Προς το περιεχόμενο

Εταιριες ανακτησης δεδομενων. Τι εξοπλισμο χρησιμοποιουν;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι παραπανω κανουν που δε μπορει να κανει καποιος απο το σπιτι; Περα απο εξειδικευμενα προγραμματα, χρησιμοποιουν και καποιον ιδιαιτερο εξοπλισμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φανταζομαι πως ναι για αυτο χρεωνουν τρελλα ποσα.

Το 2008 ενας 500αρης κλαταρε ξαφνικα και ειχα εκει τα καλυτερα μου mp3...

Ειχα στεναχωρηθει πολυ και εστειλα σε μια εταιρια ανακτησης (τικ τακ ). Νομιζω ειχαν παραλαβει τον δισκο και ειχαν αξιολογησει οτι θα μπορουσαν να σωσουν αρχεια απλα δεν ηταν σε θεση να γνωριζουν αν θα ειναι λειτουργικα. Κοστος κανα 500αρι...

Τοτε δεν θυμαμαι τι μεσα ειχαμε στο σπιτι για να το παλεψουμε μονοι μας. Θυμαμαι μου ειχαν πει να βαλω τον δισκο στην καταψυξη😛

 

Επεξ/σία από ASFE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Τι παραπανω κανουν που δε μπορει να κανει καποιος απο το σπιτι; Περα απο εξειδικευμενα προγραμματα, χρησιμοποιουν και καποιον ιδιαιτερο εξοπλισμο;

Nαι,και τεχνογνωσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωταω μηπως και μπορεσω να γλυτωσω τα 450 ευρω που ζητανε για ανακτηση δεδομενων απο ενα σκληρο δισκο. Μπορω να ζησω και χωρις αυτα εξαλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Ρωταω μηπως και μπορεσω να γλυτωσω τα 450 ευρω που ζητανε για ανακτηση δεδομενων απο ενα σκληρο δισκο. Μπορω να ζησω και χωρις αυτα εξαλλου.

Το έχω ξαναπεί.Το κοστος είναι ανάλογο του πόσο πολύτιμα ειναι τα δεδομένα σου.Αν μπορείς να ζήσεις και χωρίς αυτά τότε δεν είναι και τόσο πολύτιμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Ukforthemoment said:

Το έχω ξαναπεί.Το κοστος είναι ανάλογο του πόσο πολύτιμα ειναι τα δεδομένα σου.Αν μπορείς να ζήσεις και χωρίς αυτά τότε δεν είναι και τόσο πολύτιμα.

Αν μπορω να κανω και μονος μου την δουλεια ομως, τοτε θα το προτιμουσα.. Μπορω να βαλω και linux και να αγορασω καποιο απο τα επαγγελματικα προγραμματα που υπαρχουν διαθεσιμα. Ακομα και 100 ευρω να μου βγει για τον ενα χρονο που βλεπω, ειναι καλυτερα απο το να δωσω 400+..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Αν μπορω να κανω και μονος μου την δουλεια ομως, τοτε θα το προτιμουσα.. Μπορω να βαλω και linux και να αγορασω καποιο απο τα επαγγελματικα προγραμματα που υπαρχουν διαθεσιμα. Ακομα και 100 ευρω να μου βγει για τον ενα χρονο που βλεπω, ειναι καλυτερα απο το να δωσω 400+..

Μπορείς να δοκιμάσεις.Αν όμως τα χάσεις όλα με την δοκιμή;Εχεις καταλήξει που υπάρχει το πρόβλημα;Είναι μηχανικό;

Νομιζω ότι με κάποιο αντίτιμο σου λένε αν και τι μπορούν να σώσουν και πόσο θα στοιχίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Ukforthemoment said:

Μπορείς να δοκιμάσεις.Αν όμως τα χάσεις όλα με την δοκιμή;Εχεις καταλήξει που υπάρχει το πρόβλημα;Είναι μηχανικό;

Νομιζω ότι με κάποιο αντίτιμο σου λένε αν και τι μπορούν να σώσουν και πόσο θα στοιχίσει.

Το εχω παει και μπορουν να τα σωσουν ολα. 400 ζητανε. Εγω ειχα δοκιμασει με καποια δωρεαν προγραμματα χωρις επιτυχια. Αλλα δεν δοκιμασα καποιο εξειδικευμενο προγραμμα, ειτε linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το πρόβλημα είναι ηλεκτρομηχανικό μπορείς μόνον να χειροτερέψεις τη ζημιά.
Οι απλοί χρήστες δεν μπορούν να πάρουν δεδομένα από χαλασμένους δίσκους, σε καμιά περίπτωση.

Είναι ενδιαφέρον πάντως κάποιος να κάνει ένα "εργασιακό" πείραμα.
Γράφεις κάποια αρχεία και μετά τα σβήνεις, έτσι απλά, χωρίς να κάνεις τίποτε άλλο.
Προφανώς η ανάκτηση μπορεί να γίνει εύκολα με κάποιο πρόγραμμα από αυτά που κυκλοφορούν γι αυτή τη δουλειά.
Δοκιμάζεις την ανάκτηση και επιβεβαιώνεις ότι είναι εύκολη, με απλή χρήση του λογισμικού.
Τους πας λοιπόν τον δίσκο με τα σβησμένα αρχεία που είναι εύκολο να ανακτηθούν και ρωτάς πόσο κοστίζει. 
Αν ζητήσουν 400άρια και 500άρια (ενώ η δουλειά είναι της πλάκας) θα είναι απατεώνες...

-

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, V.I.Smirnov said:

Αν το πρόβλημα είναι ηλεκτρομηχανικό μπορείς μόνον να χειροτερέψεις τη ζημιά.
Οι απλοί χρήστες δεν μπορούν να πάρουν δεδομένα από χαλασμένους δίσκους, σε καμιά περίπτωση.

Είναι ενδιαφέρον πάντως κάποιος να κάνει ένα "εργασιακό" πείραμα.
Γράφεις κάποια αρχεία και μετά τα σβήνεις, έτσι απλά, χωρίς να κάνεις τίποτε άλλο.
Προφανώς η ανάκτηση μπορεί να γίνει εύκολα με κάποιο πρόγραμμα από αυτά που κυκλοφορούν γι αυτή τη δουλειά.
Δοκιμάζεις την ανάκτηση και επιβεβαιώνεις ότι είναι εύκολη, με απλή χρήση του λογισμικού.
Τους πας λοιπόν τον δίσκο με τα σβησμένα αρχεία που είναι εύκολο να ανακτηθούν και ρωτάς πόσο κοστίζει. 
Αν ζητήσουν 400άρια και 500άρια (ενώ η δουλειά είναι της πλάκας) θα είναι απατεώνες...

-

Νομιζω οτι σε αυτες τις εταιριες οι τιμες ειναι φιξ. Ειτε ειναι ευκολη υποθεση, ειτε δυσκολη. Εμενα ο σκληρος δισκος απλα σταματησε να λειτουργει, ενω ηταν μεσα στο pc case. Δεν υπηρξε καποια πτωση. Δεν θυμαμαι μονο εαν ειχε προηγηθει καποια διακοπη ρευματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα με τους πόσους πελάτες μπορεί να εξυπηρετήσει ταυτόχρονα μια τέτοια επιχείρηση, μιλάμε για επένδυση σε εγκατάσταση, hardware και software, χωρίς να υπολογίζω εργαλεία και στοκ ανταλλακτικών, που αρχίζει από 200.000 ευρώ και μπορεί να ξεπεράσει το 1.000.000 ευρώ κατά πολύ. Τα εργατικά, δεδομένου ότι εργάζονται εξειδικευμένοι μηχανικοί, είναι πολύ σημαντικά.

Υπάρχει λόγος που ζητάνε τόσα χρήματα για επισκευές, ειδικά αν είναι μεταμόσχευση hardware. Ούτε τυχαίοι είναι, ούτε παπατζήδες.

Και για να μην γράφουμε ότι μας κατέβει, πάρτε δύο video.

 

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/11/2023 at 12:52, ASFE said:

 Θυμαμαι μου ειχαν πει να βαλω τον δισκο στην καταψυξη😛

 

Αστείο - αστείο, μου είχε δουλέψει - κάπως- σε μηχανικό δισκο

Τον είχα έξω από το κουτί , πλακωμένο με παγοσακούλες,

μπόρεσα και αντέγραψα το 80% των δεδομένων.

πιο πριν χωρίς αυτό, δούλευε - δούλευε και εβγαζε σφάλματα (ενώ φαινόταν να ανεβάζει και θερμοκρασία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, snbblp said:

Ανάλογα με τους πόσους πελάτες μπορεί να εξυπηρετήσει ταυτόχρονα μια τέτοια επιχείρηση, μιλάμε για επένδυση σε εγκατάσταση, hardware και software, χωρίς να υπολογίζω εργαλεία και στοκ ανταλλακτικών, που αρχίζει από 200.000 ευρώ και μπορεί να ξεπεράσει το 1.000.000 ευρώ κατά πολύ. Τα εργατικά, δεδομένου ότι εργάζονται εξειδικευμένοι μηχανικοί, είναι πολύ σημαντικά.

Υπάρχει λόγος που ζητάνε τόσα χρήματα για επισκευές, ειδικά αν είναι μεταμόσχευση hardware. Ούτε τυχαίοι είναι, ούτε παπατζήδες.

 

 

 

 

 

Απλα θα ηθελα πρωτα να δοκιμασω ο,τι περναει απο το χερι μου και μετα να τα σταξω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Απλα θα ηθελα πρωτα να δοκιμασω ο,τι περναει απο το χερι μου και μετα να τα σταξω.. 

Nα ξέρεις ότι με τις δοκιμές μειώνεις τις πιθανότητες να γίνει ανάκτηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...