Προς το περιεχόμενο

Coolermaster 694 fans


@topos
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από PC_Science_Lefkada,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Έχω αυτό το κουτί coolermaster 694.

Σήμερα το παρέλαβα και λογικά 1η Δεκέμβρη θα το στήσω(τότε είναι να ρθει ram+cpu cooler)

Μέσα θα μπει asus x670-e pro plus+  7900x με thermaltake Phantom Spirit, μια 3060 ventus και 3-4 μηχανικοί δίσκοι.

Το κουτί έχει ηδη 3 fan 120mm coolermaster 3pin(2 μπροστά + 1 πίσω).

-Δεν έχω ιδέα εάν οι συγκεκριμένοι ανεμιστήρες είναι καλοί/αθόρυβοι κοκ.-

Σκεφτόμουν να βγάλω τον 1 από πίσω και να τον προσθέσω μπροστά και πίσω έλεγα μήπως να μην βάλω γιατί λογικά η Phantom Spirit με τους 2x120 πιστεύω πως θα βγάζουν αρκετό αέρα από το κουτί?

Στέκει?Επιπλέον θα χρειαζόταν να μπει κανένας στο πάνω μέρος του κουτιού?

Plan b βάζω τους 2 από μπροστά πάνω και αγοράζω 2x140 καινούργιους για μπροστά.

Y.γ Ποιοι θα ήταν vfm(3pin?4pin?)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θες επιπλέον ανεμιστήρες. Εάν σε ενδιαφέρει η σκόνη να μένει στις σίτες και να μην μπαίνει μέσα στο κουτί, ένας τρόπος υπάρχει μόνο.

Αφήνεις τους ανεμιστήρες του κουτιού ακριβώς όπως έρχονται από το εργοστάσιο και το ψυγείο της υδρόψυξης το βάζεις στο ταβάνι του κουτιού ως εισαγωγή. Με αυτό τον τρόπο δε θα έχεις θέμα ούτε με τις θερμοκρασίες, ούτε με τη σκόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 21/11/2023 at 20:38, PC_Science_Lefkada said:

Δε θες επιπλέον ανεμιστήρες. Εάν σε ενδιαφέρει η σκόνη να μένει στις σίτες και να μην μπαίνει μέσα στο κουτί, ένας τρόπος υπάρχει μόνο.

Αφήνεις τους ανεμιστήρες του κουτιού ακριβώς όπως έρχονται από το εργοστάσιο και το ψυγείο της υδρόψυξης το βάζεις στο ταβάνι του κουτιού ως εισαγωγή. Με αυτό τον τρόπο δε θα έχεις θέμα ούτε με τις θερμοκρασίες, ούτε με τη σκόνη.

Δεν εχω υδροψυξη-> thermalright Phantom Spirit

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, @topos είπε

Δεν εχω υδροψυξη-> thermalright Phantom Spirit

Σφάλμα μου, μεγάλο. Έχεις μια πολύ ωραία και μεγάλη αερόψυξη επομένως και πρέπει να ξαναπιάσουμε το θέμα από την αρχή:

Στις 21/11/2023 στις 8:15 ΜΜ, @topos είπε

Το κουτί έχει ηδη 3 fan 120mm coolermaster 3pin(2 μπροστά + 1 πίσω).

-Δεν έχω ιδέα εάν οι συγκεκριμένοι ανεμιστήρες είναι καλοί/αθόρυβοι κοκ.-

Πολύ καλοί ανεμιστήρες όλοι οι coolermaster. Δε βλέπεις να τους προτείνουμε πολύ συχνά, γιατί εκτός από περιοόδους που θέλει να ξεστοκάρει, δεν τους δίνει φτηνά.

Οι συγκεκριμμένοι που έχει το κουτί σου, στον άξονα:

αθόρυβοι <------------------0------------------> δυνατοί

θα πρέπει να βρίσκονται αριστερά, προς αθόρυβοι δηλαδή, αλλά κοντά στο κέντρο.

Στις 21/11/2023 στις 8:15 ΜΜ, @topos είπε

Μέσα θα μπει asus x670-e pro plus+  7900x με thermaltake Phantom Spirit, μια 3060 ventus και 3-4 μηχανικοί δίσκοι.

200w cpu + 170w gpu = 370w. Δεν είναι υπερβολικά πολλά watt για το κουτί σου, αλλά δεν είναι λίγα. Μια κάποια αναβάθμιση θα την ήθελαν οι ανεμιστήρες του κουτιού σου, ακόμα και αν δεν είχες τους HDD.

Στις 21/11/2023 στις 8:15 ΜΜ, @topos είπε

Σκεφτόμουν να βγάλω τον 1 από πίσω και να τον προσθέσω μπροστά και πίσω έλεγα μήπως να μην βάλω γιατί λογικά η Phantom Spirit με τους 2x120 πιστεύω πως θα βγάζουν αρκετό αέρα από το κουτί?

Αυτό δεν είναι καλή ιδέα. Δεν μπορεί να κάνει η ψύκτρα του επεξεργαστή σου την εξαγωγή, εκτός και εάν κάνεις ιδιοκατασκευή κάποιον σωλήνα-σιλό που να συνδέει αεροστεγώς τον πίσω ανεμιστήρα της Phantom Spirit με τη σχάρα στο σημείο που τώρα έχεις τον πίσω ανεμιστήρα. Αν δεν κάνεις κάτι τέτοιο, ο αέρας στο μεγαλύτερο τμήμα του, δε θα προτιμήσει να βγει από τις τρυπούλες της πλάτης, αλλά θα προτιμήσει την απλωσιά του υπόλοιπου κουτιού.

Είναι πάντα καλύτερο να υπάρχει ένας ανεμιστήρας εξαγωγής, ακόμα και πολύ αδύναμος. Σε σχέση με το να μην υπάρχει καθόλου εξαγωγή, δίνει πολύ καλύτερο <<σουλούπι>> στη ροή και μειώνει κατά πολύ την ανακυκλοφορία του ζεστού αέρα εντός του κουτιού.

Μια παραλλαγή αυτής της ιδέας σου, να βάλεις τρεις ανεμιστήρες μπροστά δηλαδή, νομίζω είναι η καλύτερη λύση.

Σου προτείνω να βγάλεις τον μπροστά κάτω ανεμιστήρα και να τον βάλεις μπροστά επάνω. Στη θέση του να βάλεις έναν ισχυρότερο όπως τον arctic p12 (πιο vf δε γίνεται) ή τον ακόμα καλύτερο sickleflow 120 της coolermaster, αν μπορείς να τον βρεις στη non-led έκδοση του (αν βάλεις rgb ή απλώς χρωματιστό ανεμιστήρα θα μπεις στον πειρασμό να τους αλλάξεις όλους σε rgb ή ίδιου χρώματος). Κορυφαίος για αθόρυβη απόδοση όντας εγλωβισμένος ανάμεσα σε ψιλή σίτα μπροστά του και πυκνούς hdd πίσω του, είναι ο Akasa Apache 120. Δεν ξέρω όπως πόσο εύκολο είναι να τον βρεις.

Στο plan B με 2x140mm, θα πήγαινες αναγκαστικά αν είχες συσκευές των 5.25" και δεν μπορούσες να πας σε 3x120mm εισαγωγή. Τώρα νομίζω δεν έχει κάποιο πλεονέκτημα πέραν του μεγαλύτερου κόστους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, PC_Science_Lefkada said:

 

1)Αυτό δεν είναι καλή ιδέα. Δεν μπορεί να κάνει η ψύκτρα του επεξεργαστή σου την εξαγωγή, εκτός και εάν κάνεις ιδιοκατασκευή κάποιον σωλήνα-σιλό που να συνδέει αεροστεγώς τον πίσω ανεμιστήρα της Phantom Spirit με τη σχάρα στο σημείο που τώρα έχεις τον πίσω ανεμιστήρα. Αν δεν κάνεις κάτι τέτοιο, ο αέρας στο μεγαλύτερο τμήμα του, δε θα προτιμήσει να βγει από τις τρυπούλες της πλάτης, αλλά θα προτιμήσει την απλωσιά του υπόλοιπου κουτιού.

Είναι πάντα καλύτερο να υπάρχει ένας ανεμιστήρας εξαγωγής, ακόμα και πολύ αδύναμος. Σε σχέση με το να μην υπάρχει καθόλου εξαγωγή, δίνει πολύ καλύτερο <<σουλούπι>> στη ροή και μειώνει κατά πολύ την ανακυκλοφορία του ζεστού αέρα εντός του κουτιού.

Μια παραλλαγή αυτής της ιδέας σου, να βάλεις τρεις ανεμιστήρες μπροστά δηλαδή, νομίζω είναι η καλύτερη λύση.

2)Σου προτείνω να βγάλεις τον μπροστά κάτω ανεμιστήρα και να τον βάλεις μπροστά επάνω. Στη θέση του να βάλεις έναν ισχυρότερο όπως τον arctic p12 (πιο vf δε γίνεται) ή τον ακόμα καλύτερο sickleflow 120 της coolermaster, αν μπορείς να τον βρεις στη non-led έκδοση του (αν βάλεις rgb ή απλώς χρωματιστό ανεμιστήρα θα μπεις στον πειρασμό να τους αλλάξεις όλους σε rgb ή ίδιου χρώματος). Κορυφαίος για αθόρυβη απόδοση όντας εγλωβισμένος ανάμεσα σε ψιλή σίτα μπροστά του και πυκνούς hdd πίσω του, είναι ο Akasa Apache 120. Δεν ξέρω όπως πόσο εύκολο είναι να τον βρεις.

Στο plan B με 2x140mm, θα πήγαινες αναγκαστικά αν είχες συσκευές των 5.25" και δεν μπορούσες να πας σε 3x120mm εισαγωγή. Τώρα νομίζω δεν έχει κάποιο πλεονέκτημα πέραν του μεγαλύτερου κόστους.

1)Ευχαριστώ για την επεξηγηματικοτατη απάντηση σου, τώρα που το διαβάζω μου φαίνετε απολύτως λογικό.

2)Οκ, και αυτό δεν είναι κακή ιδέα, θα τσεκαρω πρώτα εάν θα χωρούσε 14αρης κάτω(που θα είναι μπουκωμενο σημείο με τους HDD) και 2 12αρηδες από πάνω(ακόμα περιμένω τον 7900x οπότε το case είναι ακόμα στην κούτα του.)

Από ότι βλέπω βγαίνει arctic p14 και πέτυχα και έναν "p14 bionix" (12 ευρώ από e-shop) που μάλλον είναι πιο καινούργια έκδοση?

Στην πάνω πλευρά του κουτιού αξίζει να βάλω κανέναν έξτρα 12αρη?

Και εάν ναι, να υποθέσω στην πίσω πλευρα του κουτιού?

Υ.γ Μιας και η αεροψυκτρα θα έχει το βάρος της(~1kg) θα είχε νόημα να την δέσω με κανένα δεματικο στο πάνω μέρος του κουτιού να μην παίρνει όλο το βάρος η μητρική?

 

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
9 ώρες πριν, @topos είπε

2)Οκ, και αυτό δεν είναι κακή ιδέα, θα τσεκαρω πρώτα εάν θα χωρούσε 14αρης κάτω(που θα είναι μπουκωμενο σημείο με τους HDD) και 2 12αρηδες από πάνω(ακόμα περιμένω τον 7900x οπότε το case είναι ακόμα στην κούτα του.)

Από ότι βλέπω βγαίνει arctic p14 και πέτυχα και έναν "p14 bionix" (12 ευρώ από e-shop) που μάλλον είναι πιο καινούργια έκδοση?

Δεν είναι μόνο το δικό σου κουτί έτσι, αλλά αρκετά ακόμα. Παίρνουν τσίμα τσίμα τρεις 120άρηδες στην πρόσοψη. Αν βάλεις 140άρη, χωράει μόνο ένα ανεμιστήρας ακόμα.

Οι bionix είναι διαφορετικά μοντέλα της arctic. Είναι πιο δυνατοί από τη σειρά p που είναι κάπως πιο ενδιάμεση, αλλά την παραπάνω απόδοσή τους τη δίνουν σε πιο πολλές στροφές και είναι κατάλληλοι και για ανεμιστήρες αερόψυξης. Θα σε καλύψει ο arctic P12 θεωρώ.

12 ώρες πριν, @topos είπε

Στην πάνω πλευρά του κουτιού αξίζει να βάλω κανέναν έξτρα 12αρη?

Και εάν ναι, να υποθέσω στην πίσω πλευρα του κουτιού?

Πιστεύω ότι δε χρειάζεται. Θα μπλέξεις με το πως να μη σου μπαίνει σκόνη από τις χαραμάδες, αν βάλεις δεύτερη εξαγωγή και τα κέρδη θα είναι μικρά και μόνο σε CPU ίσως. Το τρεις βάζουν, ένας μόνο βγάζει, είναι εγγυημένη αναλογία για να δημιουργηθεί θετική πίεση και λειτουργεί σε όλα τα κουτιά.

12 ώρες πριν, @topos είπε

Υ.γ Μιας και η αεροψυκτρα θα έχει το βάρος της(~1kg) θα είχε νόημα να την δέσω με κανένα δεματικο στο πάνω μέρος του κουτιού να μην παίρνει όλο το βάρος η μητρική?

Νομίζω ότι δεν έχει πολύ νόημα, αλλά και γιατί να μην τη δέσεις ελαφριά; Είναι χόμπι σου οι υπολογιστές και δε θα σου φανεί βαβούρα.

Λέω δεν έχει νόημα γιατί μεταχειρισμένες μητρικές που τις βλέπεις αρκετά συχνά να πουλιούνται σκευρωμένες, δεν είναι από το βάρος της ψύκτρας συνήθως. Είναι από το υπερβολικό σφίξιμο της ψύκτρας και τη συνεπακόλουθη υπερβολική μηχανική πίεση που ασκεί με τη σειρά της η ψύκτρα επάνω στο socket. Το κουρμπάρισμα ή σκεύρωμα που εμφανίζεται σε μεταχειρισμένες μητρικές, είναι συνήθως γύρω από τον κατακόρυφο άξονα και όχι γύρω από τον οριζόντιο που θα προκαλούσε η βαρύτητα ενός ψηλού tower cooler. Επίσης μπορεί να προκληθεί και από το υπερβολικό σφίξιμο υδρόψυξης ή μικρότερης αερόψυξης.

Το υπερβολικό σφίξιμο της ψύκτρας είναι καλό να αποφεύγεται και για τον επιπλέον λόγο ότι μπορεί να βοηθήσει την πάστα να ραγίσει/σπάσει πιο γρήγορα. Είχα δει ότι παρόλο που τις πρώτες βδομάδες μπορεί να δίνουν καναδυο βαθμούς λιγότερους οι τελείως καργαρισμένες ψύκτρες, σε βάθος χρόνου το λιγότερο σφίξιμο είναι εκείνο που δίνει καλύτερες θερμοκρασίες. Πλέον τις σφίγγω ίσα να μη πλέουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, PC_Science_Lefkada said:

Δεν είναι μόνο το δικό σου κουτί έτσι, αλλά αρκετά ακόμα. Παίρνουν τσίμα τσίμα τρεις 120άρηδες στην πρόσοψη. Αν βάλεις 140άρη, χωράει μόνο ένα ανεμιστήρας ακόμα.

 

Σήμερα παρέλαβα και τον cpu κ τώρα ξεκίνησα το στησιμο.

Θα θέλει λίγο μοντιφια  αλλα πιστεύω πως θα μπαίνει 14-12-12

Στην φώτο το μέτρο λέει ~16cm κενό.Και ο 14αρης πιάνει λίγο πιο χαμηλά από τον 12αρη, οπότε έχω και από κει ~0,5cm.

Πάντως είναι τόσο κοντά που θα μπορούσαν να το είχαν προνοήσει από την coolermaster.

Βέβαια με την κάρτα που έχω δεν χρειαζετε αλλά η 3060 είναι απλά "placeholder" για κάποια αρκετά καλύτερη(πρακτικά είναι πως θα μου πάνε τα project που σκέφτομαι με μοντάζ/3d+φωτογραμμικα που θέλω να ξεκινησω)

Υ.γ Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σου και το input σου.

received_1521300741939695.jpeg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, @topos είπε

Σήμερα παρέλαβα και τον cpu κ τώρα ξεκίνησα το στησιμο.

Έλα, με γειες και στήσιμο χωρίς αναποδιές!

3 ώρες πριν, @topos είπε

Θα θέλει λίγο μοντιφια  αλλα πιστεύω πως θα μπαίνει 14-12-12

Στην φώτο το μέτρο λέει ~16cm κενό.Και ο 14αρης πιάνει λίγο πιο χαμηλά από τον 12αρη, οπότε έχω και από κει ~0,5cm.

Πάντως είναι τόσο κοντά που θα μπορούσαν να το είχαν προνοήσει από την coolermaster.

Για μοντιφιές σε καινούριο κουτί εντός εγγύησης, δεν ξέρω τίποτα. Ψηφίζω κατά.

Έχει αυτό το γείσο που προεξέχει, εκεί που δείχνει 3cm το πασέτο σου στη φωτό. Με 14άρη ανεμιστήρα, το ξεπερνάς και ο ανεμιστήρας θα προεξέχει. Με αποτέλεσμα φαντάζομαι να μην κουμπώνει το καπάκι της πρόσοψης. Δεν έχει μεγάλη διαφορά στην απόδοση 14άρης από 12άρη και ρισκάρεις να σου μείνει στην άκρη.

Στη θεωρία, το κέρδος είναι 14/12 στο τετράγωνο = 1.3611 = +36.11% για έναν ανεμιστήρα. Για τρεις ανεμιστήρες 12άρηδες, όπου αναβαθμίζεται μόνο ο ένας σε 14άρη, το συνολικό κέρδος είναι:

(14/12)^2 + 1 + 1   /   1 + 1 + 1   =   3.3611   /   3   =   1.1204   =   +12.04% . Όχι αμελητέο, αλλά μικρό.

3 ώρες πριν, @topos είπε

Βέβαια με την κάρτα που έχω δεν χρειαζετε αλλά η 3060 είναι απλά "placeholder" για κάποια αρκετά καλύτερη(πρακτικά είναι πως θα μου πάνε τα project που σκέφτομαι με μοντάζ/3d+φωτογραμμικα που θέλω να ξεκινησω)

Για αυτό κάνε όσο πιο τσάμπα γίνεται αυτή τη μικρή αναβάθμιση με έναν arctic p12 και γέμιζε κουμπαρά. Μπορεί να χρειαστείς ίσως άλλο κουτί που να ζητάει άλλους ανεμιστήρες. Αν και όταν ξεπερνιούνται τα 500w rms, σε θερμοκρασίες Ελλάδας, η διπλή υδρόψυξη ξεκινάει να γίνεται μονόδρομος ανεξαρτήτως κουτιού και έχει και αυτή το κόστος της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...