Προς το περιεχόμενο

Ρύθμιση εικόνας για digea σε Panasonic tv


greekparot
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από greekparot,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασαν οι γονείς μου προχθές μια Panasonic TX-50MX700E 50" 4K LED και με έχουν τρελάνει στα τηλ. ότι δεν είναι ευχαριστημένοι στα χρώματα της σε κανάλια επίγεια digea. Μου αναφέρουν ότι είναι πολύ άσπρα.. θα πάω σαβκυρ να της ρίξω μια ματια. Όσοι είστε γνωστές μήπως μπορείτε να με καθοδηγήσετε τι να πειράξω στις ρυθμίσεις τις εικόνας / χρωμάτων; Μήπως πχ έχει κάποια επιλογή που πρέπει να απενεργ. ή ενεργοποιήσω για τα digea; Ισχύει όντως ότι έτσι δείχνουν αυτού του τυπου οι tv; Γιατί εγώ που έχω μια lcd του 2012 δεν έχω τέτοιο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο πιθανό είναι να έχουν πειραχτεί οι ρυθμίσεις. Η ρύθμιση "Χρώμα" (Color) προσαρμόζει το επίπεδο κορεσμού των χρωμάτων (saturation – γύρω στο 50 είναι το συνηθισμένο) στην εκάστοτε τηλεόραση (λίγο saturation ξέπλυμα στο χρώμα και πολύ saturation υπερβολικά έντονα χρώματα). Επειδή όλες οι τηλεοράσεις έχουν σχεδόν πάντα αυτό το χαρακτηριστικό αρκετά καλά ρυθμισμένο στην προεπιλογή λειτουργίας «Ταινία» (Movie) θα σου έλεγα να ξεκινήσεις να επιλέξεις τη λειτουργία αυτή και μετά παίζεις με Brightness (π.χ. γύρω στο 80 με 90) και Contrast (όχι μεγαλύτερο από 60) να δεις εάν μπορείς να καλυτερέψεις την κατάσταση (ή να δεις τι γίνεται επίσης με το color temperature – η επιλογή Warm είναι η πιο συνηθισμένη).

Τώρα κάποιοι από τους φίλους εδώ που γνωρίζουν πολλά περισσότερα (ανάλογα με τα χαρακτηριστικά που διαθέτει η τηλεόραση ίσως π.χ. χρειάζεται να απενεργοποιήσεις κάποιο χαρακτηριστικό που δε θα έπρεπε να είναι ενεργοποιημένο), ίσως μπορεί να σε βοηθήσoyn περισσότερο, αλλά χωρίς να ξέρουν και αυτοί τις όποιες ρυθμίσεις, θεωρώ μόνο γενικές οδηγίες θα μπορούν να σου δώσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
13 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

Το πιο πιθανό είναι να έχουν πειραχτεί οι ρυθμίσεις. Η ρύθμιση "Χρώμα" (Color) προσαρμόζει το επίπεδο κορεσμού των χρωμάτων (saturation – γύρω στο 50 είναι το συνηθισμένο) στην εκάστοτε τηλεόραση (λίγο saturation ξέπλυμα στο χρώμα και πολύ saturation υπερβολικά έντονα χρώματα). Επειδή όλες οι τηλεοράσεις έχουν σχεδόν πάντα αυτό το χαρακτηριστικό αρκετά καλά ρυθμισμένο στην προεπιλογή λειτουργίας «Ταινία» (Movie) θα σου έλεγα να ξεκινήσεις να επιλέξεις τη λειτουργία αυτή και μετά παίζεις με Brightness (π.χ. γύρω στο 80 με 90) και Contrast (όχι μεγαλύτερο από 60) να δεις εάν μπορείς να καλυτερέψεις την κατάσταση (ή να δεις τι γίνεται επίσης με το color temperature – η επιλογή Warm είναι η πιο συνηθισμένη).

Τώρα κάποιοι από τους φίλους εδώ που γνωρίζουν πολλά περισσότερα (ανάλογα με τα χαρακτηριστικά που διαθέτει η τηλεόραση ίσως π.χ. χρειάζεται να απενεργοποιήσεις κάποιο χαρακτηριστικό που δε θα έπρεπε να είναι ενεργοποιημένο), ίσως μπορεί να σε βοηθήσoyn περισσότερο, αλλά χωρίς να ξέρουν και αυτοί τις όποιες ρυθμίσεις, θεωρώ μόνο γενικές οδηγίες θα μπορούν να σου δώσουν.

Ευχαριστώ πολύ, ήταν πολύ χρήσιμα όλα αυτά γιατί δεν τα ήξερα. Άρα να επιλέξω αρχικά το προφίλ «ταινία» και βλέπουμε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...