Προς το περιεχόμενο

microsoft net framework πρόβλημα με παλιά εκδοση windows. Μια λύση;


manos04
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από micos000,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Έβαλα για κάποιους λόγους win 7 σε ένα pc, απλά προσπαθώντας να εγκαταστήσω το panda antivirus, μου ζητάει τελευταία έκδοση framework.

Ούτε offline δεν μ αφήνει. Θέλει πιστοποιητικά. Υπάρχει κάποιος τρόπος να έχω την τελευταία έκδοση χωρίς τα update της microsoft;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έβαλες τα 7άρια πρόσφατα από official iso τότε σου λείπουν πάαααρα πολλά updates και δεν πρόκειτε να τα πάρεις έτσι απλά από το windows update. Πρέπει να στήσει χειροκίνητα κάποια kb για να ξεκινήσει να παίρνει updates και κάποια στιγμή που θα δεν θα μπορείνα στήσει κάποιο update θέλει να στήσεις άλλο ένα.

Παρακάτω είναι μια λίστα με τα απαραίτητα updates που πρέπει να κάνεις χειροκίνητα πριν συνδεθείς στο ίντερνετ και ενεργοποιήσεις την αυτόματη ενημέρωση. Αν δε τα βάλεις ( με την σειρά που τα γράφω και χωρίς επανεκκίνηση ανάμεσα, μόνο στο τέλος) δεν θα βρει ποτέ updates.

Αναφορά σε κείμενο

1. kb3020369 (2015 Apil Servicing stack)
2. kb3172605 (2016 July Rollup)
3. kb3177467 (2016 September Servicing Stack)

4. kb3125574 (2016 May Convenience rollup)
5. kb4516065 (2019-09 Security Monthly Quality Rollup)
6. kb5006749 (2021-10 Servicing Stack Update)

Τα updates τα αναζητάς στο παρακάτω λινκ και κατεβάζεις την x64 ή την x86 έκδοση που θέλεις. Βάζεις πρώτα τα τρία πρώτα και όταν σταματήσει μετά από περίπου 120 updates βάζεις και τα επόμενα.

https://catalog.update.microsoft.com/Home.aspx

Επεξ/σία από micos000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν έβαλα τα 10άρια, αν και δεν τα πολυθέλω. Πιστεύω να τα συνηθίσω. Τα 8άρια μ αρέσουν πιο πολύ.Αλλά κι αυτά είχαν κάποια θεματάκια.

Anyway.

Κάποια στιγμή που θα βάλω κάπου τα 7άρια, θα προσπαθήσω αυτό που μου γράφεις.

Σ΄ευχαριστώ για μία ακόμη  φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 8άρια έχουν μπει κι αυτά στο χρονοντούλαπο της ιστορίας και θεωρούνται πλέον legacy. Θα έλεγα να μείνεις στα 10άρια ή αν το pc είναι σχετικά πρόσφατο να πας στα 11. Τα 7άρια ξέχνα τα για βασικό λειτουργικό καθώς έχουν αρχίσει να μένουν πίσω στους browsers και θα καταλήξουν όπως τα xp και τα vista, δηλαδή μόνο για εφαρμογές που δεν τρέχουν με τίποτα στα 10/11 και δεν θα μπορούν να έχουν και πρόβλημα στις σελίδες λόγω μη υποστηριζόμενων πρωτοκόλλων ασφαλείας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρόμοιο έχω κι εγώ A8-6600 αλλά πρόσφατα το πήγα από τα 4gb στα 16gb, πήρα μια μεταχειρισμένη 1050ti, εννοείται ssd και είναι πλέον τούμπανο για αυτό που το θέλω (Internet, λίγο video editing, ελαφρύ προγραμματισμό και light gaming). Το έχω με 10άρια από την 1603 έκδοση και θα το πάω (unofficial) στα 11 όταν δεν θα βαριέμαι να μεταφέρω όλα τα προγράμματα. Εκτός αν το κάνω update, δεν ξέρω ακόμα.

Οπότε, ξέχνα 7άρια και 8άρια και μείνε στα 10άρια.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.majorgeeks.com/files/details/simplix_updatepack.html

 

βαζεις αυτο για 7αρια εχει ολα τα updates και δεν μπλεκεις με το Windows update

το κατεβαζεις και μετα το μετονομαζεις σε

UpdatePack7R2--++.exe για να κανεις ολα τα updateς.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...