Προς το περιεχόμενο

Πώς να γράφω έκθεση με δικό μου λόγο και ιδέες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας! Χρειάζομαι την βοήθεια σας ή μάλλον τα φώτα σας για το πώς μπορώ να εκφράζω ιδέες στην έκθεση με τέτοιο τρόπο ώστε να μην είναι τυποποιημένος ο λόγος μου. Στις περισσότερες εκθέσεις εκφράζομαι στεγνά και με πολύ τυποποιημένο λόγο. Λες και γράφω επιστημονικά κείμενα. Αυτό συμβαίνει όμως επειδή δεν έχω δικές μου ιδέες... Και έτσι αντλώ ιδέες από το θεματικό υλικό χωρίς να τις αναπτύσσω με δικές μου πινελιές 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/11/2023 στις 8:59 ΜΜ, Matthewkats είπε

Γειά σας! Χρειάζομαι την βοήθεια σας ή μάλλον τα φώτα σας για το πώς μπορώ να εκφράζω ιδέες στην έκθεση με τέτοιο τρόπο ώστε να μην είναι τυποποιημένος ο λόγος μου. Στις περισσότερες εκθέσεις εκφράζομαι στεγνά και με πολύ τυποποιημένο λόγο. Λες και γράφω επιστημονικά κείμενα. Αυτό συμβαίνει όμως επειδή δεν έχω δικές μου ιδέες... Και έτσι αντλώ ιδέες από το θεματικό υλικό χωρίς να τις αναπτύσσω με δικές μου πινελιές 

 

χρειάζεσαι μαθήματα με καθηγητή και να διαβάζεις γενικά, από λογοτεχνία μεχρι σοβαρά δημοσιογραφικά άρθρα, να παρακολουθείς ομιλίες, και να σκέφτεσαι πάνω σε διάφορα θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/11/2023 στις 8:59 ΜΜ, Matthewkats είπε

Γειά σας! Χρειάζομαι την βοήθεια σας ή μάλλον τα φώτα σας για το πώς μπορώ να εκφράζω ιδέες στην έκθεση με τέτοιο τρόπο ώστε να μην είναι τυποποιημένος ο λόγος μου. Στις περισσότερες εκθέσεις εκφράζομαι στεγνά και με πολύ τυποποιημένο λόγο. Λες και γράφω επιστημονικά κείμενα. Αυτό συμβαίνει όμως επειδή δεν έχω δικές μου ιδέες... Και έτσι αντλώ ιδέες από το θεματικό υλικό χωρίς να τις αναπτύσσω με δικές μου πινελιές 

 

Δεν είναι κακό ν' αντλείς απ' το θεματικό υλικό. Κακό είναι να γίνεται αναπαραγωγή δίχως να υπάρχει από πίσω η κατανόηση. Εφόσον ανοίξεις μια γκάμα ιδεών και τις κάνεις δικές σου, θα πρέπει να μπεις στη διαδικασία να τις εκφράσεις με τον δικό σου τρόπο. Μια καλή εξάσκηση είναι λέγοντας στον εαυτό σου "πώς θα μπορούσα να το πω με διαφορετικά λόγια". Και γράφε, γράφε, γράφε. Όπως και διάβαζε, ώστε να εμπλουτίζεις λεξιλόγιο και εκφράσεις. 

Αν α) δεν είσαι σε ένα επίπεδο για να το καταφέρεις και β) ο χρόνος πιέζει, τότε σίγουρα ο καθηγητής θα σου γλιτώσει κόπο και χρόνο δείχνοντάς σου τον τρόπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να αναπτύξεις ένα θέμα ή για να επιλύσεις ένα πρόβλημα, ανάμεσα σε άλλες μεθόδους που μπορείς να επιλέξεις, δύνασαι  και :

1) Να χρησιμοποιείς τις κατηγορίες του Αριστοτέλη (ή την Αριστοτελική Δομή της έκθεσης) :

ΟΥΣΙΑ       (υφή του θέματος/προβλήματος και συστατικά μέρη)

ΠΟΙΟΤΗΤΑ  (καλό ή κακό, ωφέλιμο ή επιβλαβές κλπ)

ΠΟΣΟΤΗΤΑ  (σε ποιο βαθμό εμφανίζεται το πρόβλημα)

ΓΙΑΤΙ  (ποια είναι η αιτία)

ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΤΕ  (σε ποιους τομείς της ζωής μας ή σε ποιες γεωγραφικές περιοχές και πότε εμφανίστηκε ή εμφανίζεται το    ζήτημα/πρόβλημα)

ΚΕΙΣΘΑΙ  (τι γίνεται σήμερα)

ΠΟΙΕΙΝ  (τι πρέπει να κάνουμε για να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα)

ΠΑΣΧΕΙΝ (ποια είναι τα εμπόδια στην επίλυση του ή των προβλημάτων)

Ή 

2) Να χρησιμοποιείς τις ερωτήσεις (w and h)

Ti   (WHAT)

ΓΙΑΤΙ  (WHY)

ΠΟΙΟΣ  (WHO)

ΠΟΥ      (WHERE)

ΠΟΤΕ      (WHEN)

ΠΩΣ          (HOW)

ΠΟΣΟ      (HOW MUCH)

 

Επεξ/σία από EVMENHS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/11/2023 στις 8:59 ΜΜ, Matthewkats είπε

Και έτσι αντλώ ιδέες από το θεματικό υλικό χωρίς να τις αναπτύσσω με δικές μου πινελιές 

 Χαίρομαι όταν βλέπω ανθρώπους με τις δικές σου αναζητήσεις, γιατί η ανθρώπινη ύπαρξη μετατρέπεται σε χειμαρρώδη ποταμό  και όχι στατική λίμνη... Για να γράψεις, να ζωγραφίσεις με τις λέξεις θα πρέπει να διαβάζεις.. τι πρωτότυπο έτσι;  

Η Λογοτεχνία καλλιεργεί τη φαντασία και την καλλιέπεια, δηλαδή κοσμητικά επίθετα, εικόνες, μεταφορές, παρομοιώσεις. Ακόμα μπορείς να διαβάσεις διάφορα δοκίμια, άρθρα, ποίηση, φιλοσοφικά βιβλία για να αποκτήσεις κριτική σκέψη. Θέλει χρόνο και εξάσκηση και αυτό δεν γίνεται από τη μια ημέρα στην άλλη.

Το ζητούμενο δεν είναι άλλο από την ακρίβεια, την ποιότητα, την ορθότητα στον γραπτό λόγο, στις απαντήσεις  και σίγουρα όχι η άστοχη ποσότητα. Το να έχει κάποιος  δικές του ιδέες  είναι θέμα καλλιέργειας. Αυτό που χρειάζεται καλλιέργεια είναι πρώτη και καλύτερη η φαντασία του, το ταλέντο του με σκοπό την ανάπτυξη της ευφυίας του.

Συνέχισε να διαβάζεις και να καταγράφεις υλικό, να δανείζεσαι ιδέες μέχρι να τις κάνεις δικές σου και να γεμίσεις τις πνευματικές σου αποθήκες ...τίποτε δεν γίνεται με παρθενογένεση....

Θα σου πρότεινα και κάτι άλλο ... Μπορείς να ακούσεις τα βιβλία υπάρχουν εφαρμογές για να κατεβάσεις ηχητικό υλικό, ακόμα και από YouTube και να γράφεις αυτά που σου αρέσουν. Άκου θεατρικές παραστάσεις πχ το θέατρο της Δευτέρας από τα αρχεία της ΕΡΤ.....Εσύ θα βρεις το δικό σου δρόμο....μόνος σου. Ψάξε ρωτά κάνε τα πάντα συζήτησε με ανθρώπους των γραμμάτων και των Τεχνών.. στο τέλος θα τα καταφέρεις.

Σου έχω τσαλεντς λολ φτιάξε κείμενο και στείλε το μου να το διαβάσω. Θα έχω να σου πω κάποια πράγματα αν θέλεις. 

Καλή σου συνέχεια καλή επιτυχία με ο'τι καταπιαστείς🙂

 

Επεξ/σία από XrysaKakou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...