Προς το περιεχόμενο

Hosting & domain για wordpress


hellojim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

Αρχικά να πω ότι είμαι developer αλλα δεν εχω ασχοληθει καθόλου με στήσιμο ιστοσελίδων. Επίσης δεν έχω αγοράσει στο παρελθόν domain ή hosting υπηρεσία. Παρόλα αυτά θέλω να φτιάξω μια σελίδα Wordpress για την γυναίκα μου για την προβολή της ατομικής της επιχειρήσης. Ουσιαστικά θα παρουσιάζει τις υπηρεσίες που προσφέρει στο γραφείο της και θέλει να βγάζει και άρθρα τα οποία θα γράφει αυτή. Αυτά τα άρθα μετά θα κοινοποιούνται σε social media (Facebook & instagram). Προς το παρόν δεν υπάρχει η ανάγκη για e-shop, πληρωμές κτλ

Όσον αφορά το Wordpress σκέφτομαι να αγοράσω ένα theme από themeforest (αν εχετε καλυτερη προταση καλοδεχούμενη). Τωρα για domain + hosting θα ηθελα να ειναι ολα ευκολα στο setup διοτι δεν εχω καμια εμπειρία σε αυτο το κομματι (καλη θέληση έχω πρωτίστως). Κάνοντας μια γρηγορη αναζήτηση βρήκα τους dnhost οι οποίοι παρέχουν Wordpress hosting πακέτο με πληρωμή ανα χρόνο + δωρεαν .gr domain για 2 χρονια. Παρακάτω τα πακέτα στα οποία αναφέρομαι:

 

Spoiler

image.png.c949328dbb6816e7d152441aac32bfe1.png

 

Ερωτήσεις:

  1. Ποια είναι η άποψη σας για την dnhost γενικά; Από άποψη performance?
  2. Τα πακέτα που έστειλα αρκούν για αρχή; Εγώ σκεφτόμουν το πακέτο στα 8.95 ή 9.95 τον μήνα, διότι στην αρχή δεν θα έχει και κάνα σημαντικο traffic. Παρόλα αυτά δεν θα θέλαμε να κολλάει η σελίδα.
  3. Επίσης μετά για να βάλω SSL στην ιστοσελίδα βλέπω έχουν ένα Comodo με 8ευρω τον χρονο. Ειναι οκ αυτο;
  4. Κάτι άλλο το οποίο πρέπει να σκεφτώ αλλά το έχω παραλείψει;

Παιδιά σε όλες τις απαντήσεις σας να συμπεριλάβετε υπόψιν ότι το να εξοικονομήσω 10-20ευρω αλλά να κάνω περισσότερο manual setup δεν είναι επιθυμητό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από hellojim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου θα σου πω την γνώμη μου λίγο έξω από αυτό που ζητάς.... Δεν θα κοιτούσα ελληνικό hosting, τα πεκατα είναι για γέλια. 

Ρίξε μια ματιά hetzner έχει ωραία πακέτα, και άμα βάλεις και cloudflare από ταχύτητες θα είσαι κομπλέ και θα έχεις ssl κλπ. 

Άμα δεν σε ενοχλεί manual δουλειά ρίξε μια ματιά και σε vps με contabo,ακομα καλύτερα αλλά θα πρέπει να ρίξεις δουλίτσα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ξεκινήσω από τα απλά:

1) Το domain να το αγοράσεις μόνο του, έτσι ώστε αν στο μέλλον θέλεις να αλλάξεις εταιρεία hosting να μην σε δεσμεύει το domain.

2) Themforest είναι μια χαρά ιδέα.

3) Σχεδόν σε όλα τα πακέτα hosting το ssl περιλαμβάνεται, δεν χρειάζεσαι έξτρα.

Για το hosting:

- Γενικά κάτω απο 2gb ram πακέτο μην ασχοληθείς,

- Η εταιρεία που κοιτάς έχει τσιμπημένες τιμές για τα specs που δίνουν.

Πχ: https://www.hetzner.com/webhosting/level-4 (Δεν θυμάμαι τι ram δίνουν)

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο themeforest θα βρεις ότι είδους θέμα θες, είναι από τα καλύτερα αν όχι το καλύτερο marketplace.

Τώρα για το hosting, η ip.gr έχει δοκιμαστική περίοδο με 1€ για να δεις τι σε καλύπτει από άποψη πόρων και εργαλείων. Εάν δεν θες να μείνεις εντός συνόρων, η hetzner έχει πολύ τίμια πακέτα web hosting.

Επεξ/σία από MacTech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή δεν έχεις ασχοληθεί για μένα αγόρασε πακέτο στην cretaforce.gr.

Και φθηνό domain έχει (περίπου 16.5€ μέ τον ΦΠΑ για .gr). και πολύ καλή υποστήριξη.

50 + ΦΠΑ τον χρόνο δεν είναι πολλά.

Αν στη συνέχεια θελήσεις να αλλάξεις το hosting είναι πολύ απλό

Επεξ/σία από elio_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, hellojim είπε

Από άποψη performance δεν νομίζω να έχει θέμα αν είναι ξένος ο host έτσι; Επίσης από υποστήριξη πως πάει ο hetzner?

Πράγματι από άποψη performance δεν θα υπάρχει καθαρή διαφορά, ωστόσο η υποστήριξη ίσως είναι θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη χρήση που θέλεις το μικρότερο πακέτο (αρκεί να υποστηρίζει PHP/MySQL) οποιουδήποτε webhost σε καλύπτει. Πάνω κάτω οι τιμές στο μικρότερο πακέτο σε όλους οι ίδιες είναι, είτε επιλέξεις webhost στην Ελλάδα είτε κάποιον άλλον στην Ευρώπη.

1 minute ago, elio_1 said:

Επειδή δεν έχεις ασχοληθεί για μένα αγόρασε πακέτο στην cretaforce.gr.

Και φθηνό domain έχει (περίπου 16.5€ μέ τον ΦΠΑ για .gr). και πολύ καλή υποστήριξη.

50 + ΦΠΑ τον χρόνο δεν είναι πολλά.

Αν στη συνέχεια θελήσεις να αλλάξεις το hosting είναι πολύ απλό

Ευχαριστώ για τη σύσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κάνω μια χαζή ερώτηση. Ο δίσκος που δίνει πχ 1gb σε τι αναφέρεται; Είναι για το size του Wordpress που θα γίνει install? Μετράει και ποσο χώρο θα πιάσει η βάση μετά; Πχ αν το site έχει πολλές φωτογραφίες και media τότε αυτό σημαίνει ότι ίσως χρειαστώ περισσότερο χώρο μετά;

Επισης η cretaforce έχει καλή υποστήριξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπου βλέπεις να αναφέρεται "χώρος στο δίσκο" αφορά τα αρχεία των σελίδων, τις βάσεις και τα e-mails. Το WordPress για τη δουλειά που το θέλεις συνήθως δεν χρειάζεται πάνω από 150MB και η κατανάλωση των υπόλοιπων πόρων από τον server (π.χ. χρήση CPU) είναι ελάχιστη για αυτό το λόγο ανέφερα ότι το μικρότερο πακέτο οποιουδήποτε webhost σε καλύπτει.

Θα πρότεινα να κάνεις μια λίστα με 4-5 webhosts, να τους στείλεις μήνυμα για να μάθεις τη περιλαμβάνεται στην τεχνική υποστήριξη (π.χ. κάποιοι βοηθάνε και με θέματα που ενδεχομένως να αντιμετωπίσεις σε ότι αφορά το WordPress, ενώ άλλοι όχι) καθώς και να ψάξεις και για κριτικές σε Google και Facebook.

Επεξ/σία από CyberCr33p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι ακόμα. Βλέπω ότι κάποιοι παρέχουν managed Wordpress hosting. Αξίζει λέτε για κάποιον σαν εμένα που δεν έχει ξανασχοληθεί; Προσφέρει κάποια ουσιώδη ευκολία και χρηστικότητα ή καλύτερα να ξεκινήσω με regular?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν έχεις ξανασχοληθεί θα πρότεινα να επιλέξεις ελληνική εταιρία που θα έχεις και καλό support. Στην Hetzner τα αγγλικά που σου απαντάνε είναι σαν τον κινέζων από το aliexpress.

Τώρα εφόσον επιλέξεις shared hosting δεν έχεις κάποιο ιδιαίτερο manage να κάνεις. Φτιάχνεις βάση, κάνεις install το Wordpress (τα περισσότερα σου προσφέρουν auto installer μέσα από το cPanel), φτιάχνεις και email accounts εφόσον θες και τελείωσε. Μετά δουλεύεις το Wordpress απευθείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα hellojim,

managed λογικά είναι ο server και όχι το ίδιο το WordPress. Οπότε σίγουρα είναι καλύτερο να έχεις ένα managed πακέτο ώστε όταν ξεπεράσεις όρια, mailbox κτλ να μπορεί κάποιος άνθρωπος να σε βοηθήσει και όχι να σε στέλνουν στους όρους να βρεις άκρη με τα κείμενα.

Τώρα κοίταξα τα  managed wordPress πακέτα της dnhost και έχουν δωρεάν τα theme της Divi όποτε γλυτώνεις το κόστος του wordpress theme καμία 80€ και κάτι extraδάκια όπως smart updates, wp toolkit, lscache που είναι γνωστά plugin και τα δίνουν δωρεάν οπότε καλή φάση.

Το πιο ενδιαφέρον είναι το optimization report που γράφουν πως τεχνικός θα ελέγξει το site σου και θα σου προτείνει κτλ. Εάν όντως παρέχουν αυτή την υπηρεσία, τότε σίγουρα αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτά του γιατί θα σε βοηθήσουν να βρεις άκρη με το optimization του site σου μιας και τώρα ξεκινάς.

Αν τους δοκιμάσεις πες μας πως ήταν τα πακέτα και η υπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλη την παρέα, 
παρακαλουθώ το συγκεκριμένο topic γιατί με ενδιαφέρει κ εμένα. 
Με ενδιαφέρει και εμένα να αλλάξω hoster...ΑΜΕΣΑ.. και εγώ έχω πεαγγελματικό website, wordpress με απαιτήσεις.. η εταιρεία λεγόταν MULTIHOSTING.... στην Καλαμαριά.. ήταν πολύ τίμια.. συνοικιακό μαγαζί.. μετά αρχίσανε οι εξαγορές..μετά αρχίσανε τα προβλήματα.. την πήρα το papaki... και τώρα λέγεται TopHost.. Που μόνο TOP δεν είναι..
Για μένα το βασικότερο προσόν σε τέτοιου είδους υπηρεσίες είναι η ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ!!!
Έχω ανοίξει ένα ticket τεχνικής υποστήριξης εδώ και 24 ώρες και με γράφουν στα @@ρια τους... 

ΑΜΕΣΑ ψάχνω, ιδανικά ΕΛΛΗΝΙΚΗ εταιρεία, να μεταφέρω τα websites!
Προτάσεις με ΙΔΑΝΙΚΗ υποστήριξη παρακαλώ!
Ευχαριστώ apriori

 

PS: για την DNhost? έχει κάποιος εμπειρία? Αξιόπιστη?! Support?!

Επεξ/σία από vaniasgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, vaniasgr said:

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλη την παρέα, 
παρακαλουθώ το συγκεκριμένο topic γιατί με ενδιαφέρει κ εμένα. 
Με ενδιαφέρει και εμένα να αλλάξω hoster...ΑΜΕΣΑ.. και εγώ έχω πεαγγελματικό website, wordpress με απαιτήσεις.. η εταιρεία λεγόταν MULTIHOSTING.... στην Καλαμαριά.. ήταν πολύ τίμια.. συνοικιακό μαγαζί.. μετά αρχίσανε οι εξαγορές..μετά αρχίσανε τα προβλήματα.. την πήρα το papaki... και τώρα λέγεται TopHost.. Που μόνο TOP δεν είναι..
Για μένα το βασικότερο προσόν σε τέτοιου είδους υπηρεσίες είναι η ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ!!!
Έχω ανοίξει ένα ticket τεχνικής υποστήριξης εδώ και 24 ώρες και με γράφουν στα @@ρια τους... 

ΑΜΕΣΑ ψάχνω, ιδανικά ΕΛΛΗΝΙΚΗ εταιρεία, να μεταφέρω τα websites!
Προτάσεις με ΙΔΑΝΙΚΗ υποστήριξη παρακαλώ!
Ευχαριστώ apriori

 

PS: για την DNhost? έχει κάποιος εμπειρία? Αξιόπιστη?! Support?!

Για DNhost δεν έχω εμπειρία, έχω όμως από Cretaforce που είναι εξαιρετικοί στο support (κανένα παράπονο πραγματικά) και domainmarket που είναι επίσης εξαιρετικοί (και κάπως πιο οικονομικοί) με μοναδικό ψεγάδι ένα 24ωρο που ήταν εξαφανισμένοι και είχαν πέσει τα πάντα (μαζί και τα δικά τους συστήματα) πριν κάνα δίμηνο στα 5 χρόνια που έχω κάποια sites εκεί.
Από Ελληνικές εταιρείες, προσωπικά, δεν έχω δει καλύτερο support από αυτούς τους 2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...