Προς το περιεχόμενο

Πώς μπορώ να φτιάξω γρατσουνισμένα δισκάκια από παιχνίδια (για PS1 - PS2);


petros123ko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα τις γνώσεις σας οποίος μπορεί να βοηθήσει!

Έχω κάποια video games που έχουν αρκετές γρατσουνιές και, η κολλάνε σε κάποια σημεία η δεν παίζουν καν! 

Έχω δει ότι μπορούν να φτιαχτούν με οδοντόκρεμα η φλούδα μπανάνας τα είχα προσπαθήσει αλλά τίποτα...Είχα μάθει ότι στα Seven είχαν μηχάνημα αλλά πλέον όταν ρώτησα με είπαν δεν έχουν!

Ευχαριστώ για τον χρόνο σάς!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να επανέλθουν τα γρατζουνισμένα cd, πρέπει πρακτικά να εξαφανίσεις τις γρατζουνιές και να ξαναγίνει το πλαστικό,διάφανο.

Σίγουρα με οδοντόκρεμα και μπανάνα δε θα κάνεις δουλειά.

Πρακτικά θέλει ψιλό γυαλοχαρτάρισμα και φινίρισμα με αλοιφή.

Είναι επίπονη διαδικασία αν γίνει χωρίς μηχάνημα και θέλει προσοχή καθώς το πλαστικό εύκολα μπορεί να ανεβάσει θερμοκρασία και να παραμορφωθεί.

Ψάξε για "cd resurfacing"

Αν θες να δοκιμάσεις οποιαδήποτε τχνική, κάντο πρώτα σε κάποιο αχρείαστο παλιό cd

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Πώς μπορώ να φτιάξω γρατσουνισμένα δισκάκια από παιχνίδια (για PS1 - PS2);

Οκ ευχαριστώ θα δω αν βρω κανένα μαγαζί για αρχή που μπορεί να το κάνει με μηχάνημα αλλιώς θα δω με τον τρόπο που ειπες! Ναι θα το δοκιμάσω σε κάποιο cd που δεν θέλω πρώτα, ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 20/11/2023 στις 6:28 ΜΜ, petros123ko είπε

Οκ ευχαριστώ θα δω αν βρω κανένα μαγαζί για αρχή που μπορεί να το κάνει με μηχάνημα αλλιώς θα δω με τον τρόπο που ειπες! Ναι θα το δοκιμάσω σε κάποιο cd που δεν θέλω πρώτα, ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

Έχει ένα μαγαζί στην Καλαμαριά (movieland video club) που με 2 ευρώ τα βάζει σε μηχάνημα και τα ξεγρατζουνιζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...