Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις αγοράς πολυμηχανήματος


macabre_sunsets
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από gatos74,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Θα ήθελα κάποιες προτάσεις για αγορά πολυμηχανήματος για απλή, οικιακή χρήση, για να αντικατασταθεί το υπάρχων (HP OfficeJet 6830). Οι εκτυπώσεις κατά μέσο όρο θα είναι λίγες σελίδες ανά εβδομάδα (ίσως λιγότερες από 10) και κυρίως ασπρόμαυρες. Παρόλα αυτά, θα ήθελα έγχρωμο εκτυπωτή γιατί χρειάζονται και οι έγχρωμες εκτυπώσεις μια στο τόσο.

Από "απαιτήσεις" θέλω η τροφοδοσία του χαρτιού να είναι στο μπροστινό μέρος του εκτυπωτή και να μπορεί να δεχτεί αρκετές σελίδες καθώς επίσης και να έχει αυτόματη εκτύπωση διπλής όψης. Από συνδεσιμότητα σίγουρα WiFi και θα ήταν ένα plus το ethernet, αν και βλέπω ότι ανεβαίνουν αρκετά οι τιμές με αυτό. Όσον αφορά την ποιότητα των εκτυπώσεων, δεν με ενδιαφέρει να είναι κορυφαία αλλά να μην είναι και χάλια (κυρίως για τις έγχρωμες εκτυπώσεις). Ο εκτυπωτής θα μένει μόνιμα ανοιχτός, οπότε καλό θα είναι να έχει κάποιο sleep mode (αν δεν έχουν όλοι έτσι κι αλλιώς).

Από διάφορα που διαβάζω, πολλοί αναφέρουν ότι οι Eco/Ink tank εκτυπωτές έχουν χαμηλό κόστος μελανιών και έχω αρχίσει να κοιτάω κάποιους. Αξίζει η αγορά ενός τέτοιου εκτυπωτή; Εκτός από το κόστος των μελανιών έχουν κάποια άλλα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα συγκριτικά με τους εκτυπωτές με τα cartridges; Όσον αφορά τους laser εκτυπωτές, βλέπω ότι οι έγχρωμοι είναι ακριβοί και δεν θέλω να πάρω κάποιον ασπρόμαυρο μόνο.

Το budget μου είναι γύρω στα 150€, ίσως και λίγο παραπάνω, με σκοπό το μηχάνημα που θα αγοραστεί να μπορέσει να αντέξει για κάμποσα χρόνια.

Επεξ/σία από macabre_sunsets
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Προτάσεις αγοράς πολυμηχανήματος
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, αγαπητέ φίλε. Μηχάνημα με αυτά που ζητάς υπάρχει, στο μπάτζετ που ζητάς όμως όχι. Πλησιάζεις ή/και ξεφεύγεις τα 400€, κοιτάζοντας σε έγχρωμο laser. Αφού λοιπόν ξεκαθαρίσουμε πως από τα τωρινά πολυμηχανήματα, ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΝΕΝΑ (κομμάτι φυσικά, όχι μοντέλο) δεν είναι αθάνατο -μετά τη λήξη της εγγύησης όλοι κάνουμε το σταυρό μας- πάμε στο δια ταύτα:

Θα πρέπει απαραίτητα να ιεραρχήσεις τις ανάγκες σου. Το μπάτζετ, ακόμα κι αν ανεβείς προς τα 200€, σε περιορίζει σε λύσεις ink tank, ΑΛΛΑ εκεί η αυτόματη διπλή όψη είναι από ανέκδοτο έως ουτοπία. Αν αποφασίσεις ότι μπορείς να ζήσεις χωρίς αυτήν, τα πράγματα απλοποιούνται πολύ: Διαλέγεις κάποιον, πχ τον Epson EcoTank L3250 ή τον Canon Pixma G540 παραμένοντας περίπου στα όρια του μπάτζετ και εξασφαλίζοντας απόλυτη οικονομία στα μελάνια, με την αυστηρή προϋπόθεση πως ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα τυπώνεις μια σελίδα κάθε 3-4 ημέρες. Εδώ φυσικά θυσιάζεις και την μπροστινή τροφοδοσία του χαρτιού.

Στους έγχρωμους laser αντίστοιχα παίρνεις όλα όσα θέλεις, μόνο που η τιμή πατάει το κουμπί στο ασανσέρ (προς τα πάνω😁). Ρίξε μια ματιά εδώ για να κατατοπιστείς.

Αν, τώρα, αποφασίσεις να θυσιάσεις την έγχρωμη εκτύπωση και να δίνεις τις ελάχιστες, όπως ο ίδιος είπες, έγχρωμες εκτυπώσεις σου σε βιβλιοπωλείο, τότε μπορείς να έχεις ένα πλήρες πακέτο σε λογική τιμή. Σ' αυτή την περίπτωση επιλέγεις μονόχρωμο laser πολυμηχάνημα, πχ τον Brother MFC-L2710DW και κάνεις τη δουλειά σου. Επιπλέον μπόνους στο μηχάνημα αυτό είναι τα φθηνά ΠΟΙΟΤΙΚΑ συμβατά: 25€ και αποδίδουν 6.000 σελίδες ΚΑΙ η ποιότητα - αντοχή - αξιοπιστία των μονόχρωμων laser. Ειδικά ο συγκεκριμένος είναι χρόνια δοκιμασμένος.

Τα δεδομένα σε αδρές γραμμές τα έχεις, σκέψου και αποφάσισε. Για οτιδήποτε άλλο χρειαστείς, είμαστε στη διάθεσή σου.

Επεξ/σία από georgeole
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα και σε σένα.

Οπως σου είπε ο georgeole inktank δέν θα βρείς σε αυτά τα χρήματα.

Ομως έτσι όπως περιγράφεις τις ανάγκες σου είμαι σίγουρος ότι δέν χρειάζεσαι inktank.

O εκτυπωτής που χρειάζεσαι είναι ο canon ts 8350a (δέν έχει ethernet)

Aν θές epson υπάρχει ο XP-6000 (δέν έχει ethernet)

Mε λίγα παραπάνω χρήματα πάς στον MAXIFY  MB 5150 (έχει ethernet).

Για να σου πώ γιατί σου προτείνω αυτούς καλύτερα στείλε μου ένα pm να τα

πούμε τηλεφωνικά γιατί είναι πολοί οι παράμετροι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, georgeole είπε

Καλημέρα, αγαπητέ φίλε. Μηχάνημα με αυτά που ζητάς υπάρχει, στο μπάτζετ που ζητάς όμως όχι. Πλησιάζεις ή/και ξεφεύγεις τα 400€, κοιτάζοντας σε έγχρωμο laser. Αφού λοιπόν ξεκαθαρίσουμε πως από τα τωρινά πολυμηχανήματα, ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΝΕΝΑ (κομμάτι φυσικά, όχι μοντέλο) δεν είναι αθάνατο -μετά τη λήξη της εγγύησης όλοι κάνουμε το σταυρό μας

Αγοράζω τον ΗP 8600 με έναν χρόνο εγγύηση, στον 1,5 χρόνο σκουπίδια. Επειδή είχα ένα σετ γνήσια μελάνια (950 xl), πήρα τον 8620 που έπαιρνε ίδια. 3 χρόνια εγγύηση,  μόλις έληξε η εγγύηση σκουπίδια (μόνο γνήσια μελάνια, ελαφριά χρήση).  Έχω βρει την υγεία μου με ασπρόμαυρο εκτυπωτή ΟΚΙ Β430 DN που δουλεύει σαν σκύλος από το 2010 που και να χαλάσει δεν θα με πειράξει καθόλου και έναν brother έγχρωμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Αγοράζω τον ΗP 8600 με έναν χρόνο εγγύηση, στον 1,5 χρόνο σκουπίδια. Επειδή είχα ένα σετ γνήσια μελάνια (950 xl), πήρα τον 8620 που έπαιρνε ίδια. 3 χρόνια εγγύηση,  μόλις έληξε η εγγύηση σκουπίδια (μόνο γνήσια μελάνια, ελαφριά χρήση).  Έχω βρει την υγεία μου με ασπρόμαυρο εκτυπωτή ΟΚΙ Β430 DN που δουλεύει σαν σκύλος από το 2010 που και να χαλάσει δεν θα με πειράξει καθόλου και έναν brother έγχρωμο.

Να ήξερες φίλε μου πόσοι σαν εσένα έχουμε ακολουθήσει αυτή τη διαδρομή... Αν μας έβαζες στη σειρά, θα γέμιζες όλες τις ακατοίκητες περιοχές του πλανήτη και θα είχες και απόθεμα!😉

ΥΓ  Όπως θα έλεγε και ο φίλος μας ο gatos74, επειδή στο 99,99% των περιπτώσεων δεν θέλω ούτε να ακούω για απλούς inkjet, είμαι inkjetοφοβικός και μελανορατσιστής!!!😂🤣😂

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, georgeole είπε

Αφού λοιπόν ξεκαθαρίσουμε πως από τα τωρινά πολυμηχανήματα, ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΝΕΝΑ (κομμάτι φυσικά, όχι μοντέλο) δεν είναι αθάνατο -μετά τη λήξη της εγγύησης όλοι κάνουμε το σταυρό μας- πάμε στο δια ταύτα:

Έχοντας αυτό κατά νου, κοιτάω κάπως πιο ακριβά (για τα δικά μου δεδομένα) μοντέλα με την ελπίδα να αντέξουν στο χρόνο όσο γίνεται.

4 ώρες πριν, georgeole είπε

Θα πρέπει απαραίτητα να ιεραρχήσεις τις ανάγκες σου. Το μπάτζετ, ακόμα κι αν ανεβείς προς τα 200€, σε περιορίζει σε λύσεις ink tank, ΑΛΛΑ εκεί η αυτόματη διπλή όψη είναι από ανέκδοτο έως ουτοπία. Αν αποφασίσεις ότι μπορείς να ζήσεις χωρίς αυτήν, τα πράγματα απλοποιούνται πολύ: Διαλέγεις κάποιον, πχ τον Epson EcoTank L3250 ή τον Canon Pixma G540 παραμένοντας περίπου στα όρια του μπάτζετ και εξασφαλίζοντας απόλυτη οικονομία στα μελάνια, με την αυστηρή προϋπόθεση πως ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα τυπώνεις μια σελίδα κάθε 3-4 ημέρες. Εδώ φυσικά θυσιάζεις και την μπροστινή τροφοδοσία του χαρτιού.

Δυστυχώς η μπροστινή τροφοδοσία είναι μονόδρομος, καθώς εκεί που βρίσκεται ο εκτυπωτής δεν βολεύει και ίσως δεν χωράει και σε ύψος το να μπαίνουν τα χαρτιά στο πίσω μέρος. Όσον αφορά τις λύσεις ink tank, δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση. Απλά τους σκέφτόμουν με την λογική τι να πάρω έναν εκτυπωτή με 100€ και τα μελάνια του να έχουν άλλα 100€, τι να πάρω έναν ink tank με 200€. Οπότε long term να είναι πιο οικονομικός ο ink tank. Οι laser εκτυπωτές έχουν, δυστυχώς, απορριφθεί λόγω κόστους, αλλιώς νομίζω ότι θα ήταν η καλύτερη επιλογή.

2 ώρες πριν, gatos74 είπε

O εκτυπωτής που χρειάζεσαι είναι ο canon ts 8350a (δέν έχει ethernet)
Aν θές epson υπάρχει ο XP-6000 (δέν έχει ethernet)
Mε λίγα παραπάνω χρήματα πάς στον MAXIFY  MB 5150 (έχει ethernet).

Ο PIXMA TS8350 απορρίπτεται λόγω τροφοδοσίας χαρτιού, ο MAXIFY MB5150 απορρίπτεται λόγω ύψους ενώ ο Epson XP-6000 φαίνεται να είναι η επικρατέστερη επιλογή για τώρα.

1 ώρα πριν, achilles_g_ είπε

Αγοράζω τον ΗP 8600 με έναν χρόνο εγγύηση, στον 1,5 χρόνο σκουπίδια. Επειδή είχα ένα σετ γνήσια μελάνια (950 xl), πήρα τον 8620 που έπαιρνε ίδια. 3 χρόνια εγγύηση,  μόλις έληξε η εγγύηση σκουπίδια (μόνο γνήσια μελάνια, ελαφριά χρήση).

Είχα πάρει τον HP 6830 και μου χάλασε νομίζω στα 3 χρόνια, πρόβλημα με το printhead. Έπειτα από επικοινωνία με την HP, μου έστειλαν άλλο ο οποίος έπαιζε μέχρι τώρα, γύρω στα 4-5 χρόνια. Οι καινούριοι εκτυπωτές είναι όντως τόσο "αναλώσιμοι";

Για τον HP OfficeJet Pro 8022e έχετε κάποια γνώμη; Σαν "ποιότητα" μάλλον είναι πιο κάτω από τις προτάσεις σας, αλλά καλύπτει τις "απαιτήσεις" μου (ethernet, εκτύπωση διπλής όψης, feeder μπροστά) και με το cashback της HP βγαίνει αρκετά πιο κάτω από το budget μου - λογικά τα υπόλοιπα χρήματα θα γίνουν μελάνια.

Επεξ/σία από macabre_sunsets
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
57 minutes ago, macabre_sunsets said:

Ο PIXMA TS8350 απορρίπτεται λόγω τροφοδοσίας χαρτιού

O ts 8350 έχει τροφοδοσία και μπροστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, macabre_sunsets είπε

Οι καινούριοι εκτυπωτές είναι όντως τόσο "αναλώσιμοι";

 

Ναι
 

57 λεπτά πριν, macabre_sunsets είπε

 

Για τον HP OfficeJet Pro 8022e έχετε κάποια γνώμη; Σαν "ποιότητα" μάλλον είναι πιο κάτω από τις προτάσεις σας, αλλά καλύπτει τις "απαιτήσεις" μου (ethernet, εκτύπωση διπλής όψης, feeder μπροστά) και με το cashback της HP βγαίνει αρκετά πιο κάτω από το budget μου - λογικά τα υπόλοιπα χρήματα θα γίνουν μελάνια.

Αν έχεις σκοπό να χρησιμοποιείς συμβατά, μείνε μακριά απο HP τεσσάρων και άνω μελανοδοχείων
Αν έχεις σκοπό να χρησιμοποιείς γνήσια...περαστικά!

κατα τα άλλα απο όσους προτάθηκαν παραπάνω, μόνο ο ΜΒ5150 είναι αξιόπιστος και δουλεύει σωστά και με συμβατά. Μέχρι σήμερα τουλάχιστον.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, highpriest said:

κατα τα άλλα απο όσους προτάθηκαν παραπάνω, μόνο ο ΜΒ5150 είναι αξιόπιστος και δουλεύει σωστά και με συμβατά. Μέχρι σήμερα τουλάχιστον.

Καί ο 8350 είναι μιά χαρά.....4 χρόνια τώρα δουλεύει άψογα.

7 minutes ago, highpriest said:

Αν έχεις σκοπό να χρησιμοποιείς γνήσια...περαστικά!

Εάν έχει τέτοιο σκοπό του δίνω εντελώς δωρεάν έναν hp officeJet 6950

που δουλεύει μιά χαρά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gatos74 είπε

O ts 8350 έχει τροφοδοσία και μπροστά

Δεν το είχα δει, οπότε παίρνει και αυτός υποψηφιότητα.

5 ώρες πριν, highpriest είπε

Αν έχεις σκοπό να χρησιμοποιείς συμβατά, μείνε μακριά απο HP τεσσάρων και άνω μελανοδοχείων

Σχετικά με τα συμβατά μελάνια, για ποιό λόγο; Δεν αποδίδουν καλά ή κολλάνε το μηχάνημα; Γενικά πάντα έπαιρνα γνήσια μελάνια, εκτός από την τελευταία φορά, εδώ και μερικούς μήνες. Δεν ξέρω αν φταίει αυτό κι όλας για το ότι εμφάνισε πρόβλημα ο εκτυπωτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, macabre_sunsets είπε

Ας ελπίσουμε να βγει καλός! Ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια.

Μια χαρά θα βγει!  Αφού το πρότεινε ο gatos74... Αλήθεια, πού πάει και τα ξετρυπώνει όλα;;;;;🤔😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, georgeole said:

Μια χαρά θα βγει!  Αφού το πρότεινε ο gatos74... Αλήθεια, πού πάει και τα ξετρυπώνει όλα;;;;;🤔😁

Αυτον άλλος μου τον έστειλε...😄

2 hours ago, macabre_sunsets said:

Ας ελπίσουμε να βγει καλός! Ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια.

Τελικά τον 8350 πήρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...