Προς το περιεχόμενο

pc build για autocad?


maparios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

αν μπορείτε λιγο τα φώτα σας μιας και ειναι ''black friday'' και εχουν τυπικες τιμες τα περισσοτερα μαγαζια..

Ποσό: 550-600 ταβάνι

Χρήση υπολογιστή : autocad επαγγελματικά

οθόνη δέν χρειάζομαι στη σύνθεση, εχω

θα προτιμούσα αγορά απο το ίδιο κατάστημα, αλλα αν συμφέρει πολύ περισσότερο να γινει απο διαφορετικα (πχ αν γλιτώσω 50ευρω και ανω στο συνολο, τα παιρνω απο διαφορετικα καταστηματα με τη προϋπόθεση να ειναι σχετικα ετοιμοπαράδοτα για να προλαβω τυχων doa)

Θα κανω εγω την συναρμολόγηση

λειτουργικο δεν χρειαζομαι θα βαλω εγω windows 10 ή 11

 

θα γινει νεο build εξ ολοκληρου οποτε δεν διαθετω αλλα κομμάτια για χρήση

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

*προτιμω ryzen έναντι της Intel Και λογο τιμης αλλα και λογο του οτι ειμαι πολυ ευχαριστημένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειλικρινά μέχρι στιγμής δεν έχει βγει τίποτα αξιόλογο σε hardware από τις προσφορές bf.

Αυτή την στιγμή σε low budget είναι καλύτερη vfm αγορά οι Intel, οπότε ξεκινάμε από εκεί.

Όπως και να έχει θα πρότεινα να ανεβάσεις λίγο (100-200ευρω) το budget γιατί στα ~550 θα πρέπει να κάνεις πολλές παραχωρήσεις εκτός και εάν μείνεις με την igpu.

Για κάρτα γραφικών θα πρέπει να υπολογίζεις min 200-250ευρω(ψάξε λίγο πως συμπεριφέρονται οι Intel arc σε autocad).

Psu θα χρειαστείς min 60-70 ευρώ για κάποιο επώνυμο gold 550+.

Cpu εδώ ιδανικά θα ήταν ένας 13500 στα 250ευρω αλλά δεν χωράει στο budget, οπότε λογικά θα πρεπει πέσεις σε 12400.

Μητρική μια οικονομική b760 με ddr4 στα 130 -εαν δεν σκοπεύεις να βάλεις i7-i9 στο μελλον-

Μνήμες 32gb με κανένα 80αρη.

Έναν nvme 1tb/2tb ~50-120ευρω.

Και προφανώς χρειάζεσαι και ένα κουτί με καλουτσικο airflow ~60 ευρώ.

Οπότε χοντρικά είσαι στα ~800+, εάν αφαιρέσεις την gpu και ξεκινήσεις με την ενσωματωμένη πέφτεις στα χρήματα που θέλεις αλλά δεν ξέρω εάν είναι αρκετή η igpu για τις εργασίες που κανείς.

 

 

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο πολύ συμφωνώ με τον atopo.

Υπάρχουν λύσεις να στήσεις μηχάνημα σε αυτά τα χρήματα αλλά δεν ξέρω αν θα είναι ένα "σωστό" επαγγελματικό μηχάνημα.

Θα μπορούσες να αναλύσεις λίγο παραπάνω το "autocad επαγγελματικά";

Τι είδους εργασίες πραγματοποιείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...