Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση Xiaomi mesh system ax 3000 access point


Kajafas
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Kajafas,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά.

Θα ήθελα βοήθεια σχετικά με την σύνδεση του εν λόγω access point καθώς δεν γνωρίζω πολλά και έχω καταμπερδευτεί.

Αρχικά να περιγράψω την κατάσταση. Έχω 100αρα cosmote με το speedport entry 2i . Η γραμμή τηλεφώνου έρχεται στο γραφείο όπου έχω και το router της cosmote και το desktop μου συνδεδεμένο με ethernet. Καθώς στα υπόλοιπα δωμάτια το wifi είναι από αδύναμο έως ανύπαρκτο με μία έρευνα στο internet κατέληξα στην αγορά του Xiaomi για να επεκτείνω την πρόσβαση χωρίς να σταματήσω να χρησιμοποιώ της cosmote λόγω του desktop. 

Τώρα , ο ηλεκτρολόγος μου έχει βγάλει μέσα από τον τοίχο 2 ethernet καλώδια (ένα δίπλα στο router της cosmote, και ένα στο σαλόνι) με σκόπο να έχω πρόσβαση και στο σαλόνι.

Όταν συνδέω το 1ο ethernet στο router της cosmote (LAN1/2) το ethernet στο σαλόνι παρέχει κανονικά  100αρα. 

Αυτό που είχα σκοπό να κάνω είναι να βάλω το xiaomi στο σαλόνι και στη συνέχει αυτο να επεκτείνει την σύνδεση μέσω wifi.(με ένα ερωτηματικό για το αν στέκει αυτό σαν πλάνο).

Όταν βάζω το xiaοmi στην πρίζα και στη συνέχεια το ethernet του σαλονιού στο wan πορτ περίμενα ότι θα ήταν αρκετό και τέλος. Αφού συνδεθώ με wifi στο xiaomi και προχωρήσω τα βήματα στο configuration μου ζητάει Broadband account και password από τον provider και έχω κολλήσει εδώ ουσιαστικά.

Μπορώ να παρέχω οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή screenshot χρειάζεται.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Λύση

Update : Οταν μπήκα στα settings του Χiaomi με ethernet είχε επιλογή να συνεχίσω το setup χωρίς Broadband account και password ( από το κινητό με wifi δεν την έβλεπα την επιλογή αυτή) και στην συνέχεια επιλέγοντας access point σαν mode δούλεψε κατευθείαν και με καλές ταχύτητες/εμβέλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...