Προς το περιεχόμενο

Ημιχαλασμενο ηχείο σε hercules xps 2.1 60


oraiustepe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

Έχω κάτι ηχεία 2.1 hercules xps 60 watt. Το ένα ηχείο συνδέεται με ένα στρογγυλό βύσμα τυπου όπως τα παλιά πληκτρολόγια και το άλλο είναι τύπου rca βύσμα. Αυτό που είναι τύπου rca μια παίζει μια δεν παίζει. Και εξηγώ. Όταν συνδέω τα ηχεία με Jack στο πίσω μέρος του υπολογιστή με μικρό καλώδιο παίζει σα να δίνει περισσότερο ρεύμα (ωστόσο αν τα κλείσω από το on off πάνω στο woofer σταματάει να παίζει το ένα και θέλει να βγάλω το Jack και να το ξανά βάλω). Αν τα συνδέσω με μεγάλο καλώδιο Jack που είναι και αυτό που θέλω να επιτύχω δεν παίζει το ένα ηχείο είτε στην μπροστινή θύρα είτε στην πίσω. Επίσης δεν παίζει το ένα αν τα συνδέσω με μικρό Jack στην μπροστινή θύρα του υπολογιστή είτε σε κινητό. Έβγαλα το ένα ηχείο (το χαλασμένο) το έβαλα να κάνει επαφή με ένα άλλο βύσμα σε ένα cd player να δω αν υπάρχει θέμα στο ηχείο αυτό κάθαυτο εκεί έπαιζε πάντα με την κομπίνα που έκανα. Οπότε το θέμα είναι στην πλακέτα που υπάρχει στο woofer ή στην αλλη πλακέτα που συνδέονται τα ηχεία που επίσης είναι πάνω στο woofer. Τι μπορεί να φταίει για το πρόβλημα μου; crossover; κεντρικοι πυκνωτές; γνωρίζει κανείς προς τα που να κινηθώ; 

Υ. Γ. Δεν μπορώ να καταλάβω τι σημασία έχει το Jack με το αν παίζει το ένα ηχείο ή όχι και γιατί στο πίσω μέρος της μητρικης είναι το μόνο σημείο που παίζει και αυτό υπό προϋποθέσεις πάντα. 

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...