Προς το περιεχόμενο

Κλώνος ssd για αναβαθμιση


SabotazNic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με βαση το παρακατω thread, ποιο προγραμμα τελικα προτεινετε? Επισης, ολα αφορουν usb bootables, και οποτε εχω και τους 2 nvme πανω και κανει μονο του ολη την δουλεια? 

Τωρα εχω τον XPG Gammix s11 pro και θελω να παω στον mp600 της προσφορας. Ποσο χρονο θα κανει (πχ για καθε 100gb?). Τωρα ειναι 400 gb, ισως μπορεσω να κοψω κατι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω χρησιμοποιήσει με 100% επιτυχία γύρω στις 10 φορές το Portable Paragon Hard Disk Manager, τρέχει από φιλαράκι χωρίς κανένα πρόβλημα,  τώρα για το χρόνο από hdd σε ssd γύρω στα 500gb πρέπει να έκανε 2-3 ωρες

Επεξ/σία από komhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, komhs είπε

τώρα για το χρόνο από hdd σε ssd γύρω στα 500gb πρέπει να έκανε 2-3 ωρες

Οποτε απο nvme σε nvme σιγουρα λιγοτερο απο ωρα. Θα το βαλω και σε κανα t7 να τρεξει μεσω usb c για να σιγουρεψω τις ταχυτητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Acronis Cyber Protect Home Office Multilingual Bootable ISO

Απειρες πλεον φορες το Acronis δεν με πουλησε ποτε .

*** ολες οι εταιριες δισκων παρεχουν προγραμμα ( το κατεβαζεις) συνηθως τ Acronis  δωρεαν για το δισκο που αγορζεις 

Επεξ/σία από villasg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2023 στις 8:51 ΜΜ, SabotazNic είπε

Με βαση το παρακατω thread, ποιο προγραμμα τελικα προτεινετε? Επισης, ολα αφορουν usb bootables, και οποτε εχω και τους 2 nvme πανω και κανει μονο του ολη την δουλεια? 

Τωρα εχω τον XPG Gammix s11 pro και θελω να παω στον mp600 της προσφορας. Ποσο χρονο θα κανει (πχ για καθε 100gb?). Τωρα ειναι 400 gb, ισως μπορεσω να κοψω κατι.

 

Macrium Reflect Pro χωρίς συζήτηση, από εμένα.

Μόλις bootαρα με κλώνο ενός 960 στον S11pro, η διαδικασία πήρε λιγότερο από 10 λεπτά για 150 περίπου γίγα, μέσα στα win η διαδικασία, όρισε τα πάντα μόνο του στο BIOS, απλά έκλεισα τον υπολογιστή, έβγαλα τον 960 και μπήκα win με τον S11 χωρίς κιχ.

Πιο δύσκολη και πολύπλοκη είναι η εγκατάσταση του προγράμματος παρά η κλωνοποίηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stef157 είπε

Για δωρεάν λύση πολύ καλό είναι το Clonezilla.

καλα δωρεαν ειναι και το Acronis πχ αφου ολες οι εταιριες δισκων διαθετουν δωρεαν εκδοσεις προγραμματων για τους δισκους τους 

9 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Μπορει καποιος να εξηγησει τι φαση αυτη με την κλωνοποιηση; Λειτουργει μονο με media αρχεια ή και με παιχνιδια/προγραμματα;

Κλονοποιηση ειναι ενα ακριβες αντιγραφο ενως δισκου που θα εχει τα παντα ( parttitions , boot κλπ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, villasg είπε

καλα δωρεαν ειναι και το Acronis πχ αφου ολες οι εταιριες δισκων διαθετουν δωρεαν εκδοσεις προγραμματων για τους δισκους τους 

Που ακριβώς είναι το δωρεάν; Σε ότι βρήκα στην Acronis είναι try free προφανώς με περιορισμούς. Έχω τοποθετήσει πολλούς δίσκους. Η μόνη εταιρία που έχει αποκλειστικά δικό της software για migration είναι η Samsung με το Data Migration. Δεν θυμάμαι να έχω δει σε καμία άλλη εταιρία κάτι αντίστοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, stef157 είπε

Που ακριβώς είναι το δωρεάν;

Acronis True Image for Western Digital

True Image for Crucial

Acronis® True Image™ kingston

Adata toolboxSAMSUNG DATA MIGRATION TOOL

κλπ κλπ 

Και γενικα αναλογα το δισκο που εχεις στο support/downloads θα βρεις το καταλληλο εργαλειο  οι πιο πολλοι κατασκευαστες εχουν 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, villasg είπε

Acronis True Image for Western Digital

True Image for Crucial

Acronis® True Image™ kingston

Adata toolboxSAMSUNG DATA MIGRATION TOOL

κλπ κλπ 

Και γενικα αναλογα το δισκο που εχεις στο support/downloads θα βρεις το καταλληλο εργαλειο  οι πιο πολλοι κατασκευαστες εχουν 

 

Πολύ ενδιαφέρον. Δεν το γνώριζα. Η αλήθεια είναι ότι με έχει βολέψει πολύ το Clonezilla αλλά το UI της είναι για πιο Advanced. Το Acronis προφανώς έχει πιο εύκολο UI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, villasg είπε

Acronis True Image for Western Digital

κλπ κλπ 

Και γενικα αναλογα το δισκο που εχεις στο support/downloads θα βρεις το καταλληλο εργαλειο  οι πιο πολλοι κατασκευαστες εχουν 

 

Έχω χρόνια να το δοκιμάσω, λειτουργεί  ακόμα το κόλπο με το Alt+T+O+K αν δεν έχεις επάνω δίσκο της WD;; :)

10 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Μπορει καποιος να εξηγησει τι φαση αυτη με την κλωνοποιηση; Λειτουργει μονο με media αρχεια ή και με παιχνιδια/προγραμματα;

Δημιουργείς ένα ακριβές αντίγραφο ενός οποιουδήποτε δίσκου σε έναν άλλον. (τα πάντα όλα που έχει μέσα)

Γίνεται συνήθως όταν θέλουμε να αντικαταστήσουμε έναν δίσκο συστήματος, δηλαδή δίσκο που έχει το λειτουργικό σύστημα και τις εφαρμογές, με έναν άλλον μεγαλύτερου μεγέθους ή απλά όταν θέλουμε να κρατήσουμε ένα πλήρες backup λειτουργικού και εφαρμογών άμεσα διαθέσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, dpolal είπε

Έχω χρόνια να το δοκιμάσω, λειτουργεί  ακόμα το κόλπο με το Alt+T+O+K αν δεν έχεις επάνω δίσκο της WD;; :)

δεν το ξερω , εγω κανω δουλεια παντα με το Bootable iso που εχω  Acronis True Image boot disk   Acronis Cyber Protect Home Office boot disk ( απευθειας απο την acronis)

Σε usb απυθειας με rufus Και ολα καλα 

 

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...