Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi δεν θέλει να ξεκλειδώσετε τον bootloader των HyperOS smartphone της


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακλαφτα θα πανε τα νεα κινητα με το HyperOS (το οποίο ειναι ίδιο με το MIUI).

Xiaomi περναμε για το hardware και για να τα ξεκλειδώνουμε και να περνάμε ROMS που δεν έχουν τη σαβούρα το MIUI , έχουν καλύτερο UI (βλέπε Pixel experience), καλύτερη μπαταρία και ταχύτητα.

Για αυτό τρέχουνε ακόμα POCO F1 με android 13 εν έτη 2023. Για αυτό έβαλα την ευρωπαική στο POCO F5 που ενώ έλεγε always on display ήταν μόνο 10 δεύτερα (false advertising λεγεται αυτό)

Τιτανοτεραστιο φαουλ που θα της κοστίσει σε πωλησεις τουλάχιστον στην Ευρώπη και Αμερική.

Πάει η LG, πάει η Huawei, πάει και η Xiaomi....

Google χωρίς support σε Ελλαδα....

OnePlus και Samsung ότι απέμεινε.....

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το μόνο που αναγνωρίζω στην Xiaomi είναι ότι στην φθηνή κατηγορία έχει κινητά που είναι με specs αρκετά για να είναι χρήσιμα . 

Για ξεκλείδωμα εγώ προσπαθούσα κανένα 3μηνο και στο τέλος βαρέθηκα και κουράστηκα και εγκατέλειψα . 

Για αναβαθμίσεις : Τι να τις κάνω όταν πριν την αναβάθμιση δεν ανακοινώνει καν τι θα λειτουργεί μετά την αναβάθμιση και ποια λειτουργία θα χαθεί .

Πχ. 1.Από την 13 στην 14 άλλαξε ριζικά η "Λειτουργία ενός χεριού " και στην ουσία δεν είναι καν πλέον για χρήση με το 1 χέρι . 

2. Τα USB on the go τις μισές φορές δεν αναγνωρίζονται και όταν λειτουργούν θέλουν 1- 2 λεπτά να εμφανιστούν γιατί ......... κανει έλεγχο για ιούς το .

3. Διαφημίσεις , αν και έχουν μειωθεί πάλι είναι ενοχλητικές . 

4. Αυτό το γ****** Carousel στην οθόνη κλειδώματος . ΕΛΕΟΣ , τι κόλλημα είναι με αυτό ρε Xiaomi ??Εγώ θέλω να βάζω στατική εικόνα της οικογένειας, τι προσπαθείς να μου το αλλάξεις όλη την ώρα ;;;; 

5. Διαχειριστής μνήμης : Αφήνει ανοιχτά TikTok, Instagram , Facebook κτλ και μου ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟ SPOTIFY,   παρόλο που έχω "κλειδώσει " το Spotify . Στην ουσία κάνει το ανάποδο γιατί τα TikTok κτλ είναι hardcoded.

 

Και άλλα . Το επόμενο μου κινητό θα είναι ..... πιο ακριβό και όχι Xiaomi....

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Όλα μου τα κινητά τα τελευταία χρόνια ήταν XIAOMI, λόγω του ότι μπορούσες να ξεκλειδώσεις BOOTLOADER και να έχω το πολύ βασικό για μένα Call Recording.

Οπότε τώρα πάμε γι' άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 18/12/2023 at 13:36, Aurumnus said:

Όλα μου τα κινητά τα τελευταία χρόνια ήταν XIAOMI, λόγω του ότι μπορούσες να ξεκλειδώσεις BOOTLOADER και να έχω το πολύ βασικό για μένα Call Recording.

Οπότε τώρα πάμε γι' άλλα.

Eγω πηγα σε Pixel πρωτη φορα,με ξεκλειδωμα bootloader (πανευκολο) ολα καλα,ευχαριστημενος.

Για το call recording μολις πηγα σε Pixel ανακαλυψα οτι μονο η Xiaomi το υποστηριζε.Ευκολη λυση αν εισαι με magisk, το BCR module.Σου δινει αυτοματο call recording για καθε κληση,οπως ηταν στα Xiaomi,αλλα με περισσοτερες επιλογες

Επεξ/σία από azuli
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...