Προς το περιεχόμενο

Synology nas 218play εγκατασταση δευτερου HDD NAS ?


bill_2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας , εχω εδω και καιρο το Synology nas 218play με εναν 2T  NAS WD RED και θελω να βαλω και δευτερο , τον εχω κανει εγκατασταση συμφωνα με της οδηγιες που ειδα μεσα στο επισημο σαιτ , ωστόσο η χωρητικότητα ειναι ακομα ιδια ,,ήτανε πριν 2 τερα και μου λεει παλι το ιδιο , ενω τον Bλεπει τον δευτερο σκληρο κανονικα ! τι πρεπει να κανω  ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαβασες κατι σωστα και εχεις κανει η raid1 η shr1. Δηλαδή αν χαλασει ο ενας εχεις κοπια τον αλλον. Νομιζω επρεπε να βαλεις jbod.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Neo είπε

Δεν διαβασες κατι σωστα και εχεις κανει η raid1 η shr1. Δηλαδή αν χαλασει ο ενας εχεις κοπια τον αλλον. Νομιζω επρεπε να βαλεις jbod.

Κατι τετοιο μαλλον εκανα , τωρα ομως πως μπορώ να το διορθώσω ?

δλδ να κανω παλι Add drive > jbod  μαλλον αυτο πρεπει να γινει ...

 

αλλα πως να γυρισω πισω να παω δλδ απο την αρχη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είναι δύσκολα τα πράγματα καθώς πρέπει να αντιγράψεις τα αρχεια σε ένα τρίτο δίσκο και μετά να σπάσεις το raid που εχεις και να βάλεις  του δίσκους jbod.

Καλά και εύχρηστα τα synology αλλά έχουν τις ιδιοτροπίες τους.

 

Επίσης να θυμάσαι οτι δεν μπορείς χύμα να βγάλεις τους δίσκους και να τους διαβάσεις σαν εξωτερικους.

Για να γινει αυτο πρεπει να εχεις ενα linux μηχάνημα και να στήσεις καποια πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Neo είπε

Τώρα είναι δύσκολα τα πράγματα καθώς πρέπει να αντιγράψεις τα αρχεια σε ένα τρίτο δίσκο και μετά να σπάσεις το raid που εχεις και να βάλεις  του δίσκους jbod.

Καλά και εύχρηστα τα synology αλλά έχουν τις ιδιοτροπίες τους.

 

Επίσης να θυμάσαι οτι δεν μπορείς χύμα να βγάλεις τους δίσκους και να τους διαβάσεις σαν εξωτερικους.

Για να γινει αυτο πρεπει να εχεις ενα linux μηχάνημα και να στήσεις καποια πραγματα.

Αυτο που καταλαβα ειναι οτι και τον δευτερο σκληρο που εβαλα με την ιδια χωριτικοτητα (2Τ) τον βλέπει σαν αντιγραφο ασφαλείας ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ

αν ειχα βαλει εανα (4Τ) θα μπορούσα να κανω επέκταση χωρητικότητας ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Neo είπε

Αναλόγως τι raid η shr εχεις φτιάξει https://kb.synology.com/en-id/DSM/help/DSM/StorageManager/storage_pool_what_is_raid?version=7

Δεν βλεπω οτι μπορω να βρω λυση , ειναι περα απο της λιγες γνωσεις που εχω και απο την επίσημη σελιδα και απο βιντεο που εχω δει δεν μπορω να καταλαβω τη πρεπει να κανω .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bill_2 είπε

Δεν βλεπω οτι μπορω να βρω λυση , ειναι περα απο της λιγες γνωσεις που εχω και απο την επίσημη σελιδα και απο βιντεο που εχω δει δεν μπορω να καταλαβω τη πρεπει να κανω .. 

Θα πρεπει να σπασεις το raid. Να δημιουργησεις ένα νέο volume στον καινουριο δίσκο και να μεταφερεις όλα τα αρχεία σου στο νέο volume. Έπειτα θα καταστρέψεις το πρώτο volume και θα δημιουργήσεις raid0 στους δίσκους στο νέο volume.

 

Πριν κάνεις οτι κάνεις, προτείνω να πάρεις ενα τοπικό αντίγραφο των αρχείων σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stelios.s είπε

Θα πρεπει να σπασεις το raid. Να δημιουργησεις ένα νέο volume στον καινουριο δίσκο και να μεταφερεις όλα τα αρχεία σου στο νέο volume. Έπειτα θα καταστρέψεις το πρώτο volume και θα δημιουργήσεις raid0 στους δίσκους στο νέο volume.

 

Πριν κάνεις οτι κάνεις, προτείνω να πάρεις ενα τοπικό αντίγραφο των αρχείων σου.

Ευχαριστω , ευκολα για σενα δυσκολο για εμενα ετσι οπως τα καταφερα τωρα , μηπως υπαρχει καποιο βιντεακι οδηγος γιαυτο που λες ? 

(Εγω εχω αυτην την στιγμη 2 σκλρηρους NAS WD RED 2T  ο καθενας , ο πρωτος δλδ ητανε γεματος σχεδον και ο αλλος ο καινουργιος μαλλον εγινε αντιγραφο ασφαλειας απο τι καταλαβα καλα η λαθος .. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εκανες κάτι λάθος, απο default SHR (raid1) εχει σαν προεπιλογή καθώς το raid0 δεν προτιμάται από την οπτική πως αν σου χαλάσει οποιοσδήποτε απο τους δίσκους τα χάνεις όλα. Αν εισαι σύμφωνος και απόλυτα aware με αυτό, προχωράς.

 

Βιντεάκι σίγουρα θα βρεις, υπάρχει τεράστιο community απο πίσω με πολύ υλικό να σε βοηθήσει.

Με μια πολύ πρόχειρη ματιά: https://community.synology.com/enu/forum/1/post/147547

Πρώτα απ' όλα όμως πάρε ενα τοπικό αντίγραφο τα data που θα σε πονέσουν αν τα χάσεις και μετά ξεκίνα να πειραματίζεσαι.

Επεξ/σία από stelios.s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Μονον αυτη την επιλογη μου δινει την ιδια ,οταν παω να αλλαξω RAID :

 

image.png.0e1b76523c6a0f0d7c37750da121f9a5.pngimage.png.6fd22c53d692464b0aa2f73be4380ddc.png

 

55 λεπτά πριν, stelios.s είπε

Δεν εκανες κάτι λάθος, απο default SHR (raid1) εχει σαν προεπιλογή καθώς το raid0 δεν προτιμάται από την οπτική πως αν σου χαλάσει οποιοσδήποτε απο τους δίσκους τα χάνεις όλα. Αν εισαι σύμφωνος και απόλυτα aware με αυτό, προχωράς.

 

Βιντεάκι σίγουρα θα βρεις, υπάρχει τεράστιο community απο πίσω με πολύ υλικό να σε βοηθήσει.

Με μια πολύ πρόχειρη ματιά: https://community.synology.com/enu/forum/1/post/147547

Πρώτα απ' όλα όμως πάρε ενα τοπικό αντίγραφο τα data που θα σε πονέσουν αν τα χάσεις και μετά ξεκίνα να πειραματίζεσαι.

Μαλλον πρεπει να γινει αυτο που λες και εσυ απο τι διαβασα μεσα στην κοινότητα :  ( Δεν μπορείτε να κάνετε μετατροπή από SHR σε RAID 0. Για να δημιουργήσετε μια συστοιχία RAID 0, πρέπει να ξεκινήσετε από την αρχή - να δημιουργήσετε αντίγραφα ασφαλείας εξωτερικά, να διαγράψετε τον τόμο και να ξεκινήσετε από την αρχή.)

Δλδ θα πρεπει να αγορασω αλλο σκληρο 2 T και να παρω εξωτερικο αντιγραφο πρωτα ...  

Επεξ/σία από bill_2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, bill_2 είπε

Δλδ θα πρεπει να αγορασω αλλο σκληρο 2 T και να παρω εξωτερικο αντιγραφο πρωτα ...  

Όχι απαραίτητα. Εάν γίνει σωστά, δεν θα χάσεις τα αρχεία σου. Με τοπικό backup είσαι καλυμμένος εαν κάνεις κάποια πατάτα κατα την διαδικασία. 2ΤΒ δε μπορείς να τα χωρέσεις σε άλλους δίσκους τοπικά στον υπολογιστή σου;

Όπως και να έχει, ακολουθείς τα παρακάτω βήματα με την σειρά.

  1. Destroy το raid. Υπάρχουν διάφοροι τροποι να το κανεις αυτό. Εαν πχ το μηχανημα υποστηρίζει hot swap αφαιρεις χειροκινητα τον disk2. Τον ξανακουμπώνεις. Τον βλέπει un-allocated.
  2. Δεν κάνεις repair το SHR αλλά δημιουργείς νέο storage pool και volume raid0 στον disk2. Όπως είναι αναμενόμενο θα έχεις 2ΤΒ διαθέσιμα. Tο volume1 θα εξακολουθεί να σου λέει crashed. To volume 2 θα σου γράφει healthy.
  3. Μεταφέρεις τα αρχεία σου απο τον disk1 στον disk2 μέσα απο το DSM. Επιβεβαιώνεις πως εχουν μεταφερθεί.
  4. Διαγράφεις το volume1.
  5. Προσθέτεις τον available disk1 στο raid0.
  6. Κάνεις extend το volume2 και έχεις 4ΤΒ πλέον και (όπως ειπώθηκε παραπάνω) καμία προστασία σε any disk failure.

Ότι χρειαστείς στείλε. Καλή επιτυχία.

Επεξ/σία από stelios.s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stelios.s είπε

Όχι απαραίτητα. Εάν γίνει σωστά, δεν θα χάσεις τα αρχεία σου. Με τοπικό backup είσαι καλυμμένος εαν κάνεις κάποια πατάτα κατα την διαδικασία. 2ΤΒ δε μπορείς να τα χωρέσεις σε άλλους δίσκους τοπικά στον υπολογιστή σου;

Όπως και να έχει, ακολουθείς τα παρακάτω βήματα με την σειρά.

  1. Destroy το raid. Υπάρχουν διάφοροι τροποι να το κανεις αυτό. Εαν πχ το μηχανημα υποστηρίζει hot swap αφαιρεις χειροκινητα τον disk2. Τον ξανακουμπώνεις. Τον βλέπει un-allocated
  2.  

Ειναι το DS218play+  οποτε ποια ειναι η διαδικασια ,να τον βγαλω με ανοιχτο το NAS εννοεις η να το σβησω πρωτα εποιτα να το ανοιξω να δει οτι τον εχω βγαλει και να τον κλεισω να τον ξαναβαλω π.χ . 

εκανα αυτο που λεω ποιο πανω αλλα δεν μ αφηνει να τον κανω Deactivate ! μου βγαζει αυτο :

 

Screenshot 2023-11-09 201009 1.png

Screenshot 2023-11-09 201009 2.png

Screenshot 2023-11-09 202009 4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω τι έκανες αλλά σίγουρα δεν δημιούργησες νέο storage pool. Πρεπει να δημιουργήσεις νέο storage pool raid0 και volume στο disk2. Μετά συνεχίζεις με την υπόλοιπη διαδικασία.

Επεξ/σία από stelios.s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να δημιουργησεις νεο storage pool ( Volume 2 ) στον drive 2 πρεπει να πας HDD/SSD > Action > Deactivate drive > και μετα επιλέγεις απο εκει και αλλαζεις το RAID που λες ποιο πανω, , εμενα μου βγαζει αυτο το μηνυμα ομως το τελευταιο ... 

Unable to deactivate this drive because the system RAID has reached its the maximum drive fault tolerance. Removing this drive from DiskStation will cause the system to crash.

Επεξ/σία από bill_2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...