Προς το περιεχόμενο

Αγορά τηλεόρασης γνώμες και απόψεις.


spwar
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από power_1,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, spwar είπε

Είμαι σέ δίλημμα ανάμεσα σε 3 τηλεοράσεις.

Tcl  c745  55inch uhd 4k

Tcl c805 55 inch  4k

Samsung c70 4k

Τί λέτε?

 

Tιμη πανω κατω στα 750€ και οι 3.(περιμενεις black friday για αγορα)

Οι 70c κι η c745 ειναι direct led ενω η c805 ειναι mini led

H c745 και 70c eχει μικροτερο αριθμο diming  zone εναντι c805

H Samsung εχει 7,3 βαθμολογια στο rtings 7,8 η tcl c745 .

Η c805 εχει καλυτερο φωτεινοτητα 1300nich εναντι 1000 nits αλλα η c745 εχει καλυτερη αντιθεση

Στη c745  οι μπαρες στις ταινιες ειναι μαυρες ενω στην c805 επηρεαζονται απο τις φωτεινες σκηνες.

 

 

Επεξ/σία από power_1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, power_1 είπε

Tιμη πανω κατω στα 750€ και οι 3.(περιμενεις black friday για αγορα)

Οι 70c κι η c745 ειναι direct led ενω η c805 ειναι mini led

H c745 και 70c eχει μικροτερο αριθμο diming  zone εναντι c805

H Samsung εχει 7,3 βαθμολογια στο rtings 7,8 η tcl c745 .

Η c805 εχει καλυτερο φωτεινοτητα 1300nich εναντι 1000 nits αλλα η c745 εχει καλυτερη αντιθεση

Στη c745  οι μπαρες στις ταινιες ειναι μαυρες ενω στην c805 επηρεαζονται απο τις φωτεινες σκηνες.

Ευχαριστώ πολύ για την ανάπτυξη, βέβαια δεν γνωρίζω τις διαφορές στά led και στά dimming και στις μπάρες και τί είναι προτιμότερο.

Θέλω κυρίως τηλεοπτικό πρόγραμμα 80%ταινιες 10%αθλητ και 10%games προς το παρόν.

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την ανάπτυξη, βέβαια δεν γνωρίζω τις διαφορές στά led και στά dimming και στις μπάρες και τί είναι προτιμότερο.

 

Θέλω κυρίως τηλεοπτικό πρόγραμμα 80%ταινιες 10%αθλητ και 10%games προς το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, spwar είπε

 

Ευχαριστώ πολύ για την ανάπτυξη, βέβαια δεν γνωρίζω τις διαφορές στά led και στά dimming και στις μπάρες και τί είναι προτιμότερο.

 

Θέλω κυρίως τηλεοπτικό πρόγραμμα 80%ταινιες 10%αθλητ και 10%games προς το παρόν.

Mε 80% τηλεοπτικο προγραμμα πας σε fhd tv δεν χρειαζεσε 4Κ

Οι 4Κ δεν παιζουν τοσο καλα περιεχομενο SD (450+) οσο περιεχομενο 4Κ.

Για αθλητικο περιεχομενο κι για games χρειαζεσε 100hrz και 4Κ αλλα θα τα χρησιμοποιεις πολυ λιγο σε σχεση με το τηλεοπτικο προγραμμα.

Εγω θελω να παρω την 65 c805 αλλα βλεπω ταινιες σειρες αθλητικα ,αλλα δεν βλεπω τηλεοπτικο προγραμμα κι δεν παιζω games .

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοούσα 80%ταινιες σειρές στρεμιο - Κόντι, το υπόλοιπο 20,% αθλητικά,τβ κ.τ.λ

Πάντως αυτές οι tlc έχουν τά πάντα από υποδοχές και έξτρα που οι γνωστές μάρκες δεν έχουν.

Τώρα δεν ξέρω ποιότητα και αντοχή στο χρόνο, αλλά βάλε 5ετη υποστήριξη όπως θα κάνω και γω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, spwar είπε

Εννοούσα 80%ταινιες σειρές στρεμιο - Κόντι, το υπόλοιπο 20,% αθλητικά,τβ κ.τ.λ

Πάντως αυτές οι tlc έχουν τά πάντα από υποδοχές και έξτρα που οι γνωστές μάρκες δεν έχουν.

Τώρα δεν ξέρω ποιότητα και αντοχή στο χρόνο, αλλά βάλε 5ετη υποστήριξη όπως θα κάνω και γω.

Για σχεση τιμης γιαυτα που δεινουν δεν ...παιζονται.Η 5ετης ειναι ...εγγυηση με τα ολα της .

Απλα τα μεγαλα καταστηματα την εχουν το πολυ ακριβη (Κωτσος,Γερμανος,)

Αν κατεβει στις τιμες των αλλων διαδυκτιακων καταστηματων μαζι με καμια προσφορα με καρτες θα ειναι ιδανικη περιπτωση.

Στην Ισπανια τα carrfure την εχουν 600€ την 55 c805 κι την 65 699€(που να δουμε τετοιες τιμες στην Ελλαδα)

Επεξ/σία από power_1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, εσύ από που σκέφτεσαι να την πάρεις? Εγώ θα πήγαινα στά γνωστά λόγω 5ετιας.

Στο Σκρουτζ δεν ξέρω άν δίνουν.

Βλέπω βέβαια μια διαφορά τιμής πιο κάτω αλλά δεν ξέρω πώς ή ποιος δίνει αυτή την εγγύηση. Άν ξέρεις κάτι πες.

Χτες ή τηλεόραση μου είπε το τελευταίο ποίημα. Αναβοσβηνε 5λεπτα ώσπου έστρωνε και έβλεπα, τώρα νεκρά.χεχε. Μέχρι black Friday ........😂😂

15 λεπτά πριν, spwar είπε

Καλημέρα, εσύ από που σκέφτεσαι να την πάρεις? Εγώ θα πήγαινα στά γνωστά λόγω 5ετιας.

Στο Σκρουτζ δεν ξέρω άν δίνουν.

Βλέπω βέβαια μια διαφορά τιμής πιο κάτω αλλά δεν ξέρω πώς ή ποιος δίνει αυτή την εγγύηση. Άν ξέρεις κάτι πες.

Χτες ή τηλεόραση μου είπε το τελευταίο ποίημα. Αναβοσβηνε 5λεπτα ώσπου έστρωνε και έβλεπα, τώρα νεκρά.χεχε. Μέχρι black Friday ........😂😂

https://www.skroutz.gr/c/12/television/m/10474/TCL/shop/2695/Easlanidis.html?keyphrase=c805&o=tcl+c805

Για δες εδώ μου φαίνεται καλό κατάστημα και νομίζω ότι είναι και πενταετία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
6 ώρες πριν, spwar είπε

Καλημέρα, εσύ από που σκέφτεσαι να την πάρεις? Εγώ θα πήγαινα στά γνωστά λόγω 5ετιας.

Στο Σκρουτζ δεν ξέρω άν δίνουν.

Βλέπω βέβαια μια διαφορά τιμής πιο κάτω αλλά δεν ξέρω πώς ή ποιος δίνει αυτή την εγγύηση. Άν ξέρεις κάτι πες.

Χτες ή τηλεόραση μου είπε το τελευταίο ποίημα. Αναβοσβηνε 5λεπτα ώσπου έστρωνε και έβλεπα, τώρα νεκρά.χεχε. Μέχρι black Friday ........😂😂

https://www.skroutz.gr/c/12/television/m/10474/TCL/shop/2695/Easlanidis.html?keyphrase=c805&o=tcl+c805

Για δες εδώ μου φαίνεται καλό κατάστημα και νομίζω ότι είναι και πενταετία.

Πριν αγορασεις ρωτας αν εχει εγγυηση ελληνικης αντιπροσωπιας και αν δεινουν 5 ετη εγγυηση δικη τους η απο την αντιπροσωπεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει έχω βρει μέσω Σκρουτζ επέκταση εγγύησης+3 έτη οπότε συνολικά 5 και πιο φθηνά η ασφάλεια τους από τους γνωστούς.

Σέ ευχαριστώ για την συζήτηση και περιμένω εντυπώσεις από τίς νέες μας τβ, ή όποιο νέο θα μας βοηθήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πήρα τελικά tcl c805 αλλά νομίζω ότι είναι διαφορετικό από ότι περιγράφουν.

Δεν βρίσκω κάποιες λειτουργίες, φτωχό μενού.

Ίσως δεν το ψάχνω καλά, θα δείξει.

Πάντως εικόνα τέλεια και αν μπουν τά σωστά hdmi cable θα είναι πολύ καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...