Προς το περιεχόμενο

Wifi Mesh ή Router


Nick64

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα,

Έχει εδώ και μια εβδομάδα που έβαλα Nova 500 και εχθές ήρθε το Nokia modem.  Θεωρητικά οι εργασίες θα τελειώσουν την επόμενη εβδομάδα και θα συνδεθώ στο δίκτυο τους.

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Το σπίτι είναι ισόγειο, όροφος και ένας έξτρα αποθηκευτικός χώρος εργασίας φάση γκαράζ 5 μέτρα πιο μακριά από το ισόγειο.

Το nokia θα μπει στον πρώτο όροφο. Για να έχω την καλύτερη κάλυψη σε θέμα wifi και κυρίως στο γκαράζ που χρειάζομαι καλό ίντερνετ, να πάω σε μια λύση με δίκτυο mesh (2x mercurys h80x) ή να τραβήξω καλώδιο Ethernet και να κάνω access point  δεύτερο router μέσα στο γκαράζ; Εάν ναι, ποιο router θα είναι το καλύτερο μόνο για αναμετάδοση wifi;

Θέλω να είναι όσο πιο εύκολη η όλη διαδικασία και με λιγότερες απώλειες.

Έχετε κάποια άλλη λύση μήπως να προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
On 16/11/2023 at 22:05, Nick64 said:

Καλησπέρα στην παρέα,

Έχει εδώ και μια εβδομάδα που έβαλα Nova 500 και εχθές ήρθε το Nokia modem.  Θεωρητικά οι εργασίες θα τελειώσουν την επόμενη εβδομάδα και θα συνδεθώ στο δίκτυο τους.

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Το σπίτι είναι ισόγειο, όροφος και ένας έξτρα αποθηκευτικός χώρος εργασίας φάση γκαράζ 5 μέτρα πιο μακριά από το ισόγειο.

Το nokia θα μπει στον πρώτο όροφο. Για να έχω την καλύτερη κάλυψη σε θέμα wifi και κυρίως στο γκαράζ που χρειάζομαι καλό ίντερνετ, να πάω σε μια λύση με δίκτυο mesh (2x mercurys h80x) ή να τραβήξω καλώδιο Ethernet και να κάνω access point  δεύτερο router μέσα στο γκαράζ; Εάν ναι, ποιο router θα είναι το καλύτερο μόνο για αναμετάδοση wifi;

Θέλω να είναι όσο πιο εύκολη η όλη διαδικασία και με λιγότερες απώλειες.

Έχετε κάποια άλλη λύση μήπως να προτείνετε;

τραβας καλωδιο και βαζεις access point.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 19/12/2023 at 19:27, idefixius said:

Όπως ας πούμε?  (2-3 προτάσεις :) )

σε access points μπορεις να πας πχ σε ubiquiti. σε repeaters φτηνα και value for money ειναι τα tp link. vfm τιποτα παραπανω τιποτα λιγοτερο. παιζουν και τα Fritz Που αξιζει αν καποιος εχει και fritz!box ως Modem/router>μετα βγαζει Mesh repeaters και η asus, dlink που καποια τα εχω κανει και Review εδω στο ινσομνια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...