Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση - πρόβλημα WD Blue 1TB (WD10EZEX)


JohnnyDragon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Σε έναν υπολογιστή έχω διάφορους εσωτερικούς δίσκους τους οποίους δεν έχω συνδεδεμένους. Τους συνδέω δύο δύο μόνο όταν είναι να αντιγράψω αρχεία. Κάτι σαν αποθήκη δηλαδή. 
Επειδή χρειάζομαι νέο χώρο, αγόρασα σήμερα 6 δίσκους HDD WB Blue 1TB WD10EZEX. Δοκίμασα τους 2 από τους 6 και κάνουν και οι δύο το εξής. Βάζω να αντιγράψω αρχεία από έναν δίσκο στον καινούργιο και μετά από 4-5 δευτερόλεπτα η ταχύτητα αντιγραφής πέφτει στο μηδέν και πολύ γρήγορα κολλάνε τα πάντα. Ότι και αν δοκίμασα συμβαίνει το ίδιο.
Τους 2 αυτούς δίσκους ως νέους δίσκους, τους όρισα βασικούς GPT, όπως και όλοι οι άλλοι που έχω για τον ίδιο σκοπό τόσα χρόνια. 
Τώρα δοκίμασα και όρισα τον έναν ως δυναμικό και δεν κάνει το πρόβλημα. Γιατί να συμβαίνει αυτό; 
OS win10.
 

Επεξ/σία από JohnnyDragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Ασχετο λίγο με ερώτημα σου αλλά έχε το στο νού για το μέλλον.
Καταρχήν φαντάζομαι ότι εννοείς 1ΤΒ χωρητικότητα και όχι 1GB. :)

Έστω ότι αγόρασες τους 6 δίσκους στην χαμηλότερη τιμή skroutz, 42 ευρώ σε κατάστημα με άμεση διαθεσιμότητα, τότε έδωσες 6 χ 42 = 252 ευρώ για 6ΤB συνολικής χωρητικότητας.

Αν αγόραζες 4 ίδιους δίσκους, ίδιο μοντέλο δηλαδή,  αλλά στα 2ΤΒ έκαστος στην χαμηλότερη τιμή skroutz, 62 ευρώ σε κατάστημα με άμεση διαθεσιμότητα, τότε 4 χ 62 = 248 ευρώ για 8ΤΒ συνολικής χωρητικότητας.

Δηλαδή θα είχες δώσει λιγότερα λεφτά και θα είχες επιπλέον 2ΤΒ έξτρα διαθέσιμο χώρο. :)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dpolal είπε

'Ασχετο λίγο με ερώτημα σου αλλά έχε το στο νού για το μέλλον.
Καταρχήν φαντάζομαι ότι εννοείς 1ΤΒ χωρητικότητα και όχι 1GB. :)

Έστω ότι αγόρασες τους 6 δίσκους στην χαμηλότερη τιμή skroutz, 42 ευρώ σε κατάστημα με άμεση διαθεσιμότητα, τότε έδωσες 6 χ 42 = 252 ευρώ για 6ΤB συνολικής χωρητικότητας.

Αν αγόραζες 4 ίδιους δίσκους, ίδιο μοντέλο δηλαδή,  αλλά στα 2ΤΒ έκαστος στην χαμηλότερη τιμή skroutz, 62 ευρώ σε κατάστημα με άμεση διαθεσιμότητα, τότε 4 χ 62 = 248 ευρώ για 8ΤΒ συνολικής χωρητικότητας.

Δηλαδή θα είχες δώσει λιγότερα λεφτά και θα είχες επιπλέον 2ΤΒ έξτρα διαθέσιμο χώρο. :)
 

Α οκ τώρα το είδα ότι έγραψα 1GB... 😂😂😂 Όταν μπαίνεις να γράψεις στις 4 το πρωί αυτά συμβαίνουν 😂😂😂 ναι 1TB ήθελα να γράψω. 

Όσον αφορά αυτό που λες το ξέρω αλλά έχω συγκεκριμένο λόγο που αγοράζω του 1TB και όχι παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Ερώτηση - πρόβλημα WD Blue 1TB (WD10EZEX)

Οι 2 δίσκοι έχουν θέμα και θέλουν επιστροφή. Σαν Dynamc disks τα windows διαχειρίζονται το τρόπο εγγραφής και ξεπερνάνε το τυχόν σφάλμα που εμφανίζεται αλλά δεν το εξαφανίζουν. Δηλαδή οι δυο δίσκοι έχουν σφάλμα και το windows το παρακάμπτει προσωρινά χρησιμοποιώντας κάποιο άλλο μέρος του δίσκου ως cache. Καλό είναι να κανείς ένα τεστ με κάποιο προγραμμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...