Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση σε GeForce RTX 3070 SUPRIM X


Phoenix7
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από nickol-us,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, βρίσκω την παραπάνω κάρτα γραφικών από φίλο μου στην Γερμανία μεταχειρισμένη με λίγες ώρες χρήσης και χωρίς OC κλπ, άριστη κατάσταση στα 250€ περίπου. Αυτή την στιγμή έχω την Sapphire Radeon RX 590 8GB

Το σύστημά μου είναι το παρακάτω

  • AMD Ryzen 5 3600X 3.8GHz
  • MSI B450 Tomahawk Max Motherboard ATX με AMD AM4 Socket
  • Sapphire Radeon RX 590 8GB GDDR5 Nitro+ Special Edition Κάρτα Γραφικών PCI-E x16(η τωρινή κάρτα γραφικών)
  • Adata XPG Gammix S11 Pro SSD 512GB M.2 NVMe PCI Express 3.0
  • Antec Earthwatts Gold Pro 650W Τροφοδοτικό Υπολογιστή Semi Modular 80 Plus Gold
  • CoolerMaster MasterLiquid ML240L RGB
  • Crucial Desktop RAM Ballistix 16GB Kit 3000MHz DDR4 x2
Spoiler

_Viber_2023-11-09_12-17-34-716.jpg.cc1e169fc6e7c040cc1ebf4793f314a8.jpg_Viber_2023-11-09_12-18-10-082.jpg.9e4a9515234256e87a1b0d4e2085a508.jpg_Viber_2023-11-09_12-18-10-323.jpg.e99c64136397f77fd6a54cd547382e33.jpg

 

Επεξ/σία από Phoenix7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Αναβάθμιση σε GeForce RTX 3070 SUPRIM X
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, mountainwarrior είπε

Η τιμή είναι λαχείο όχι απλά καλή

Με το τωρινό μου σύστημα θα είμαι οκ; η τωρινή κάρτα γραφικών πόσο θα μπορούσε να πιάσει; Την έχω δουλέψει μόνο σε DOTA 2 και τίποτα άλλο

Επεξ/σία από Phoenix7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Phoenix7 είπε

Με το τωρινό μου σύστημα θα είμαι οκ; η τωρινή κάρτα γραφικών πόσο θα μπορούσε να πιάσει; Την έχω δουλέψει μόνο σε DOTA 2 και τίποτα άλλο

Αν δεις πως σε κρατάει πίσω το cpu μπορείς να πας σε 5800x3d

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά θα είσαι με το σύστημα σου , η 3070 χρειάζεται ελέχιστη ισχύς 650watt , απότι βλέπω έχεις ενα τροφοδοτικο Antec 650w gold , είσαι καλά!   Ο συνδυασμός με το αλλο hardware και πιο συγκεκριμενα με τον επεξεργαστη είναι μια χαρά! Είσαι μια χαρά! Οσον αφορά την κάρτα που θα σου μείνει μπορείς να δεις τι τιμες παίζουν , its up to you

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mountainwarrior είπε

Μια χαρά θα είσαι με το σύστημα σου , η 3070 χρειάζεται ελέχιστη ισχύς 650watt , απότι βλέπω έχεις ενα τροφοδοτικο Antec 650w gold , είσαι καλά!   Ο συνδυασμός με το αλλο hardware και πιο συγκεκριμενα με τον επεξεργαστη είναι μια χαρά! Είσαι μια χαρά! Οσον αφορά την κάρτα που θα σου μείνει μπορείς να δεις τι τιμες παίζουν , its up to you

 

1 λεπτό πριν, hln3 είπε

Αν δεις πως σε κρατάει πίσω το cpu μπορείς να πας σε 5800x3d

Μου δίνει και τον επεξεργαστή του AMD Ryzen 5 5600x (κάτω από 100€ σίγουρα και αυτόν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι στην κρίση σου, σίγουρα θα δεις διαφορα , πάντως στη θέση σου θα τον κρατούσα και θα μάζευα χρήματα για 5800x3d  και πανω . 

 

Επεξ/σία από mountainwarrior
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από 3600->5600 υπάρχει διαφορά αλλά δεν ξέρω εάν αξίζει το 100ευρω.

Εάν από την άλλη τον πάρεις κανένα 80ευρω και βρεις να πουλήσεις τον δικό σου ~50ευρω δεν είναι κακή επιλογή.

Η κάρτα στα 250 είναι μια χαρά τιμή και εφόσων έχεις καλό τροφοδοτικό το προχωράς(περίπου *3 επιδόσεις από rx590)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ερώτημα είναι: σε τι ανάλυση παίζεις;

Ανάλογα της ανάλυσης θα πάει και το μπουκάλι.

Πέρα από αυτό ο 3600 με αυτή την κάρτα ακόμη και σε 108p θα την παίξει σε ultra με αξιοπρεπές fps.

Πάρε την κάρτα και κοιτάς σε δεύτερο χρόνο αν αξίζει να αναβαθμίσεις cpu.

Σίγουρα σε 1080p o 5600x έχεις σημαντικές διαφορές από τον 3600, μη ξεχνάμε και το single core, Που θα δώσει τεράστια διαφορά σε αποκρίσεις σε καθημερινή χρήση.

Με το σκεπτικό οτι θα τον δώσεις σίγουρα ένα 50αρι, αξίζει με τα χίλια.

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας και η κάρτα αξίζει στα 250€ και λογικά θα την πάρεις. Ρίξε και μια ματιά στο τι χωράει το κουτί σου (δεν ανέφερες ποιο είναι) γιατί η κάρτα αυτή είναι ολόκληρο "τούβλο" (= δεν χωράει σε όλα τα κουτιά)!

Αναφορά σε κείμενο

Card Dimension (mm)         335 x 140 x 61 mm

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, TopCLR είπε

Και μιας και η κάρτα αξίζει στα 250€ και λογικά θα την πάρεις. Ρίξε και μια ματιά στο τι χωράει το κουτί σου (δεν ανέφερες ποιο είναι) γιατί η κάρτα αυτή είναι ολόκληρο "τούβλο" (= δεν χωράει σε όλα τα κουτιά)!

 

Σωστά, το κουτί μου είναι το Sharkoon Pure Steel RGB

https://www.skroutz.gr/s/16392271/Sharkoon-Pure-Steel-RGB-Gaming-Midi-Tower-Kouti-Ypologisti-me-Plaino-Parathyro-Mayro.html

Και είναι αυτό

Spoiler

_Viber_2023-11-09_19-04-12-213.jpg.8f187a74eb69624f8945d3ccf6b8d4cd.jpg

 

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Το ερώτημα είναι: σε τι ανάλυση παίζεις;

Ανάλογα της ανάλυσης θα πάει και το μπουκάλι.

Πέρα από αυτό ο 3600 με αυτή την κάρτα ακόμη και σε 108p θα την παίξει σε ultra με αξιοπρεπές fps.

Πάρε την κάρτα και κοιτάς σε δεύτερο χρόνο αν αξίζει να αναβαθμίσεις cpu.

Σίγουρα σε 1080p o 5600x έχεις σημαντικές διαφορές από τον 3600, μη ξεχνάμε και το single core, Που θα δώσει τεράστια διαφορά σε αποκρίσεις σε καθημερινή χρήση.

Με το σκεπτικό οτι θα τον δώσεις σίγουρα ένα 50αρι, αξίζει με τα χίλια.

Γενικά δεν κάνω καμιά τρελή χρήση, κυρίως DOTA 2, και πολύ σπάνια κανα COD. Απλά την θέλω για μελλοντική χρήση, αν τυχόν βγει ας πούμε στο 2024 το GTA το καινούριο

Επεξ/σία από Phoenix7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...