Προς το περιεχόμενο

Ανάληψη από wallet της Vendora


Kralice
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Ukforthemoment,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά χαρά! 

Αναρωτιόμουν αν έχει κάποιος έχει κάνει ανάληψη από το wallet στην Vendora. Έχω ένα ποσό μέσα και θα ήθελα ιδανικά να τα τραβήξω.

Στις συχνές ερωτήσεις λέει για το κόστος υπηρεσίας:

"Το κόστος υπηρεσίας αποτελείται από:

  • Έξοδα μεταφοράς: ένα πάγιο ποσό των 1.20 €
  • Προμήθεια ανάληψης: 5% του ποσού ανάληψης
  • ΦΠΑ: 24% των παραπάνω

* Ελάχιστο ποσό ανάληψης 5 ευρώ."

Μου φαίνεται πολύ μεγάλο το ποσό που παρακρατείται από μια πώληση-εκτός αν κάτι δεν καταλαβαίνω καλά...

Π.χ αν πουλήσω κάτι 100 ευρώ μου κρατάνε κάτι παραπάνω από 30 ευρώ;

Δεν ξέρω αν προμήθεια κρατάει και η τράπεζα. Έχω Εθνική και Alpha. Υποθέτω κάθε τράπεζα κρατάει διαφορετικό ποσό.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει. :)

Επεξ/σία από Kralice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Ανάληψη από wallet της Vendora
28 λεπτά πριν, john_shadow είπε

ΦΠΑ εννοεί ότι είναι το 24% από τις κρατήσεις που σου κάνει.

οι τράπεζες κρατάνε και αυτές προμήθεια μεταφοράς.

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Επομένως το 24% του 1,2 ευρώ από τα έξοδα μεταφοράς συν του 5% της ανάληψης. Τώρα έβγαλα νόημα. Ευχαριστώ πολύ!

Μένει να δούμε οι τράπεζες τι κρατάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχω την ιδια απορια! Εκανα μια πωληση και θελω να κανω αναληψη 100€ τι θα μου κρατησουν 30€;; Κ εμενα μου φαινονται παρα πολλα! Το 1,20€ ειναι μαλλον προμηθεια για την μεταφορα..απκλειεται το 24% να ειναι σε αυτο το ποσο κ οχι στα 100€ . Ειναι σαν να ειμαστε εμποροι κ πρεπει να αποδωσουμε το 24% στο κρατος! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikiangel είπε

Εχω την ιδια απορια! Εκανα μια πωληση και θελω να κανω αναληψη 100€ τι θα μου κρατησουν 30€;; Κ εμενα μου φαινονται παρα πολλα! Το 1,20€ ειναι μαλλον προμηθεια για την μεταφορα..απκλειεται το 24% να ειναι σε αυτο το ποσο κ οχι στα 100€ . Ειναι σαν να ειμαστε εμποροι κ πρεπει να αποδωσουμε το 24% στο κρατος! 

Εχει εξηγηθεί πιο πάνω ,το 24% είναι στα έξοδα και όχι σε όλο το ποσό.

Αυτό βγαίνει και απο το 

Το κόστος υπηρεσίας αποτελείται από:

  • Έξοδα μεταφοράς: ένα πάγιο ποσό των 1.20 €
  • Προμήθεια ανάληψης: 5% του ποσού ανάληψης
  • ΦΠΑ: 24% των παραπάνω

* Ελάχιστο ποσό ανάληψης 5 ευρώ."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Εχει εξηγηθεί πιο πάνω ,το 24% είναι στα έξοδα και όχι σε όλο το ποσό.

Αυτό βγαίνει και απο το 

Το κόστος υπηρεσίας αποτελείται από:

  • Έξοδα μεταφοράς: ένα πάγιο ποσό των 1.20 €
  • Προμήθεια ανάληψης: 5% του ποσού ανάληψης
  • ΦΠΑ: 24% των παραπάνω

* Ελάχιστο ποσό ανάληψης 5 ευρώ."

Δηλαδη στην ουσια ειναι του 1.20 κ πχ των 5€ στα 100 αρα 6.20 το 24% αρα περιπου 1.50€! Ετσι οκ!! Σε ευχαριστω για την απαντηση! Μαλλον δν προσεξα των παραπανω που ελεγε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
10 λεπτά πριν, nikiangel είπε

Δηλαδη στην ουσια ειναι του 1.20 κ πχ των 5€ στα 100 αρα 6.20 το 24% αρα περιπου 1.50€! Ετσι οκ!! Σε ευχαριστω για την απαντηση! Μαλλον δν προσεξα των παραπανω που ελεγε..

για 100€ 

1,2€+5€=6.20€ 

6,20€* 24% =7,688€ εξοδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
1 ώρα πριν, EiriniPapa6 είπε

Aν επιλέξεις τη τμηματική εξαργύρωση, σου χωρίζουν το ποσο αναληψης σε πολλά μικρότερα και δε χρεώνεσαι από την τράπεζα το 4ευρο! Από τους βασικούς λόγους που τους αγάπησα είναι που βρήκαν λύση να γλεντάνε τις τράπεζες.

Τι ειναι η τμηματικη εξαργυρωση;Πως λειτουργει;
Δεν εχει τυχει να κανω ακομα αναληψη,οτι παιρνω το δινω παλι για αγορες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Τι ειναι η τμηματικη εξαργυρωση;Πως λειτουργει;
Δεν εχει τυχει να κανω ακομα αναληψη,οτι παιρνω το δινω παλι για αγορες.

 

Ουσιαστικά σου χωρίζει το ποσό σε τμηματικές αναλήψεις με 15 ευρώ το μέγιστο για κάθε ανάληψη κι έτσι γλιτώνεις τις χρεώσεις της τράπεζας. Το ποσό εμφανίζεται όλο την ίδια μέρα, αλλά σπασμένο σε 15άρια.

π.χ. για μια ανάληψη στα 38,5€, το κόστος υπηρεσίας μαζί με το ΦΠΑ ήταν 3,88. Τα 34,62 που απόμειναν εμφανίστηκαν στον λογαριασμό σε τμηματικές αναλήψεις ως 15 + 15 + 4,62€. οπότε δε χρεώθηκα και έξοδα τράπεζας.

Επεξ/σία από terra45
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, terra45 είπε

Ουσιαστικά σου χωρίζει το ποσό σε τμηματικές αναλήψεις με 15 ευρώ το μέγιστο για κάθε ανάληψη κι έτσι γλιτώνεις τις χρεώσεις της τράπεζας. Το ποσό εμφανίζεται όλο την ίδια μέρα, αλλά σπασμένο σε 15άρια.

π.χ. για μια ανάληψη στα 38,5€, το κόστος υπηρεσίας μαζί με το ΦΠΑ ήταν 3,88. Τα 34,62 που απόμειναν εμφανίστηκαν στον λογαριασμό σε τμηματικές αναλήψεις ως 15 + 15 + 4,62€. οπότε δε χρεώθηκα και έξοδα τράπεζας.

Ποσο ειναι τα εξοδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Ποσο ειναι τα εξοδα;

Στα 38,5 ήταν 3,88 που γράφω παραπάνω. Τα έξοδα δηλαδή για να κάνεις την ανάληψη από τη Vendora. Οπότε, από τα υπόλοιπα 34,62 δεν είχες επιπλέον χρέωση μετά από την τράπεζα, εμφανίστηκε όλο το ποσό τμηματικά. Αν δε γινόταν τμηματική ανάληψη, θα εμφανιζόταν ως ένα ποσό αλλά λιγότερο από 34,62 ανάλογα με το τι θα κρατούσε και η τράπεζα.

Επεξ/σία από terra45
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, terra45 είπε

Στα 38,5 ήταν 3,88 που γράφω παραπάνω. Τα έξοδα δηλαδή για να κάνεις την ανάληψη από τη Vendora. Οπότε, από τα υπόλοιπα 34,62 δεν είχες επιπλέον χρέωση μετά από την τράπεζα, εμφανίστηκε όλο το ποσό τμηματικά. Αν δε γινόταν τμηματική ανάληψη, θα εμφανιζόταν ως ένα ποσό αλλά λιγότερο από 34,62 ανάλογα με το τι θα κρατούσε και η τράπεζα.

Τα εξοδα της τραπεζας εννοω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, StamTheMan είπε

Τα εξοδα της τραπεζας εννοω.

Α, δεν ξέρω πόσο θα ήταν τα έξοδα της τράπεζας γιατί έκανα τμηματική ανάληψη. Αυτό φαντάζομαι εξαρτάται και από την κάθε τράπεζα. Η Vendora όταν πας να κάνεις ανάληψη, σου αναφέρει μόνο τα δικά της έξοδα που κρατάει πριν την ανάληψη. Δεν μπορεί να σου πει τι έξοδα θα είχε η κάθε τράπεζα. Αυτό μάλλον θα πρέπει να το τσεκάρεις με την τράπεζα και τι χρεώνει αναλόγως το ποσό (που εμφανίζεται σαν έμβασμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, EiriniPapa6 είπε

Στο σημείο της αναληψης πριν την ολοκληρωση εχουν προεπιλεγμενη τη τμηματικη εξαργύρωση. Αν θες να τραβηξεις 100€ και η τράπεζα σου χρεωνει 4€ για κινήσεις μεγαλυτερες των 5€, σου σπανε αυτοματα τα 100€ σε πεντάευρα για να μη σε χρεωσει η τράπεζα

5? 
Πιο πανω αναφερθηκε οριο 15.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...