Προς το περιεχόμενο

led ταινία, κρυφός φωτισμός.


wasd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Σκοπεύω να αντικαταστήσω την ταινία που έχω σε κρυφό φωτισμό σε εσωτερικό χώρο και θα ήθελα την βοήθειά σας μήπως μου διαφεύγει κάτι.

Συνολικά είναι 23 μέτρα. Οπότε θα αγοράσω 25 και οτι περισσεύει θα το κόψω εκεί που πρέπει. 

Θα βάλω τα λινκ απο aliexpress σε spoiler, είναι χωρίς affiliate αλλά ελέγξτε και εσείς καλού κακού.

Ταινία σκέφτομαι την sk6812 με 60led/m απο bft lightning. (μάλλον την CN αλλά ακόμα το σκέφτομαι) 

μιας και θα πάρω 25 μέτρα, ο κατασκευαστής αναγράφει τα παρακάτω

Voltage(DC):5V

60LEDs/meter ---------18W / Meter

Οπότε υπολογίζω το εξής:

18w * 25 = 450W.

Άρα θέλω τροφοδοσία 5v, 450w , 90A

Τόσο μεγάλα τροφοδοτικά δεν υπάρχουν απο οτι βλέπω στα 5v οπότε θα χρειαστεί να πάω σε αγορά 2. 

Σκέφτομαι να πάρω 2*60Α απο το ίδιο μαγαζί καθώς διαβάζω οτι best practise είναι το τροφοδοτικό να έχει ενα ποσοστό κοντά στο 10% επιπλέον του απαιτούμενου προς χρήση.

Με σκοπό να "χωρίσω" τα μέτρα στην μέση και κάθε τροφοδοτικό να αναλάβει το ήμισυ της ταινίας.  

 

Spoiler

Για driver θα κάνω μια προσπάθεια με esp32 και wled οπότε δεν το αναφέρω προς στιγμήν. 

 

Θα ήθελα την άποψή σας και εαν μου διαφεύγει κάτι στο παραπάνω σενάριο. Κάθε άποψη δεκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεις να τροφοδοτήσεις πέντε τενιες απο ενα τριφοδοτικο(για αυτο δεν βρίσκεις κιόλας), θέλεις κάθε πενταήμερη και ενα τροφοδοτικό, και βρες ταινία 12ν οχι πέντε γιατι ανεβάζεις πολυ το ανμπεραζ με κυνδυνο να τις κάψεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, wasd είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Σκοπεύω να αντικαταστήσω την ταινία που έχω σε κρυφό φωτισμό σε εσωτερικό χώρο και θα ήθελα την βοήθειά σας μήπως μου διαφεύγει κάτι.

Συνολικά είναι 23 μέτρα. Οπότε θα αγοράσω 25 και οτι περισσεύει θα το κόψω εκεί που πρέπει. 

Θα βάλω τα λινκ απο aliexpress σε spoiler, είναι χωρίς affiliate αλλά ελέγξτε και εσείς καλού κακού.

Ταινία σκέφτομαι την sk6812 με 60led/m απο bft lightning. (μάλλον την CN αλλά ακόμα το σκέφτομαι) 

μιας και θα πάρω 25 μέτρα, ο κατασκευαστής αναγράφει τα παρακάτω

Voltage(DC):5V

60LEDs/meter ---------18W / Meter

Οπότε υπολογίζω το εξής:

18w * 25 = 450W.

Άρα θέλω τροφοδοσία 5v, 450w , 90A

Τόσο μεγάλα τροφοδοτικά δεν υπάρχουν απο οτι βλέπω στα 5v οπότε θα χρειαστεί να πάω σε αγορά 2. 

Σκέφτομαι να πάρω 2*60Α απο το ίδιο μαγαζί καθώς διαβάζω οτι best practise είναι το τροφοδοτικό να έχει ενα ποσοστό κοντά στο 10% επιπλέον του απαιτούμενου προς χρήση.

Με σκοπό να "χωρίσω" τα μέτρα στην μέση και κάθε τροφοδοτικό να αναλάβει το ήμισυ της ταινίας.  

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Για driver θα κάνω μια προσπάθεια με esp32 και wled οπότε δεν το αναφέρω προς στιγμήν. 

 

Θα ήθελα την άποψή σας και εαν μου διαφεύγει κάτι στο παραπάνω σενάριο. Κάθε άποψη δεκτή.

Από την εμπειρία μου με ταινίες ws2812b μπορώ να σου πω ότι την κατανάλωση που αναφέρουν δεν θα την δεις ποτέ καθώς αναφέρεται σε φουλ φωτεινότητα και όλα τα χρώματα αναμμένα. Μπορείς να πας άνετα σε ένα των 60Α  για όλα τα μέτρα αλλά να έχεις στο μυαλό σου ότι πρέπει να την τροφοδοτήσεις ανά κάποια μέτρα και όχι μόνο στην αρχή. Προτείνω αν έχεις την δυνατότητα να δεις κάποιο τροφοδοτικό της meanwell για αξιοπιστία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Δεν μπορεις να τροφοδοτήσεις πέντε τενιες απο ενα τριφοδοτικο(για αυτο δεν βρίσκεις κιόλας), θέλεις κάθε πενταήμερη και ενα τροφοδοτικό, και βρες ταινία 12ν οχι πέντε γιατι ανεβάζεις πολυ το ανμπεραζ με κυνδυνο να τις κάψεις 

Ακόμα καλύτερα σε τέτοιες περιπτώσεις είναι 24 βολτ ταινίες, πέφτουν τα αμπέρ στο μισό σε σχέση με την 12 οπότε χρειάζεται και μικρότερης διατομής καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, chios είπε

Ακόμα καλύτερα σε τέτοιες περιπτώσεις είναι 24 βολτ ταινίες, πέφτουν τα αμπέρ στο μισό σε σχέση με την 12 οπότε χρειάζεται και μικρότερης διατομής καλώδιο.

Συμφωνώ

Το προβλημα δεν ειναι η καλωδίωση αλλα αν συνδέσεις σε σειρα δυο τρεις τενιες (οπως θελει να κανει ο τς) τότε το αμπεραζ καει τις λωρίδες ρευματος της πρώτης ταινίας, για αυτο είπα ταινία και τροφοδοτικό, με τα 24ν εχεις μια ακόμα καλυτερη διαχείριση, αλλα τα 5ν είναι σκέτη καταστροφή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταινία που αναφέρει ο ts δεν είναι απλή RGB για να πάει σε εναλλακτικές 12 ή 24v που λέτε. Η ταινία είναι addressable και για την λειτουργία της χρησιμοποιείται ελεγκτής που ελέγχει κάθε led ξεχωριστά. Έχει 3pin: 5v, Data, Gnd. Όντως χρειάζεται τροφοδοσία κάθε κάποια μέτρα αλλά δεν απαιτεί repeater για το σήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...