ταινίες, παρά τέλειο μαύρο με γελοίες φωτεινότητες(στα περισσότερα OLED μοντέλα) και κίνδυνο burn-in.

Τώρα που εμφανίστηκε η απειλή των OLED monitors θα δούμε τις εντυπωσιακότερες IPS και VA τεχνολογίες.

Μια χαρά είναι το φως στις OLED και burn-in κίνδυνο έχουν μόνο οι QD-OLED που φτάνουν πολλά nits.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, elpenor είπε

 

Δηλαδή αν θέλατε να παίξετε ή να δείτε ταινία και τις είχατε δίπλα δίπλα πιστεύετε ότι θα προτιμούσατε την IPS Black από την G8 λόγω smearing και gamma shift;

Εγώ θα έβαζα και στοίχημα ότι κανένας δεν θα καθόταν στην IPS αν δεν υπήρχε σημαντικός λόγος.

Το monitor δεν ειναι μονο για να παιξεις ή να δεις ταινια ομως. Ειναι γενικης χρησης. Ας πουμε εσυ για κειμενο θα δουλευες σε OLED.? Την καλυψη burn in..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Κοιτα ο ανθρωπινος εγκεφαλος για τον καθεναν ειναι διαφορετικος. Μερικοι μπορει να πιστευουν ακομα οτι η γη ειναι επιπεδη εδω μιλαμε με αποδειξεις.

Όχι. Όταν ακούς π.χ. μέσα από ηχεία σε δωμάτιο υπάρχει το comb filtering. Ο ήχος που πραγματικά φτάνει στα αυτιά σου είναι γεμάτος από ακυρώσεις σημάτων που βρίσκονται σε αντίθετη φάση. Δεν ακούς όμως αυτές τις ακυρώσεις γιατί το μυαλό γεμίζει τα κενά με βάση κάποιες προσδοκίες που έχει.

Αντίστοιχα, όταν παρακολουθείς μια ταινία ή παίζεις παιχνίδι με αληθινά αντικείμενα και τεράστια ποικιλία χρωμάτων στην οθόνη δεν αντιλαμβάνεσαι στον ίδιο βαθμό όλα αυτά που αναφέρεις σε σχέση με ένα μονοκόμματο χρώμα σε όλη την οθόνη. Εκτός και αν έχεις αυθυποβληθεί μέσα από αυτά που διαβάζεις στα φόρα ώστε όλα να σου ξυνίζουν. Το ολικό ξάσπρισμα του IPS όμως στο σκοτάδι το καταλαβαίνεις και πολύ μάλιστα. Δεν χρειάζεται  το "κοπάδι" του Χ φόρουμ να στο καρφώσει στο μυαλό για να το δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Όχι. Όταν ακούς π.χ. μέσα από ηχεία σε δωμάτιο υπάρχει το comb filtering. Ο ήχος που πραγματικά φτάνει στα αυτιά σου είναι γεμάτος από ακυρώσεις σημάτων που βρίσκονται σε αντίθετη φάση. Δεν ακούς όμως αυτές τις ακυρώσεις γιατί το μυαλό γεμίζει τα κενά με βάση κάποιες προσδοκίες που έχει.

Αντίστοιχα, όταν παρακολουθείς μια ταινία ή παίζεις παιχνίδι με αληθινά αντικείμενα και τεράστια ποικιλία χρωμάτων στην οθόνη δεν αντιλαμβάνεσαι στον ίδιο βαθμό όλα αυτά που αναφέρεις σε σχέση με ένα μονοκόμματο χρώμα σε όλη την οθόνη. Εκτός και αν έχεις αυθυποβληθεί μέσα από αυτά που διαβάζεις στα φόρα ώστε όλα να σου ξυνίζουν. Το ολικό ξάσπρισμα του IPS όμως στο σκοτάδι το καταλαβαίνεις και πολύ μάλιστα. Δεν χρειάζεται  το "κοπάδι" του Χ φόρουμ να στο καρφώσει στο μυαλό για να το δεις.

Μια χαρα το αντιλαμβανεσαι αρκει να ξερεις. Αν δεν ξερεις τοτε δεν το αντιλαμβανεσαι. Το ιδιο ισχυει και για το glow/bleed που πολλοι απλα δεν το αντιλαμβανονται/δεν τους νοιαζει και ας ειναι ποιο χτυπητο. Επισης το glow δεν ειναι προνομιο των ips αλλα και πολλα va το εχουν.

Επεξ/σία από mtifosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια τεχνολογία χωρίς μειονεκτήματα δεν υπάρχει σε καμία, ίσως στις micro-LED όταν γίνουν προσιτές για το ευρύ κοινό.

Διαλέγεις και παίρνεις ανάλογα με τις ανάγκες σου και τα γούστα σου. Για παιχνίδια και ταινίες πας δαγκωτό OLED αν μπορείς, για browsing IPS/VA αλλά και για all arround χρήση προσωπικά θα προτιμούσα IPS.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, mtifosi said:

Το monitor δεν ειναι μονο για να παιξεις ή να δεις ταινια ομως. Ειναι γενικης χρησης. Ας πουμε εσυ για κειμενο θα δουλευες σε OLED.? Την καλυψη burn in..?

Χρησιμοποιώ αρκετά συχνά WOLED σαν monitor και τα γράμματα δεν με κουράζουν όταν διαβάζω κείμενο, απλά είναι πιο άσχημα, καθαρά αισθητικό ζήτημα. Αντιθέτως σε συνθήκες με λίγο φωτισμό με τις IPS νοιώθω ότι υπάρχει μπροστά μου ένας προβολέας που με χτυπάει, κάτι που δεν το νοιώθω τόσο σε οθόνες με full array backlight ή OLED. Σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι όλες οι flicker free οθόνες είναι κατάλληλες για πολύωρη εργασία πάνω σε κείμενο, ακόμα και μία φτηνή TN, αρκεί να μην έχεις αντανακλάσεις, να μειώσεις λίγο το μπλε και να έχεις ένα ωραίο ομοιόμορφο φωτισμό στο χώρο.

Επίσης πιστεύω ότι με WOLED δεν θα έχω πρόβλημα με burn-in (κάτι που δεν θα το έλεγα για τις QD-OLED), ακόμα όμως και να πάθει κάτι υπάρχει 5ετής εγγύηση που το καλύπτει, πιο πολύ με αγχώνει το QC lottery στις Odyssey.

Οι IPS Black του θέματος μάλλον θα χαλάσουν πολύ αργότερα από τα υπόλοιπα monitor όμως στα 2 χρόνια που θα βγει το επόμενο μοντέλο με 4000 contrast και καλύτερο response time θα θέλω να αναβαθμίσω γιατί όπως πολύ εύστοχα αναφέρθηκε στα πρώτα σχόλια υπάρχει πολύς δρόμος από το 2000:1 μέχρι το true black των OLED / Odyssey και άλλος τόσος για καλά response times/overshoot.

Στη δουλειά μου, επειδή κάποιες φορές περιλαμβάνει και λίγο design, οι IPS είναι μονόδρομος και όντως απολαμβάνω τα κρυστάλλινα γράμματα και το color accuracy μετά το καλιμπράρισμα (ιδίως στo grayscale ramp που η διαφορά είναι πελώρια). Τις περισσότερες όμως μέρες αυτό το πλεονέκτημα είναι άχρηστο, πολλοί προγραμματιστές που ξέρω προτιμούν UW VA από IPS (αφού τις έχουν δοκιμάσει όλες).

Οι IPS Black 120hz κοστίζουν πολύ και προσφέρουν λίγα, δεν θα μου έκανε εντύπωση αν κάποιος δεν έβλεπε τη διαφορά με μία απλή IPS πριν του πω να την προσέξει, θα τις πρότεινα σε ελάχιστους λέγοντας "αν θέλεις υπάρχει και αυτό είναι λίγο καλύτερο και κοστίζει το διπλό".

Οι Odyssey επίσης κοστίζουν πολύ και χαλάνε για πλάκα (αν δεν έρθουν ήδη χαλασμένες) αλλά προσφέρουν απίστευτη εικόνα, όποιος δει Odyssey/OLED δίπλα δίπλα με μία IPS θα την σχολιάσει από μόνος του.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, elpenor είπε

Χρησιμοποιώ αρκετά συχνά WOLED σαν monitor και τα γράμματα δεν με κουράζουν όταν διαβάζω κείμενο, απλά είναι πιο άσχημα, καθαρά αισθητικό ζήτημα. Αντιθέτως σε συνθήκες με λίγο φωτισμό με τις IPS νοιώθω ότι υπάρχει μπροστά μου ένας προβολέας που με χτυπάει, κάτι που δεν το νοιώθω τόσο σε οθόνες με full array backlight ή OLED. Σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι όλες οι flicker free οθόνες είναι κατάλληλες για πολύωρη εργασία πάνω σε κείμενο, ακόμα και μία φτηνή TN, αρκεί να μην έχεις αντανακλάσεις, να μειώσεις λίγο το μπλε και να έχεις ένα ωραίο ομοιόμορφο φωτισμό στο χώρο.

Επίσης πιστεύω ότι με WOLED δεν θα έχω πρόβλημα με burn-in (κάτι που δεν θα το έλεγα για τις QD-OLED), ακόμα όμως και να πάθει κάτι υπάρχει 5ετής εγγύηση που το καλύπτει, πιο πολύ με αγχώνει το QC lottery στις Odyssey.

Οι IPS Black του θέματος μάλλον θα χαλάσουν πολύ αργότερα από τα υπόλοιπα monitor όμως στα 2 χρόνια που θα βγει το επόμενο μοντέλο με 4000 contrast και καλύτερο response time θα θέλω να αναβαθμίσω γιατί όπως πολύ εύστοχα αναφέρθηκε στα πρώτα σχόλια υπάρχει πολύς δρόμος από το 2000:1 μέχρι το true black των OLED / Odyssey και άλλος τόσος για καλά response times/overshoot.

Στη δουλειά μου, επειδή κάποιες φορές περιλαμβάνει και λίγο design, οι IPS είναι μονόδρομος και όντως απολαμβάνω τα κρυστάλλινα γράμματα και το color accuracy μετά το καλιμπράρισμα (ιδίως στα grey που η διαφορά είναι πελώρια). Τις περισσότερες όμως μέρες αυτό το πλεονέκτημα είναι άχρηστο, πολλοί προγραμματιστές που ξέρω προτιμούν UW VA από IPS (αφού τις έχουν δοκιμάσει όλες).

Οι IPS Black 120hz κοστίζουν πολύ και προσφέρουν λίγα, δεν θα μου έκανε εντύπωση αν κάποιος δεν έβλεπε τη διαφορά με μία απλή IPS πριν του πω να την προσέξει, θα τις πρότεινα σε ελάχιστους. Οι Odyssey επίσης κοστίζουν πολύ και χαλάνε για πλάκα (αν δεν έρθουν ήδη χαλασμένες) αλλά προσφέρουν απίστευτη εικόνα, όποιος δει Odyssey/OLED δίπλα δίπλα με μία IPS θα την σχολιάσει από μόνος του.

Ολα αυτα που λες οκ ειναι προσωπικες αποψεις. Αν δεν σε πειραζει το woled οπως και εμενα δεν με ενοχλει τοσο αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι καλυτερο απο ips. Τωρα περι burn-in αν ηταν τοσο σιγουρες οι εταιριες ας το ελεγαν ξεκαθαρα στα monitor και οχι να αναφερουν γελειοτητες περι δηθεν σωστης χρησης. Που το ειδες οτι κοστιζουν πολυ οι ips black.? Εγω διαβαζω για 480 αρχικη και εχεις ενα all around monitor ποια. Τωρα αν καποιος δεν αντιληφθει την διπλασια αντιθεση οκ πασο. Για την odyssey τα ειπαμε ειναι va δεν κοντραρει ips. Και συγκρινεις ανομοια πραγματα γιατι πρεπει να βαλεις μια miniled ips για συγκριση σε αυτα τα μοντελα που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, mtifosi said:

Ολα αυτα που λες οκ ειναι προσωπικες αποψεις. Αν δεν σε πειραζει το woled οπως και εμενα δεν με ενοχλει τοσο αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι καλυτερο απο ips. Τωρα περι burn-in αν ηταν τοσο σιγουρες οι εταιριες ας το ελεγαν ξεκαθαρα στα monitor και οχι να αναφερουν γελειοτητες περι δηθεν σωστης χρησης. Που το ειδες οτι κοστιζουν πολυ οι ips black.? Εγω διαβαζω για 480 αρχικη και εχεις ενα all around monitor ποια. Τωρα αν καποιος δεν αντιληφθει την διπλασια αντιθεση οκ πασο. Για την odyssey τα ειπαμε ειναι va δεν κοντραρει ips. Και συγκρινεις ανομοια πραγματα γιατι πρεπει να βαλεις μια miniled ips για συγκριση σε αυτα τα μοντελα που λες.

Υπάρχει mini led IPS σε λογικά χρήματα (με σοβαρό array) για να την συγκρίνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elpenor είπε

Υπάρχει mini led IPS σε λογικά χρήματα (με σοβαρό array) για να την συγκρίνω;

Σε αυτη την κατηγορια τιμης υπαρχει η acer x32 για παραδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...