Προς το περιεχόμενο

Τα plugins του Chrome browser που βασίζονται στο Manifest V2 όπως το uBlock Origin, θα απενεργοποιηθούν το 2024


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, charis_k είπε

στο android με opera ακομη και σημερα δεν εχω δει ποτε διαφήμιση ytube

License: Freeware.

Όποτε θέλουν το adblock στο κάνουν paid feature. Εφόσον υπάρχει κάτι το ίδιο καλό σε open source, θα προτιμήσω το open source.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για android μπορείς να βάλεις adguard και να μην έχει διαφημίσεις πουθενά. Ούτε και σε εφαρμογές.
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι πρέπει να εμπιστευτείς την Adguard Software Ltd. με τα δεδομένα της ιντερνετικής σου κίνησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kurkosdr είπε

License: Freeware.

Όποτε θέλουν το adblock στο κάνουν paid feature. Εφόσον υπάρχει κάτι το ίδιο καλό σε open source, θα προτιμήσω το open source.

η opera βγαζει τα λεφτα της αλλιως, απο συσκευες που θελουν custom φυλλομετρητη και με μια ειδιποιηση για Vpn οταν βγει update, μια απλη ειδοποιηση. απο το 1998 που ξερω τον Opera παντα ειχε αλλη φιλοσοφια.

Και σιγουρα δεν εχουν αυτοκτωνικες τασεις να γινουν paid, ουτε πανε να σου πετανε διαφημισεις οταν τις κοβουν.

Έχει μεγαλο Backround αυτη η εταιριουλα ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, charis_k είπε

η opera βγαζει τα λεφτα της αλλιως, απο συσκευες που θελουν custom φυλλομετρητη και με μια ειδιποιηση για Vpn οταν βγει update, μια απλη ειδοποιηση. απο το 1998 που ξερω τον Opera παντα ειχε αλλη φιλοσοφια.

Και σιγουρα δεν εχουν αυτοκτωνικες τασεις να γινουν paid, ουτε πανε να σου πετανε διαφημισεις οταν τις κοβουν.

Έχει μεγαλο Backround αυτη η εταιριουλα ;)

Νομίζω είναι κινέζικη η μητρική εταιρεία, γι' αυτό και έχει διαφορετική φιλοσοφία από την Google.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, charis_k είπε

η opera βγαζει τα λεφτα της αλλιως, απο συσκευες που θελουν custom φυλλομετρητη και με μια ειδιποιηση για Vpn οταν βγει update, μια απλη ειδοποιηση. απο το 1998 που ξερω τον Opera παντα ειχε αλλη φιλοσοφια.

Και σιγουρα δεν εχουν αυτοκτωνικες τασεις να γινουν paid, ουτε πανε να σου πετανε διαφημισεις οταν τις κοβουν.

Έχει μεγαλο Backround αυτη η εταιριουλα ;)

Έχω "καεί" από άλλο freeware πρόγραμμα (GitKraken) που τις καινούριες εκδόσεις τις έκαναν paid με συνδρομή (nope) και τις παλιές εκδόσεις τις έκαναν να μη δουλεύουν (κάνοντας τη λειτουργία sign-in να μην λειτουργεί πλέον). Από τότε freeware μόνο σε απλά προγράμματα που δεν θέλουν σύνδεση στο internet και δεν κάνουν sync αν υπάρχει αντίστοιχο open-source.

Πχ δεν ξέρεις πότε την Opera θα την αγοράσει ο τάδε και θα αρχίσουν να χρεώνουν, εδώ το έκαναν σε μεγαλύτερες εταιρίες (πχ RedHat που την αγόρασε η IBM και έκοψε το CentOS, αν και δεν τους πέρασε λόγω open-source).

Προσωπικά ποτέ δεν κατάλαβα τους Operάκηδες: "Θέλω τον browser που μπορεί ανά πάσα στιγμή να γίνει paid ή adware χωρίς την παραμικρή δυνατότητα fork, ενώ υπάρχει ο πλήρως open-source Firefox".

No offense intended.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kurkosdr είπε

Προσωπικά ποτέ δεν κατάλαβα τους Operάκδες: "Θέλω τον browser που μπορεί ανά πάσα στιγμή να γίνει paid ή adware χωρίς την παραμικρή δυνατότητα fork, ενώ υπάρχει ο πλήρως open-source Firefox".

No offense intended.

Πάντα χρησιμοποιώ firefox για προσωπική χρήση. To containers χαρακτηριστικό είναι πραγματικά όλα τα λεφτά.
Στον χώρο εργασίας πάντα chrome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, kurkosdr είπε

Έχω "καεί" από άλλο freeware πρόγραμμα (GitKraken) που τις καινούριες εκδόσεις τις έκαναν paid με συνδρομή (nope) και τις παλιές εκδόσεις τις έκαναν να μη δουλεύουν (κάνοντας τη λειτουργία sign-in να μην λειτουργεί πλέον). Από τότε freeware μόνο σε απλά προγράμματα που δεν θέλουν σύνδεση στο internet και δεν κάνουν sync, αν υπάρχει αντίστοιχο open-source.

Πχ δεν ξέρεις πότε την Opera θα την αγοράσει ο τάδε και θα αρχίσουν να χρεώνουν, εδώ το έκαναν σε μεγαλύτερες εταιρίες.

Προσωπικά ποτέ δεν κατάλαβα τους Operάκδες: "Θέλω τον browser που μπορεί ανά πάσα στιγμή να γίνει paid ή adware χωρίς την παραμικρή δυνατότητα fork, ενώ υπάρχει ο πλήρως open-source Firefox".

No offense intended.

εννοείται οτι μας σωζει η ύπαρξη Firefox για android!!! αλλα κατ εμε του λειπουν tweaks.το ειχα με χαρα χρόνια αλλα μου επινε την μπαταρία.

για pc ουτε λογος, FF και ξερο ψωμι 👍

Επεξ/σία από charis_k
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, charis_k είπε

Opera Limited is a Norwegian multinational technology[5] conglomerate holding company headquartered in Oslo, Norway with additional offices in Europe, China, and Africa

In 2016, Opera was acquired by an investment group led by a Chinese consortium.[10] On July 27, 2018, Opera Software went public on the NASDAQ stock exchange, raising $115 million in its initial public offering.[11]

1 λεπτό πριν, charis_k είπε

εννοείται οτι μας σωζει η ύπαρξη Firefox για android!!! αλλα κατ εμε του λειπουν tweaks.το ειχα με χαρα χρόνια αλλα μου επινε την μπαταρία.

για pc ουτε λογος, FF και ξερο ψωμι 👍

ισχύει αυτό που λες για την μπαταρία Δεν ξέρω αν μπορείς να κόψεις τη λειτουργία παρασκηνίου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, svartevarg είπε

In 2016, Opera was acquired by an investment group led by a Chinese consortium.[10] On July 27, 2018, Opera Software went public on the NASDAQ stock exchange, raising $115 million in its initial public offering.[11]

thanks για τη διόρθωση το εσβησα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chachanoulis είπε

χρησιμοποιουσες ff και σε pc και κινητο? διοτι το πρωτο προβλημα που μ ερχεται στο μυαλο ειναι που πριν αρκετα χρονια το sync μεταξυ συσκευων ηταν για το πεο.

αλλο παλι παλιο προβλημα ηταν μερικα δημοσια site (πχ καποιας δημοσιας υπηρεσιας ή σχολης) ηταν πραγματικα θαυμα αμα θα μου λειτουργουσε στο κινητο.

αλλα συγκεκριμενα θεματα δε μπορω να θυμηθω τωρα, αλλα γενικα ειχε προβληματα να φορτωσει σελιδες (και η ταχυτητα και το περιεχομενο μπορει να ηταν λειψο).

παντα ublock και αργοτερα ublock origin χρησιμοποιουσα οποτε δεν ειναι να πεις οτι το πεθαινα στα addons..

Ποτέ δεν χρησιμοποίησα chrome ούτε σε mobile συσκευή ούτε σε pc. Το sync μου δούλεψε πάντα σε όλα τα βασικά τουλάχιστον (και όχι μόνο) και έχω πάνω 4ή 5 addons το πολύ τα οποία είναι αποκλειστικά σχετικά με security. Γενικά δεν μπορώ να πω ότιείχα Ποτέ προβλήματα με αυτά που αναφέρεις αλλά ίσως ήμουν τυχερός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, svartevarg είπε

Αυτό που δεν θα καταλάβει ποτέ η Google είναι ότι οι ad blockers προστατεύουν και από ιστοσελίδες με επικίνδυνα scripts, αυτόματο κατέβασμα επικίνδυνων αρχείων και trackers που δεν είναι endorsed από την ίδια την Google. Είναι κάτι σαν antivirus για browsing.

Το πρόβλημα δεν είναι οι διαφημίσεις στο youtube, αλλά οι διαφημίσεις που είναι intrusive. Και η ίδια η Google δεν έχει κάνει τίποτα για να προστατεύσει τους χρήστες σε αυτόν τον τομέα.

Βασικά το καταλαβαίνει, αλλα δεν την ενδιαφέρει, την δουλειά της θέλει να κάνει, κατά το πως νομίζει ότι την συμφέρει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, atypicalcoder είπε

Πες τα ρε συ. Τις προάλλες μπήκα σε σελίδα τίγκα στα ads. και ήμουνα σε φάση "DONT MOVE. SLOWLY GET OUT OF THIS SITE". Και δεν υπάρχει καμία υπερβολή σε αυτό καθώς ads είναι κλασική μέθοδος για να κολλήσεις κάναν ιο, ειδικά όταν είναι αμφιβόλου παρόχου ads.

Και μετά ακούω "εγώ δεν θα βάλω ποτέ adblocker, θέλω να στηρίζω τους content creators". ...

αυτη η καραμελα με τους content creators παλι.. τοσο ωραια και καλα δε μπορει ο μαστορας να κανει συμφωνιες με εταιριες να φτιαξει ενα banner ή βιντεο ή δε ξερω εγω τι και να τους διαφημισει? ομορφο, απλο να ταιριαζει με το περιεχομενο του site/video. αλλα σιγα μη κατσει να ασχοληθει πεταει τα ετοιμα popups, adsense και δε ξερω και γω τι αλλο και να παν να γαμηθουν ολοι. ποιος θα περιμενε οτι ο κοσμος θα εβαζε adblockers :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...