Προς το περιεχόμενο

Σπουδές βιολογίας στο εξωτερικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.Θα ήθελα να εκφράσω μια απορία μου σχετικά με ένα θέμα που με απασχολεί αρκετά,και αφορά τις σπουδές μου.Εδωσα δύο φορές πανελλήνιες,χωρίς όμως να έχω επιτυχία στο να εισαχθω σε κάποια σχολή τριτοβάθμιας εκπαίδευσης της αρεσκείας μου,με αποτέλεσμα τώρα να εξετάζω την επιλογή να ξεκινήσω τις σπουδές μου σε κάποιο πανεπιστήμιο του εξωτερικού που να ειδικεύεται στις επιστήμες υγείας (συγκεκριμένα στον κλάδο της βιολογίας). Γνωρίζω πως η συγκεκριμένη σχολή συμπεριλαμβάνει και πολλά μαθήματα χημείας,και λαμβάνοντας υπόψιν τις επιδόσεις μου στο συγκεκριμένο μάθημα στο πλαίσιο των εξετάσεων, ανησυχώ μήπως δεν καταφέρω να ανταποκριθώ στις προσδοκίες της σχολής,και πόσο μάλλον όταν τα μαθήματα θα παραδίδονται στα αγγλικά. Αξίζει να ακολουθήσω τη συγκεκριμένη επιλογή,ή τα κενά μου μπορεί να σταθούν τροχοπέδη στην διεκπεραίωση των σπουδών; Θα εκτιμούσα την ειλικρινή γνώμη όλων.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από pearlnymph
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Σπουδές βιολογίας στο εξωτερικό

Θα βοηθούσε όντως να μας πεις πόσα μόρια έβγαλες φέτος, να δούμε η επίδοσή σου που περίπου κινείται.

Έχει χημεία το βιολογικό ναι, αλλά με σκληρό διάβασμα καλύπτονται τα κενά. Και εγώ έχω υπάρξει με κενά (και όλοι μας), αλλά με τεράστια προσπάθεια καλύπτεται το έδαφος. Το θέμα είναι αν σου αρέσει το Βιολογικό.

Για ποια χώρα και ποιο πανεπιστήμιο ενδιαφέρεσαι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη στο αν έχεις τις απαιτούμενες ικανότητες, αλλά θα ήθελα να αναφέρω πως μπορείς να κάνεις και προπτυχιακές σπουδές στο UK Open University (BSc Biology) άμα δεν επιθυμείς να φύγεις τελείως εκτός χώρας για να σπουδάσεις. Ειναι 3 χρόνια, 6 άμα πάρεις τα μισά credits ανά φορά. Βγαίνει περίπου 330 (?) ευρώ τον μήνα αν το τελειώσεις σε 6 έτη. Κανονικό δημόσιο Πανεπιστήμιο, απλά εξ αποστάσεως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μέσος όρος των μορίων μου φέτος ήταν 9.995.Οι επιδόσεις μου στα μαθήματα χημείας/φυσικής ήταν κάτω από τη βάση δυστυχώς, καθώς είναι και τα μαθήματα που προϋποθέτουν μαθηματική αντίληψη την οποία θεωρώ ότι δεν διαθέτω στο επίπεδο που χρειάζεται η συγκεκριμένη ύλη...γι' αυτό έχω κάποιους ενδοιασμούς σε αυτό το κομμάτι.Όσον αφορά τη βιολογία,ως αντικείμενο με ενδιαφέρει πάρα πολύ,και σαν μάθημα μου άρεσε από πάντα γιατί ήμουν σε θέση να αντιληφθώ τις διεργασίες που περιέγραφε..γενικότερα τη φιλοσοφία της.Λόγω αυτού κατέληξα στην συγκεκριμένη επιλογή. Τώρα σχετικά με τα πανεπιστήμια,γνωρίζω πως σχολές βιολογίας έχει στην Ιταλία και λέω να κατευθυνθώ προς τα εκεί αφού ζυγίσω λίγο τα πράγματα και λάβω κάποιες γνώμες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, NobodyRankXV είπε

ποσα μόρια έβγαλες φέτος ;

6 ώρες πριν, yanis13 είπε

Θα βοηθούσε όντως να μας πεις πόσα μόρια έβγαλες φέτος, να δούμε η επίδοσή σου που περίπου κινείται.

Έχει χημεία το βιολογικό ναι, αλλά με σκληρό διάβασμα καλύπτονται τα κενά. Και εγώ έχω υπάρξει με κενά (και όλοι μας), αλλά με τεράστια προσπάθεια καλύπτεται το έδαφος. Το θέμα είναι αν σου αρέσει το Βιολογικό.

Για ποια χώρα και ποιο πανεπιστήμιο ενδιαφέρεσαι;

Παραθέτω λεπτομέρειες πιο πάνω,ευχαριστώ για την ανταπόκριση

5 ώρες πριν, HeinHein είπε

Δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη στο αν έχεις τις απαιτούμενες ικανότητες, αλλά θα ήθελα να αναφέρω πως μπορείς να κάνεις και προπτυχιακές σπουδές στο UK Open University (BSc Biology) άμα δεν επιθυμείς να φύγεις τελείως εκτός χώρας για να σπουδάσεις. Ειναι 3 χρόνια, 6 άμα πάρεις τα μισά credits ανά φορά. Βγαίνει περίπου 330 (?) ευρώ τον μήνα αν το τελειώσεις σε 6 έτη. Κανονικό δημόσιο Πανεπιστήμιο, απλά εξ αποστάσεως. 

Θα το ερευνήσω περαιτέρω,ευχαριστώ για την ανταπόκριση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/11/2023 at 14:48, pearlnymph said:

Όσον αφορά τη βιολογία,ως αντικείμενο με ενδιαφέρει πάρα πολύ,και σαν μάθημα μου άρεσε από πάντα γιατί ήμουν σε θέση να αντιληφθώ τις διεργασίες που περιέγραφε..γενικότερα τη φιλοσοφία της.Λόγω αυτού κατέληξα στην συγκεκριμένη επιλογή. 

Καλά καμία σχέση για το μάθημα της Βιολογίας σε σχέση με τη σχολή και μετέπειτα εργασιακά. 

Έστω ότι τελειώνεις βιολογικό μετά το θα ήθελες να κάνεις; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/11/2023 στις 2:48 ΜΜ, pearlnymph είπε

Ο μέσος όρος των μορίων μου φέτος ήταν 9.995.Οι επιδόσεις μου στα μαθήματα χημείας/φυσικής ήταν κάτω από τη βάση δυστυχώς, καθώς είναι και τα μαθήματα που προϋποθέτουν μαθηματική αντίληψη την οποία θεωρώ ότι δεν διαθέτω στο επίπεδο που χρειάζεται η συγκεκριμένη ύλη...γι' αυτό έχω κάποιους ενδοιασμούς σε αυτό το κομμάτι.Όσον αφορά τη βιολογία,ως αντικείμενο με ενδιαφέρει πάρα πολύ,και σαν μάθημα μου άρεσε από πάντα γιατί ήμουν σε θέση να αντιληφθώ τις διεργασίες που περιέγραφε..γενικότερα τη φιλοσοφία της.Λόγω αυτού κατέληξα στην συγκεκριμένη επιλογή. Τώρα σχετικά με τα πανεπιστήμια,γνωρίζω πως σχολές βιολογίας έχει στην Ιταλία και λέω να κατευθυνθώ προς τα εκεί αφού ζυγίσω λίγο τα πράγματα και λάβω κάποιες γνώμες..

Βιολογία χωρίς χημεία πολύ δυσκολο να την κατανοήσεις, από ενα σημείο και μετά τα ορια ειναι λίγο δυσδιάκριτα. Από φυσική δεν είναι πολλές οι απαιτήσεις αλλά η χημεία είναι απαραίτητη. Κυρίως οργανική και βιοχημεία. Αν θες πες μας ΤΙ θες να κάνεις μετά τη σχολή ωστε να δούμε αν υπάρχει άλλο μονοπάτι να φτάσεις στον προορισμό σου. Πχ αν θες να ασχοληθείς με ακαδημαική έρευνα μπορείς να ξεκινήσεις προπτυχιακό και σε άλλη σχολή σχετική οπως γεωπονική και μετα μεταπτυχιακό κλπ εκεί που σε ενδιαφέρει. Αν θες να διδασκεις δυσκολο υπάρχει φουλ κορεσμός, αν θες να πας σε φαρμακευτική ή σε εταιρία ιατροτεχνολογικών προιοντων πάλι μπορείς να φτάσεις κι από αλλο δρόμο. Ό,τι και να διαλέξεις πάντως η χημεία θα είναι μπροστά σου οπότε αν δεν έχεις κατανοήσει έστω τα βασικά θα είναι πολύ δύσκολο

Αν θες να προετοιμαστείς θα σου προτεινα να ψάξεις από πρωην φοιτητές βιολογικού βιβλία οργανικής χημείας και βιοχημείας να τα αγοράσεις μεταχειρισμένα καθώς στα αγγλικά ισως δυσκολεύεσαι να καταλάβεις ορολογίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2023 στις 9:26 ΜΜ, pearlnymph είπε

Καλησπέρα.Θα ήθελα να εκφράσω μια απορία μου σχετικά με ένα θέμα που με απασχολεί αρκετά,και αφορά τις σπουδές μου.Εδωσα δύο φορές πανελλήνιες,χωρίς όμως να έχω επιτυχία στο να εισαχθω σε κάποια σχολή τριτοβάθμιας εκπαίδευσης της αρεσκείας μου,με αποτέλεσμα τώρα να εξετάζω την επιλογή να ξεκινήσω τις σπουδές μου σε κάποιο πανεπιστήμιο του εξωτερικού που να ειδικεύεται στις επιστήμες υγείας (συγκεκριμένα στον κλάδο της βιολογίας). Γνωρίζω πως η συγκεκριμένη σχολή συμπεριλαμβάνει και πολλά μαθήματα χημείας,και λαμβάνοντας υπόψιν τις επιδόσεις μου στο συγκεκριμένο μάθημα στο πλαίσιο των εξετάσεων, ανησυχώ μήπως δεν καταφέρω να ανταποκριθώ στις προσδοκίες της σχολής,και πόσο μάλλον όταν τα μαθήματα θα παραδίδονται στα αγγλικά. Αξίζει να ακολουθήσω τη συγκεκριμένη επιλογή,ή τα κενά μου μπορεί να σταθούν τροχοπέδη στην διεκπεραίωση των σπουδών; Θα εκτιμούσα την ειλικρινή γνώμη όλων.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δεν γνωρίζω για την Χημεία, αλλά όσον αφορά στα Μαθηματικά, μου έχει πει αξιόπιστη πηγή ότι τα ολοκληρώματα που έκανα εγώ στην Β' Λυκείου, σε κάποιες δυτικές ευρωπαϊκές χώρες τα κάνουν στο Μαθηματικό.
Συμπέρασμα: μπορείς να τσεκάρεις την ύλη των μαθημάτων στα Πανεπιστήμια που σε ενδιαφέρουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2023 στις 9:47 ΜΜ, Caly είπε

Δεν γνωρίζω για την Χημεία, αλλά όσον αφορά στα Μαθηματικά, μου έχει πει αξιόπιστη πηγή ότι τα ολοκληρώματα που έκανα εγώ στην Β' Λυκείου, σε κάποιες δυτικές ευρωπαϊκές χώρες τα κάνουν στο Μαθηματικό.
Συμπέρασμα: μπορείς να τσεκάρεις την ύλη των μαθημάτων στα Πανεπιστήμια που σε ενδιαφέρουν;

Στον οδηγό σπουδών κάθε σχολής που μπορείς να τον κατεβάσεις από το σαιτ της γράφει αναλυτικά την ύλη κάθε μαθήματος. πχ μαθηματικά : γραμμική αλγεβρα, διαφορικός λογισμός, απειροστικός λογισμός, κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...