Προς το περιεχόμενο

Σύνταξη γήρατος στο ...παλιό PC


gdimitriou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Έφτασε η εποχή αντικατάστασης του ...ηλικιωμένου και μέχρι στιγμής σκληρά εργαζόμενου PC.

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα την άποψή σας ώστε το υποψήφιο PC να έχει την καλύτερη δυνατή συνεργασία μεταξύ των συστημάτων (Motherboard-CPU-RAM-Graphic Card). Επίσης δεν με ενδιαφέρουν καθόλου τα διάφορα μπλιμπλίκια όπως γυάλινα πλευρικά στα κουτια, φωτάκια και γιρλάντες στις μνήμες, στους ανεμιστήρες κλπ. 

Μόνο η συμβατότητα με ενδιαφέρει.

Σας επισύναψα μια πρόταση που έφτιαξα από το πλαίσιο σε .pdf .

και το link : https://www.plaisio.gr/BTO/Desktop?state=4300122B49.9B1A4216377B89.9B1A4114825B239.9B1A4190254B49.9B1A2916363B4.9B1A3898830B94.9B1A4050428B49.9B2A4279328B399B1A3748707B94.99B1A4331338B64.99B1AD2023-11-14-09-57-44

Ποσό που διαθέτουμε : 1200-1300

Χρήση υπολογιστή : Καθημερινή χρήση και gaming ( εφαρμογές γραφείου (MS Office), προγραμματισμός (κυρίως Python με MongoDB), παιχνίδια [Counter Strike, AION, League of Legends κλπ], λίγο Photo - Video editing

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: -

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη : Dell Monitor 27" G2722HS Gaming

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι : Με πληκτρολόγιο - ποντίκι (όχι τίποτα φαντεζί) 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος) : Πετρούπολη

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο :
Στο κατάστημα

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και ποιο  ΌχιTα Απαραίτητα για το PC _ Plaisio.gr.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ κακές επιλογές ειδικά για το ύψος των χρημάτων που θα δαπανήσεις.

Δυστυχώς σε αυτό ευθύνεται και η ποικιλία-τιμολογιακή πολιτική του Πλαίσιο.

Έχεις λόγω να κάνεις την αγορά υποχρεωτικά από αυτούς;

Σε οποιοδήποτε άλλο κατάστημα που συναρμολογεί θεωρώ θα έκανες πολύ καλύτερο υπολογιστή, με καλύτερα χαρακτηριστικά σε αυτά τα χρήματα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση,

Όχι δεν έχω κανένα λόγο να κάνω την αγορά από το Πλαίσιο, απλά δεν έχω υπόψη μου ποιοι άλλοι συναρμολογούν. 

Οι επιλογές που έκανα ήταν ενδεικτικές, για να υπάρχει μια βάση συζήτησης . Αυτό που με απασχολεί είναι η συμβατότητα των επιμέρους εξαρτημάτων μιας και είμαι της άποψης ότι αν επιλέξω συγκεκριμένα εξαρτήματα, θα είναι καλύτερα από έναν έτοιμο, κατ΄αντιστοιχία χρημάτων.

Είμαι ανοιχτός σε οποιοδήποτε setup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανέρχομαι καθυστερημένα...

Δυστυχώς φαίνεται οτι έκανα λάθος.

Όλες οι τιμές στα καταστήματα που συναρμολογούν είναι αρκετά τσιμπημένες παρά σε ελάχιστα κομμάτια.

Καλύτερο vfm μόνο σε περίπτωση αγοράς κομμάτι-κομμάτι και ξεχωριστή συναρμολόγηση, για καλύτερες τιμές θα χρειαστεί αγορά σε προϊόντα μη άμεσα διαθέσιμα. Οικονομική εναλλακτική επιτυγχάνεις με σύνθεση σε am4 όπου δε μπορεί να γίνει και άμεση σύγκριση απλά θα έχουν εφάμιλλες επιδόσεις σε gaming με αυτή την κάρτα.

Βλέποντας τη λίστα σου, παρατήρησα πράγματα που δε μου άρεσαν.

Η610 μητρική, σχετικά φτωχή και γυμνή. Θα προτιμούσα κάτι καλύτερο για τον i5 αλλά η αμέσως επόμενη αξιόλογη πρόταση σε πλαίσιο είναι στα 180€ με την B760 GAMING X η οποία σε αυτά τα λεφτά σίγουρα δεν αξίζει. Τίμια τελικά επιλογή της μητρικής βάσει τιμής

Τροφοδοτικό 750w bronze. Δεν χρειάζεσαι τόσο μεγάλου wattage τροφοδοτικό για το σύστημα που στήνεις. Η 4060 και ο 13400f δεν καταναλώνουν τρελά, θα προτιμούσα μικρότερου wattage psu με καλύτερη εγγύηση-πιστοποίηση, δυστυχώς ούτε εδώ το πλαίσιο έχει εναλλακτική.

Ακριβή ψύκτρα. Σε αυτά τα λεφτά σίγουρα πετυχαίνεις καλύτερο deal σε οποιοδήτε άλλο μαγαζί. Πάλι χωρίς σοβαρή εναλλακτική το πλαίσιο, ίσως για 5€ να επιλέξεις την ασημένια, που πρακτικά δεν έχει διαφορά, αλλά ούτε και στην τιμή τίποτα φοβερό. Btw πάστα σου βάζουν αυτοί, δεν χρειάζεται να αγοράσεις ξεχωριστά

Ακριβές μνήμες. Εδώ είσαι τυχερός, όσο παίζει bf έχεις εναλλακτική με -30€

Corsair Desktop RAM VENGEANCE LPX 32GB Kit 3200MHz DDR4

Ακριβός nvme κι εδώ υπάρχει εναλλακτική όσο ισχύει το bf, πολύ καλύτερος δίσκος

Corsair SSD MP600 Pro LPX SSD 1TB M.2 NVMe PCI Express 4.0

Ακριβή gpu, γενικά οι nvidia σε gaming απέχουν από τον ορισμό του vfm. Εφόσον επιμένεις για 4060 τρέχει σε bf υλοποίηση από gigabyte -100€

Gigabyte VGA GeForce RTX RTX 4060 Windforce OC 8 GB

 

Με αυτά και αυτά, εξοικονόμησες ένα 150αρι σίγουρα.

Οπότε αν θες ρίχνεις τη διαφορά σε καλύτερο hardware (ασύμφορα ακριβό και κακό vfm), είτε μαζεύεις hardware κομμάτι-κομμάτι και σε δεύτερο χρόνο πας για συναρμολόγηση.

 

 

 

 

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gdimitriou είπε

Ευχαριστώ πάρα πολύ , κλείνω στο να πάω κομμάτι-κομμάτι. Έχω ξεκινήσει ήδη την αναζήτηση ...😀 

Εγω θα εφτιαχνα κατι τετοιο

Ryzen 5 7600

Asus TUF Gaming X670E-Plus

F5-6400J3239G16GX2-TZ5RK

Seagate Firecuda 530 SSD 2TB M.2 NVMe PCI Express 4.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...