Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση RAM


Gunix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

Θέλω την βοήθεια σας παρακαλώ.

Έχω αγοράσει αυτή την μητρική ASRock 960GC-GS FX και θέλω να αναβαθμίσω τις μνήμες DDR3 8GB σε 16GB.

Αναγοράσω μια από αυτές G. Skill F3-1600C11D-16GIS ή G. Skill F3-1600C9D-16GAR θα είμαι εντάξει; Δηλαδή θα λειτουργεί το σύστημα κανονικά;

Τέλος, CPU έχω τον AMD FX-6100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Gunix είπε

Καλησπέρα σας.

Θέλω την βοήθεια σας παρακαλώ.

Έχω αγοράσει αυτή την μητρική ASRock 960GC-GS FX και θέλω να αναβαθμίσω τις μνήμες DDR3 8GB σε 16GB.

Αναγοράσω μια από αυτές G. Skill F3-1600C11D-16GIS ή G. Skill F3-1600C9D-16GAR θα είμαι εντάξει; Δηλαδή θα λειτουργεί το σύστημα κανονικά;

Τέλος, CPU έχω τον AMD FX-6100

Παλιές, φτηνές ASROCK όπως η 960GC-GS FX, δεν είναι η ειδικότητά μου και σου γράφω τα ακόλουθα με μια μικρή επιφύλαξη.

 

Από την εμπειρία μου με άλλες παλιές μητρικές που δεν υποστηρίζουν XMP, όπως και η δικιά σου δηλαδή, νομίζω ότι θα παίξουν και οι δύο μνήμες που έχεις βάλει, @Gunix. Χωρίς προβλήματα, αλλά με χρονισμό στα 1333ΜΗz και timings που αντιστοιχούν σε αυτά των jedec χιλίων εξακοσίων (11-11-11 δηλαδή). Αυτό νομίζω ότι θα είναι το default τους στο δικό σου motherboard και εκεί θα καταλήγουν μετά από clear CMOS.

 

Στη θέση σου θα έβαζα δύο τεμάχια από δαύτες παραγγελία: https://www.e-shop.gr/ram-patriot-psd38g13332-8gb-ddr3-1333mhz-pc3-10600-p-PER.549908 Είναι φτηνότερες και θα κάνουν σίγουρα default σε 1333ΜΗz, 9-9-9. Ειδικά άμα ήταν το μηχάνημα να το δώσω σύντομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...