Προς το περιεχόμενο

Κόπηκε το καλώδιο τηλεφωνικής γραμμής


Nokia3210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο κηπουρος εκοψε σε 2 διαφορετικα σημεια το εναεριο καλωδιο που φευγει απο τον τοιχο μεσα στο σπιτι και παει στο καπακι του οτε, το καλωδιο ειναι σαν αυτο στην φωτογραφια, 

θα παω να παρω ενα 2 μετρο καλωδιο extra ωστε να τα ενωσω ξανα, το θεμα ειναι πως το κανω? απλα τα τυλιγω μεταξυ τους χρωμα με χρωμα και μετα μονωτικη ταινια ή θα χρειαστει κατι ποιο εξειδικευμενο ωστε να μην ξεκολλησουν? κατι σαν αυτες τις κλεμμες...

d088d81fc16f41cb9cee5fafa5ff3d1d_tyfmulei7vxzdicm.jpg

syndemos-kalodion-tilepikoinonion-kitrino-normal.jpg

syndesmos-scotchlok-tilepikoinoniakos-kokkino-3epafon-normal.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχεις υπομονή και απλές ματίσεις να κάνεις δε θα έχεις πρόβλημα, πάρε μόνο κανά θερμοσυστελλόμενο και μόνωσε καλά την περιοψή αφού μιλάμε για καλώδιο σε εξωτερικό χώρο.

Θα χρειαστεί υπομονή καθώς είναι ψιλό το καλώδιο και μπορείς να κόψεις πολύ εύκολα τρίχες ή να το σπάσεις.

Ιδανικό μα όχι απαραίτητο να περάσεις και λίγο καλάϊ σε κάθε μάτιση

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να το αλλαξω ολο δυσκολο γιατι ειναι μεσα απο τον τοιχο, θα πρεπει να κανω καινουργια τρυπα με τρυπανι και ειμαι με ενοικιο, αλλα αν δω οτι δεν γινεται θα αναγκαστω να το κανω τοτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρησιμοποιούσα τις κλέμμες scothclock που έχεις βάλει στη φωτό και θα τύλιγα την ένωση με μια μονωτική. Συγκεκριμένα για δίκτυο είναι η πορτοκαλί(νομίζω η κόκκινη είναι για πιο χοντρά καλώδια). Τις έχω χρησιμοποιήσει για να κάνω skip την κλέμμα μεταξύ του ζεύγους του οτε και των ραζιμ με πολύ καλύτερα αποτελέσματα από την κλέμμα που είχε ήδη το κουτί του οτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
On 12/11/2023 at 12:44, alxnt said:

Θα χρησιμοποιούσα τις κλέμμες scothclock που έχεις βάλει στη φωτό και θα τύλιγα την ένωση με μια μονωτική. Συγκεκριμένα για δίκτυο είναι η πορτοκαλί(νομίζω η κόκκινη είναι για πιο χοντρά καλώδια). Τις έχω χρησιμοποιήσει για να κάνω skip την κλέμμα μεταξύ του ζεύγους του οτε και των ραζιμ με πολύ καλύτερα αποτελέσματα από την κλέμμα που είχε ήδη το κουτί του οτε.

ta scotchlok γενικα ειναι αδιαβροχα αλλα αν θελει να τα καλυψει προχειρα βαζει μονωτικη ή θερμοσυστελομενο.αν θελει να τα καλυψει ακομα καλυτερα την ενωση την κανει μεσα σε ενα μικρο μικρο στεγανο ηλεκτρολογικο κουτακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...