Προς το περιεχόμενο

Qnap, home server


emperor4her
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από ratmonkey,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, εχω 4x4gb ironwolf δισκους στο pc, με ταινιες και σκεφτομαι να παρω ενα nas για να φυγουν μεσα απο το tower.. 

το σπιτι το εχω δικτυωσει ολο με cat6a, και αυτη τη στιγμη η τηλεοραση τραβαει τις ταινιες με kodi απο το pc..

το πλανο ειναι να συνδεθει λοιπον το nas στο router Και μεσω lan, να τραβαει ταινιες το pc και η τηλεοραση και αφου θα ειναι στο δικτυο να κατεβαζω πχ ενα torrent απο το pc κατευθειαν στο δισκο.. η ακομη καλυτερα, απο το pc, θα βλεπω κανονικα τους δισκους σαν διαδικτυακους μεσα στο "mypc"?

Η ερωτηση μου, επειδη δεν εχω ασχοληθει ξανα με το θεμα, ενα οποιοδηποτε nas με 4bays πχ, θα μου κανει δουλεια? αφου απλα θα "τραβαει" μεσω lan η tv, παιζει ρολο ποσο παλιο ή καινουριο ή τι επεξεργαστη ή Ραμ θα εχει? 

Ευχαριστω οσους ασχοληθουν, καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, emperor4her είπε

Καλησπερα, εχω 4x4gb ironwolf δισκους στο pc, με ταινιες και σκεφτομαι να παρω ενα nas για να φυγουν μεσα απο το tower.. 

το σπιτι το εχω δικτυωσει ολο με cat6a, και αυτη τη στιγμη η τηλεοραση τραβαει τις ταινιες με kodi απο το pc..

το πλανο ειναι να συνδεθει λοιπον το nas στο router Και μεσω lan, να τραβαει ταινιες το pc και η τηλεοραση και αφου θα ειναι στο δικτυο να κατεβαζω πχ ενα torrent απο το pc κατευθειαν στο δισκο.. η ακομη καλυτερα, απο το pc, θα βλεπω κανονικα τους δισκους σαν διαδικτυακους μεσα στο "mypc"?

Η ερωτηση μου, επειδη δεν εχω ασχοληθει ξανα με το θεμα, ενα οποιοδηποτε nas με 4bays πχ, θα μου κανει δουλεια? αφου απλα θα "τραβαει" μεσω lan η tv, παιζει ρολο ποσο παλιο ή καινουριο ή τι επεξεργαστη ή Ραμ θα εχει? 

Ευχαριστω οσους ασχοληθουν, καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!

Προσφατα πηρα αυτο https://www.skroutz.gr/s/39208140/QNap-TS-462-2G-NAS-Tower-me-4-theseis-gia-HDD-SSD.html

βεβαια στα 386. Τωρα ανεβηκε παλι

Κατεβαζει τορεντ μονο του

και ταινιες παιζω απλα με την τηλεοραση η το bluray player που διαβαζει το nas δικτυακα

image.png.25dc3e122d19c5def7ae2a380784388e.png

 

Αποφευγω kodi και plex καθως εχουν απαιτησεις σε hardware, και κανουν transcode και μειωνουν την ποιοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Προσφατα πηρα αυτο https://www.skroutz.gr/s/39208140/QNap-TS-462-2G-NAS-Tower-me-4-theseis-gia-HDD-SSD.html

βεβαια στα 386. Τωρα ανεβηκε παλι

Κατεβαζει τορεντ μονο του

και ταινιες παιζω απλα με την τηλεοραση η το bluray player που διαβαζει το nas δικτυακα

image.png.25dc3e122d19c5def7ae2a380784388e.png

 

Αποφευγω kodi και plex καθως εχουν απαιτησεις σε hardware, και κανουν transcode και μειωνουν την ποιοτητα.

Σε ευχαριστω για την απαντηση, γενικα το kodi με βολευει, η τηλεοραση μου Android το σηκωνει ανετα, και μαλιστα ταινιες 70+gb χωρις κοληματα και χωρις transcode, απλα παιρνει ατοφιο το αρχειο και τον ηχο passthrough στον ενισχυτή! 

οποτε, εαν επιλεξω ενα μεταχειρισμενο με 100-150 ευρω, (δεν μπορω να φτασω τοσο ψηλα για καινουριο τη δεδομενη στιγμη, η bf δημιουργησε αναγκες που δεν ηξερα οτι υπηρχαν πριν 😂 ) απλα για να τραβαει μεσω lan, θεωρητικα το μονο που με ενδιαφερει η να εχει gb ethernet.. κατα τα αλλα ειναι αδιαφορο τι επεξεργαστη ή ραμ φοραει, σωστα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, emperor4her είπε

Σε ευχαριστω για την απαντηση, γενικα το kodi με βολευει, η τηλεοραση μου Android το σηκωνει ανετα, και μαλιστα ταινιες 70+gb χωρις κοληματα και χωρις transcode, απλα παιρνει ατοφιο το αρχειο και τον ηχο passthrough στον ενισχυτή! 

οποτε, εαν επιλεξω ενα μεταχειρισμενο με 100-150 ευρω, (δεν μπορω να φτασω τοσο ψηλα για καινουριο τη δεδομενη στιγμη, η bf δημιουργησε αναγκες που δεν ηξερα οτι υπηρχαν πριν 😂 ) απλα για να τραβαει μεσω lan, θεωρητικα το μονο που με ενδιαφερει η να εχει gb ethernet.. κατα τα αλλα ειναι αδιαφορο τι επεξεργαστη ή ραμ φοραει, σωστα? 

δεν ειναι αν θα το σηκωνει η τηλεοραση, αλλα το nas για το transcode...

εσυ τι εκανες στο kodi για να το στελνει ατοφιο?

Επεξ/σία από Ntinaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το nas δεν θα θα κάνεις transcode, γι'αυτό αναρωτιέμαι αν θα παιζει ρόλο τελικά ή όχι η ταχύτητα επεξεργαστή ή η ραμ.

Το kodi έχει επιλογή transcode η όχι.

Επιλέγεις όχι transcode.

Επίσης στο audio επιλέγεις passthrough.

Οπότε το αρχείο "τραβιέται" μέσω Λαν ατόφιο, και το kodi παίζει τον ρόλο του player. Δεν χαμηλώνει ανάλυση ή bitrate. Το Plex, είχε επιλογή θυμάμαι να χαμηλώνει ανάλυση και Ρυθμό  ανανέωσης για να μην κολλάει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Δεν χρειάζεσαι "βαρυ" επεξεργαστή το NAS για να βλέπεις απο kodi, φτανει να ειναι σε φορμάτ που ΜΠΟΡΕΙ να παίξει native το kodi.
Πλεον χρησιμοποιώ εδω και χρονια plex, αλλα εχω βαλει ρύθμιση να παιζει native ολες τις ταινιες (ετσι δεν κανει καθολου transcoding ΕΚΤΟΣ εαν ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ).
Απαραίτητο ειναι οταν βλεπεις μια ταινια 4Κ σε ενα kodi που τρεχει σε συστημα που δεν μπορει να κανει downgrade το 4κ σε 1080.
Εκει, καλείται το plex server να κανει την δουλεια του μονο του με τραγικα αποτελέσματα.
Και οχι μονο:
Εχω μια τηλεοραση με plex client που παιζει ολες τις ταινιες Η264 ανετα, αλλα δεν μπορει να κανει overlay subtitles.
Εαν ενεργοποιήσω υποτίτλους, αναγκαστικα το plex server κανει transcoding για να ¨κάψει¨τους υποτιτλους πανω στο αρχείο. Και χανει frames.
Βεβαια η συνδεση με τον client ειναι ethernet και οχι wifi. 

To NAS ειναι ενας καλός τρόπος να εχεις ενα συστημα που να κουμαντάρεται πιο ευκολα κ να μην εχεις αναμενο τον υπολογιστή σου συνεχώς. Ιδανικα βρες ενα που να παιζει plex server και να εχει και εφαρμογη torrent native ωστε να μπαινεις μεσω web, να της πετάς ενα torrent file η magnet link και να το κατεβαζει στο background.

Παρόμοια μπορείς να πετύχεις με ενα παλιο pc με linux εαν θελεις να "λερωσεις' τα χέρια σου.

Και μην σκας για το lan του σπιτού, και 100 να ειναι, ειναι υπεραρκετο για καλο 1080 και 4k streaming.
image.png.73c8bfeb0e1967b0c8978c2bf28ae6a5.png

Εξαιρετικό player για plex ειναι ενα πρόσφατο μεταχειρισμένο apple tv.
Απο το τελευταίο 1080p μεχρι τα νεότερα.
Το πρώτης γενιάς 4K παιρνει 4κ ταινια και την κανει downscale ζωντανα σε 1080p
Πιστεύω και ενα raspberry 3 κ μετα με kodi ανετα 1080p. Τωρα που βγηκε το 5, θα αρχισουν να πουλανε τα 4 που παει σφαίρα ως media player.

Το 90% της επιτυχιας ειναι ο ικανος playback client. Οταν τον εχεις, το server απλα κανει streaming το αρχείο. Μονο ο δισκος και το ethernet λειτουργούν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ratmonkey

Η τελευταια σου προταση απαντησε ακριβως στην ερωτηση μου! 

Στο σπιτι εχω sony τηλεοραση με android, ικανη να παιξει οτι αρχειο βιντεο της εχω πεταξει. οι ταινιες που κατεβαζω ειναι συνηθως 4κ, hdr, atmos (γιατι το ηχοσυστημα που εχω ειναι atmos). 

Το kodi τρεχει στην τηλεοραση, και απλα τραβαει τα αρχεια απο το pc, χωρις να κανει καποιο Transcoding και παιζουν χωρις κοληματα..

εχω 1000αρι lan, γιατι με το 100 (η τηλεοραση εχει 100, και αγορασα πριν κανα χρονο usb to ethernet adapter με 1000lan) πολλα αρχεια κολλουσαν. το 100αρι  σε μια ταινια πχ που ειναι 70-80 gb δεν αρκει.. αν κανεις και τα μαθηματικα, θα το διαπιστωσεις.. 

Οποτε εγω αυτο που θελω να κανω, ειναι να βγαλω τους σκληρους απο το pc για να μην χρειαζεται να το αναβω καθε φορα που θελω να δω μια ταινια. με το qnap θεωρω οτι θα κανω δουλεια. απλα η απορρια μου ηταν αν παιζει ρολο ποσο γρηγορος θα ειναι ο επεξεργαστης ή η ραμ του σερβερ. αλλα εφοσον o server απλα κανει streaming το αρχείο, Μονο ο δισκος και το ethernet λειτουργούν. 

αυτο ειχα σκεφτει και εγω, απλα εψαχνα επιβεβαίωση!

 

τελος, να πω οτι δεν θελω να στησω 2ο pc λογω χωρου και καταναλωσης, παρολλο που εχω σιγουρα κατι παλια Inteλ και amd.

 

Επεξ/σία από emperor4her
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...