Προς το περιεχόμενο

Η NVIDIA GeForce RTX 50-series έρχεται με μνήμη GDDR7, δίαυλο 384-bit και 2x την απόδοση «Ada Lovelace»


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, jim0912 είπε

Ααα πιάσαμε τα κλασσικά παραδείγματα "Ε τι ρε σύ, όλα πάνε στον θεό, πληθωρισμός, κάνε τα πάντα adjusted for inflation και μετά έλα να τα ξανα πούμε". Όχι αδερφέ μου δεν πάει έτσι. Η nvidia όπως και η apple, η samsung κλπ, έφτασε τις τιμές στον θεό γιατί ΜΠΟΡΟΥΝ και ΚΥΡΙΩΣ γιατί οι καταλωτές της έδωσαν το ελεύθερο να το κάνει με το να αγοράζουν σε ότι να ναι τιμές. Αν εμείς πηγαίνουμε και σκάμε ενα χιλιάρικο για κινητό (2017 οταν το iPhone X άγγιξε το 1k) απλά και μόνο για να πουλάμε μούρη, γιατι να μην συνεχίσει η apple και η κάθε apple να μαξαρει το κέρδος της απο το κοινό της εφόσον βλέπει ότι αν κολλήσει το μήλο απο πίσω ο κόσμος θα το αγοράσει; Το ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ ισχύει και για την nvidia. 

Γ αυτό θέλεις την AMD και την Intel αντίστοιχα να είναι ανταγωνιστικές, μπας και δούμε κάποια ανατιμολόγιση των προιόντων. Που δεν ειναι αθώες κι αυτές, γιατί κι εκείνες βρίσκουν την ευκαιρία να αισχροκερδίσουν απλά ρίχνοντας λίγο τις τιμές με σκοπό να φαίνονται πιο ελκυστικές στο μάτι. Μια 7900ΧΤΧ στα 1000 ευρώ φαίνεται πιο νορμάλ απο μια RTX 4080 στα 1200 ειδικά όταν η διαφορά τους σε απόδοση είναι πολύ μικρή, αλλά σε καμία των περιπτώσεων δεν σημαίνει οτι είναι λογική αυτή η τιμή.

Εν κατακλείδι, δεν υποστηρίζω και δεν είμαι με κανενώς το μέρος, γιατί κανείς δεν είναι με το δικό μου. Ψηφίζω με το πορτοφόλι μου και η λογική αυτή τη στιγμή τουλάχιστον λέει ότι δεν αξίζει να δώσεις ένα καράβι λεφτά για power hungry σώμπες με στικερ super high end hardware που θα έπρεπε να κοστίζουν τα μισά απλά και μόνο γιατί έτσι το αποφάσισαν οι corpo. Αυτά για τον απλό κόσμο, τώρα αν εσύ έχεις το μπάτζετ για την κάρτα τότε κατα πάσα πιθανότητα δεν έχεις και θέμα με τον λογαριασμό του ρεύματος, οπότε σε αυτή την περίπτωση εύχομαι καλό κάψιμο στα 4Κ 144fps. 

Εγω δεν μιλησα ποτε για inflation, εγω μίλησα για το αποτέλεσμα το οποιο ειναι συνδυασμός inflation + αισχροκέρδεια.

Εχασες το σημειο μου.

Το σημειο ειναι οτι αυτη ειναι η πραγματικότητα της αγορας και ολες οι εταιριες λειτουργουν ακριβως ετσι.

Οποτε μπορεις να ζεις σε πλάνη ή να αποδεχτεις τη πραγματικοτητα και να προχωρήσεις εχοντας ρεαλιστικες προσδοκιες και κριτική.

Μια 4090 να δουλεύει full blast (που ειναι δυσκολο) για τρεις ωρες τη μερα, καθε μερα, κοστίζει περιπου 200€ το χρονο ρευμα.

Αν νομιζεις οτι αυτο ειναι πολυ ρευμα για εναν κάτοχο 4090 τοτε παλι εισαι εκτος πραγματικοτητας.

Το προβλημα σου ειναι οτι διαμαρτυρεσαι οτι δε ταιριαζει στις αναγκες σου ενα προϊόν το οποιο δε σχεδιάστηκε ποτε για τις δικες σου ανάγκες.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 hour ago, giannis2156 said:

Προσωπικά αναβάθμισα σε  Ryzen 7600+x670 +7900xt, σε LG C2 oled στα 120fps νερο,με κόστος μιας Rtx 4090.

20231026_153250.jpg

Καλό κάψιμο ευχομαι γείτονα! 🥳Πανέμορφη η καρτούλα μη τη ματιάξω και ΩΩ θείοι δε το πιστεύω, χωράει σε ενα νορμαλ κουτί, μα τι έκπληξη..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, jim0912 είπε

χωράει σε ενα νορμαλ κουτί, μα τι έκπληξη..

Γιατι εντυπωσιαζεσαι, οι καρτες αντίστοιχης κατηγοριας απο την nVidia οπως η 4070ti εχουν επισης μικρες αν οχι μικροτερες διαστασεις.

Για παράδειγμα αυτή (καιει και λιγοτερο ρεύμα 😁) :

https://www.gigabyte.com/Graphics-Card/GV-N407TWF3OC-12GD#kf

1 ώρα πριν, giannis2156 είπε

Προσωπικά αναβάθμισα σε  Ryzen 7600+x670 +7900xt, σε LG C2 oled στα 120fps νερο,με κόστος μιας Rtx 4090.

20231026_153250.jpg

Να χαίρεσαι το συστηματακι και την Oled φίλε!

Εννοείται οτι αξιζει πολυ περισσότερο αυτο το πακετο που έκανες απο μια καρτα μονη της!

Ιστορικα παντα οι κορυφαίες καρτες ηταν terrible value και παντα θα ειναι.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, SkaL- είπε

Αν πήγαινες σε 4070ti που είναι η κατά αναλογία αναβάθμιση της κάρτας σου θα έβλεπες το κέρδος μόνο στις επιδόσεις(αυτό έλειπε κιόλας 2 γενιές μετά)  θα πλήρωνες δίπλα από ότι είχες δώσει όταν πήρες το αντίστοιχο μοντέλο μια 3ετια πίσω και θα έκαιγε και 70watt παραπάνω.

Τι καιει η 4070ti? Με σωστο undervolt που σηκωνουν πολυ οι ada lovelace πεφτεις 50% κατω σε ρευμα. Για του λογου το αληθες. 120-130watt και εχεις το 100% των stock επιδοσεων και παιζεις χωρις να σκεφτεσαι το ρευμα καθολου μιας και ολο το συστημα δεν ξεπερναει τα 200watt την ωρα καταναλωση σε high end gaming. 

 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Εγώ πάλι χαίρομαι, όταν φτάσει η κάρτα να σηκώνει 4Κ240fps ουσιαστικά θα είναι το τέλος για επόμενα μοντέλα με την έννοια ότι ήδη το 4Κ είναι αρκετά καλό σε ποιότητα και τα 240fps πολύ περισσότερα από όσα χρειαζόμαστε για τα περισσότερα παιχνίδια. Μετά θα έχει νόημα για VR με διπλές οθόνες 4Κ κτλ.

Ο περισσότερος κόσμος την οθόνη του δεν θα την αλλάξει, δεν έχει νόημα καν να πάει κάποιος π.χ. σε 8Κ για οθόνη υπολογιστή. Φτάνουμε στο σημείο που η φυσική κατασκευή του ματιού μας δεν θα βλέπει καμία αύξηση στην ποιότητα όσο κι αν αντέχει παραπάνω η κάρτα.

Κάπως θα βρουν τρόπο να αυξήσουν τα requirements. Έτσι κάποτε νομίζαμε με την 1080Ti ότι είχαμε φτάσει στο τέρμα, και μας "προέκυψε" ένα ray-tracing από το πουθενά. Και το ray-tracing μπορεί να έχει άπειρο recursion, οπότε δεν υπάρχει όριο στους πόρους που μπορεί να καταναλώσει για συγκεκριμένη ανάλυση (πχ 4K): όσο μεγαλύτερος ο αριθμός των recursions που επιτρέπεις, τόσο καλύτερο το αποτέλεσμα. Μετά υπάρχει πάντα το supersampling.

Όποιος θέλει να ξενοιάσει από τα requirements παίρνει κονσόλα, που πλέον δεν είναι τα miserable 720p boxes που ήταν κάποτε.

ΥΓ: Οι μόνοι που την έχουν άσχημα είναι όσοι θέλουν gaming λαπτοπ επειδή θέλουν να μπορούν να μεταφέρουν το μηχάνημα εύκολα μεταξύ σπιτιών.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Τι καιει η 4070ti? Με σωστο undervolt που σηκωνουν πολυ οι ada lovelace πεφτεις 50% κατω σε ρευμα. Για του λογου το αληθες. 120-130watt και εχεις το 100% των stock επιδοσεων και παιζεις χωρις να σκεφτεσαι το ρευμα καθολου μιας και ολο το συστημα δεν ξεπερναει τα 200watt την ωρα καταναλωση σε high end gaming. 

 

Καλά και εγώ τα ίδια κάνω που έχω 3080 αλλά είναι ξεφτίλα αυτά τα πράγματα για τόσο ακριβά προϊόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SkaL- είπε

Καλά και εγώ τα ίδια κάνω που έχω 3080 αλλά είναι ξεφτίλα αυτά τα πράγματα για τόσο ακριβά προϊόντα.

Τι θα πει ξεφτιλα γιατι? 1 λεπτο δηλαδη να φτιαξεις ενα προφιλ ειναι τοσο δυσκολο? Καθε καρτα φευγει απο το εργοστασιο σε ρυθμισεις που πιστευει η εταιρια οτι θα τρεχει χωρις προβλημα 24/7 για χρονια. Αυτοι βαζουν το tdp που βαζουν για να ειναι safe. Απο εκει και περα εμεις τι κανουμε ειναι αλλη ιστορια. Και στο cpu τα ιδια κανουμε και στις ram λιγο tuning τα οποια δεν ειναι απαραιτητα αλλα εφοσον γινεται γιατι να μην παρουμε το μεγιστο απο τα συστηματα μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Τι θα πει ξεφτιλα γιατι? 1 λεπτο δηλαδη να φτιαξεις ενα προφιλ ειναι τοσο δυσκολο? Καθε καρτα φευγει απο το εργοστασιο σε ρυθμισεις που πιστευει η εταιρια οτι θα τρεχει χωρις προβλημα 24/7 για χρονια. Αυτοι βαζουν το tdp που βαζουν για να ειναι safe. Απο εκει και περα εμεις τι κανουμε ειναι αλλη ιστορια. Και στο cpu τα ιδια κανουμε και στις ram λιγο tuning τα οποια δεν ειναι απαραιτητα αλλα εφοσον γινεται γιατι να μην παρουμε το μεγιστο απο τα συστηματα μας.

Εσύ θεωρείς πως πρέπει ο κάθε χρήστης να κάνει προφίλ για να καίει λιγότερο ρεύμα και να είναι κρύα μια κάρτα του χιλιαρικου ; εγώ το θεωρώ ξεφτίλα για την nvidia που δεν έφτιαξε καλύτερα το προϊόν της για να μην χάσει 1% επιδόσεις. Και εγώ την δικιά μου την έχω να ταβανιαζει στα 280w αντί για 320 όπως είπα αλλά είναι τραγικό σαν προϊόν όπως τραγικές είναι και οι 4080 και 4090. Αντί να πάμε μπροστά και να έχουμε κάρτες με μικρές καταναλώσεις το πολύ 150watt έχουμε κάρτες θερμάστρες.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, MikeGR7 said:

Γιατι εντυπωσιαζεσαι, οι καρτες αντίστοιχης κατηγοριας απο την nVidia οπως η 4070ti εχουν επισης μικρες αν οχι μικροτερες διαστασεις.

Για παράδειγμα αυτή (καιει και λιγοτερο ρεύμα 😁) :

https://www.gigabyte.com/Graphics-Card/GV-N407TWF3OC-12GD#kf

Να χαίρεσαι το συστηματακι και την Oled φίλε!

Εννοείται οτι αξιζει πολυ περισσότερο αυτο το πακετο που έκανες απο μια καρτα μονη της!

Ιστορικα παντα οι κορυφαίες καρτες ηταν terrible value και παντα θα ειναι.

Αφού ρε μπαγασα κατα βάθος συμφωνείς μαζί μου, γιατί ανοίξαμε τέτοιο beef; (στο έκανα και πράσινο για να καλοπιάσω) 😂

No joke, τσέκαρα το προφίλ σου και είδα οτι έχεις κανάλι στο yt με hardware/news κλπ. Να το ξανα αρχίσεις (αν έχεις χρόνο εννοείται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jim0912 είπε

Αφού ρε μπαγασα κατα βάθος συμφωνείς μαζί μου, γιατί ανοίξαμε τέτοιο beef; (στο έκανα και πράσινο για να καλοπιάσω) 😂

No joke, τσέκαρα το προφίλ σου και είδα οτι έχεις κανάλι στο yt με hardware/news κλπ. Να το ξανα αρχίσεις (αν έχεις χρόνο εννοείται).

Χαχα φιλε να ξερες τι περασε απο τα χερια μου απο τοτε απο Hardware και λογω καποιον περιστασεων δεν εβγαλα ουτε ενα βιντεο να παρει!

Το εχω στο πλανο ομως 😉

Οχι beef ρε συ σιγα κουβεντουλα κανουμε 😋, απλα πεφτω και εγω μερικες φορες στην παγίδα και γκρινιάζω ενω ειναι ολα θεμα χρημάτων και market segmentation.

Οι παλιες εποχες δε ξαναγυρνανε δυστυχώς στο Hardware.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, kurkosdr said:

Κάπως θα βρουν τρόπο να αυξήσουν τα requirements. Έτσι κάποτε νομίζαμε με την 1080Ti ότι είχαμε φτάσει στο τέρμα, και μας "προέκυψε" ένα ray-tracing από το πουθενά. Και το ray-tracing μπορεί να έχει άπειρο recursion, οπότε δεν υπάρχει όριο στους πόρους που μπορεί να καταναλώσει για συγκεκριμένη ανάλυση (πχ 4K): όσο μεγαλύτερος ο αριθμός των recursions που επιτρέπεις, τόσο καλύτερο το αποτέλεσμα. Μετά υπάρχει πάντα το supersampling.

Όποιος θέλει να ξενοιάσει από τα requirements παίρνει κονσόλα, που πλέον δεν είναι τα miserable 720p boxes που ήταν κάποτε.

ΥΓ: Οι μόνοι που την έχουν άσχημα είναι όσοι θέλουν gaming λαπτοπ επειδή θέλουν να μπορούν να μεταφέρουν το μηχάνημα εύκολα μεταξύ σπιτιών.

Ναι προφανώς μπορούν να αυξάνουν τα οπτικά effects.

Κάποτε είχαν το low, medium και high settings, μετά το πήγαν στο ultra high, έβαλαν και άλλα όπως weather effects, shadows, blooming effect κτλ κτλ.

Θεωρώ ότι από ένα σημείο και μετά όλα αυτά είτε δεν τα υπολογίζεις είτε απλώς σου αποσπούν την προσοχή.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι οπως παει η κατασταση με την καταναλωση σε λιγο θα χρειαζεται ηλεκτρολογος να την συνδεει κατευθειαν στην παροχη ρευματος οπως η κουζινα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, giannis2156 είπε

Προσωπικά αναβάθμισα σε  Ryzen 7600+x670 +7900xt, σε LG C2 oled στα 120fps νερο,με κόστος μιας Rtx 4090.

20231026_153250.jpg

Νερό 120hz στα medium μπορεί,μν σκορπάτε χαζομάρες στο φόρουμ,έχω medium range κάρτα κ παίζω τα πάντα μαξ ελεος πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/11/2023 στις 10:04 ΜΜ, koutport είπε

Aηδια καταντησατε! ΕΛΕΟΣ!!! 3η,4η,5η,6η,7η,8η,9η,  βαλτε τες εκει που γνωριζει ολος ο κοσμος! ΣΑΣ βαρεθηκαμε!!Σε λιγο καιρο θα στριμαρουμε και το gaming θα παει σε αλλο επιπεδο!

ηδη το κανω εγω κι ας εχω την 4070. μ ενα δεκαρικο το μηνα η και δωρεαν υπο προυποθεσεις. και δεν εχω βρει παιχνιδι που να μην υποστηριζεται με 4090. μιλοαω για το ge force now!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...