Προς το περιεχόμενο

Επιλογή μεταπτυχιακού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,είμαι απόφοιτη του Τμήματος Οικονομικής και Περιφερειακής Ανάπτυξης του Παντείου Πανεπιστημίου με βαθμό πτυχίου 8,25/10.  Έχω κάνει και πτυχιακή η οποία είχε θέμα "Η εκπαίδευση ως παράγοντας μείωσης της ανισότητας". Ενδιαφέρομαι να συνεχίσω τις σπουδές μου σε μεταπτυχιακό επίπεδο. Το πρώτο μεταπτυχιακό που σκέφτηκα είναι το Master in Economics της ΑΣΟΕΕ. Το πρόγραμμα αυτό μου προσφέρει μια ευρεία βάση γνώσεων στην οικονομική επιστήμη, αλλά φοβάμαι ότι η επαγγελματική αποκατάσταση θα είναι δύσκολη, καθώς πρόκειται για ένα γενικό πρόγραμμα...Γνωρίζω τα βασικά σε R και Python + ότι μου αρέσουν αρκετά τα ποσοτικά μαθήματα όπως πχ οικονομετρία,μαθηματικά κλπ και σκεφτόμουν μήπως συνέχιζα στο Applied Statistics της ΑΣΟΕΕ για να ασχοληθώ με data analysis! Γύρω από αυτό το πρίσμα νομίζω κινείται και το μάστερ του ΔΕΤ (MSc in Management Science & Technology) + ότι από όσο έχω ακούσει έχει τρομερό όνομα στην αγορά σαν τμήμα...όποτε το έχω και αυτό στα υπόψην...Είμαι μπερδεμένη! 

Ευχαριστώ αν κάποιος εν τέλει βοηθήσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ιδανικό είναι να κάνεις κάτι που εμπεριέχει και τα δύο:

1) έχει "πέραση"

2) σου αρέσει

 

Επειδή στην πράξη αυτό θέλει τύχη,  δηλαδή να εκπληρώνονται και οι 2 παραπάνω παράμετροι, δίνεις βάρος στην μία παράμετρο και "κόβεις" από την άλλη. Το πως θα τα ζυγίσεις είναι καθαρά δικό σου θέμα...

Επεξ/σία από pi314
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, pi314 είπε

1) έχει "πέραση"

Κοίταξε πέραση έχει το ΔΕΤ πάρα πολύ αλλά δεν ξέρω αν με ενδιαφέρει να εμβαθύνω τόσο στα πληροφοριακά συστήματα...και επίσης είναι πανάκριβο...αλλά έχει κάτι που είναι τρομερά συμαντικό πρακτική

Τείνω προς το MSc in Economics αλλά όπως είπα είναι γενικό και τη φοβάμαι την αποκατάσταση! Μου το είχαν προτείνει και καθηγητές μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα θέλει εμπειρία και να έχεις δει κάποια πράγματα πρώτα για να πεις με βεβαιότητα κάνω αυτό το μεταπτυχιακό και πάω εκεί...Εγώ δυστυχώς δεν έχω ιδέα από οικονομικά, δεν είμαι σε αυτό το κομμάτι. Οπότε δεν σου προτείνω κάτι για να μην σε "κάψω". Αν κάποιος συμφορουμίτης έχει κάποια καλύτερη εικόνα στον τομέα αυτό θα μπορούσε ίσως να πει την γνώμη του... Απλά σου έθεσα ένα παράδειγμα πριν, για το πως σκέφτεσαι σε αυτό το στάδιο σπουδών....

Επεξ/σία από pi314
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά για data science υπάρχει μεγάλη ζήτηση, το πτυχίο σου εχει βάση τα οικονομικά οπότε το να κάνεις κάτι πολύ γενικό δεν σου παρέχει εξειδίκευση. Δες τι γουστάρεις πιο πολύ και ασχολήσου με αυτό. εμένα μου αρέσει πολύ η στατιστική κι αν είχα τη δυνατότητα θα εκανα αυτό του ΟΠΑ ή κάποιο σχετικό με big data/ βιοστατιστική (έχω πτυχίο και μεταπτυχιακό κοντα σε αυτό τον τομέα και επειδή δεν υπήρχε κάτι αλλο στην περιοχή μου κανω δευτερο πτυχιο πληροφορική)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...