Προς το περιεχόμενο

To Deadpool 3 θα είναι η μοναδική κινηματογραφική ταινία των Marvel Studios για το 2024


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, electrodemon είπε

Ως fan των κόμιξ με ηπερήρωες εδώ και πάνω από 4 δεκαετίες (και ότι άλλο sci-fi), δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κοινό απογοητεύεται από το πόσο πολύ χρόνο γεμίζει η κάθε ταινία με το δραματικό τμήμα της. Όλο αυτό το είδος λειτουργεί έτσι, και με αυτή τη συνταγή έχουν βγεί παραγωγές που έχουν χαρακτηριστεί ως αριστουργήματα. Μπορεί στο χαρτί 2 αντίπαλοι να μπορούν να δέρνονται και ταυτόχρονα να αναλύουν δολοπλόκα σχέδια εξουσίας/να αναλύουν μαθηματικές εξισώσεις, αλλά θα ήταν τουλάχιστον αστείο να δω να το κάνουν ηθοποιοί μέσα στην ταινία. Αν λοιπόν πρέπει να ειπωθεί και η ιστορία, ναι, θα υπάρξει και σαπουνόπερα. Κι εφόσον η ταινία ζητάει κοινό ακόμα και μέσα σε όσους δεν γνωρίζουν ούτε μπορούν να φανταστούν τον χώρο των Marvel/DC universe, θα αφιερώσει κινηματογραφικό χρόνο για εξηγήσεις, δράμα και οφθαλμόλουτρο (το οποίο παρεπιμπτόντως ούτε στο χαρτί ήταν λιγοστό ;).

Συγκριτικά πάντως, βρίσκω απεριορίστως πιο πολύπλοκο και ενδιαφέρον (με ελαφρές παρεκκλίσεις, για τους παραπάνω λόγους)  ένα σημερινό σενάριο τέτοιας ταινίας παρά μια πιστή αναπαραγωγή μιας τυχαίας έκδοσης οποιουδήποτε περιοδικού της "χρυσής εποχής" των κόμιξ.

Καμία ταινία της marvel δεν ειναι αριστούργημα σε κανέναν τομέα της τέχνης. Υπήρχαν κάποιες διασκεδαστικές ταινίες/κομικ, που όμως τώρα έγιναν φορέας πολιτικής, ακτιβισμού και αντιπαραθέσεων.

Επίσης το cgi πλέον έχει γίνει κουραστικό. Βλέπεις ταινίες-παραγωγές 500εκ... και φαίνονται αστεία τα εφέ.

Ευχαριστώ δεν θα πάρω. Υπάρχουν ένα σωρό ανεξάρτητες παραγωγές που παρουσιάζουν διάφορα κοινωνικά ζητήματα πολύ καλύτερα με μπάτζετ 1-2 εκ...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Diavolos666 said:

Ο Hugh Jackman στην ταινία ουσιαστικά παίζει "τον εαυτό του σε cosplay του wolverine χωρίς να έχει παραμικρή ιδέα από X-men", αυτός είναι ο ρόλος του.

O wolverine δεν ήταν αρχηγός των x-men, ήταν μόρτης και οξύθυμος...........

Τόσα χρόνια πρώτη φορά βλέπω κάποιον να τα έχει με τον Jackman. Ενδιαφέρον.

Έχεις γενικά θέμα με τον ηθοποιό αυτό? Tα "The prestige", "Australia", "The greatest showman", "Real steel", τα έχεις δεί?

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Ο Hugh Jackman στην ταινία ουσιαστικά παίζει "τον εαυτό του σε cosplay του wolverine χωρίς να έχει παραμικρή ιδέα από X-men", αυτός είναι ο ρόλος του.

O wolverine δεν ήταν αρχηγός των x-men, ήταν μόρτης και οξύθυμος. Έκαναν στην άκρη ένα σωρό σημαντικούς χαρακτήρες και μου μετέτρεψαν τον wolverine σε ιππότη που πήγε να σώσει το βασίλειο και τσίμπησε και το γκομενάκι του Κύκλωπα αφού τον έβγαλαν με συνοπτικές διαδικασίες στην πρώτη ταινία! Η Rogue και η Storm ειδικά καμία σχέση στα κόμιξ με την ταινία! Τέρμα άκυρη η επιλογή της Hallie Berry. Η storm περνάει τον wolverine ένα κεφάλι στο ύψος, 160 εκείνος 188 εκείνη!

Μετέτρεψαν την ταινία σε teenage drama movie που οι μισοί μεταλλαγμένοι ήταν απλώς φοβισμένοι και κρυψίνους με τις δυνάμεις τους γιατί "τι θα πει η κοινωνία", μόνο που δεν αυτομαστιγώθηκαν επειδή είχαν δυνάμεις.

Εγώ τον συμπαθώ πάρα πολύ πάντως και θεωρώ πως είναι εξαιρετικός ηθοποιός.Σεναριακά και σκηνοθετικά ναι εστιάζουν περισσότερο στον wolverine αλλά ο άνθρωπος κέρδισε τον χαρακτήρα δεν ξέρω γιατί λές πως παίζει τον εαυτό του.

Δεν έχω διαβάσει comics οπότε δεν έχω άποψη αλλά στο cartoon θυμάμαι πως και εκεί ο wolverine ήταν στο spotlight.

Έχει πάντως αντικαταστάτη :

Spoiler

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, johnfocus said:

Η μεγαλύτερη βλακεία της Marvel να πουληθεί στην Disney. Ολες πλέον οι ταινίες της είναι χάλια και πιάνουν πάτο

Αυτό έγινε το 2009. Έχει χρόνια που έχει γίνει. Δεν έγινε μετά το Endgame. Οπότε άκυρο.
Το κακό είναι ότι η Disney και η Marvel κυνηγάνε trends.
Και όταν έκαναν το All new All different, εκεί τα κόμικ τους από εκεί που πούλαγαν εκαττομύρια, πλέον πουλάνε χιλιάδες. 
Και αυτά σε χώρες όπως Αραβία και Κίνα κόβονται στο μοντάζ. 

1 hour ago, The_Judas said:

Καμία ταινία της marvel δεν ειναι αριστούργημα σε κανέναν τομέα της τέχνης. Υπήρχαν κάποιες διασκεδαστικές ταινίες/κομικ, που όμως τώρα έγιναν φορέας πολιτικής, ακτιβισμού και αντιπαραθέσεων.

Επίσης το cgi πλέον έχει γίνει κουραστικό. Βλέπεις ταινίες-παραγωγές 500εκ... και φαίνονται αστεία τα εφέ.

Ευχαριστώ δεν θα πάρω. Υπάρχουν ένα σωρό ανεξάρτητες παραγωγές που παρουσιάζουν διάφορα κοινωνικά ζητήματα πολύ καλύτερα με μπάτζετ 1-2 εκ...

Ακριβώς. Πιο καλό κοινωνικό μήνυμα είχε το Sound Of Freedom, που τα κοινά μέσα του ρίχνουν σκατό από ότι έβγαλε η Disney τα τελευταία 5 χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, jokercell said:

Απλά ο κόσμος βαρέθηκε την ίδια ταινία κάθε φορά.

Δεν είχε βαρεθεί πριν να βλέπει την ίδια ταινία εδώ και 100 χρόνια όμως. 

12 hours ago, Tetrabitos said:

Πώς γουστάρει η Disney να χάνει λεφτά δεν ξέρω.

Δεν είναι τα λεφτά το κύριο μέλημα, η προπαγάνδα είναι, αλλά δεν θα φαλιρίσει κιόλας για προπαγάνδα που δεν θέλει ο κόσμος. 

11 hours ago, Diavolos666 said:

O wolverine δεν ήταν αρχηγός των x-men, ήταν μόρτης και οξύθυμος.

Κλαρεμοντικος βλέπω, η αρχική πρόθεση του professor X ήταν ο Λόγκαν να οδηγήσει την ομάδα (Λοχαγός στον καναδικό στρατό άλλωστε). Αυτά αλλάζουν από συγγραφέα σε συγγραφέα, ακόμα και από τον ίδιο συγγραφέα με τα χρόνια και με τις μόδες, βλέπε Rogue, Storm, του ίδιου του κλαρεμοντ). Να το κάνουν όπως το κόμιξ δεν υπήρχε περίπτωση, ήθελε μεγάλη μαεστρία και πρέπει να παίζει το σενάριο του ενός έτσι κι αλλιώς.

12 hours ago, jokercell said:

 

 

12 hours ago, Tetrabitos said:

 

 

11 hours ago, Diavolos666 said:

 

 

Επεξ/σία από Shinji ikari
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Συμφωνω. Φετος δεν εχω παει σε καμια μαρβελ γιατι οντως κουρασε. Αντιθετα, υπερ-ευχαριστηθηκα MI7, Nun 2, Oppenheimer και αν με βολευε θα πηγαινα και σε αλλες.

αληθεια το οπενχαιμερ; πηγα με την συζηγο στην πρεμιερα σε θερινο στην σαρωνιδα, δεν ειχε χωρο ουτε για κουνουπια, ειχα δει το ντοκιμαντερ στο νοβα, μετα απο 2 μπυρες με πηρε ο υπνος, επαναληψη του ντοκιμαντερ και μη σου πω καλυτερο το ντοκιμαντερ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, whoever81 είπε

Αλληλούια and/or σμπούτσαμς

 

Δραστικές δεν ήταν ποτέ. Δραστικό ειναι το Dulcolax. Επιδραστικές ίσως αλλά δεν εννοείς αυτό. "Με δράση"' δεν υπάρχει επίθετο στα ελληνικά απ'όσο ξέρω.

 

Ευχαριστώ για την διόρθωση !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

  

9 hours ago, Diavolos666 said:

αλλά εκεί να τα αλλάξουν όλα.

Έχει γραφτεί και σε άλλα topics, ότι επειδή αρκετοί σεναριογράφοι δεν είναι ικανοί να γράψουν δικό τους original σενάριο (ή βιβλίο) ώστε να "μείνουν στην ιστορία", κάνουν σε τέτοιο βαθμό adaptation μπας και μείνει αυτό ως "δικό" τους έργο.

Τα αποτελέσματα ασφαλώς τραγικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, johnfocus said:

Η μεγαλύτερη βλακεία της Marvel να πουληθεί στην Disney. Ολες πλέον οι ταινίες της είναι χάλια και πιάνουν πάτο

Τι σου αρεσε δηλαδη απο την προ ντισνει εποχη το μετριο ghost rider?To απιστευτα μετρια fantastic four?Το αδιαφορο που κανεις δεν θυμαται ηλεκτρα?Τα punisher που αναθεμα και αν ειδε κανεις το δευτερο?(εγω σημερα εμαθα οτι υπηρχε δευτερο),Τo daredevil?Σοβαρεψου λιγο οι περισσοτερες επιτυχιες τις μαρβελ ειναι επι ντισνει.

Το οτι εχει τα τελευταια χρονια μια απιστευτη κοιλια στην ποιοτητα για μενα ειναι δεδομενο ακολουθει την τακτικη θα τα μαμησουμε ολα τη μανα να βγαλουμε οσες περισσοτερες ταινιες μπορουμε για να σας τα φαμε.Τωρα για την ποιοτητα αν φταει το extreme επιπεδο του παραλογου political correctness η κατι αλλο δεν ξερω αλλα εμενα μου φαινεται γενικοτερο το φαινομενο πως το σινεμα παιρναει κριση ,οι ταινιες ειναι η μια χειροτερη απο την αλλη και αντι να επικεντρωθουν στο να βγαλουν καμια ταινια αξιολογη βλεπεις οτι κυριο selling point ειναι diverse cast,ενδυναμωση γυναικων,χτυπημα των παλιων προτυπων και αλλες τετοιες μπουρδες

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η διαφωνία τραβάει προς το αν αξιζει ή όχι να δει κανείς ταινία με υπερήρωες, που ισως και να είναι λίγο off-topic. Καταλαβαίνω ότι υπάρχουν μεταξύ μας και hardcore fans, αλλά η ταινία είναι απλά ένα 2ωρο διασκέδασης, τίποτα περισσότερο. Φυσικά και θα γίνει σαν τα μούτρα του σεναριογράφου/σκηνοθέτη, φυσικά και θα έχει πολλή επιρροή από τα κοινωνικά γεγονότα, αυτά γινόταν πάντα, ακόμα και στα κομιξ. Η απόλυτη μεταφορά στο πανί ενός κομιξ 10 εως και 30 χρόνων παλιό είναι πρακτικά αδύνατη αλλά και πλέον αδιάφορη. Κι αν το Hollywood ελπίζει να περάσει προπαγάνδα (όπως το έκαναν παλιά τα  κόμιξ), το καταφέρνει στις μικρές ηλικίες που ούτως ή άλλως θα δουν τις ταινίες του. Τα αυτιά των μεγαλυτερων, ειδικά όσων ασκούν κριτική, δεν νιώθουν. 

Και στην τελική, ο deadpool ήταν εξαρχής αντισυμβατικός. :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να γράφεται ότι η απεργία των σεναριογράφων έχει σχέση με τις ταινίες της Disney; υπονοεί ότι υπήρχαν ΟΝΤΩΣ σεναριογράφοι που έγραφαν ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΕΝΑΡΙΑ; Γουαου! 

Υ.Γ. Η Χρυσή εποχή των κόμικς δεν περιλαμβάνει τη σαβούρα της Marvel. Ούτε καν πάνω από καμιά δεκαριά εικονογράφους από την USA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Να μην ξανακάνουν καμία ταινία, συγκεκριμένα για τους Xmen που τους έχεσαν πατόκορφα από την πρώτη ταινία, εύχομαι να πάρει κάποιο εναλλακτικό στούντιο και να κάνει νέες ταινίες με σωστούς τους χαρακτήρες και σωστή πλοκή! Μετέτρεψαν ένα τεράστιο franchise σε σειρά προώθησης της καριέρας του Hugh Jackman.

Ήμουν φανατικός του κινούμενου σχεδίου των X-men, όταν είδα την πρώτη ταινία είπα ότι δεν θα ξαναδώ άλλη και το έπραξα.

Και νομίζω το καλύτερο 2D παιχνίδι των Xmen. Βγήκε και σε XBOX360.

https://en.wikipedia.org/wiki/X-Men_(1992_video_game)

5 ώρες πριν, chrisxkar είπε

Τι σου αρεσε δηλαδη απο την προ ντισνει εποχη το μετριο ghost rider?To απιστευτα μετρια fantastic four?Το αδιαφορο που κανεις δεν θυμαται ηλεκτρα?Τα punisher που αναθεμα και αν ειδε κανεις το δευτερο?(εγω σημερα εμαθα οτι υπηρχε δευτερο),Τo daredevil?Σοβαρεψου λιγο οι περισσοτερες επιτυχιες τις μαρβελ ειναι επι ντισνει.

Το οτι εχει τα τελευταια χρονια μια απιστευτη κοιλια στην ποιοτητα για μενα ειναι δεδομενο ακολουθει την τακτικη θα τα μαμησουμε ολα τη μανα να βγαλουμε οσες περισσοτερες ταινιες μπορουμε για να σας τα φαμε.Τωρα για την ποιοτητα αν φταει το extreme επιπεδο του παραλογου political correctness η κατι αλλο δεν ξερω αλλα εμενα μου φαινεται γενικοτερο το φαινομενο πως το σινεμα παιρναει κριση ,οι ταινιες ειναι η μια χειροτερη απο την αλλη και αντι να επικεντρωθουν στο να βγαλουν καμια ταινια αξιολογη βλεπεις οτι κυριο selling point ειναι diverse cast,ενδυναμωση γυναικων,χτυπημα των παλιων προτυπων και αλλες τετοιες μπουρδες

Punisher είχε βγει με τον Dolph Lundgren
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Punisher_(1989_film)

Νομίζω το ίδιο συμβαίνει και στο gaming. Και βλέπουμε όλο remasters και εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, chrisxkar είπε

αναθεμα και αν ειδε κανεις το δευτερο?

Ωπα,φιλε το Punisher War Zone ως κ καλα αρχη Marvel Knights ιστοριων στην μεγαλη οθονη απο τα κομικς,ηταν επικη καλτιλα(RIP Ray Stevenson)!!!!...καμμια σχεση με το πρωτο κ ας μην αναφερθουμε το τι του εχουν κανει στα κομικς καλυτερα...κ δεν μιλαω που του αλλαξανε μονο το θρυλικο logo με τη νεκροφα(οποιος ξερει,δυστυχως,ξερει)

1 ώρα πριν, svartevarg είπε

Punisher είχε βγει με τον Dolph Lundgren
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Punisher_(1989_film)

..Σωστος.....την ειχα ξεχασει τελειως αυτην...

 

Τωρα,οσον αφορα το DP, εγω εχω πιστη στον Raynolds,αν κ το 2ο DP ηταν κλασεις κατωτερο απο το 1ο...

 

..ολες οι αλλες ταινιες της ντισνευ-μαρβελ με αφηνουν παγερα αδιαφορο προσωπικα , μαζι με την απεργια των "Συγγραφεων"(λολ).....

 

 

Επεξ/σία από mAs_81
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...