Προς το περιεχόμενο

Gigabyte M68MT-s2P nForce 630a chipset


CoffeeDrink10
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από CoffeeDrink10,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρει κανείς μέχρι πόσα ΤΒ δίσκο βλέπει αυτή η μητρικη; Δεν μπορώ να βρω αυτή την πληροφορία πουθενά. Δεν με ενδιαφέρει να κάνει boot από εκεί, μόνο να τον δει για αποθήκευση. Εχω βάλει δίσκους 2ΤΒ χωρίς πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα παλιότερα στην κατοχή μου αρκετά μεταγενέστερη μητρική Gigabyte (GA990XA-UD3 rev. 3.0) στην οποία υπάρχει utility (3ΤΒ+ unlock) για δίσκους μεγαλύτερους των 3ΤΒ. Λογικά μιας και στην δική σου δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, μάλλον τα 3ΤΒ είναι το όριο που ψάχνεις.

Δεν μπορώ όμως να ξέρω σίγουρα αν δίσκος 3ΤΒ θα σου λειτουργήσει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, TopCLR said:

Είχα παλιότερα στην κατοχή μου αρκετά μεταγενέστερη μητρική Gigabyte (GA990XA-UD3 rev. 3.0) στην οποία υπάρχει utility (3ΤΒ+ unlock) για δίσκους μεγαλύτερους των 3ΤΒ. Λογικά μιας και στην δική σου δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, μάλλον τα 3ΤΒ είναι το όριο που ψάχνεις.

Δεν μπορώ όμως να ξέρω σίγουρα αν δίσκος 3ΤΒ θα σου λειτουργήσει κανονικά.

Καλό, αλλά αυτό είναι για windows,  δεν έχει αυτό το μηχάνημα, είναι για χρήση με linux. Λέω οτι μάλλον τα windows είχαν θέμα με μεγάλους δίσκους κι όχι το chipset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν είχα δίσκο μεγαλύτερο των 2ΤΒ και δεν ασχολήθηκα με το θέμα. Με ένα γρήγορο google βρήκα τα παρακάτω:

 
Αναφορά σε κείμενο

 

What is the maximum drive size for SATA 2?
 
 
32 bit operating systems and SATA 2 both had 2TB limits for a single drive. O.S. limitation is lifted by release of 64bit and hardware limitation are lifted by release of SATA 3. SATA 2 was also revised around 2006 so the only thing that can limit you storage size is your bios.

 

 
 
Αναφορά σε κείμενο

 

What is the size limit of a BIOS hard drive?
 
 
BIOS systems with MBR disks use 32-bit values to describe the starting offset and length of a partition. Due to this size limit, MBR allows a maximum disk size of approximately 2.2 TB and a maximum of four primary partitions.

 

 

Θέλω να πιστεύω πως αυτά τα όρια ισχύουν και δεν στηρίζονται στο λειτουργικό. Αν κάνω λάθος, ίσως να με διορθώσει κάποιος που γνωρίζει περισσότερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, TopCLR said:

Θέλω να πιστεύω πως αυτά τα όρια ισχύουν και δεν στηρίζονται στο λειτουργικό. Αν κάνω λάθος, ίσως να με διορθώσει κάποιος που γνωρίζει περισσότερα.

 

Είναι περιορισμός του MBR αυτός (δηλαδή του τρόπου που κάνουμε partitions), αλλά το ΜΒR είναι ο παλιός τρόπος, τώρα και κάτι χρόνια χρησιμοποιούμε GPT. Αυτός ο περιορισμός δεν αφήνει κάποιες παλιές μητρικές να ξεκινήσουν από μεγάλο δίσκο, o δίσκος συστήματος πρέπει να είναι ΜΒR

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίσκο με gpt πάνω σε αυτήν την μητρική; Απ' όσα ξέρω σε legacy BIOS (σαν την μητρική σου) δεν μπορεί να λειτουργήσει τουλάχιστον δίσκος εκκίνησης με gpt. Δεν ξέρω σαν "αποθήκη" (δεύτερος) αν λειτουργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, TopCLR said:

Έχεις δίσκο με gpt πάνω σε αυτήν την μητρική; Απ' όσα ξέρω σε legacy BIOS (σαν την μητρική σου) δεν μπορεί να λειτουργήσει τουλάχιστον δίσκος εκκίνησης με gpt. Δεν ξέρω σαν "αποθήκη" (δεύτερος) αν λειτουργεί.

Δεν ισχύει αυτό που λες, από gpt ξεκινάει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 13/11/2023 στις 9:10 ΠΜ, CoffeeDrink10 είπε

Ξέρει κανείς μέχρι πόσα ΤΒ δίσκο βλέπει αυτή η μητρικη; Δεν μπορώ να βρω αυτή την πληροφορία πουθενά. Δεν με ενδιαφέρει να κάνει boot από εκεί, μόνο να τον δει για αποθήκευση. Εχω βάλει δίσκους 2ΤΒ χωρίς πρόβλημα.

 Εως 2 TB βλεπει η μητρικη που δεν ειναι uefi, αρα mbr για να κανει και εκκινηση απο εκει.

Αλλά

Η ιδια μητρικη  θα αφησει τον δισκο Gpt να εμφανιστει στο λειτουργικο απο win 10 και πανω.

Αρα αν εχεις νεα win θα δεις και μεγαλυτερο gpt σε παλια μητρικη , μη εκκινησιμο φυσικα...

Σου γραφω απο am3+ fx6300 win 10 και εχω συνδεσει 6  tb δισκο μια χαρα

Μόνο 4 μηνες περασανε το ξερω..🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
6 hours ago, ZELOMOTH said:

 

Μια χαρά ξεκινάει από gpt, δες προηγούμενη μου απάντηση. Ο δίσκος εκκίνησης είναι μικρότερος απο 2ΤΒ όμως. Δες και τη λίστα

Filesystem      Size  Used Avail Use% Mounted on
/dev/sdf4        69G   13G   53G  20% /
devtmpfs        4.0M     0  4.0M   0% /dev
tmpfs           1.8G  168K  1.8G   1% /dev/shm
tmpfs           732M  1.3M  731M   1% /run
tmpfs           1.8G     0  1.8G   0% /tmp
/dev/sdf2       974M  457M  450M  51% /boot
/dev/sdf3       150G  430M  142G   1% /opt

Πάνω από 2ΤΒ το βλέπει κι ας μην ξεκινάει. Ευχαριστώ , με κάλυψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεωρητικά και βάσει των πληροφοριών που παρέχονται από την ίδια την Gigabyte η εν λόγω μητρική υποστηρίζει 3TB+ σκληρούς δίσκους (και ως Boot). Περισσότερα, παρακάτω στις εικόνες και στα links.

image.png.1c625f745a0b5db808c63916e40f76cf.png

Gigabyte - DualBIOS™ 3TB+ HDD Support (Hybrid EFI Technology) (εδώ)

image.png.d8dc474735601bbd9a7afd7db219124b.png

Is it EFI or not? Gigabyte’s Hybrid EFI BIOS explained (εδώ).

image.png.99a64e8b738b69b9bb991f07516bc421.png

Και όπως ανέφερα θεωρητικά. Γιατί άλλο τι λένε πολλές φορές οι προδιαγραφές και άλλο τι παίζει στην πραγματικότητα.

Επεξ/σία από JPaxilleas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...