Προς το περιεχόμενο

Αναγκαστική αλλαγή από Apple Watch Series 6 σε 9 μετά από σπάσιμο;


marionnikol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω το series 6 Stainless Steel Gold ακριβώς 3 χρόνια (από τότε που βγήκε). Το ρολόι το λατρεύω και οπτικά και σαν επιδόσεις (ακόμα δουλεύει χωρίς κολλήματα και η μπαταρία στο 90%).

Προχθές μου έπεσε στα αποδυτήρια στο γυμναστήριο και την έφαγε στην πάνω δεξιά γωνία με αποτέλεσμα να γίνει όπως στη φωτογραφία. Δουλεύει ακόμα χωρίς θέμα, αλλά μόνο που το βλέπω σπασμένο ξενερωνω.

Ρώτησα την Amazon για κόστος επισκευής (από εκεί το είχα πάρει) και μου είπαν να μιλήσω με apple καθώς έχει επέλθει η διετία. Μίλησα με isystem και μου είπαν ότι αν ήταν το aluminum model το κόστος αντικατάστασης θα ήταν 390€. Τώρα που μιλάμε για SS δεν ξέρουν καν αν γίνεται γιατί δεν έρχεται επίσημα Ελλάδα, αλλά σίγουρα θα είναι πιο ακριβό (λογικά 590€???). Μίλησα με τρίτους επισκευαστές και μου ζητάνε 250€ για αντικατάσταση με μη-original glass (φυσικά όχι sapphire) και θα χαθεί η αδιαβροχοποιηση. 

Μετά από όλα αυτά σκέφτομαι να πάρω καινούριο, αλλά η αλήθεια είναι ότι ήθελα να περιμένω να αναβαθμισω του χρόνου που λένε ότι θα έχει μεγάλες αλλαγες. Μια εναλλακτική είναι να περιμένω με το ρολοι ως έχει και αν αντέξει ως του χρόνου να αλλάξω τότε, αλλά φοβάμαι ότι σιγά σιγά θα αρχίσουν να φεύγουν τα ραγισμένα γυαλάκια. Φοβάμαι επίσης ότι πλέον δεν είναι αδιάβροχο στο σημείο αυτό. Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία; Αν είναι να χαλάσει τελείως σε 2-3 μήνες ή να πάρει νερό, να το αλλάξω από τώρα να το ευχαριστηθώ κιόλας…

Τέλος σκέφτηκα να πάω και σε ultra 2 και να κρατήσω αυτό για πιο κομψές εμφανίσεις και του χρόνου να πάω σε 10 SS (έχω μικρό καρπό ακόμα και για γυναίκα, όποτε το ultra θα είναι άκομψο), αλλά με χαλάει να  έχω πολλαπλές συσκευές. Με το SS Gold ήμουν από γυμναστήριο σε γάμο με ένα ρολοι και απλώς άλλαζα λουράκια. 

Any thoughts are welcomed!

IMG_1745.jpeg

Επεξ/σία από marionnikol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θες απλα να μην εχεις θεμα με τα θραύσματα από γυαλιά με 5€ παίρνεις μια θήκη που εφαρμόζει μπροστά στην οθόνη και ξεμπλέκεις μεχρι του χρόνου για το Series X.

https://www.skroutz.gr/s/32482773/Tech-Protect-Defense-360-Plastiki-THiki-me-Tzamaki-se-Mayro-chroma-gia-to-Apple-Watch-41mm.html

Αλλιως και το 9αρι εχει σημαντικές αλλαγές όπως την πιο μεγάλη οθόνη, 2000 nits από 1000, πιο γρήγορο SoC, αισθητήρα θερμοκρασίας που μάλιστα χρησιμοποιείται αποκλειστικά για την επίβλεψη της περιόδου 🩸🐱

Επεξ/σία από enlightened
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, enlightened είπε

Αν θες απλα να μην εχεις θεμα με τα θραύσματα από γυαλιά με 5€ παίρνεις μια θήκη που εφαρμόζει μπροστά στην οθόνη και ξεμπλέκεις μεχρι του χρόνου για το Series X.

https://www.skroutz.gr/s/32482773/Tech-Protect-Defense-360-Plastiki-THiki-me-Tzamaki-se-Mayro-chroma-gia-to-Apple-Watch-41mm.html

Αλλιως και το 9αρι εχει σημαντικές αλλαγές όπως την πιο μεγάλη οθόνη, 2000 nits από 1000, πιο γρήγορο SoC, αισθητήρα θερμοκρασίας που μάλιστα χρησιμοποιείται αποκλειστικά για την επίβλεψη της περιόδου 🩸🐱

Τις έχω δει αυτές, αλλά μου φαίνονται χοντροκομμένες. Σε αυτοκόλλητο σκέτο (χωρίς το πλαστικό γύρω γύρω) θα καθεται καλά ή θα έχει θέματα με το touch; πχ https://www.skroutz.gr/s/18349092/Hoco-0-15mm-Curved-Full-Face-Tempered-Glass-Prostateytiko-Othonis-gia-to-Apple-Watch-40mm.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, M A T R I X είπε

Εγώ θα πρότεινα να δοκιμάσεις το συγκεκριμένο και να δεις πως θα κάτσει. Θήκη στο SS δεν αξίζει, χάνει όλο το νόημα :D

Ναι αυτό πιστεύω κι εγώ. Όλη η ομορφιά του SS είναι το πλαίσιο, κρίμα να το κρύψω…

Παρήγγειλα αυτό και βλέπουμε. Αν δεν κάτσει καλά θα ξανασκεφτώ για αγορά του 9.

https://www.skroutz.gr/s/24216797/Spigen-ProFlex-EZ-Fit-Full-Face-Tempered-Glass-Screen-Protector-for-Apple-Watch-40mm.html?utm_source=ios&utm_campaign=skroutz_share

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Από τη στιγμή που το 90% του ραγίσματος με τα θραύσματα είναι στο Bezel μπορείς άνετα να κρύψεις αυτό που συνέβη στα δικά σου μάτια με το προστατευτικό που παρήγγειλες. Είναι πραγματικά η καλύτερη λύση. Συν τοις άλλοις, στην κύρια οθόνη έχεις μία γρατζουνιά/ράγισμα που ουσιαστικά δεν θα την παρατηρείς τόσο συχνά με το προστατευτικό. Απλώς, αυτά τα προστατευτικά ενώ εφαρμόζουν τέλεια με τη σωστή καμπυλότητα στο γυαλί έχω την εντύπωση ότι κάνουν το touch responsiveness άθλιο (με βάση κάποιο που αγόρασα εγώ στο δικό μου). Μπορεί βέβαια η ποιότητα σε αυτό που πήρες εσύ να είναι καλύτερη (καθώς είναι Spigen) και να μη σου δημιουργεί θέμα. Κράτησε το και με ένα σωστό προστατευτικό δεν υπάρχει λόγος να το αλλάξεις. Τα SS είναι πανέμορφα και τα λυπάμαι ακόμα και αν πρόκειται για μοντέλο Series 0. Έτσι για την ιστορία πάντως, το ρολόι σου στην κατάσταση που είναι η iStorm το αγοράζει για 65 ευρώ (σύμφωνα με τον εκτιμητή trade in στη σελίδα τους).!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...