Προς το περιεχόμενο

Τα Windows είναι τώρα εφαρμογή για iPhone, iPad, Macs, και PC


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, johnnieinlab είπε

Νομίζω ότι υπήρξε παρανόηση.

Έγραψε "privacy το ξεχνάς" άρα συμφωνείτε ότι θα είναι δύσκολο να ελέγξεις αν κάποιος έχει πρόσβαση στα δεδομένα σου, με κάποιον τρόπο (ακόμα και keylogging ή screen grabbing)

Το licence σου ανήκει, όχι όμως και το πρόγραμμα το ίδιο. Οι όροι χρήσης αλλάζουν και μπορεί να αναγκαστείς να δεχθείς μια αλλαγή που δεν σου αρέσει.

Σε άλλο άρθρο προσφάτως έγραψα για το πόσο εκνευρισμένος ήμουν που η apple έβγαλε από το store της παιχνίδια που είχα αγοράσει και πλέον δεν έχω τρόπο να παίξω στο iPad μου. Η πολιτική (για το καλό μας) θα είναι να μην μπορείς να εγκαταστήσεις "μη εγκεκριμένες" εφαρμογές. Μπορεί να σου ανήκουν νόμιμα αλλά να μην επιτρέπεται να τις εγκαταστήσεις διότι δεν υπάρχει συμφωνία με το store και δεν επιτρέπονται third party εγκαταστάσεις.

Επίσης σκέψου τις πιθανές πολιτικές "ορθής χρήσης" της υπηρεσίας, τυχόν λογοκρισία που μπορεί να υπάρχει, αυτόματους ευριστικούς κανόνες για εντοπισμό "υποπτων" εφαρμογών και συμπεριφορών κτλ.

Δεν πάει πολύς καιρός που για κάποιο λόγο το antivirus μου αποφάσισε ότι ένα tool που είχα φτιάξει σε C# είναι ιός! Φαντάσου αυτό να είναι λόγος για να σου κόψουν την υπηρεσία και να μείνεις χωρίς PC! Θα είναι απλό αν το γράφουν οι όροι χρήσης και αν δεν υπάρχει εναλλακτική.

Το θέμα είναι ότι έχει αρχίσει να ανοίγει πολύ η κερκόπορτα, αυτή που αφαιρεί τα δικαιώματα από τον καταναλωτή και τα μεταφέρει στις εταιρίες.

Είναι cloud υπηρεσία με μπακαλίστικο τρόπο σαν ένα είδους vpn. Υπάρχει το κλασικό Privacy που μπορείς να έχεις. Κανείς δε θα δει τις φωτογραφίες σου και αν δεν σου αρέσει λόγου αυτού τότε πολύ απλά δεν το παίρνεις.

Αυτή είναι η έννοια του licence, πρόσβαση είναι και όχι ιδιοκτησία. Αν και κάθε licence είναι συγκεκριμένο. Υπάρχει για κάποιο διάστημα ή για μόνιμη αγορά.Ανάλογα τι θες επιλέγεις.

Για την εφαρμογή που αγόρασες φταίει ο δημιουργός της που την παράτησε και όχι η Apple. Ξέρεις όμως πως δουλεύει το Store και πως δουλεύει και η Apple.

Συμφωνώ απόλυτα όμως για το third party εγκαταστάσεις που θα το ανοίξουν σε λίγο.

"Επίσης σκέψου τις πιθανές πολιτικές "ορθής χρήσης" της υπηρεσίας, τυχόν λογοκρισία που μπορεί να υπάρχει, αυτόματους ευριστικούς κανόνες για εντοπισμό "υποπτων" εφαρμογών και συμπεριφορών κτλ."

Μη χρησιμοποιήσεις την υπηρεσία!

"Δεν πάει πολύς καιρός που για κάποιο λόγο το antivirus μου αποφάσισε ότι ένα tool που είχα φτιάξει σε C# είναι ιός! Φαντάσου αυτό να είναι λόγος για να σου κόψουν την υπηρεσία και να μείνεις χωρίς PC! Θα είναι απλό αν το γράφουν οι όροι χρήσης και αν δεν υπάρχει εναλλακτική."

"Το θέμα είναι ότι έχει αρχίσει να ανοίγει πολύ η κερκόπορτα, αυτή που αφαιρεί τα δικαιώματα από τον καταναλωτή και τα μεταφέρει στις εταιρίες."

 

Πολύ μπακαλίστικος ο τρόπος σου και δεν είναι ακριβώς τόσο απλά όπως τα λες.

22 λεπτά πριν, Shinji ikari είπε

1) Μα και πάλι θα πληρώνεις και θα το δεις ότι θα σου βγαίνει πιό ακριβά, οι εφαρμογές είναι τρομερά bloated έτσι κι αλλιώς, σε αναγκάζουν μια ζωή να αγοράζεις δυνατότερο μηχάνημα (τουλάχιστον το πουλάς κάπου), τώρα θα αλλάξει; Εκτός αν θες να κάνεις κάτι μόνο μια φορά αλλά πόσοι είναι αυτοί; 

α) Συμφωνείς αλλά το λες μυστήρια. 

β) δέχεσε όρους χρήσης που τους αλλάζουν μονομερώς, έχει γίνει ήδη το να έχεις αγοράσει κάτι και να έχει εξαφανιστεί από τη συσκευή σου. License Keys άχρηστα, αλλάζουν κάτι και είναι όλα ασύμβατα, αγόρασε καινούργια license. Μόνο ms store πράγματα, τελείως άχρηστο μηχάνημα, χωρίς να μιλάμε για πειρατεία. Και θα σε αφήνει να κατεβάζεις το Firefox η ένα απλό word processor δωρεάν, ενώ θα μπορεί να σου πουλάει το δικό της; αφού γκρινιάζει που το κάνεις και τώρα.

Δε βγάζεις νόημα δεν μπορώ να σε καταλάβω

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Πως γίνεται να θέλει να κάνει συνδρομητικά τα Os της όταν είναι η μόνη που κατασκευάζει δικό της hardware και δίνει δωρεάν, το λιγότερο, πέντε χρόνια update στα νέες εκδόσεις τους?

Την ίδια απορία έχω και εγώ. Η Apple δε δουλεύει με τέτοια φιλοσοφία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 minutes ago, hellghan said:

Κανείς δε θα δει τις φωτογραφίες σου

Σίγουρα, δεν έχει γίνει ποτέ μα ποτέ πριν. Ποία ηταν η πράκτορας που πιάστηκε με 16 εκατομμύρια dick picks;

13 minutes ago, hellghan said:

Μη χρησιμοποιήσεις την υπηρεσία! 

Χαίρω πολύ, αφού είναι μονοπώλιο (και με κάποιο τρόπο έγινε έτσι γιατί από την αρχή υπήρχαν καλύτερα πράγματα για υιοθέτηση) αλλιώς δεν θα το συζητούσαμε καν, απλά θα το αγνοούσαμε. 

19 minutes ago, hellghan said:

Δε βγάζεις νόημα δεν μπορώ να σε καταλάβω

Που ακριβώς;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stiflerakos είπε

Για αυτούς που μονο χαίρονται απλά να τους θυμίσω πως πίσω από κάθε ωραία ανακάλυψη βρίσκεται το χειρότερο είδος που περπάτησε τον πλανήτη μας , Εχουν πιάσει όλοι της ελίτ κοινότητας το νόημα . Πιο επικερδές είναι το μόνιμο πάγιο από ότι μια πληρωμή και τέλος.

Δεν εμποδίζει κανείς κανέναν. Μπορεί ο καθένας μας να μην χρησιμοποιεί spotify και απλώς να πηγαίνει να αγοράζει CD. Να μην κατεβάζει ή βλέπει ταινίες Online και να πάει κάθε φορά στο Public να αγοράζει DVD. Να μην χρησιμοποιεί Cloud υπηρεσίες και να αγοράζει σκληρούς και συστήματα NAS να τα έχει όλα σπίτι του.

Και το insomnia ακόμη να μην το κάνει hosting κάπου. Να πάρει ένα Server σπίτι του αυτός που το έχει, να βάλει και μια γραμμή 1000άρα και να το σερβίρει.

Νομίζω ΑΝΕΤΑ αυτός που θα τα κάνει αυτά σε καθημερινή βαση, ίσως πρέπει να δίνει γύρω στα 600-700 ευρώ το μήνα σε αγορές, ρεύμα, τηλέφωνα κλπκλπ σε αυτά ,και όλα καλά. Θα είναι δικά του. :) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Volga είπε

Δεν εμποδίζει κανείς κανέναν. Μπορεί ο καθένας μας να μην χρησιμοποιεί spotify και απλώς να πηγαίνει να αγοράζει CD. Να μην κατεβάζει ή βλέπει ταινίες Online και να πάει κάθε φορά στο Public να αγοράζει DVD. Να μην χρησιμοποιεί Cloud υπηρεσίες και να αγοράζει σκληρούς και συστήματα NAS να τα έχει όλα σπίτι του.

Και το insomnia ακόμη να μην το κάνει hosting κάπου. Να πάρει ένα Server σπίτι του αυτός που το έχει, να βάλει και μια γραμμή 1000άρα και να το σερβίρει.

Νομίζω ΑΝΕΤΑ αυτός που θα τα κάνει αυτά σε καθημερινή βαση, ίσως πρέπει να δίνει γύρω στα 600-700 ευρώ το μήνα σε αγορές, ρεύμα, τηλέφωνα κλπκλπ σε αυτά ,και όλα καλά. Θα είναι δικά του. :) 

 

Μαλλον βιαστηκες να χαριτολογησεις το σχολιο μου αλλα πρεπει να καταλαβεις πως οταν / αν ερθει εκεινη η εποχη δεν θα μπορεις να αγορασεις CD, DVD, NAS κτλ.

Δεν λεω οτι δεν εγινε πολυ ευκολοτερη η καθημερινοτητα μας με την εξελιξη αλλα καλο ειναι να μην βλεπουμε μονο το δεντρο αλλα και το υπολοιπο δασος απο πισω.

Ισως και να εισαι νεος και να μην καταλαβαινεις ποσο σημαντικο ειναι να εχεις εστω και μια ιδιοκτησια. Να ξερεις πως οσο στραβα κι σου τα φερει η ζωη (η ο εαυτος σου) θα εχεις ενα σπιτι που δεν θα σε κουνησει κανεις απο εκει και δεν θα κοιμασαι σε δομες / δρομους.

Ειναι τεραστιας σημασιας  οταν εργαζεσαι σαν το σκλαβο και σε ληστευει το κρατος καθημερινα να εχεις τουλαχιστον την δυνατοτητα της ιδιοκτησιας (ειτε ειναι αυτοκινητο, σπιτι κοκ)

Στο τελος ολα ειναι θεμα επιλογης. Τωρα εχεις επιλογες αν δεν θες να σου "ανηκουν" τα πραγματα σου. Μετα θα εχεις?

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ουσιαστικά οι αμερικανικές Big Tech υπαγορεύουν τους κανόνες του παιχνιδιού λειτουργώντας με όρους μονοπωλιακού cartel σε βάρος χιλιάδων απλών χρηστών ανά την υφήλιο με τις πλάτες και την ανοχή της ομοσπονδιακής κυβέρνησης.

Όποιος δεν συμμορφώνεται με τις υποδείξεις των άπληστων χαρτογιακάδων του κόβεται η πρόσβαση στις υπηρεσίες ενώ ταυτόχρονα τερματίζεται ο λογαριασμός του δίχως καμία απολύτως προειδοποίηση.

Είναι ολοφάνερο πως ένας αδυσώπητος εμπορικός πόλεμος ανάμεσα στις ΗΠΑ και τη Γερμανία βρίσκεται σε εξέλιξη με θύματα τους χρήστες του Διαδικτύου.

 

Επεξ/σία από jcnstd100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stiflerakos είπε

Μαλλον βιαστηκες να χαριτολογησεις το σχολιο μου αλλα πρεπει να καταλαβεις πως οταν / αν ερθει εκεινη η εποχη δεν θα μπορεις να αγορασεις CD, DVD, NAS κτλ.

Δεν λεω οτι δεν εγινε πολυ ευκολοτερη η καθημερινοτητα μας με την εξελιξη αλλα καλο ειναι να μην βλεπουμε μονο το δεντρο αλλα και το υπολοιπο δασος απο πισω.

Ισως και να εισαι νεος και να μην καταλαβαινεις ποσο σημαντικο ειναι να εχεις εστω και μια ιδιοκτησια. Να ξερεις πως οσο στραβα κι σου τα φερει η ζωη (η ο εαυτος σου) θα εχεις ενα σπιτι που δεν θα σε κουνησει κανεις απο εκει και δεν θα κοιμασαι σε δομες / δρομους.

Ειναι τεραστιας σημασιας  οταν εργαζεσαι σαν το σκλαβο και σε ληστευει το κρατος καθημερινα να εχεις τουλαχιστον την δυνατοτητα της ιδιοκτησιας (ειτε ειναι αυτοκινητο, σπιτι κοκ)

Στο τελος ολα ειναι θεμα επιλογης. Τωρα εχεις επιλογες αν δεν θες να σου "ανηκουν" τα πραγματα σου. Μετα θα εχεις?

απόλο αυτό θα κρατήσω το τελευταίο.

Είμαι 32 χρονών και δεν ξέρω αν θα έχω τη δυνατότητα ποτέ να έχω ένα σπίτι όπως το Θέλω εγώ.

Αλλά παρόλα αυτά ας μιλάω για ιδιοκτησίες στη cloud υπηρεσία της Ms.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλώς οι χρήστες θα μεταβούν σε λειτουργικό και λογισμικά που δεν θα έχουν τέτοιες εξαρτήσεις, όπως το linux - και τέλος.
Οι εταιρείες που θέλουν λογισμικό βιομηχανικών προδιαγραφών θα το πληρώνουν.
Οι υπόλοιποι θα ζήσουν χωρίς αυτό. 
Σιγά το πράγμα. Απλώς καλομάθανε κάποιοι και πρέπει να ξεβολευτούν αλλά συνηθίσουν...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, V.I.Smirnov said:

linux

Μόνο που δεν κάνουν σχεδόν τίποτα από αυτά που θέλω. 

31 minutes ago, Volga said:

Δεν εμποδίζει κανείς κανέναν.

Λάθος και είναι μεγάλη συζήτηση αλλά τα θετικά και αρνητικά συζητάμε και τέτοιες απαντήσεις είναι παραδοχή πως τα αρνητικά είναι περισσότερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Shinji ikari είπε

Μόνο που δεν κάνουν σχεδόν τίποτα από αυτά που θέλω. 

Nα/θα συνηθίσεις.
Αλίμονο αν η ποιότητα της ζωής μου και η ψυχική μου ισορροπία εξαρτάται από λογισμικά.
Υπήρχε ζωή και πριν από αυτά και ήταν μια χαρά. 
Απλώς έχεις καλομάθει και δεν θέλεις να ξεβολευτείς.

-

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, V.I.Smirnov said:

Nα/θα συνηθίσεις.

Δεν κάνουν είπα, δεν είναι θέμα συνήθειας. Και μη με ρωτάς τι και αρχίσουν τα εκτός θέματος. Εμείς ζούσαμε και πριν τα κομπιούτερς, οι νέοι είναι που παθαίνουν κρίση πανικού άμα τους τα κόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπας και θα καταστραφεί η ζωή σου; 
Η επαγγελματική σταδιοδρομία σου; 
Όχι.
Δεν είναι βιωματική ανάγκη, ούτε καν πρωτεύουσα ψυχολογική, μπορείς να ζήσεις μια χαρά χωρίς αυτά.
Δεν υπάρχει δικαιολογία λοιπόν. Αλλάζεις συνήθεια ή καθημερινή πρακτική - και τέλος.
Όποιος έχει ισχυρή ψυχολογική εξάρτηση από το τι κάνει με τον υπολογιστή του χρειάζεται βοήθεια άλλου είδους.

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, V.I.Smirnov είπε

Μπας και θα καταστραφεί η ζωή σου; 
Η επαγγελματική σταδιοδρομία σου; 
Όχι.
Δεν είναι βιωματική ανάγκη, ούτε καν πρωτεύουσα ψυχολογική, μπορείς να ζήσεις μια χαρά χωρίς αυτά.
Δεν υπάρχει δικαιολογία λοιπόν. Αλλάζεις συνήθεια ή καθημερινή πρακτική - και τέλος.
Όποιος έχει ισχυρή ψυχολογική εξάρτηση από το τι κάνει με τον υπολογιστή του χρειάζεται βοήθεια άλλου είδους.

-

Στο μόνο που έχω ένσταση είναι ότι σιγά σιγά έχει εξελιχθεί σε πραγματική ανάγκη η τεχνολογία, δεν είναι μόνο ψυχολογική εξάρτηση.

Πχ πλέον είσαι σχεδόν  υποχρεωμένος να διαθέτεις αριθμό κινητού τηλεφώνου και smartphone αν θέλεις να μπορείς να συναλλάσσεσαι με την εφορία, με την τράπεζά σου, να ταξιδεύεις, να διασκεδάζεις, να εργάζεσαι... Αυτό το κινητό έχει περιορισμούς και ελάχιστες ασφαλείς εναλλακτικές επιλογές σε ό,τι αφορά το λειτουργικό, τις άδειες χρήσης στις οποίες πρέπει να συμφωνήσεις, τις εφαρμογές που χρειάζεται να εγκαταστήσεις κτλ

Πέρα από τον κοινωνικό αποκλεισμό στον οποίο μπορεί να οδηγήσει η άρνηση συμμετοχής σε αυτό το πανηγύρι, μπορεί να έχεις και πραγματικά προβλήματα στον μη εικονικό κόσμο!

Δεν είναι απλό να είσαι επαναστάτης και συνήθως οι συνέπειες επηρεάζουν και άλλους πέρα από εσένα!

3 ώρες πριν, georgi0 είπε

Να με παίρνανε τα σύννεφα οι άνεμοι τα κύματα..ΣΟΦΙΑ ΒΕΜΠΟ. Αυτό!

Είσαι έτοιμος για το cloud! χαχαχα 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να συμμετέχεις στον απαραίτητο βαθμό, χωρίς να σου γίνεται εμμονή ή αγχωτική κατάσταση.
Ούτε να βασίζεσαι σε αυτό για τα πάντα. 
Το πρόβλημα δεν είναι στην χρήση αλλά στον τεχνολογικό φετιχισμό που έχει καταστεί ψυχολογική ανάγκη, και στην ισχυρή συνήθεια. 
Αυτά εκμεταλλεύονται οι εταιρείες.

Εν πάση περιπτώσει, πολύ φασαρία για το τίποτε.
Δεν πα να γίνουν συνδρομητικά τα λειτουργικά και τα λογισμικά.
Θα υπάρχουν και δωρεάν εναλλακτικές, ακόμη κι αν είναι υποδεέστερες, 
και όσοι δεν θέλουν το νέο μοντέλο θα πάνε εκεί και θα προσαρμοστούν.
Απλώς χρειάζεται να ξεβολευτούν και να αλλάξουν καθημερινή πρακτική και συνήθειες, κι αυτό δεν τους αρέσει.
Ούτε κι εμένα, αλλά θα το κάνω αν χρειαστεί.
"Που να χαλάμε τη βόλεψή μας τώρα...", αυτή είναι η πραγματική αιτία και τίποτε άλλο.
Ε, άμα δεν θέλετε να ξεβολευτείτε, πληρώστε. Καλώς ή κακώς, τα προϊόντα αυτά είναι των εταιρειών και μπορούν να τα εκμεταλλευτούν όπως θέλουν, πώληση ενοικίαση ή ότι άλλο σκαρφιστούν - και όποιος τσιμπήσει.

Όποιος έχει φτάσει να εξαρτά τη ζωή του - και δη τη μη επαγγελματική - από τα Windows ή τις συνδρομές στο netflix και στο youtube, κακό του κεφαλιού του. Τόσο απλό είναι.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jcnstd100 είπε

Μέχρις ότου έρθει η σειρά του Tim Cook ν' ακολουθήσει το δρόμο που χάραξε ο Satya Nadella κάνοντας συνδρομητικά τα macOS, watchOS και iOS. 😏

Το ίδιο σκέφτεται να πράξει επίσης και η Apple.

Linux ρε !!! Για ένα σερφάρισμα το θέλουμε και κανα προγραμματακι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...