Προς το περιεχόμενο

Τα φώτα σας για αγορά τηλεόρασης σαλονιού (55''-65'')


Kavamarou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Αποφασίσαμε με τη γυναίκα μου να κάνουμε μια έρευνα για μεγάλη τηλεόραση σαλονιού -όχι πάντως λόγω Black Friday, η οποία μάλλον θα κάνει την έρευνά μου πιο δύσκολη... Έχουμε μια Samsung εδώ και 11 χρόνια (UE40ES6710) από την οποία είμαστε άκρως ευχαριστημένοι, κυρίως ως προς την αντοχή της -ως προς την ποιότητα της εικόνας, για να είμαι ειλικρινής, δεν είχα κάνει ιδιαίτερες συγκρίσεις τότε. Κάνοντας, λοιπόν, ένα μεγαλύτερο άλμα, λέμε πλέον να κινηθούμε από 55 έως 65 ίντσες και έως 1000 € (ή κάπου εκεί τέλος πάντων). Βασικές προτεραιότητές μας είναι:

1) Να έχει την πιο πλήρη συνδεσιμότητα. Άψογο miracst/screen casting από κινητό, ethernet/wifi, και να δέχεται πραγματικά τα πάντα στις θύρες της (οποιασδήποτε μάρκας/χωρητικότητας φλασάκια -ακόμα και εξωτερικούς σληρούς δίσκους μεγάλης χωριτικότητας που ενδεχομένως χρειάζονται και ρεύμα-, οποιοδήποτε tv box, ποντίκια, πληκτρολόγια, υπολογιστές, λάπτοπ, ασύρματα χειριστήρια του pc κτλ.)

2) Ως προς τις ταινίες που θα αναπαράγουμε μέσα από ένα φλασάκι, να παίζει κυριολεκτικά τα πάντα! Ό,τι codec/format κυκλοφορεί. Η παλιά μας τηλεόραση, για παράδειγμα, αδυνατεί να παίξει το x265 codec, κάτι που μας δυσκολεύει εδώ και χρόνια να παρακολουθήσουμε πολλές ταινίες σε αυτή τη μορφή. Θα θέλαμε για αρκετά χρόνια να μη σκεφτόμαστε αν κάτι θα το παίξει ή όχι.

3) Αξιόπιστο, εύχρηστο και παραμετροποιήσιμο περιβάλλον smart tv. Δυστυχώς, στην προηγούμενή μας τηλεόραση το smart tv στα 3-4 χρόνια είχε πεθάνει· youtube, browser, netflix και iptv μάς είχαν αποχαιρετήσει για τα καλά… Ειδικά το youtube, λόγω και των παιδιών μας, θέλουμε να είναι πάντα σε πλήρη ετοιμότητα και να μην κολλάει. Εδώ έχω και κάποιες απορίες που θα ήθελα να μου λύσετε: Να προτιμήσω περιβάλλον android ή όχι; Στο δικό μου μυαλό φαντάζομαι (χωρίς να έχω προηγούμενη εμπειρία) πως αν έχω και στην τηλεόρασή μου android θα μπορώ να κάνω παπάδες, δοκιμάζοντας και παίζοντας με άπειρο πλήθος εφαρμογών (μέσω online ή offline install), όπως και στο κινητό μου. Ισχύει αυτό, ή καμιά σχέση το android του κινητού με αυτό των τηλεοράσεων;

4) Σοβαρή εγγύηση/εξυπηρέτηση.

Συγγνώμη αν σας κούρασα. Σαφώς, ψάχνοντας, αποκτώ μια εικόνα από διάφορα μαγαζιά στο διαδίκτυο, αλλά με ενδιαφέρει περισσότερο η γνώμη ατόμων που έχουν περισσότερη εμπειρία από προσωπική χρήση, γνωρίζουν παραπάνω λεπτομέρειες και μπορούμε να τα συζητήσουμε όλα αυτά σε ένα forum. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Επεξ/σία από Kavamarou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/29232206/LG-Smart-Tileorasi-55-4K-UHD-OLED-OLED55C12LA-HDR-2021.html

 

https://www.skroutz.gr/s/45176945/Philips-Smart-Tileorasi-55-4K-UHD-OLED-55OLED718-12-HDR-2023.html

Η Philips έχει Android λειτουργικό. 

65αρα OLED το ξεχνάς στο χιλιάρικο περίπου. 

Από εκεί και πέρα αν δεν θέλεις OLED , πολύ κακώς κατά την γνώμη μου, υπάρχουν και  65αρες LCD του σωρού εκεί γύρω στο χιλιάρικο , αλλά θα είναι λάθος σου. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Η Philips έχει Android λειτουργικό.

Φίλε μου, η τηλεόραση φαίνεται θηρίο, αλλά δεν έχει miracast/screen casting. Για μένα, όπως προανέφερα, είναι βασική προϋπόθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να μπορώ να προτείνω κάποια συγκεκριμένη tv, διαβάζοντας όσα ζητάς απλά να σου πω το εξής:

διάλεξε τηλεόραση με τα χαρακτηριστικά της και άσε το smart απ'έξω.

Συνδεσιμότητα, επεξεργαστής (upscaling κλπ), panel, απόκριση να είναι πράγματα που σε απασχολούν.

Αν θες σοβαρό smart και παραμετροποιήσιμο απλά άσε 100€ εκτός budget και πάρε μια καλή ξεχωριστή συσκευή (πχ android box).

Καμία τηλεόραση δε μπορεί να σου υποσχεθεί κάτι. Μπορεί σε ένα χρόνο να χαλάσουν οι "συμφωνίες" και να κλείσουν το netflix, ή να μην έχει disney, cosmote ή οτι άλλο θες.

Παθών απο παλιά τηλεόραση που σταμάτησε τα update και δε μπορούσα να δω ούτε youtubee, ενώ στην τωρινή δε βρίσκω τις επιθυμητές εφαρμογές.

Με κινέζικο android box των 60€ και ένα air mouse των 10€ είχα πολύ καλύτερη εμπειρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Συνδεσιμότητα, επεξεργαστής (upscaling κλπ), panel, απόκριση να είναι πράγματα που σε απασχολούν.

Σε αυτόν τον τομέα, έχεις να μου προτείνεις κάποιες εταιρείες ή μοντέλα; 1-2 ενδεικτικά αν δεν σου κάνει κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kavamarou είπε

Σε αυτόν τον τομέα, έχεις να μου προτείνεις κάποιες εταιρείες ή μοντέλα; 1-2 ενδεικτικά αν δεν σου κάνει κόπο.

Μπα όχι δυστυχώς...

Είμαι κι εγώ σε αναζήτηση τηλεόρασης αυτόν τον καιρό και δεν είμαι τρομερά ειδήμων.

Από προσωπική εμπειρία, με μόλις 2 τηλεοράσεις να έχουν περάσει από τα χέρια μου (δε μιλώ για τις απλές 32αρες που έχω στα δωμάτια,κουζίνες κλπ) είναι οτι η lg - samsung έχουν συνήθως την καλύτερη εικόνα, ωστόσο αυτό εξαρτάται πολύ και από το ίδιο το μοντέλο.

Αν υπάρχει δυνατότητα, μιας και θα κάνεις σχετικά μεγάλη επένδυση, θα σου έλεγα να επισκεφτείς φυσικό κατάστημα και να δεις να παίζουν ζωντανά, σε συνδυασμό πάντα με reviews κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια άλλη απορία έχω, ρε παιδιά. Στην παλιά μου τηλεόραση, όταν άλλαζα το κανάλι στο ζάπινγκ, το επόμενο κανάλι έκανε 1 δευτερόλεπτο να ανοίξει. Αυτό με μια καινούρια τηλεόραση μπορώ να το γλιτώσω; Τι προδιαγραφές πρέπει να έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας 

Θέλω να αγοράσω μία τηλεόραση για το σαλόνι 55αρα Σαμσουνγκ τεχνολογίας Neo Qled. Έχω δει ότι είναι η καλύτερη τεχνολογία της Σαμσουνγκ. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω και να βρω τις διαφορές είναι ότι έχει πολλά μοντέλα με αυτά τα χαρακτηριστικά. 

Σε τι διαφέρουν όλα αυτά; Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε; 

Υ. Γ. : Ψάχνω το καλύτερο με αυτά που σας αναφέρω. 

Ευχαριστώ πολύ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...