Προς το περιεχόμενο

Macbook pro 14 M1 pro - Δεν φορτίζει, δεν ανοίγει


Finn
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από gust,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα παρέλαβα από τον Κωτσόβολο στην Πυλαία ένα σφραγισμένο 14 pro με τον M1 pro και 16GB/1TB. Επιστρέφοντας σπίτι πήγα για unboxing αλλά είδα ότι δεν ανοίγει και μου έκανε εντύπωση γιατί ακόμη και τα καινούρια έχουν λίγη μπαταρία όταν τα παραλαμβάνεις.

Δυστυχώς όμως δε φορτίζει ούτε με magsafe ούτε με usb-c. Καμιά ιδέα πριν το πάω για RMA?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Finn said:

Σήμερα παρέλαβα από τον Κωτσόβολο στην Πυλαία ένα σφραγισμένο 14 pro με τον M1 pro και 16GB/1TB. Επιστρέφοντας σπίτι πήγα για unboxing αλλά είδα ότι δεν ανοίγει και μου έκανε εντύπωση γιατί ακόμη και τα καινούρια έχουν λίγη μπαταρία όταν τα παραλαμβάνεις.

Δυστυχώς όμως δε φορτίζει ούτε με magsafe ούτε με usb-c. Καμιά ιδέα πριν το πάω για RMA?

από περιέργεια ...το άφησες για κάποιο διάστημα με το magsafe????

γνώμη μου μην κανείς τίποτα....

πας πίσω  ...πιθανολογώ ότι θα δοκιμάσουν μπροστα σου με κάποιο magsafe που εχουν στην εκθεση τους και αν δεν φορτιζει εγω θα ελεγα αντικατασταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, kostasbm said:

από περιέργεια ...το άφησες για κάποιο διάστημα με το magsafe????

γνώμη μου μην κανείς τίποτα....

πας πίσω  ...πιθανολογώ ότι θα δοκιμάσουν μπροστα σου με κάποιο magsafe που εχουν στην εκθεση τους και αν δεν φορτιζει εγω θα ελεγα αντικατασταση...

Είναι ήδη μισή ώρα συνδεδεμένο. Δεν ανάβει το led πάνω στο mag safe.

Παρατηρώ επίσης ότι όταν το έχω στο magsafe και αγγίξω το αλουμίνιο νιώθω κάτι περίεργο. Αν βγάλω το καλώδιο είναι σα να πιάνω απλά μέταλλο.

Επεξ/σία από Finn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, Finn said:

Είναι ήδη μισή ώρα συνδεδεμένο. Δεν ανάβει το led πάνω στο mag safe.

Παρατηρώ επίσης ότι όταν το έχω στο magsafe και αγγίξω το αλουμίνιο νιώθω κάτι περίεργο. Αν βγάλω το καλώδιο είναι σα να πιάνω απλά μέταλλο.

εννοείς σα διαρροή ρεύματος????....μπορεί να είναι προβληματικό. το magsafe.....καλύτερα να πας επιτόπου τη Δευτέρα αφού είναι σημερινή αγορά .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, kostasbm said:

εννοείς σα διαρροή ρεύματος????....μπορεί να είναι προβληματικό. το magsafe.....καλύτερα να πας επιτόπου τη Δευτέρα αφού είναι σημερινή αγορά .....

Και με usb c brick το ίδιο ακριβώς. Δεν είναι θέμα του apple power brick πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Και εγώ από Κώτσο πήρα το ίδιο μοντέλο φίλε Finn. Πράγματι δεν άνοιξε με το unboxing γιατί η μπαταρία του λόγω παλαιότητας ήταν τελειωμένη. Μετά από λίγα λεπτά όμως πήρε μπρος αμέσως. Και εννοειεται δουλεύει ρολόι με υγεία μπαταρίας 100%.Για εμένα αν δεν ανοίγει πας κατευθείαν για αντικατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Finn είπε

Είναι ήδη μισή ώρα συνδεδεμένο. Δεν ανάβει το led πάνω στο mag safe.

Παρατηρώ επίσης ότι όταν το έχω στο magsafe και αγγίξω το αλουμίνιο νιώθω κάτι περίεργο. Αν βγάλω το καλώδιο είναι σα να πιάνω απλά μέταλλο.

Αυτό που νιωθεις ειναι οντως "διαρροή" ρευματος και το κάνουν όλα τα macbooks. Δεν ειναι "προβλημα" μονο του δικου σου.  Αν αλλάξεις το πριζακι του φορτιστη με το καλώδιο τροφοδοσίας που έχει και γείωση, εξαφανίζεται το φαινομενο. Ακόμα και τα ipads το κανουν αυτό. 

Επεξ/σία από jodact
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, gust said:

Και εγώ από Κώτσο πήρα το ίδιο μοντέλο φίλε Finn. Πράγματι δεν άνοιξε με το unboxing γιατί η μπαταρία του λόγω παλαιότητας ήταν τελειωμένη. Μετά από λίγα λεπτά όμως πήρε μπρος αμέσως. Και εννοειεται δουλεύει ρολόι με υγεία μπαταρίας 100%.Για εμένα αν δεν ανοίγει πας κατευθείαν για αντικατάσταση. 

Καλημέρα κι ευχαριστώ για το feedback!

Το led άναβε στο magsafe σ' εσένα ή πήρε κάποια ώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
22 ώρες πριν, Finn είπε

Status update: αλλαγή μητρικής και μπαταρίας.

Ξενέρωσα που έγινε επισκευή σε καινούριο μοντέλο πάντως και δεν έδωσαν αμέσως replacement.

Όντως ξενέρα. Βέβαια μπορούσες νομίζω να ζητήσεις επιστροφή χρημάτων αν ήθελες. Επίσης είναι περίοδος DOA δεν έπρεπε να το διορθώσουν! Από την άλλη μπορεί και να μην δεις καμία διαφορά σαν να είναι καινούργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 19/11/2023 at 09:43, jodact said:

Αυτό που νιωθεις ειναι οντως "διαρροή" ρευματος και το κάνουν όλα τα macbooks. Δεν ειναι "προβλημα" μονο του δικου σου.  Αν αλλάξεις το πριζακι του φορτιστη με το καλώδιο τροφοδοσίας που έχει και γείωση, εξαφανίζεται το φαινομενο. Ακόμα και τα ipads το κανουν αυτό. 

Αν και μετά από ένα μήνα, μπορείς να το εξηγήσεις αυτό φίλε μου λίγο περισσότερο; Όντως όλα μου τα MacBook το κάνουν αλλά δεν κατάλαβα πως μπορώ να το σταματήσω.

Και επίσης ερώτηση ρητορική.. δε θα έπρεπε να το είχε διορθώσει η apple αφού το κάνουν όλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...