Προς το περιεχόμενο

Ασκούμενοι Δικηγόροι και Μαθητευόμενοι Μάγειρες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί νιώθω ότι στην καλύτερη η άσκηση (εκτός των περιπτώσεων που σε βάζουν να "πλύνεις κάνα πιάτο" όπως να βγάλεις φωτοτυπίες) είναι σαν να σου δείχνει ο μάγειρας ένα παστίτσιο (υπόδειγμα) και να σου λέει να φτιάξεις ένα μουσακά (παρόμοιο δικόγραφο);

 

Συνήθως ένας μαθητευόμενος μάγειρας μαθαίνει και του λένε του δίνουν τα βήματα (τον αλγόριθμό όπως έχουν τα βιβλία μαγειρικής) και μάλιστα είναι πολύ πιο άμεσο, αναλυτικό και κατανοητό να έχεις έναν μάγειρα να σου δείξει και να σου πει από το να διαβάζεις ένα βιβλίο (που και το βιβλίο να διάβαζες κάτι θα έκανες δεν θα κοίταζες τα υλικά).

 

Στη Δικηγορία (ούτε σε κάποιο άλλο Νομικό επάγγελμα όπως Δικαστής, Εισαγγελέας, Συμβολαιογράφος, Δικαστικός Επιμελητής, Ληξίαρχος, Υποθηκοφύλακας) δεν υπάρχει αλγόριθμος (συνταγή μαγειρικής) για την συγγραφή Δικογράφων, Γνωμοδοτήσεων, Αποφάσεων, Συμβολαίων (να το δεκτώ ότι μια έκθεση επίδοσης, κατάσχεσης, ληξιαρχικής πράξης, μεταγραφής είναι περίπου copy paste όχι για τα υπόλοιπα όμως). Στην καλύτερη έχεις ένα υπόδειγμα που δεν έχει όμως απλώς κενά που τα συμπληρώνεις με έναν αριθμό ή ένα όνομα ούτε είναι πολλαπλής επιλογής (να επιλέξεις έτοιμους προδιατυπωμένους λόγους ακύρωσης π.χ).

 

 

Πως στο καλό μαθαίνεται αυτό το πράγμα; Μαθαίνεται;

 

Και τι γίνεται με τα πειθαρχικά; Τι σημαίνει ο Δικηγόρος πρέπει να επιδεικνύει υποδειγματική συμπεριφορά για τους άλλους; Όχι υποδειγματική συμπεριφορά "τελεία" (αντικειμενικά) αλλά υποδειγματική για τους άλλους. Να είναι σύμφωνη η συμπεριφορά με το υπόδειγμα (με το παράδειγμα) αλλά ποιο είναι αυτό το υπόδειγμα ώστε να έχω υποδειγματική συμπεριφορά; Δεν ξέρω καν σε τι αναφέρεται η αναφορική αντωνυμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ασχοληθώ με το Φορολογικό (γενικά με τα πρόστιμα Κοινωνικοασφαλιστικό-Εισφορές, Πολεοδομία κλπ). Ιδανικά το όνειρό μου είναι να μου έρθει ο άλλος με ένα πρόστιμο να του πω "Φέρτο δω" και να του πω

1 Διαφορά Ουσίας

2 Προσφυγή

3 Τριμελές Εφετείο (εξαρτάται από το ύψος βέβαια)

4 Πανόρμου (εξαρτάται από την Δ.Ο.Υ)

5 Να του πω επιγραμματικά τους λόγους (Π.χ δεν βγήκε Τυπικός Νόμος για τον Φόρο άρα Παράνομος συνεπώς και το Πρόστιμο παράνομο ή έχει παραγραφεί) όσοι τέλος πάντων υπάρχουν

 

Και το μαγικό

6 Γράψτην μόνος σου.

 

Αλλά μου φαίνεται λίγο σαν να πηγαίνεις στον οφθαλμίατρο επειδή έχει θολώσει η όρασή σου να σε βάζει στο οφθαλμοσκόπιο και να σου λέει έχεις καταράκτη πήγαινε βγάλτον.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/11/2023 στις 4:40 ΜΜ, Apollo69 είπε

Στη Δικηγορία (ούτε σε κάποιο άλλο Νομικό επάγγελμα όπως Δικαστής, Εισαγγελέας, Συμβολαιογράφος, Δικαστικός Επιμελητής, Ληξίαρχος, Υποθηκοφύλακας) δεν υπάρχει αλγόριθμος (συνταγή μαγειρικής) για την συγγραφή Δικογράφων, Γνωμοδοτήσεων, Αποφάσεων, Συμβολαίων (να το δεκτώ ότι μια έκθεση επίδοσης, κατάσχεσης, ληξιαρχικής πράξης, μεταγραφής είναι περίπου copy paste όχι για τα υπόλοιπα όμως). Στην καλύτερη έχεις ένα υπόδειγμα που δεν έχει όμως απλώς κενά που τα συμπληρώνεις με έναν αριθμό ή ένα όνομα ούτε είναι πολλαπλής επιλογής (να επιλέξεις έτοιμους προδιατυπωμένους λόγους ακύρωσης π.χ).

Αυτά μαθαίνονται με την εμπειρία και ένα καλό υπόβαθρο, (άριστη χρήση της ελληνικής γλώσσας) είναι απαραίτητο.

Δεν έχω σπουδάσει Νομική, αλλά μετά από χρόνια εργασίας στο Δημόσιο, σε χώρο όπου ο ένας πάει να βγάλει το μάτι του άλλου και να του φορτώσει δουλειά που δεν είναι δική του, έχω μαζέψει ένα σωρό έγγραφα (που έχουν συντάξει άλλοι και έτυχε να πέσουν στα χέρια μου) και μπορώ να πω ότι έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Για κάθε περίπτωση, ξέρω πως να το γράψω ευγενικά και χαλαρά και πώς να το γράψω διαβάζοντάς τους τα δικαιώματά τους. Στις περισσότερες περιπτώσεις, η δουλειά μου γίνεται είτε είναι υπηρεσιακό θέμα, είτε προσωπικό αίτημα (εκπαιδεύσεις κυρίως).

Αυτό θέλει χρόνο. Και να μην αφήσεις τίποτα από  τα έγγραφα που θα περάσουν από τα χέρια σου να χαθεί. Τον πρώτο καιρό είχα μαζέψει σε αρχείο, προτάσεις: τι γράφουμε στην αρχή ενός εγγράφου (αν απευθυνόμαστε σε προϊστάμενο, σε ίσο ή σε υφιστάμενο), πώς ζητάμε από κάποιον να γίνει χθες κάτι, χωρίς να τον πιάνουμε από τον λαιμό, πώς κλείνουμε αυτό που γράψαμε. Ακόμα πρέπει να το έχω κάπου, αλλά τώρα απλώς ξέρω τι να γράψω και πίστεψε με υπάρχουν πολλοί τρόποι να πεις κάτι.

Δεν υπάρχει συνταγή. Εμπειρία και πάρα πάρα πολύ καλό αρχείο. 

Και γνώση του αντικειμένου φυσικά. Καλό το αρχείο, αλλά να ξέρουμε τι να γράψουμε επί της ουσίας.

Επεξ/σία από Caly
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Caly είπε

Αυτά μαθαίνονται με την εμπειρία και ένα καλό υπόβαθρο, (άριστη χρήση της ελληνικής γλώσσας) είναι απαραίτητο.

Δεν έχω σπουδάσει Νομική, αλλά μετά από χρόνια εργασίας στο Δημόσιο, σε χώρο όπου ο ένας πάει να βγάλει το μάτι του άλλου και να του φορτώσει δουλειά που δεν είναι δική του, έχω μαζέψει ένα σωρό έγγραφα (που έχουν συντάξει άλλοι και έτυχε να πέσουν στα χέρια μου) και μπορώ να πω ότι έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Για κάθε περίπτωση, ξέρω πως να το γράψω ευγενικά και χαλαρά και πώς να το γράψω διαβάζοντάς τους τα δικαιώματά τους. Στις περισσότερες περιπτώσεις, η δουλειά μου γίνεται είτε είναι υπηρεσιακό θέμα, είτε προσωπικό αίτημα (εκπαιδεύσεις κυρίως).

Αυτό θέλει χρόνο. Και να μην αφήσεις τίποτα από  τα έγγραφα που θα περάσουν από τα χέρια σου να χαθεί. Τον πρώτο καιρό είχα μαζέψει σε αρχείο, προτάσεις: τι γράφουμε στην αρχή ενός εγγράφου (αν απευθυνόμαστε σε προϊστάμενο, σε ίσο ή σε υφιστάμενο), πώς ζητάμε από κάποιον να γίνει χθες κάτι, χωρίς να τον πιάνουμε από τον λαιμό, πώς κλείνουμε αυτό που γράψαμε. Ακόμα πρέπει να το έχω κάπου, αλλά τώρα απλώς ξέρω τι να γράψω και πίστεψε με υπάρχουν πολλοί τρόποι να πεις κάτι.

Δεν υπάρχει συνταγή. Εμπειρία και πάρα πάρα πολύ καλό αρχείο. 

Και γνώση του αντικειμένου φυσικά. Καλό το αρχείο, αλλά να ξέρουμε τι να γράψουμε επί της ουσίας.

Ποιος είναι ο ρόλος του "δασκάλου" εδώ; Τι μπορεί να κάνει όταν δεν υπάρχει συνταγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...