Προς το περιεχόμενο

The Killer[2023]


Arkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

killer-poster.jpg

https://www.imdb.com/title/tt1136617

Δικη μου κριτικη

Λοιπον λοιπον λοιπον τι εχουμε εδω. Θα προσπαθησω να δωσω μια αλλη οπτικη στην ταινια καθαρα δικη μου που την σκεφτομουν καθολη τη διαρκεια της ταινιας. Ο David Fincher ειναι ενας μοναδικος σκηνοθετης οι περισσοτερες ταινιες που εχει κανει ειναι τουλαχιστον αξιοπρεπης με αρκετες να ειναι κατι εξαιρετικο. Το The Killer δεν ανηκει στην δευτερη κατηγορια αλλα ειναι οτι πιο Fincher εχουμε δει απο αποψη φινιρισματος της ταινιας. 6 chapters συν τον επιλογο μας δειχνει μια καθαρη ταινια εκδικησης απο εναν απο τους πιο τελειομανης πληρωμενους δολοφονους πανω στη γη. Το πρωτο κομματι ναι ηταν αργο αλλα ηταν αυτο που αγαπησα περισσοτερο. Ο Fincher αργα και μαεστρικα σε βαζει στον κοσμο στο μυαλο ενος τελειομανη δολοφονου που καθε τι ειναι μετρημενο με γεωμετρικη ακριβεια σε εναν κοσμο ξεκαθαρα ουδετερο για αυτον μιας και μονο ετσι μπορεις να αγγιξεις την τελειοτητα σε αυτο τον τομεα. Μονο που υπαρχει ο ανθρωπινος παραγοντας και το ποσοστο λαθους δεν αγγιζει ποτε το 0%. Παμε τωρα στην αλληγορικη σκεψη που με ετρωγε σε ολη την ταινια. Ο εξαιρετικος Fassbender λεει και ξανα λεει στο μυαλο του ενα μονολογο για τη δουλεια του θεωρω οτι εμμεσα ο Fincher σκιαγραφει και την δικη του δουλεια τη δικη του σκηνοθεσια με τη φινετσα και την τελειομανια που την διακατεχει που περικλειει την ταινια απο την αρχη μεχρι το τελος. Σε σημεια μπαινει και ο ανθρωπινος συναισθηματικος παραγοντας αλλα γρηγορα φευγει απο το μυαλο του δολοφονου. Το Execution Is Everything του poster ξεκαθαρα για μενα περιλαμβανει και τον ιδιο τον Fincher μεσα ισως λεω ισως και για ολες τις ταινιες του που εχει κανει μεχρι σημερα αλλα ιδιαιτερα για την συγκεκριμενη που δειχνει οτι ακομα και μια απλη ταινια εκδικησης μπορει να εχει τετοιο υποδειγματικο βαθμο στην εκτελεση της. Οποτε το ρεζουμε. Μια ευκολη και απλη σεναριακα ταινια η οποια με την αρτια σκηνοθεσια του Fincher αλλα και την επιβλητικοτητα και ακεραιοτητα του Fassbender βγαινει ενα πολυ αξιολογο αποτελεσμα και μπαινει στην πρωτη κατηγορια των αξιοπρεπων ταινιων του Fincher η οποια για μενα περναει και αλληγορικα μηνυματα για τον ιδιο. 7.5/10

Επισημο trailer

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε πλέον μια ηλικία και έχουμε δει τόσες πολλές ταινίες και σειρές που οφείλουμε να είμαστε αυστηροί . 

Η ταινία ήταν μια ξεπέτα και αναρωτιέμαι γιατί την έκαναν έτσι ο Φίντσερ κατά κύριο λόγο και ο Φασμπεντερ δευτερευόντως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, HALF EVIL said:

Έχουμε πλέον μια ηλικία και έχουμε δει τόσες πολλές ταινίες και σειρές που οφείλουμε να είμαστε αυστηροί . 

Η ταινία ήταν μια ξεπέτα και αναρωτιέμαι γιατί την έκαναν έτσι ο Φίντσερ κατά κύριο λόγο και ο Φασμπεντερ δευτερευόντως. 

Γιατί ήταν ξεπέτα? Καλογυρισμένη revenge movie είναι, τι περισσότερο περίμενες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, koutsis είπε

Γιατί ήταν ξεπέτα? Καλογυρισμένη revenge movie είναι, τι περισσότερο περίμενες?

https://www.intronews.gr/art/movies/the-killer-fassbender-15-atakes/

Και γνώμη κάποιων άλλων που με δικαιώνει. Αν ψάξεις και άλλο , ανάλογες κριτικές θα βρεις. 

Δεν ήταν τίποτα σπουδαίο τώρα, πως να το κάνουμε. 

 

Τι περισσότερο περίμενα; 

Πολλά περισσότερα 

Επεξ/σία από HALF EVIL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Psycho_Warhead said:

Δεν έλεγε τίποτα..Φιλοσοφίες δήθεν από έναν εκτελεστή και ουσία τίποτα.

Σε σημείο να γίνει βαρετή....

Ευτυχώς που ήταν Netflix ταινία γιατί για σινεμά θα ήταν πεταμένα λεφτά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα όχι βαρετή ούτε κακή για μένα. Υπάρχουν πολλές αντιφατικές κριτικές στο διαδίκτυο και αυτό συνηθώς συμβαινει όταν μια ταινία δεν είναι αδιάφορη.

Τεχνικά ήταν άρτια, και ο Fassbender προσωπικά μου άρεσε όπως ερμήνευσε κυνικά το ρόλο. Οι λίγες ατάκες που έχει δε μου λεεί κάτι, και ο Gosling στο Drive δε μιλούσε πολυ΄αλλά η ταινία ήταν υπέροχη.

Κατ εμε αυτό που έλειπε από την ταινία ήταν η ψυχή. Κράτησε (ισως και ηθελημένα) αποστάσεις απο το θεατή, δε μας άφησε να ταυτιστούμε με τον ήρωα.

Θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερη ναι. Ίσως και λόγω Fincher αυτόματα οι προσδοκίες να είναι μεγαλύτερες. Αλλά και πάλι τη βάζω στις καλές ταινίες που είδα φέτος.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DeadOrganPlayer είπε

Σίγουρα όχι βαρετή ούτε κακή για μένα. Υπάρχουν πολλές αντιφατικές κριτικές στο διαδίκτυο και αυτό συνηθώς συμβαινει όταν μια ταινία δεν είναι αδιάφορη.

Τεχνικά ήταν άρτια, και ο Fassbender προσωπικά μου άρεσε όπως ερμήνευσε κυνικά το ρόλο. Οι λίγες ατάκες που έχει δε μου λεεί κάτι, και ο Gosling στο Drive δε μιλούσε πολυ΄αλλά η ταινία ήταν υπέροχη.

Κατ εμε αυτό που έλειπε από την ταινία ήταν η ψυχή. Κράτησε (ισως και ηθελημένα) αποστάσεις απο το θεατή, δε μας άφησε να ταυτιστούμε με τον ήρωα.

Θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερη ναι. Ίσως και λόγω Fincher αυτόματα οι προσδοκίες να είναι μεγαλύτερες. Αλλά και πάλι τη βάζω στις καλές ταινίες που είδα φέτος.

 

Συμφωνω σχεδον σε ολα, στις καλες ταινιες που ειδα φετος δεν εχω αποφασισει αν θα την βαλω.Σιγουρα θα την βαλω στην λιστα με αυτες που περιμενα κατι παραπανω και τελικα δεν το βρηκα για διαφορους λογους.

Παραπανω αναφερθηκε οτι εχει χαθει λιγο το μετρο στο τι ειναι καλο και τι οχι μιας και εχουμε δει στα τοσα χρονια πραγματικα εξαιρετικες ταινιες και τεινω να συμφωνησω οτι πρεπει να ειμαστε λιγο πιο αυστηροι.Προσωπικα πανω απο 7 δεν μπορω να βαλω γτ θα αδικησω αλλες που το παραπανω το αξιζαν και το πηραν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, DeadOrganPlayer said:

Σίγουρα όχι βαρετή ούτε κακή για μένα. Υπάρχουν πολλές αντιφατικές κριτικές στο διαδίκτυο και αυτό συνηθώς συμβαινει όταν μια ταινία δεν είναι αδιάφορη.

Τεχνικά ήταν άρτια, και ο Fassbender προσωπικά μου άρεσε όπως ερμήνευσε κυνικά το ρόλο. Οι λίγες ατάκες που έχει δε μου λεεί κάτι, και ο Gosling στο Drive δε μιλούσε πολυ΄αλλά η ταινία ήταν υπέροχη.

Κατ εμε αυτό που έλειπε από την ταινία ήταν η ψυχή. Κράτησε (ισως και ηθελημένα) αποστάσεις απο το θεατή, δε μας άφησε να ταυτιστούμε με τον ήρωα.

Θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερη ναι. Ίσως και λόγω Fincher αυτόματα οι προσδοκίες να είναι μεγαλύτερες. Αλλά και πάλι τη βάζω στις καλές ταινίες που είδα φέτος.

 

Απουσίαζε παντελώς η κορύφωση στο τέλος. Εκεί με χάλασε, γιατί ο συγκεκριμένος διάλογος δε μου είπε απολύτως τίποτα. Η ταινία από τη μέση και μετά είχε "boss fights", μια με φουλ δράση (υπέροχη), μια πιο εγκεφαλική (μέτρια) και η τελική συνάντηση που απογοήτευσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 minutes ago, kirileman said:

Απουσίαζε παντελώς η κορύφωση στο τέλος. Εκεί με χάλασε, γιατί ο συγκεκριμένος διάλογος δε μου είπε απολύτως τίποτα. Η ταινία από τη μέση και μετά είχε "boss fights", μια με φουλ δράση (υπέροχη), μια πιο εγκεφαλική (μέτρια) και η τελική συνάντηση που απογοήτευσε.

Κι όμως η τελική μάχη-διάλογος ήταν και η υπέρβαση του ήρωα (παρότι ναι είναι anti climatic)

Spoiler

Στην εγκεφαλική δεύτερη μαχή με την Tilda Swinton,το ανέκδοτο με την αρκούδα κατέληγε στο ερώτημα μήπως δεν έρχεται εδώ τελικά για το πρακτικό κομμάτι του hunting αλλά για κάτι άλλο (υποννοώντας ίσως μια προσκόλληση στην αφαίρεση ζωής?). Στο διάλογο με τον τελευταίο "κακό" αφού διαπιστώνει ότι δεν γνώριζε τις συνέπειες της clean up this mess συμφωνίας που έκανε αλλά ούτε και για τα βασανιστήρια στη κοπέλας του, απλα φεύγει χωρίς να τον σκοτώσει (και δεν ολοκληρώνει το hunting) παρόλα όσα τράβηξε για να τον βρει. Επίσης, καταστρατηγείται το show no empathy-stick to the plan μοτο που αναπαραγει σε όλη τη πορεία του. Αυτό δε το κάνει καλύτερη ταινία, απλά ίσως τελικά να μην είναι τόσο επιφανειακή όσο αρχικά φαίνεται.

edit: Η ταινία είναι βασισμένη σε ομωνυμο Γαλλικο graphic novel. Εδώ, μερικές διαφορές μεταξύ της ταινίας και του novel

 

Επεξ/σία από DeadOrganPlayer
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά ήταν η ταινία. Απλά ήταν πιο intelectual.

Προσωπικά σε τέτοιο στυλ μου είχε αρέσει κι ο Αμερικάνος (Τhe American) με Clooney.

Αλλά η κορυφαία τους είδους κατ' εμέ, που επηρέασε σε κάποιο βαθμό τις δύο παραπάνω, ήταν το Le Samurai του Melville με Alain Delon.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...