Προς το περιεχόμενο

Auto-start windows application μέσω wine [debian]


alxnt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να κάνει auto start το utorrent. Τρέχει κανονικά με wine αλλά στo debian tweaks δεν έχω επιλογή να βάλω το path στο οποίο έχω το exe. Στο mint μπορώ να βάλω path στο startup applications. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Αλλιώς να βάλω mint. Ένα vm είναι το σύστημα, οπότε δεν έχω πρόβλημα να το αλλάξω με κάποιο άλλο distro . Το θέλω μόνο για torrent box γι αυτό διάλεξα debian stable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, jemadux said:

γιατί δεν βάζεις το qbittorent που έχει σχεδόν το ίδιο interface με μTtorrent ?

τι γραφικό περιβάλλον έχεις;;;

Είχα θέματα με qbt σε κάποια trackers και δεν με έβγαζαν connected. Eπισης θέλω να κρατήσω όλα τα stats του ut.

gnome

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω από μTorrent . λογικά νομίζω είτε από τις ρυθμίσεις του συστήματος είτε από από gnome-tweaks να βάλεις πχ 

wine ~/path/to/utorrent.exe και να στο ανοίξει .. προσωπικά προτιμώ το Transmission ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, jemadux said:

δεν ξέρω από μTorrent . λογικά νομίζω είτε από τις ρυθμίσεις του συστήματος είτε από από gnome-tweaks να βάλεις πχ 

wine ~/path/to/utorrent.exe και να στο ανοίξει .. προσωπικά προτιμώ το Transmission ... 

Έχω κάνει και δοκιμες σε ένα mint.
Έβαλα στο startup:

wine "/home/user/.wine/drive_c/Program Files (x86)/uTorrent.exe"

και τίποτα και μετά σκέφτηκα οτι ίσως θέλει να σηκώσω το wine πρώτα, οπότε έβαλα

/opt/wine-stable/bin/wineserver

αλλά και πάλι τίποτα.

Δοκίμασα και μια επιλογή "Automatically save session on logout" ώστε αν αφήσω ανοιχτό το utorrent και το pc κλείσει για οποιοδήποτε λόγω να ξανά άνοιγε με αυτά που ήταν ήδη ανοιχτά.

 

Στο debian δεν μπορώ να βάλω command...

Mint:
image.png.3e2892c9263a24fd94707f723f3199e3.png

Debian- tweaks:

image.png

Έχω βρει αυτό https://forum.utorrent.com/topic/64638-starting-utorrent-server-automatically-as-a-daemon-with-upstart/

Μπορείς να το κάνεις λίγο λιανά;

Επεξ/σία από alxnt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γιατί να βάλει το wine στο /opt ?  και εγώ τρέχω wine αλλά είναι μέσα στο σύστημα  .. 

 

[jemadux@cryptolab] /opt  
❯ ls && echo "where is wine " && whereis wine 
brave.com  Element  mega
where is wine 
wine: /usr/bin/wine /usr/lib/x86_64-linux-gnu/wine /usr/lib/wine /usr/share/wine /usr/share/man/man1/wine.1.gz

[jemadux@cryptolab] /opt  
❯ 

μήπως έκανες compile to wine ?

16 ώρες πριν, alxnt είπε

Έχω βρει αυτό https://forum.utorrent.com/topic/64638-starting-utorrent-server-automatically-as-a-daemon-with-upstart/

Μπορείς να το κάνεις λίγο λιανά;

το ubuntu από 2006 μέχρι για 2015 ως init system χρησιμοποιούσε το upstart και τώρα χρησιμοποιεί το systemd . 
στις τελευταίες εκδόσεις του gnome έχουν ένα component που βασίζεται αποκλειστικά στο systemd 
και το tweaks είναι το gnome-tweaks ...  

και το daemon θα είναι απλά ένα service που θα είναι πάντα ανοικτό .. και μέσω του browser ( firefox / chrome) θα μπορείς να μπεις στο utorrent.

 

Επεξ/σία από jemadux
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, jemadux said:

γιατί να βάλει το wine στο /opt ?  και εγώ τρέχω wine αλλά είναι μέσα στο σύστημα  .. 

 

[jemadux@cryptolab] /opt  
❯ ls && echo "where is wine " && whereis wine 
brave.com  Element  mega
where is wine 
wine: /usr/bin/wine /usr/lib/x86_64-linux-gnu/wine /usr/lib/wine /usr/share/wine /usr/share/man/man1/wine.1.gz

[jemadux@cryptolab] /opt  
❯ 

μήπως έκανες compile to wine ?

Έτσι πέρασα το wine στο mint https://wiki.winehq.org/Ubuntu

Στο debian έκανα την αντίστοιχη διαδικασία https://wiki.winehq.org/Debian

Στην έμενα έβγαλε αυτό(debian & mint):

ls && echo "where is wine " && whereis wine
Desktop  Documents  Downloads  Music  Pictures  Public  Templates  Videos
where is wine
wine: /usr/bin/wine /opt/wine-stable/bin/wine /usr/share/man/man1/wine.1

 

1 hour ago, jemadux said:

και το tweaks είναι το gnome-tweaks ...

Απλά, στο tweaks\startup, δεν μπορώ να βάλω command για εκτέλεση. Μόνο να επιλέξω από τη λίστα του. Γι' αυτό σήκωσα και το Mint που ξέρω οτι μπορώ να βάλω command στο startup.

Απ' οτι έχω καταλάβει δεν μπορώ να κάνω αυτό που θέλω οπότε ή δοκιμάζω με άλλο client ή βάζω windows και τελειώνει η υπόθεση;

Έχεις καμιά άλλη ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, alxnt είπε

 

Απλά, στο tweaks\startup, δεν μπορώ να βάλω command για εκτέλεση. Μόνο να επιλέξω από τη λίστα του. Γι' αυτό σήκωσα και το Mint που ξέρω οτι μπορώ να βάλω command στο startup.

Απ' οτι έχω καταλάβει δεν μπορώ να κάνω αυτό που θέλω οπότε ή δοκιμάζω με άλλο client ή βάζω windows και τελειώνει η υπόθεση;

Έχεις καμιά άλλη ιδέα;

σου είπα από την αρχή ... qbittorrent .. ή deluge  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, jemadux said:
ls && echo "where is wine " && whereis wine 

Για να δεις που ειναι το wine χρειαζεται μονο το "whereis wine". Τα αλλα , τι ακυρα ειναι ?!?! Και η πλακα ειναι οτι ο @alxnt θα νομιζει οτι χρειαζονται και οι τρεις εντολες για να βρει ενα εγκατεστημενο προγραμμα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες το ut ανοίγει πλέον στο startup όμως έχω άλλο θέμα τώρα. Για να ανοίξω ένα  .torrent, πρέπει να το σύρω στον client ή file>open>torrent_path. Είδα αυτό αλλά χρειάζομαι λίγη βοήθεια πως να το κάνω. Για magnet επίσης δε έχω επιλογή ut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, alxnt είπε

Παίδες το ut ανοίγει πλέον στο startup όμως έχω άλλο θέμα τώρα. Για να ανοίξω ένα  .torrent, πρέπει να το σύρω στον client ή file>open>torrent_path. Είδα αυτό αλλά χρειάζομαι λίγη βοήθεια πως να το κάνω. Για magnet επίσης δε έχω επιλογή ut.

κοίτα .. οι περισσότεροι ξέρουμε το linux .. δεν τρέχουμε εφαρμογές για windows μέσω wine εκτός από ελάχιστα παιχνίδια . 

το μόνο που μπορώ να πω .. είναι ότι μπορείς  να κάνεις κάτι σαν desktop file 
Κάνε edit to  ~/.local/share/application/uttorent.desktop ( λογικά θα έχει ένα file utorrent.desktop υποθέτω)

MimeType=application/x-bittorrent;x-scheme-handler/magnet;
X-AppInstall-Keywords=torrent




άμα ανοίξει τότε καλώς .. αλλιώς θα πρέπει να βάλεις native application όπως σου είπαμε το deluge / qbittorrent / transmission 

Επεξ/σία από jemadux
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...