Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με τον driver της καρτας γραφικών


komhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, komhs είπε

Έχω την R9 280, στα 10 αυτοί είναι οι τελευταίοι που δίνει η AMD  και να σημειώσω ότι δεν έχω πουθενά αλλού κάποιο πρόβλημα 

Κάνε τα εξής βήματα:
1)  Κατέβασε και τρέξε το AMD Cleanup Utility από εδώ

2) Ακολούθησε όλα τα βήματα του για να πετάξεις τον driver

3) Κατέβασε πάλι τον πιο πρόσφατο driver από δω Adrenalin 22.6.1 Recommended (WHQL) αλλιώς βάζεις αυτή την έκδοση που λέει 21.5.2

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δοκιμάσω,  αλλά παλιότερη έκδοση δεν υπάρχει περίπτωση να περάσω. Αν δεν μπορούν να φτιάξουν ένα σωστό παιχνίδι ποτέ να μην παίξει! Αναγκαζομαστε να αλλάζουμε συστήματα  χωρίς πραγματικό λόγο, ε δεν θα περνάμε και παλιούς drivers για ένα παιχνίδι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, komhs είπε

αλλά παλιότερη έκδοση δεν υπάρχει περίπτωση να περάσω.

Με όλο τον σεβασμό, η vga σου τον Μάρτιο θα γίνει 10 χρονών, τώρα πλέον μικρή σημασία έχει πότε βγήκε ο driver, αν είναι κάτι που θα φτιάξει. Η amd δεν βγάζει πλέον drivers γι'αυτό το μοντέλο, η τελευταία έκδοση είναι η 22.6.1, βγήκε 23/6/2022. Η έκδοση 21.5.2 βγήκε ένα χρόνο πριν στις 21/6/2021. Από κει και πέρα δικό σου μηχάνημα είναι, ότι θες το κάνεις. Καλή συνέχεια.

 

2 ώρες πριν, komhs είπε

. Αν δεν μπορούν να φτιάξουν ένα σωστό παιχνίδι ποτέ να μην παίξει!

Δε ξέρουμε καν τι προσπαθείς να τρέξεις και να κάνεις. Ούτε το σύστημα σου ξέρουμε.

Ότι είναι τα τρέξεις δε φαίνεται να υποστηρίζει τον driver αυτον σύμφωνα με το μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείτε ότι το ποστ το είχα βάλει στο θέμα με το παιχνίδι The Last of Us και για αυτο δεν γράφω τι προσπαθώ να τρέξω, χαζομάρα μου, συγνώμη

 

Τώρα το αν η κάρτα μου είναι 10 χρονών καμία σημασία δεν έχει, γιατί και όλα τα νέα παιχνίδια τα πάιζει αλλά και το κυριότερο, το last of us μου προτείνει να βάλω ποιο παλιό οδηγό από αυτόν που έχω, οπότε δεν είναι θέμα νέου οδηγού.

Fx 8350 - R9-280 - 16GB ddr3 ram

Φίλε xtrmsnprτο δοκίμασα αλλά δεν άλλαξε κάτι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, komhs είπε

 

Τώρα το αν η κάρτα μου είναι 10 χρονών καμία σημασία δεν έχει, 

Fx 8350 - R9-280 - 16GB ddr3 ram

 

 

Ναι όντως, είναι ολοκλήρου του συστήματος σου.

Το σύστημα σου δεν σηκώνει το παιχνίδι. 

 

SYSTEM REQUIREMENTS

MINIMUM:

Requires a 64-bit processor and operating system

OS: Windows 10 (Version 1909 or Newer)

Processor: AMD Ryzen 5 1500X, Intel Core i7-4770K

Memory: 16 GB RAM

Graphics: AMD Radeon RX 470 (4 GB), AMD Radeon RX 6500 XT (4 GB), NVIDIA GeForce GTX 970 (4 GB), NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti (4 GB)

Storage: 100 GB available space

Additional Notes: SSD Recommended

 

RECOMMENDED:

Requires a 64-bit processor and operating system

OS: Windows 10 (Version 1909 or Newer)

Processor: AMD Ryzen 5 3600X, Intel Core i7-8700

Memory: 16 GB RAM

Graphics: AMD Radeon RX 5700 XT (8 GB), AMD Radeon RX 6600 XT (8 GB), NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER (8 GB), NVIDIA GeForce RTX 3060 (8 GB)

Storage: 100 GB available space

Additional Notes: SSD Recommended

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις πόσα παιχνίδια έχω παίξει χωρίς να πληρεί το σύστημά μου τις ελάχιστες απαιτήσεις των παιχνιδιών; Από το 1990 και μετά άρχισε αυτό το τριπάκι με τις ελάχιστες απαιτήσεις, από την στιγμή που τα παιχνίδια σταμάτησαν να γράφονται σε γλώσσα μηχανής έπρεπε να βρεθεί τρόπος να αναβαθμίζεις το σύστημά σου κάθε χρόνο. Θες καλύτερο παράδειγμα από Call of Duty: WW2 που στις ελάχιστες απαιτήσεις του έχει έναν i3-3225 και εγώ το έπαιζα σε high με έναν q9550. Ευχαριστώ φίλε μου για το χρόνο σου ώστε να βρεις λύση στο πρόβλημά μου αλλά πίστεψέ με η εμπειρία μου λέει ότι δεν είναι εκεί το πρόβλημα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρες με χακεριά να αλλάξεις τον αριθμό έκδοσης του οδηγού της κάρτας γραφικών σου . Μπορεί να το παίζει οπως λες η κάρτα σου το παιχνίδι μπορεί και όχι όμως .  

 Τα system requirements ενός παιχνιδιού πολλές φορές θα συμφωνήσω είναι μακριά απο την πραγματικότητα αλλά δίνουν μια βάση ή έναν μπουσουλα.

 Το συγκεκριμένο μήνυμα που σου βγάζει είναι μετά απο την κυκλοφορία του παιχνιδιού και θεωρούν οτι θα τρέχει σωστά μετά απο συγκεκριμένη έκδοση των οδηγών , απο την στιγμή που στην κάρτα σου έχει σταματήσει η υποστήριξη μόνο τον άριθμό μπορείς να αλλάξεις με καποιον τρόπο για να παρακάμψεις το μνήμα.  

Επεξ/σία από panoskatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, panoskatos είπε

Βρες με χακεριά να αλλάξεις τον αριθμό έκδοσης του οδηγού της κάρτας γραφικών σου . Μπορεί να το παίζει οπως λες η κάρτα σου το παιχνίδι μπορεί και όχι όμως .  

 Τα system requirements ενός παιχνιδιού πολλές φορές θα συμφωνήσω είναι μακριά απο την πραγματικότητα αλλά δίνουν μια βάση ή έναν μπουσουλα.

 Το συγκεκριμένο μήνυμα που σου βγάζει είναι μετά απο την κυκλοφορία του παιχνιδιού και θεωρούν οτι θα τρέχει σωστά μετά απο συγκεκριμένη έκδοση των οδηγών , απο την στιγμή που στην κάρτα σου έχει σταματήσει η υποστήριξη μόνο τον άριθμό μπορείς να αλλάξεις με καποιον τρόπο για να παρακάμψεις το μνήμα.  

Για πολύ καλή ιδέα το βλέπω αυτό που λες, να βρούμε πως γίνεται όμως γιατί τεχνικός είμαι, αλλά από χακεριές δεν... Καμιά ιδέα; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.amernimezone.com

μοντ ντριωερ.Δες και κανα βιντεακι στο γιου τιουμπε για το πως μπαίνουνε.Ειχα βαλει και εγω σε 280χ για να τερξω ΒΦ 2042 ετσι για πλακα.Ξεκινησε κανονικα αλλα ηταν σλοου μοσιον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...