Προς το περιεχόμενο

Sony OLED A90J (2021) ή νεότερο μοντέλο


Xvipes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με μια γρήγορη έρευνα βλέπω πως η Sony A90J αξίζει τα ψωμιά της ακόμα αλλά δεν είμαι σίγουρος αν ο successor της είναι η A95K ή κάποιο άλλο μοντέλο.

Ουσιαστικά θέλω Oled Android (Google) TV 55" .

Έχετε εντυπώσεις από τις παραπάνω ή καμιά άλλη πρόταση;

Ευχαριστώ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Α95L είναι η καλύτερη OLED tv. 

Έχεις τα 3.300 που κοστίζει; Αυτό είναι το ερώτημα. 

Η εξ ίσου καλή Α95Κ κοστίζει 2.200 

Αν δεν γράψεις πόσα δίνεις τι να σου πούμε. 

 

https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/a95k-oled

 

https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/a95l-oled

Επεξ/σία από HALF EVIL
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ.

Δεν έχω ακόμα συγκεκριμένο budget, ήθελα να καταλάβω περισσότερο ποια είναι τα καλύτερα μοντέλα της Sony για OLED και νομίζω με κατατόπισες. 
Άρα αν κτλβαινω καλά, και οι 3 είναι high end oled google tv με release date:
2021: A90J
2022: Α95Κ
2023: Α95L

Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. 

Υπάρχουν βέβαια και φτηνότερες λύσεις , αξιοπρεπέστατες.  

LG C3 ή για τοίχο η G3  και Philips με εξίσου καλά λειτουργικά. 

Δεν αναφέρω την Samsung γιατί είμαι προκατειλημμένος με αυτή τη μάρκα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xvipes είπε

Σε ευχαριστώ.

Δεν έχω ακόμα συγκεκριμένο budget, ήθελα να καταλάβω περισσότερο ποια είναι τα καλύτερα μοντέλα της Sony για OLED και νομίζω με κατατόπισες. 
Άρα αν κτλβαινω καλά, και οι 3 είναι high end oled google tv με release date:
2021: A90J
2022: Α95Κ
2023: Α95L

Σωστά;

ΩΠΑ

λαθος

τα γραμματα στο τελος, υποδηλωνουν την χρονια που βγηκε

J 2021

K 2022

L 2023

 

απ οσο ξερω το 2024 δε θα βγει νεο line-up

A80 ειναι το πιο μικρο μοντελο ανα χρονια

και ανεβαινει μετα

Α90

Α95

 

Ειχα 55A80J και την εδωσα και πηγα σε 65A80K. Μηδαμινες διαφορες περα απο το μεγεθος ειχαν.

Η σειρα ομως L απ οτι διαβαζω εχει σχετικα μεγαλυτερες διαφορες απο την K.

Ειδικα η A95L ειναι υπερ τουμπανο, και συμφωνω κι εγω πως ειναι η καλυτερη oled.

Το μονο που με χαλαει στη sony, ειναι οτι εχει μονο 2 θυρες hdmi 2.1 ενω οι αλλες 2 ειναι 2.0...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ντάξει χαμός οι εταιρίες και το concept με το πως βγάζουν τα ονόματα στα μοντέλα τους.

Άρα έτσι όπως το λες υπάρχει και Α95J το 2021; Με γρήγορο googling βλέπω μόνο μια X95J που ειναι LED.

Ουσιαστικά προσπαθώ να είμαι έτοιμος για κάποια καλή προσφορά σε BF και να μην κάνω την έρευνα τελευταία στιγμή.

Πέρα από το rtings υπάρχει κάνα καλό site για comparison των τηλεοράσεων;

Και τελευταίο, WOLED ή  QD-OLED overall?(βάζω και burn in μέσα)

Επεξ/σία από Xvipes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά ως κάτοχος της A80J θεωρώ πως το WOLED είναι κάπως ξεπερασμένο. Εκτός εάν μιλάμε για τα WOLED MLA panels που φοράει η LG G3.

Παρόλο που η Sony αγοράζει panels απο Samsung/LG θεωρούνται οι καλύτερες τηλεοράσεις της αγοράς μιας και έχουν τον καλύτερο επεξεργαστή/motion handling/upscaling. Εαν εχεις τα χρήματα εννοείται πως πας σε A95K/A95L.

Επειδή ψάχνω και εγώ δεύτερη OLED για άμεση αγορά και θέλω επίσης Android/Google TV λογισμικό, θα πάω στην λύση της Samsung S90c και android box

Επεξ/σία από Shyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Νομίζω πως θα πάω στην A90J τελικά βλέποντας τα μέχρι τώρα BF deals και διαβάζω πως κατασκευάζονται ακόμα και τώρα το 2023.

A90J 55": 1500 ευρώ

A90L 55": 2800 ευρώ

Επίσης μου κάνει εντύπωση πως η A95K δεν πουλιέται καθόλου στο sony center

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/11/2023 at 18:32, Shyn said:

Προσωπικά ως κάτοχος της A80J θεωρώ πως το WOLED είναι κάπως ξεπερασμένο. Εκτός εάν μιλάμε για τα WOLED MLA panels που φοράει η LG G3.

Παρόλο που η Sony αγοράζει panels απο Samsung/LG θεωρούνται οι καλύτερες τηλεοράσεις της αγοράς μιας και έχουν τον καλύτερο επεξεργαστή/motion handling/upscaling. Εαν εχεις τα χρήματα εννοείται πως πας σε A95K/A95L.

Επειδή ψάχνω και εγώ δεύτερη OLED για άμεση αγορά και θέλω επίσης Android/Google TV λογισμικό, θα πάω στην λύση της Samsung S90c και android box

Εγω παντως που ημουν μεταξυ S90C και C3 πηγα στην 2η καθως οι απαντησεις που ελαβα απο την Samsung σχετικα με εγγυηση και burn in δεν ηταν οι αναμενομενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Noobios είπε

Εγω παντως που ημουν μεταξυ S90C και C3 πηγα στην 2η καθως οι απαντησεις που ελαβα απο την Samsung σχετικα με εγγυηση και burn in δεν ηταν οι αναμενομενες.

και αναμενομενες να ηταν, καμμια σχεση το service της lg με την samsung, και καλα εκανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ηθελα πολυ να παω στην S90C αλλα δεν ηταν τοσο μεγαλη η διαφορα στην εικονα για να την αγορασω και μετα να τρεχω. Παντως, εδω να πουμε οτι στην Αγγλια η Samsung καλυπτει το burn in και το διαφημιζει κιολας. Εδω δυστυχως το αφηνουν επιτηδες vague για να ειναι καλυμενοι αυτοι. Δηλαδη σε γραπτη επικοινωνια και chat μου απαντουσαν κασετοφωνακι οτι "σε περιπτωση βλαβης η τηλεοραση ελεγχεται απο τεχνικο και κατοπιν λαμβανεται αποφαση για την επισκευη/αντικατασταση" ξανα και ξανα οποτε δεν.

Edit: Ασε που η LG σε αφηνει να κανεις επεκταση εγγυησης για αλλα 3 μεχρι και πριν την ληξη των 2 χρονων απο την αγορα. Σημαντικο.

Επεξ/σία από Noobios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...