Προς το περιεχόμενο

Macbook air m1 16gb vs air m2 8gb


alex.fentagin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σας. Μετα απο μια 10ετια σε windows desktop ειπα να κανω την αλλαγη σε macbook. Η ερωτηση οπως καταλαβατε ειναι αυτη στο τιτλο. Το μπατζετ μου βγαινει για αυτα τα 2 και δεν με ψηνει να βαλω παραπανω για m2 16gb . Η κυρια χρηση ειναι για browsing με οτι αυτο εχει να κανει , ισως ποκερ και μπορει στο μελλον καποιο δικτυακο προγραμμα ή και προγραμματιστικο αλλα μεχρι εκει. Δεν κανω photo και video editing. Προφανως χρειαζομαι κατι ωστε να μην μπω στην διαδικασια να αλλαξω παλι τα επομενα 5-6-7 χρονια. Ξερω οτι το m1 ειναι ηδη 3ετιας και καποια στιγμη θα σταματησουν αναβαθμισεις και τα σχετικα αλλα δεν με πειραζει. Το μονο που θελω ειναι να τρεχει ξεκουραστα ολα αυτα και να βγαλει αρκετα χρονια. . Ξερω οτι σε κατι κερδιζω με το m1 οπως 16gb ram αλλα και κατι χανω οπως magsafe,καμερα,ηχεια,οθονη και σχεδιασμο. Απλα δεν ξερω αν στο μελλον ,σε 2-3 χρονια θα μπορουν τα 8gb να ειναι ικανα να τρεξουν το λογισμικο ή θα σερνετε. Ευχαριστω για τον χρονο σας και σορρυ αν εχω ανοιξει το topic σε λαθος section

Επεξ/σία από alex.fentagin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το Air M1 16GB και το χρησιμοποιώ για προγραμματισμό και productivity. Από πλευράς προγραμματισμού, γράφω για cloud συστήματα αλλά πρακτικά η χρήση είναι 2-3 instances από VS Code ανοιχτά και 10άδες tabs σε browsers. Εξαιρετικό laptop. Το έχω 2.5 χρόνια και είναι ακόμα ταχύτατο στα πάντα. Ανοίγει αμέσως από sleep, η μπαταρία κρατάει πολλές ώρες και τρέχει χωρίς κολλήματα.  

Δεν έχω δουλέψει με το M2 αλλά από τα benchmarks φαίνεται πως η διαφορά στον επεξεργαστή είναι αρκετά μικρή (δες εδώ). Επίσης, το M2 στα 256GB έχει σχεδόν μισή ταχύτητα SSD (δες εδώ). Με 8GB RAM σε συνδυασμό με μικρότερη ταχύτητα SSD, θεωρώ πως θα έχεις τελικά χειρότερη εμπειρία χρήσης στο M2 παρά τη μικρή διαφορά στην επίδοση των επεξεργαστών.

Αν το χρησιμοποιείς με εξωτερική οθόνη, μπορείς να πάρεις μια με USB-C που υποστηρίζει και power delivery οπότε το συνδέεις με ένα καλώδιο USB στην οθόνη χωρίς να χρειάζεσαι dock και φορτιστή για το γραφείο. Προσωπικά έχω μια Samsung M7 32" 4k και το λαπτοπ δίπλα σε stand και με έχει βολέψει αρκετά. Πρακτικά δεν ξέρω αν κάνει τόσο μεγάλη διαφορά το MagSafe καλώδιο φόρτισης.

Και μένα πάντως τα χρώματα και το σχέδιο μου φαίνονται πιο ωραία στο M2. 

Σκεφτόμουν και εγώ να αλλάξω το M1 μου για το M2 15" λόγω της μεγαλύτερης οθόνης αλλά μετά από το ψάξιμο που έκανα, δε θα το κάνω.

Είχα και εγώ πριν το πάρω windows laptop (Lenovo thinkpad T series & E series) και δεν έχει καμία σχέση. Η ποιότητα των υλικών, η οθόνη και η μπαταρία είναι σε τελείως άλλο επίπεδο στο Mac. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, vasilispap είπε

Έχω το Air M1 16GB και το χρησιμοποιώ για προγραμματισμό και productivity. Από πλευράς προγραμματισμού, γράφω για cloud συστήματα αλλά πρακτικά η χρήση είναι 2-3 instances από VS Code ανοιχτά και 10άδες tabs σε browsers. Εξαιρετικό laptop. Το έχω 2.5 χρόνια και είναι ακόμα ταχύτατο στα πάντα. Ανοίγει αμέσως από sleep, η μπαταρία κρατάει πολλές ώρες και τρέχει χωρίς κολλήματα.  

Δεν έχω δουλέψει με το M2 αλλά από τα benchmarks φαίνεται πως η διαφορά στον επεξεργαστή είναι αρκετά μικρή (δες εδώ). Επίσης, το M2 στα 256GB έχει σχεδόν μισή ταχύτητα SSD (δες εδώ). Με 8GB RAM σε συνδυασμό με μικρότερη ταχύτητα SSD, θεωρώ πως θα έχεις τελικά χειρότερη εμπειρία χρήσης στο M2 παρά τη μικρή διαφορά στην επίδοση των επεξεργαστών.

Αν το χρησιμοποιείς με εξωτερική οθόνη, μπορείς να πάρεις μια με USB-C που υποστηρίζει και power delivery οπότε το συνδέεις με ένα καλώδιο USB στην οθόνη χωρίς να χρειάζεσαι dock και φορτιστή για το γραφείο. Προσωπικά έχω μια Samsung M7 32" 4k και το λαπτοπ δίπλα σε stand και με έχει βολέψει αρκετά. Πρακτικά δεν ξέρω αν κάνει τόσο μεγάλη διαφορά το MagSafe καλώδιο φόρτισης.

Και μένα πάντως τα χρώματα και το σχέδιο μου φαίνονται πιο ωραία στο M2. 

Σκεφτόμουν και εγώ να αλλάξω το M1 μου για το M2 15" λόγω της μεγαλύτερης οθόνης αλλά μετά από το ψάξιμο που έκανα, δε θα το κάνω.

Είχα και εγώ πριν το πάρω windows laptop (Lenovo thinkpad T series & E series) και δεν έχει καμία σχέση. Η ποιότητα των υλικών, η οθόνη και η μπαταρία είναι σε τελείως άλλο επίπεδο στο Mac. 

 

Οθόνη σίγουρα κάποια στιγμή αν κάνω παραπάνω πράγματα ισως χρησιμοποιήσω. Βέβαια αυτό που με νοιάζει περισσότερο στην τελική είναι να μπόρει να βγάλει περισσότερο καιρό απροβλημάτιστα. Γίατι δεν μου αρέσει και τοσο να κάνω συχνά αλλαγές. Το θέμα update να σου πω την αλήθεια δεν με πολύ ενδιαφέρει. Αυτα για τον ssd τα είχα διαβασει και εγώ λιγο και δεν ξέρω αν μέτα απο κάποιο διάστημα παρουσιαστεί καποιο πρόβλημα σε συνδιασμό με τα 8gb ram. Οπως και άλλο ενα που φοβάμαι ειναι μηπως μετα απο χρόνια το λογισμικό ζητάει παραπάνω ram απο τα 8gb ωστε να τρεξει ικανοποιητικά αλλα απο οτι ειδά και τα m3 τώρα έβγαλαν παλι μοντελα με 8gb. Aν εσυ ησουν αυτή την χρονική στιγμή ανάμεσα σε αυτα τα 2 τι θα επέλεγες??

Επεξ/σία από alex.fentagin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι πως είναι πολύ πιο future proof τα 16GB σε σχέση με τα 8GB. Ισχύει πως βγάζουν ακόμα μοντέλα με 8 ακόμα και με τον Μ3 αλλά νομίζω αυτό είναι και θέμα πολιτικής μάρκετινγκ για να υπάρχει μια πιο χαμηλή τιμή εκκίνησης. Βέβαια δεν ξέρω για πόσα χρόνια θα υποστηρίζουν με αναβαθμίσεις macOs το κάθε σύστημα. Λογικά θα σταματήσουν την υποστήριξη στο M1 πιο νωρίς από το M2.  

Να σου πω την αλήθεια, δεν θα υπολόγιζα να κρατήσω λαπτοπ τόσα χρόνια. Νομίζω πως η 5ετία για χαλαρή χρήση είναι πιο λογική και άμα βγάλει και παραπάνω, έβγαλε. 

Πάντως υπολογιστή με 8GB δε θα έπαιρνα το 2023. Ίσως να δεις και κανένα ελαφρώς μεταχειρισμένο Μ2 με 16GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vasilispap είπε

Η γνώμη μου είναι πως είναι πολύ πιο future proof τα 16GB σε σχέση με τα 8GB. Ισχύει πως βγάζουν ακόμα μοντέλα με 8 ακόμα και με τον Μ3 αλλά νομίζω αυτό είναι και θέμα πολιτικής μάρκετινγκ για να υπάρχει μια πιο χαμηλή τιμή εκκίνησης. Βέβαια δεν ξέρω για πόσα χρόνια θα υποστηρίζουν με αναβαθμίσεις macOs το κάθε σύστημα. Λογικά θα σταματήσουν την υποστήριξη στο M1 πιο νωρίς από το M2.  

Να σου πω την αλήθεια, δεν θα υπολόγιζα να κρατήσω λαπτοπ τόσα χρόνια. Νομίζω πως η 5ετία για χαλαρή χρήση είναι πιο λογική και άμα βγάλει και παραπάνω, έβγαλε. 

Πάντως υπολογιστή με 8GB δε θα έπαιρνα το 2023. Ίσως να δεις και κανένα ελαφρώς μεταχειρισμένο Μ2 με 16GB.

Ναι ενταξει και εγω ας πουμε κοιταω να βγαλει ετσι μεχρι 5-6 χρονια . Πιστευω τα macbook μπορουν να βγαλουν παραπανω χρονια απο συμβατα λαπτοπ με windows. Θα κοπει με τιμολογιο για αυτο και δεν κοιταω μεταχειρισμενο m2 16gb. Μαλλον θα επιλεξω το m1 με τα 16gb και ελπιζω να μην το μετανιωσω. Σε ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...