Προς το περιεχόμενο

5600g με gigabyte b550m ds3h


karalis1978
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από niko13,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σκέφτομαι  τον ανωτέρω συνδυασμό για τον γιο μου. Ερώτηση: ο 5600g απο οσο εχω δει δεν υποστηρίζει pci 4.0. Αν στην μητρικη b550 βαλουμε nvme δισκο m2 pc pci4 0 θα δουμε διαφορα στις ταχύτητες? Η περιορίζεται καπως απο τον 5600g? Επισης σε μελλοντική αναβαθμιση με καρτα γραφικων  pci 4.0,θα αξιοποιείται αυτη με την b550m και 5600g ? Η πρεπει για να δω διαφορές στις ταχύτητες ο cpu να υποστηρίζει pci 4 0 πχ ο ryzen 5600x? Ευχαριστώ 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, karalis1978 είπε

σκέφτομαι  τον ανωτέρω συνδυασμό για τον γιο μου. Ερώτηση: ο 5600g απο οσο εχω δει δεν υποστηρίζει pci 4.0. Αν στην μητρικη b550 βαλουμε nvme δισκο m2 pc pci4 0 θα δουμε διαφορα στις ταχύτητες? Η περιορίζεται καπως απο τον 5600g? Επισης σε μελλοντική αναβαθμιση με καρτα γραφικων  pci 4.0,θα αξιοποιείται αυτη με την b550m και 5600g ? Η πρεπει για να δω διαφορές στις ταχύτητες ο cpu να υποστηρίζει pci 4 0 πχ ο ryzen 5600x? Ευχαριστώ 

 

 

 

 

Το δεύτερο που είπες φίλε μου,θα σε περιορίζει ο 5600g για το pcie 4.Πρεπει να το υποστηρίζουν μητρική και επεξεργαστής.Γι αυτό και στους  περισσότερους εδώ με 5600g προτείνετε b450 μητρική αν συμφέρει οικονομικά.Για να εκμεταλλευτείς στο πλήρες το b550 θες κάνα 5600 στα ίδια περίπου χρήματα με τον 5600g ,αλλά έτσι θα χρειαστείς κ κάρτα άμεσα μιας και οι μη g επεξεργαστές δεν έχουν ενσωματωμένα γραφικά.Φυσικα μπορείς να βάλεις pcie 4 nvme ,αλλά δεν θα δουλευει στη φουλ ταχύτητα του,θα δουλεύει σαν pcie3.Σε κανονική χρήση πάντως η διαφορά ταχυτήτων pcie3/pcie4  δεν είναι αντιληπτή.

Επεξ/σία από niko13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ερώτημα γιατί σκέφτεσαι αυτόν τον συνδυασμό και τι χρήση κάνεις, κακώς το προσπεράσαμε.

Θα βοηθήσει για τις αντιπροτάσεις και να απαντηθεί αν πρέπει να πας σε άλλο cpu.

O 5600g όπως σωστά είπες υποστηρίζει pcie gen3  κατά συνέπεια ένας gen4 δίσκος, θα περιοριστεί στο bandwith του gen3 με τις ανάλογες ταχύτητες.

Λίγο πολύ το ίδιο ισχύει με τις κάρτες. Βέβαια εκεί, συνήθως δεν υπάρχει χασούρα.

Σε κάρτες με 16 lanes ακόμη το gen3 αρκεί, στις νέες κάρτες gen4 που εξοικονομούν lanes πηγαίνοντας στα 8, σε ορισμένες περιπτώσεις ίσως έχεις πέναλτι επιδόσεων(θεωρείται αμελητέο τις περισσότερες φορές).

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολυ για την απαντηση. Νόμιζα οτι αφου το κουμπωνεις σε slot pci4 της mobo τρεχει σε pci4 ταχυτητες ανεξάρτητα απο τον επεξεργαστη. Με b450 μου κοστίζει αυτο το συστημα με 1tb m2 σκληρο και 2χ8 gb ram 3200 περιπου 420 ευρω. Τον θελω τον υπολογιστη για multitasking και απλο game πχ κανα strategy η lol , με την προοπτική αργοτερα ο γιος να προσθεσει μονο μια αξιολογη καρτα πχ 6600 η κατι αλλο και να ειναι κομπλε. Προς το παρων το budget ειναι περιπου 400 ευρω για κουτι. Αν εχεις να προτείνεις κατι διαφορετικο ευχαριστως!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις μετρισεις οκ το βλεπω. Στην πραξη δεν καταλαβαινω διαφορα μεταξυ gen 3 και gen 4, τουλαχιστον στις δουλειες που κανω. Να αναβαθμισω σε γυαλια, μηπως δω καλυτερα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...