Προς το περιεχόμενο

Το «τέλος συμφόρησης» της Tesla χρεώνει επιπλέον $1 το λεπτό τους οδηγούς αν αφήσουν τα οχήματα τους να φορτίζουν σε ταχυφορτιστή πέρα από το 90%


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

51 λεπτά πριν, Tlykog είπε

H Apple που κολλάει....Γιατί σε κάθε θέμα την πετάτε δεν το έχω καταλάβει.

Παρόλα αυτά. Δε συμφωνώ από τη μία, αλλά από την άλλη, όταν ο ένας περιμένει να φορτίσει και ο άλλος το έχει ξεχάσει 2-3 ώρες γιατί πήγε για καφε, ψώνια, φαγητό και ύπνο... Κάπου πρέπει να μπει ένα φρένο.

Θα συμφωνούσα αν η εταιρεία σου έστελνε πχ ένα sms περίπου 15 λεπτά πριν πάει στο 90%.

Λογικά θα σε ενημερώνει μέσα από το app

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχίσαμααααααααν.

1 ώρα πριν, CptBill είπε

Λογικο. Η καμπύλη φόρτιστης στη συντριπτική πλειοψηφία των ηλεκτρικών είναι πολύ πολύ αργή από 90% και πάνω. 

Στις περιπτώσεις ταξιδιών είναι ανώφελο να κάθεται να φορτίζει κάποιος μέχρι 100% σε DC φορτιστές  αφού στρατηγικά αυτό θα τον καθυστερεί σημαντικά.

Επομένως εδώ η Τέσλα είναι ένα βήμα μπροστά επιβάλλοντας την "τάξη" με αυτό τρόπο.

Στην επόμενη θα χρεώνει από το 70%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CptBill είπε

Λογικο. Η καμπύλη φόρτιστης στη συντριπτική πλειοψηφία των ηλεκτρικών είναι πολύ πολύ αργή από 90% και πάνω. 

Στις περιπτώσεις ταξιδιών είναι ανώφελο να κάθεται να φορτίζει κάποιος μέχρι 100% σε DC φορτιστές  αφού στρατηγικά αυτό θα τον καθυστερεί σημαντικά.

Επομένως εδώ η Τέσλα είναι ένα βήμα μπροστά επιβάλλοντας την "τάξη" με αυτό τρόπο.

Σωστά το είπες CptBill

Σε πολλά ηλεκτρικά αυτοκίνητα, το υπόλοιπο 20% της φόρτισης μπορεί να διαρκέσει, τόσο χρονικό διάστημα όσο και το χρονικό διάστημα που απαιτήθηκε για τη φόρτιση στο 80%. Αυτό οφείλεται:

α)  Στο ότι οι κατασκευαστές ηλεκτρικών αυτοκινήτων σχεδιάζουν το σύστημα μπαταριών να αντέχει στο χρόνο και

β) διότι η αργή φόρτιση των μπαταριών μετά το 80% προστατεύσει όλο το σύστημα από την αύξηση της θερμοκρασίας λόγω γρήγορης φόρτισης (στο δεύτερο στάδιο φόρτισης όπου το ρεύμα σε αμπέρ είναι σταθερό και μεγάλο).

Το ίδιο συμβαίνει και με τις γνωστές μπαταρίες που χρησιμοποιούμε πχ. στα κινητά μας, όπου στο τέλος της δεύτερης φάσηs της φόρτισης (φάση γρήγορης φόρτισης, γνωστής σε όλους ως Fast charging), εάν πιάσουμε το κινητό μας είναι αρκετά ζεστό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, safridia said:

Ετσι μπραβο, να ξυπναμε στις 4 το πρωι να βγαζουμε τον φορτιστη.
Τα παντα θα κανουμε για την υπεροχη εταιρια Tesla (και την υπεροχη Apple φυσικα)
 

Είσαι τεράστιος κοσμοθεωριας. Ειναι για τους φορτιστές στο δρομο οχι για το σπίτι σου, αλλα ας πεταχτούμε

1 hour ago, Tlykog said:

H Apple που κολλάει....Γιατί σε κάθε θέμα την πετάτε δεν το έχω καταλάβει.

Παρόλα αυτά. Δε συμφωνώ από τη μία, αλλά από την άλλη, όταν ο ένας περιμένει να φορτίσει και ο άλλος το έχει ξεχάσει 2-3 ώρες γιατί πήγε για καφε, ψώνια, φαγητό και ύπνο... Κάπου πρέπει να μπει ένα φρένο.

Θα συμφωνούσα αν η εταιρεία σου έστελνε πχ ένα sms περίπου 15 λεπτά πριν πάει στο 90%.

Στέλνει msg σε κάθε περίπτωση κ χρεώνει αν κατσεις κ περαν το 100% σαν idle fee ΚΑΙ καλα κάνει γτ αυτο που λες ισχύει στο επακρο. Εσυ περιμένεις κ ο αλλος στο 100% πινει παραδίπλα το καφεδακι του.

1 hour ago, Michelenex said:

Γιατι πολυ απλα δεν εχει ενα ρελε ξερω γω να σταματαει την φορτιση????
Σο Σιμπλι ρε Ελόν Μουσκ

Γτ να σου απαγορεύσει το 100%? Απλα σου λέει πλερωνε.

 

Αν θες 25 λεπτα για το 20 εως 80% θες αλλα 30 λεπτα για το 80 εως 100. Το 90% φόρτιση για Αμερική γενικά είναι υπεραρκετο  ποσοστο αν αναλογιστει κανεις οτι ανα 150 200 κμ υπάρχει ο επομενος Supercharger. Μη κοιτατε τη κατασταση εδω κ μη κρινετε με βαση το χωριο σας. 

Επισης πλεον σχεδον ολες οο εταιρίες βαζουν το πρότυπο φορτησης της. Αν ανοιξει τους φορτιστές κ αρχίζουν ολοι να τους χρησιμοποιούν θα γίνετε χαμος απο κόσμο αν πρεπει να περιμένουν τοοοση ωρα για 10%.

Τα λευτα η τεσλα δε θα τα βγαζει απο οχήματα μη κοιτατε το δέντρο. Εχει κ φτιαχνει τετοιο δυκτιο που θα ρουφήξει απο ολα ολα τα ηλεκτρικά ,με το αζημίωτο. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι όσοι κράζετε σας προκαλώ να πάτε σε κεντρικό βενζινάδικο και να αφήσετε το αμάξι δίπλα στην αντλία έστω και 1 λεπτό μετά το γέμισμα. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sndev είπε

Είσαι τεράστιος κοσμοθεωριας. Ειναι για τους φορτιστές στο δρομο οχι για το σπίτι σου, αλλα ας πεταχτούμε

Στέλνει msg σε κάθε περίπτωση κ χρεώνει αν κατσεις κ περαν το 100% σαν idle fee ΚΑΙ καλα κάνει γτ αυτο που λες ισχύει στο επακρο. Εσυ περιμένεις κ ο αλλος στο 100% πινει παραδίπλα το καφεδακι του.

Γτ να σου απαγορεύσει το 100%? Απλα σου λέει πλερωνε.

 

Αν θες 25 λεπτα για το 20 εως 80% θες αλλα 30 λεπτα για το 80 εως 100. Το 90% φόρτιση για Αμερική γενικά είναι υπεραρκετο  ποσοστο αν αναλογιστει κανεις οτι ανα 150 200 κμ υπάρχει ο επομενος Supercharger. Μη κοιτατε τη κατασταση εδω κ μη κρινετε με βαση το χωριο σας. 

Επισης πλεον σχεδον ολες οο εταιρίες βαζουν το πρότυπο φορτησης της. Αν ανοιξει τους φορτιστές κ αρχίζουν ολοι να τους χρησιμοποιούν θα γίνετε χαμος απο κόσμο αν πρεπει να περιμένουν τοοοση ωρα για 10%.

Τα λευτα η τεσλα δε θα τα βγαζει απο οχήματα μη κοιτατε το δέντρο. Εχει κ φτιαχνει τετοιο δυκτιο που θα ρουφήξει απο ολα ολα τα ηλεκτρικά ,με το αζημίωτο. 

Εισαι ασχετος (θα προτιμουσα να μην εκανες χρηση χαρακτηρισμων, αλλα μιας και ξεκινησες να μην μεινω πισω)
Ειμαι στο μοτελ και εχω αφησει το συγχρονο θαυμα του παγκοσμιου ηγετη να φορτιζει εξω, η καπου εκει κοντα.
Θα φτασει στο 90% καποια στιγμη το βραδυ.
ΝΑΙ ελονα μεγαλε θεε, θα σηκωθω το βραδυ να παω να το βγαλω απο την φορτιση επειδη με διεταξες εσυ με τον στρατο απο τα μινιονς σου.

Ρε τι λετε;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, safridia said:

Εισαι ασχετος (θα προτιμουσα να μην εκανες χρηση χαρακτηρισμων, αλλα μιας και ξεκινησες να μην μεινω πισω)
Ειμαι στο μοτελ και εχω αφησει το συγχρονο θαυμα του παγκοσμιου ηγετη να φορτιζει εξω, η καπου εκει κοντα.
Θα φτασει στο 90% καποια στιγμη το βραδυ.
ΝΑΙ ελονα μεγαλε θεε, θα σηκωθω το βραδυ να παω να το βγαλω απο την φορτιση επειδη με διεταξες εσυ με τον στρατο απο τα μινιονς σου.

Ρε τι λετε;

Το καποια στιγμη ειναι μακρινο ,αν αφησεις το τεσλα να πας για ύπνο στο μοτελ καλα κανει κ χρεώνει, τυποι σαν κ εσένα που νομίζουν τα ξερουν ολα απο το youtube κ το autofrikι επιβεβαιώνουβ τις κινησεις του. 

Θες 50 λεπτα μαξ για 15 -100% κ συ το παρατάς κ φευγεις για νανι. Το κακο δεν ειναι να κρινεις εμενα σαν ασχετο εγω θα το δεχτω, τι να ξέρω ο κακομοίρης.  Το κακο ειναι οτι δεν έχεις μυρωδια της πραγματικότητας 

  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
36 minutes ago, safridia said:

Ειμαι στο μοτελ και εχω αφησει το συγχρονο θαυμα του παγκοσμιου ηγετη να φορτιζει εξω, η καπου εκει κοντα.
Θα φτασει στο 90% καποια στιγμη το βραδυ.

Αν είναι να φορτιστεί το βράδυ, γιατί να το αφήσεις σε ταχυφορτιστή κι όχι σε απλό?

  • Like 7
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, telis είπε

Το θεμα ειναι πως δίνουμε όλο και περισσότερο χώρο σε άλλους να αποφασίζουν (σωστά ή λάθος δεν είναι αυτό το θέμα ) και να επιβάλουν κάτι, δίχως να έχεις την δυνατότητα για αντίρρηση ή εναλλακτική.

Αύριο πχ μπορεί να αποφασίσει ότι θα βγάλει μια premium συνδρομή που θα σε βάζει σε προτεραιότητα στην φόρτιση, δεν ξέρω τι μπορεί να σκεφτούν.  Όλα πάνε σε επίπεδο υπηρεσιών που αν δεν έχεις να πληρωσεις, δεν θα κάνεις καμία χρήση ή θα είναι περιορισμένη, μιας και ο έλεγχος δεν σου ανήκει.

Για να προλάβω τους ξυπνητζηδες, δεν είναι το θέμα ή χρέωση που λέει το άρθρο που μάλλον είναι και σωστή.  Είναι τα πιθανα ακόλουθα

Κάπως έτσι θα κινούμαστε στις έξυπνες πόλεις των 15 λεπτών που μας ετοιμάζουν οι κυβερνώντες. 😉

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, james01gr said:

και τώρα που αρχίζουν και βγαίνουν στην επιφάνεια τα προβλήματα ΟΛΩΝ των ηλεκτρικών, καταλαβαίνουμε τι γίνεται και γιατί πολλοί δεν θέλουμε τα ηλεκτρικά.

αλλά ότι θα λέτε πως βάζει τάξη με την χρέωση για φόρτιση άνω του 90%...  εάν δεν υπάρχει άλλος φορτιστής  διαθέσιμος στο ταξίδι που πας και χρειάζεσαι το 100%, τι ακριβώς κάνεις; πολύ ψυχαναγκασμός τα ηλεκτρικά, μα πάρα πολύ. σκοτούρες πάνω στο κεφάλι σου λες και δεν έχεις άλλα προβλήματα, να υπολογίζεις και πόσο σε βγάζει το όχημα, με ποια ταχύτητα κτλ. θα ήταν χρήσιμο να σου έδιναν και κάποια διαγράμματα έτοιμα δώρο με την αγορά του αυτοκινήτου (όπως μας έδιναν στο πολυτεχνείο για να μην ψαχνόμαστε με πράξεις) για να μην κάνεις πειράματα κάθε φορά.

Άσε τις σκοτούρες για άλλους, εσύ απλά να παρουσιάζεσαι κάθε εβδομάδα με το 50€ σου σε ένα βενζινάδικο, γι αυτό άλλωστε είναι τα φράγκα, για να είσαι ξένοιαστος και σένιος.

Επεξ/σία από Vasilisxd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικά κάθε φορά που διαβάζω τα σχόλια, απορώ αν κάποιοι που σχολιάζουν διάβασαν το άρθρο και κυρίως αν κατανόησαν τι έγραφε και τι ακριβώς είναι αυτό που σχολιάζουν. Κι εγώ δεν πιστεύω ότι τα ηλεκτρικά δεν βολεύουν τους πολλούς στην Ελλάδα και θα είναι ανεφικτο αυτό ακόμα και στο μέσο μέλλον λόγω πολεοδομικών περιορισμών (πως θα φορτίσω εγώ που δεν έχω πάρκιν κτλ) αλλά δεν κράζω σε ότι άρθρο τα αφορά. Εδώ και μπαίνοντας στην θέση της εταιρίας πολύ καλά κάνει, καθώς θα το εφαρμόσει μόνο σε πολυσύχναστα μέρη και θα περιορίσει λίγο την ασυνειδησία, και οι πελάτες της θα είναι πιο ικανοποιημένοι γιατί θα βρίσκουν πιο εύκολα supercharger ελεύθερο. Ας μας πει κάποιος απο αυτόυς που κράζουν, με επιχειρήματα (επιπέδου, όχι Ίλον ουγκ κακός ουγκ ηλεκτρικά κακα) που βρίσκει το λάθος στο σκεπτικό.

Επεξ/σία από Johnkeppas
  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...