Προς το περιεχόμενο

Defender απενεργοποιηση μια και καλη


thelos257

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σας θα ηθελα να απενεργοποιησω αυτο το ενοχλητικο Defender  μια και καλη επειδη μου εχει σπασει τα νευρα μου πραγματικα οτι κατεβασω p@th ειτε cr@ck εφαμοργης ή παιχνιδιου μου το διαγραφει με την μια αυτοματα χωρις να μου εμφανιζει καποια ειδοποιηση και ειδοποιηση να εμφανιζει εξαφανιζεται παλι. Θελω να φυγει ολοκληρο απο το συστημα μου σηκωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να κλείσεις το service ισως θελει και πείραγμα στο registry αλλα αν δεν εχεις αλλο AV σε καθε update μπορεί τα win να το ξαναβαζουν 

μπορεισ να το ρυθμίσεις στα advance settings να μην διαγράφει αλλα να μπαινει σε καραντίνα και μετα εσυ να λες οκ και να κρατας το αρχειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thelos257 είπε

Καλημερα σας θα ηθελα να απενεργοποιησω αυτο το ενοχλητικο Defender  μια και καλη επειδη μου εχει σπασει τα νευρα μου πραγματικα οτι κατεβασω p@th ειτε cr@ck εφαμοργης ή παιχνιδιου μου το διαγραφει με την μια αυτοματα χωρις να μου εμφανιζει καποια ειδοποιηση και ειδοποιηση να εμφανιζει εξαφανιζεται παλι. Θελω να φυγει ολοκληρο απο το συστημα μου σηκωτο.

In Windows 10

You can delete the application using standard Windows tools. See the instructions on the Microsoft support website in the To uninstall Defender section.

If you cannot remove the application using the standard tools, use the Microsoft tool for solving installation and removal issues.

If the tool did not help, remove the application using the mseremoval.bat file:

  1. Download and unpack the mseremoval.zip archive.
  2. Right-click the mseremoval.bat file and select Run as administrator. Enter the login and password for the administrator account.
    The command line window will appear.
  3. When the necessary actions are completed, the command line window will close. After that, you can delete the mseremoval.bat file.

Windows Defender will be removed.

In Windows 11

You can disable Windows Defender in the real-time mode. For instructions, see Microsoft support site.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Aris_ είπε

πρέπει να κλείσεις το service ισως θελει και πείραγμα στο registry αλλα αν δεν εχεις αλλο AV σε καθε update μπορεί τα win να το ξαναβαζουν 

μπορεισ να το ρυθμίσεις στα advance settings να μην διαγράφει αλλα να μπαινει σε καραντίνα και μετα εσυ να λες οκ και να κρατας το αρχειο

Καλημερα Αρη πως θα το δω αυτο που λες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

virus & threat protection - manage settings - exclusions - add remove exclusion και βγαλε το folder που κανεις dl το file

εγω κλεινω και το real time protection και το ανοιγω μετα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, micos000 είπε

Δεν χρειάζεται να κλείσεις τίποτα. Βάλε τον φάκελο των λήψεων (downloads) στις εξαιρέσεις και δεν θα σου ξαναπειράξει τίποτα.

Πως θα βαλω τους φακελους που δεν θελω να μου πειραξει στις εξαιρεσεις ;

4 ώρες πριν, Aris_ είπε

virus & threat protection - manage settings - exclusions - add remove exclusion και βγαλε το folder που κανεις dl το file

εγω κλεινω και το real time protection και το ανοιγω μετα 

ελληνικα παρακαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, thelos257 είπε

Καλημερα σας θα ηθελα να απενεργοποιησω αυτο το ενοχλητικο Defender  μια και καλη επειδη μου εχει σπασει τα νευρα μου πραγματικα οτι κατεβασω p@th ειτε cr@ck εφαμοργης ή παιχνιδιου μου το διαγραφει με την μια αυτοματα χωρις να μου εμφανιζει καποια ειδοποιηση και ειδοποιηση να εμφανιζει εξαφανιζεται παλι. Θελω να φυγει ολοκληρο απο το συστημα μου σηκωτο.

Συνήθως οι περισσότεροι κάνουν μανούρα επειδή το Defender και καλά  δεν κάνει την δουλειά του όπως πρέπει και δεν μπορεί να αποκλείσει ότι μ@λ@κία κατεβάζουν στο πισί τους.
Πρώτη φορά βλέπω νήμα που κάποιος γκρινιάζει για το αντίθετο.

Σοβαρά τώρα, δεν σε απασχολεί καθόλου ότι μπορεί να κάνεις π@υτάνα το σύστημα σου με ότι κατεβάζεις, ειδικά όταν γνωρίζεις ότι τα περισσότερα κουβαλάνε ένα σωρό malware μαζί τους;;;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει μια εφαρμογή ονόματι Defender Control, που απενεργοποιεί το Windows Defender πανεύκολα.
Ουσιαστικά είναι ένας διακόπτης On/Off. Aπλώς τον γυρίζεις στο Off και τέλος. 
Με τον ίδιο τρόπο το ενεργοποιείς πάλι.
Είναι ούτε 1 ΜΒ, και δεν χρειάζεται καν εγκατάσταση.
Ψάξε στο google, θα το βρεις.


Έχω απενεργοποιήσει το Win. Defender εδώ και χρόνια.
Είμαι πάνω από μια δεκαετία χωρίς κανένα antivirus, δεν έχει χρειαστεί ποτέ.
Ούτε lags, ούτε ανεπιθύμητα σβησίματα, oύτε αναβαθμίσεις....έχω βρει την ησυχία μου.
Βέβαια ο δίσκος C είναι παγωμένος, και έχω πάντα ενημερωμένο backup.
Όλα αχρείαστα ως τώρα...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι

24 minutes ago, dpolal said:

Σοβαρά τώρα, δεν σε απασχολεί καθόλου ότι μπορεί να κάνεις π@υτάνα το σύστημα σου με ότι κατεβάζεις, ειδικά όταν γνωρίζεις ότι τα περισσότερα κουβαλάνε ένα σωρό malware μαζί τους;;;

Σύντομα θα ψάχνει πως θα κάνει decrypt τα αρχεία του. 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, thelos257 είπε

Πως θα βαλω τους φακελους που δεν θελω να μου πειραξει στις εξαιρεσεις ;

Νομίζω από τις ρυθμίσεις μέσα από τον windows defender. Κάπου έχει εξαιρέσεις αρχείων και φακέλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/11/2023 στις 4:11 ΜΜ, micos000 είπε

Νομίζω από τις ρυθμίσεις μέσα από τον windows defender. Κάπου έχει εξαιρέσεις αρχείων και φακέλων.

Εδώ δες για Windows 10 και εδώ για Windows 11 (Οδηγίες Microsoft). Εναλλακτικά εδώ λεπτομερής οδηγός για Windows 10 και εδώ για Windows 11.

Σε κάθε περίπτωση δε θα σε συμβούλευα να το κάνεις (οι λόγοι μερικές σελίδες ανάλυσης 😅), εάν δεν εγκαταστήσεις ένα άλλο ένα antivirus / antimalware (υπάρχουν πολλά και είναι free και δε θα έχεις τα προβλήματα που λες). Σε κάθε περίπτωση εσύ αποφασίζεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...