Προς το περιεχόμενο

Στα 6,2GHz θα φτάνει ο επεξεργαστής Intel Core i9-14900KS


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, pirmen56 said:

Με tuned RAM το ακριβώς ανάποδο.

Δεν προκύπτει κάπως αυτό από όσους benchmarkers έχουν κάνει review και ο Gamersnexus είναι από τους top σε αξιοπιστία μετρήσεων, αν όχι Ο top

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Hacker?pcs είπε

Δεν προκύπτει κάπως αυτό από όσους benchmarkers έχουν κάνει review και ο Gamersnexus είναι από τους top σε αξιοπιστία μετρήσεων, αν όχι Ο top

Απ' ότι κατάλαβα αναφέρεσαι σε προϊστορία*. Άλλο παρόμοιο δεν έχει τρέξει. Τέρμα όλα αυτά με το ADL arch.

*:

Spoiler

 

Στο Far Cry 6(AMD sponsored και καραfriendly μέχρι και σε CPU) ο tuned 13900K του azazil είναι 5% πάνω από tuned 7800X3D σε min fps. Σε άλλα games η ψαλίδα μεγαλώνει:

Αλλά και στα παλιά μοντέλα έχουμε 10900K tuned 15% πάνω από 5600X tuned(άρα και 5800X που έχει ίδια cache) στα min fps(102 έναντι 89 του kkantzos) και σχεδόν ίδιo min με tuned 5950X. Αυτά στα bench του Far Cry 6 στο ίδιο θρεντ.  Όπου γίνεται επιπλέον αντιληπτό ότι τα καρέ των intel είναι σταθερότερα γύρω από τον μέσο όρο, επειδή δεν βασίζονται στην αναξιόπιστη cache όπως τα ryzen.

Επίσης, στο Starfield ο 10900K(μιας και τον γνωρίζω) βγάζει τα ίδια με 5800X3D χωρίς tuning(pcgameshardware)**. Δηλαδή, 5-10% πίσω μετά από tuning και στους δύο. Στο The Last of Us(Intel friendly) συγκρινόμενος με τον tuned 5800X3D του Tambas91 είναι ελάχιστα πιο πάνω.

Γενικά, με βάση όσα βλέπω στο net ο 10900K tuned είναι σχεδόν το ίδιο με τους αρχιτεκτονικά ανώτερους  5800X3D non-tuned ή 5900X/5950X μετά από tuning. Λογάριασέ τα τώρα για το ADL arch.

**

10900Κ

Spoiler

Starfield_2023_09_08_21_00_24_170-Copy.jpg.5e390d639ceaea50ca7fa127027d98b1.jpg

5800X3D ίδια έκδοση, settings και save file:

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 14/11/2023 στις 2:23 ΜΜ, manolis940 είπε

Γενικά με τα GHz σταματήσαμε να ασχολούμαστε την ώρα που βγήκαν οι πυρήνες. Μετά μπήκαν και ένα κάρο τεχνολογίες και πλέον δεν είχαν και τόσο σημασία και πλέον το ελάχιστο που έχεις να κάνεις να δεις είναι ένα benchmark. Βέβαια καλό είναι το benchmark να ανταποκρίνεται στην καθημερινή σου χρήση, καθώς υπάρχουν πάρα πολλά benchmark που οι intel κερδίζουν αλλά σε gaming αποδίδουν λιγότερα fps απ' ότι αντίστοιχοι Ryzen.

Δε νομίζω απλά διαφημίζουν πολύ ryzen 

 Πιστεύω με σωστά πράγματα μέσα ιβτελ κερδίζει σε  gaming k  αν πχι  τον πειράζεις λίγο κ είσαι πάνω 

Έχω 13900ks oc στο cr32  77 βαθμούς πάει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2024 στις 8:41 ΜΜ, dimitris199292 είπε

Δε νομίζω απλά διαφημίζουν πολύ ryzen 

 Πιστεύω με σωστά πράγματα μέσα ιβτελ κερδίζει σε  gaming k  αν πχι  τον πειράζεις λίγο κ είσαι πάνω 

Έχω 13900ks oc στο cr32  77 βαθμούς πάει 

Γενικά ανάμεσα σε AMD και Intel που φτιάχνω διάφορα PC η AMD δίνει κάποια παραπάνω FPS. Μάλιστα αυτό γίνεται ταυτόχρονα ενώ η Intel αποδίδει καλύτερα στα benchmarks.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, manolis940 είπε

Γενικά ανάμεσα σε AMD και Intel που φτιάχνω διάφορα PC η AMD δίνει κάποια παραπάνω FPS. Μάλιστα αυτό γίνεται ταυτόχρονα ενώ η Intel αποδίδει καλύτερα στα benchmarks.

Κοιτά αμα τοβ πειράξεις λίγο δεν τον φτάνει  amd   
κ από τ βλέπω συγκρίνουν τον ιντελ με λάθος πράματα μέσα 

δλδ βάλτων μια z790 m memory 7800 κ χωρίς  limited  μέσα στα βιος

Και επίσης πως γίνετε να ειβαι πιο γρήγορος σε  benchmark κ όχι σε παιχνίδια !!!! Άρε κάτι λάθος κάνουν 

Στις 16/11/2023 στις 8:05 ΠΜ, BabisTs είπε

Μάλλον σε gaming perfomance σε απόλυτα νούμερα δεν είχε να δώσει κάτι άλλο...

1.jpg

 

οι 15th gen αργούν που θα είναι καλό perfomance gaming leap....οπότε πέταξαν ένα refresh απλά αφού δεν είχαν ουσιαστική απάντηση....τώρα σε overall multitask έχουν καλό προβάδισμα οι ίντελ ειδικά σε i5/i7 με τους αντίστοιχους amd....οι 7950 και 14900κ βρίσκονται κοντά

Δλδ κανείς τέτοιο σύστημα κ θα παίζεις σε 1080 ;;;;; Βάλτε σε 4κ κ βλέπουμε μετά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitris199292 είπε

Κοιτά αμα τοβ πειράξεις λίγο δεν τον φτάνει  amd   
κ από τ βλέπω συγκρίνουν τον ιντελ με λάθος πράματα μέσα 

δλδ βάλτων μια z790 m memory 7800 κ χωρίς  limited  μέσα στα βιος

Και επίσης πως γίνετε να ειβαι πιο γρήγορος σε  benchmark κ όχι σε παιχνίδια !!!! Άρε κάτι λάθος κάνουν 

Δλδ κανείς τέτοιο σύστημα κ θα παίζεις σε 1080 ;;;;; Βάλτε σε 4κ κ βλέπουμε μετά 

Συνήθως τις συγκρίσεις μου δεν τις κάνω με αντιστοιχίες επεξεργαστών αλλά χρημάτων, πχ "300€ budget gaming cpu πια είναι καλύτερη" ή γενικότερα "1200€ budget κάνω συνδυασμούς με κάρτες γραφικών και επεξεργαστές". Δεν έχω φτιάξει ποτέ PC στα 2500€ πχ για να δω τι παίζει και με ryzen 9 και i9 και εκεί έχω δει κάποια γενικά πράγματα οπότε δεν μπορώ να πω ότι έχω και τεράστια εμπειρία, καθώς δεν με ενδιαφέρει.

Όσον αφορά την ανάλυση δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ουσιαστικό ρόλο η CPU καθώς το βάρος αυτό το επωμίζεται η GPU. Η CPU έχει περισσότερο να κάνει με το κομμάτι των στοιχείων του παιχνιδιού που αφορούν διάφορα αντικείμενα. Πχ να φορτώσει τα NPCs σε ένα openworld. Ίσως να παίρνει και κάποιο παραπάνω βάρος όταν ως μνήμη γραφικών χρησιμοποιείτε και η RAM παράλληλα.
Αν θεωρείς ότι ισχύει κάτι διαφορετικό θα ήθελα τα φώτα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά διαφημίζουν ππλυ amd για παιχνίδια  ενννω τους  ιντελ άχρηστους 

….κ μ βγάζουν  fps 1080 κ ελαφριά παιχνίδια Βάλε 4Κ σε βαριά παιχνίδια να δούμε ποιος θα εχει τα παραπάνω FPS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...