Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με νέο PC


agaviot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά μόλις εχτές έστησα το νέο μου υπολογιστή. έχω τα παρακάτω. 

Msi b550 tomahawk 

ryzen 5700g

corsair vengeance rgb 32 gb 3200

αν χρειάζονται και υπόλοιπα πείτε μου. 

Λοιπόν αντιμετωπιζω το εξής πρόβλημα. Από την πρώτη στιγμή που πάτησα να ανάψει όλα άναψαν κανονικά αλλά δεν μπαίνει στα bios. Μαύρη οθόνη δεν δείχνει τίποτα. Το λαμπάκι της μητρικής που δείχνει τα bug κολλημένο στο boot. Έκανα όλα τα σχετικά με clear cm , βγαλσιμο μπαταρίας jam κτλ. Λύσιμο από την αρχή και τσεκάρισμα ένα ένα… Τίποτα δεν έπιασε.
Σήμερα ξύπνησα το πρωί και είπα να δοκιμάσω να βάλω το φλασάκι με τα windows11 μπας και. ΚΑΙ ΑΝΟΙΞΕ. Δεν μπήκε bios αλλά έτρεξε τα windows τα πέρασε κανονικά κτλ. Έκανα επανεκινηση και μπήκα στα bios. Αλλαξα τις μνήμες σε xmp στα 3200τσεκαρα ότι τα βλέπει όλα κανονικά  και ξανά επανεκινηση 2-3 φορες… όλα κομπλέ. Κάνω απενεργοποίηση και ξανά άνοιγμα από το κουμπί και ΠΑΛΙ ΜΑΥΡΗ ΟΘΟΝΗ. Ούτε λειτουργικό ούτε bios. 
απο τότε δεν έχει γίνει κάτι όλα μαύρα. 

Παρακαλώ οποίος μπορεί να βοηθήσει απελπιστικα. 
συγνωμη για το σεντόνι…

Δίσκο ξέχασα έχω τον  wd NVMe sn850x 

Επεξ/σία από agaviot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα ότι έπεσες σε μη συμβατό  bios αλλά ότι άνοιξε μετά και έκανε  install  δεν ταιριάζει.

Μήπως κάτι απλά δεν έχει κουμπώσει σωστά;

Μήπως βραχυκυκλώνει τίποτα;

Έλεγχος όλων των συνδέσεων και επανατοποθέτηση μνημών (στις σωστές θέσεις) σε πρώτη φάση, βγάλσιμο από το κουτί και δοκιμή σε μονωμένη επιφάνεια δε δεύτερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, τώρα σου ανάβει ακόμα το boot? Εκτός από τον SN850x, έχεις άλλο δίσκο πάνω? (ακόμα και μηχανικό)

Αν ναι, δοκίμασε να βάλεις πάλι το USB φλασάκι, να μπεις στο BIOS και να το αναγκάσεις να bootάρει από τον 850x.

Αν το κάνει, κάποια τσαχπινιά με τις UEFI ρθυμίσεις πάιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update

έβαλα το φλασάκι πάλι και μπήκε κανονικά στα windows. Έκανα επανεκινηση και μπήκα bios. Βλέπω ότι έχει μια έκδοση από τον Ιούνιο του 2023 και boot priority έχει τον σκληρό. 
Δεν έχω τίποτα άλλο συνδεδεμένο πάνω. Την διαδικασία με την επανατοποθέτηση την έκανα δυο φορές. Αν δεν είναι κάτι προβληματικό δεν παίζει να είναι hardware 

16 λεπτά πριν, Teddy77 είπε

Επίσης, τώρα σου ανάβει ακόμα το boot? Εκτός από τον SN850x, έχεις άλλο δίσκο πάνω? (ακόμα και μηχανικό)

 

Όχι δεν ανάβει από τότε που πέρασα λειτουργικό. Δεν έχω τίποτα πάνω μόνο πληκτρολόγιο και δίσκο. 

Καμία ιδεα τώρα που είμαι bios όσο προλαβαίνω… 🤯

IMG_9874.jpeg

Το boot priority το αλλαξα εγώ καταλαθος πριν την φωτό. Ο δίσκος είναι πρωτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Teddy77 είπε

@agaviot δεν έχω δει πως είναι τα MSI BIOSes... ψάξε για επιλογή UEFI/CSM και παίξε μ'αυτήν.(θεωρητικά πρέπει να παίζει με UEFI)

Είναι uefi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, agaviot said:

Είναι uefi

Με CSM παίζει? Μήπως σέταρες τον δίσκο ως MBR όταν έβαλες τα windows?

Μπορείς να μπεις στα windows να το δεις αυτό.... πήγαινε στο disk management, δες properties τους δίσκου (όχι του partition) και κάπου θα λέει αν είναι MBR ή GUI.

Θέλουμε GUI για να παίξει με UEFI.

Επίσης δες και κάπου αλλού στο BIOS αν υπάρχει option CSM enabled (διαφορετική από το csm/uefi toggle).

Δυστυχώς δεν είμαι σπίτι να το ψάξω κι άλλο αν τα θυμάμαι καλά.... ελπίζω να βγάλεις άκρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε agaviot πως συνδέεις την οθόνη με τη κάρτα γραφικών; Μέσω Display Port ή μέσω HDMI.

Εάν έχεις συνδέσει την οθόνη με τη κάρτα γραφικών μέσω Display Port δοκίμασε με HDMI να δεις εάν έχεις το ίδιο πρόβλημα ή όχι. 

Στο λέω (δε μου ήρθε επιφοίτηση 🙂) διότι υπάρχουν χρήστες που έχουν το ίδιο πρόβλημα και το λύσανε με αυτον τον τρόπο (από την άλλη σημαίνει ότι το bios firmware είναι μάλλον ελλατωματικό).

Οπότε δοκίμασέ το. Δεν έχεις να χάσεις κάτι. 

Επεξ/σία από JPaxilleas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι βλέπουμε φαίνεται ότι έχεις την έκδοση E7C91AMS.ACO του BIOS. Έχεις δοκιμάσει να εγκαταστήσεις την τελευταία (Οκτώβριος 2023); Για δες το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα windows και Ίντερνετ διορθώθηκε η ώρα. Κατέβασα από την σελίδα της msi ένα πρόγραμμα που σκανάρει για updates και μου κατέβασε 4. Επόμενο είναι bios updates. 
σημαντικό είναι πως όταν κάνω επανεκινηση μπαίνει κανονικά και στο λειτουργικό και στα bios. Όταν κάνω τερματισμό και ξανά από το κουμπί δεν μπαίνει πουθενά χωρίς το φλασάκι των windows. Θα ενημερώσω αν στρώσει κάτι μετά από αυτά που κατέβασε. 

Με αυτά που κατέβασα φαίνεται πως τρέχει. Θα ενημερώσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...